Csak van egy olyan probléma a témával, hogy az egyre alacsonyabb indítási költségek / olcsóbb műholdak kapcsán lassan folyamatos megfigyelést lehet biztosítani minden kijelölt terület felett. Akkor pedig mi értelme egy olyan kémrepülőgépnek, amely gyakorlatilag azt csinálja, mint egy rakéta, és esélyesen durva fejlesztési költségei vannak? Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2018.01.22. 10:47:08
1.: Szó sincs semmiféle SR-72 elkészülésről.
2.: Volt egy Lockheed terv 1-2 éve, de ez is a gyártó ötlete volt, az SR-71 (A-12) évfordulójára.
3.: Nemrég volt egy Boeing javaslat, szintén hiperszonikus repülőgépre, de ez is a gyártó "ötletelése" volt.
4.: Alapvetően itt nem annyira a kémrepülés a fontos tényező, inkább a gyártók a hiperszonikus repüléssel foglalkozó programokra próbálnának meg pénzt kisajtolni, érdeklődést felkelteni.
+1.: Túl sok értelme nincs a hiperszonikus kémrepülőgépeknek. A műholdak folyamatos megfigyelést is lehetővé tehetnek lassan, a kis intenzitású hadviselésnél a sima MQ- drónok megfelelnek a célnak, a kiemelt fontosságú célpontok (Oroszország, Kína érdekszféra) közelében pedig politikai bonyodalmakat jelentene az alkalmazásuk. Tehát gyakorlati haszna egy ilyen gépnek nem sok lenne.
+2.: Ami miatt mégis igyekeznek a témát folyton felmelegíteni, az a hiperszonikus rakéták kérdése, ami lassan 30-40 éve téma az amerikai fegyverprogramokban, de némi éllel úgy lehetne megfogalmazni, hogy mindig "még 10 év"-re van a megvalósulástól... Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2018.01.22. 10:47:26
A kérdés félig-meddig jogász alapú is. A kérdés az, hogy meddig tart jogilag egy ország légtere. Ugyanis a műholdas felderítés azért működhet, mert senki nem sajátíthatja ki az ország területe feletti pályákat, még a geostacot sem. (Egyes afrikai országok ennek ellenére próbálkoztak ezzel.)
Műholdakról viszont tudni, hogy merre járnak és nem tervezhető rugalmasan, hogy mikor fedsz le vele területet. Egy repülőgép meg akkor repül, amikor akar és alacsonyabb pályán.
A kérdés az, hogy ha létezik az SR-72, akkor milyen magasságban repül. Egyes országok önkényesen definiálják az űr határát. Az USA minden embernek, aki 50 mérföld felett jár annak űrhajós badge-t ad. Az űr határa fizikai értelemben Kármán vonal, ami nem fix.
Szóval a kérés az, hogy ha van egy M8-10-zel haladó géped és szuborbitális ugrással átrepülsz fele mondjuk 120 km-en Oo. felett, akkor az légtérsértés vagy sem? Az orosz sanszosan annak tekintené még akkor is, ha már a Kármán vonal felett tenné a gép... Viszont jogilag nézve egy ilyen gépet ha végig a világűrban halad elvileg nem lehetne lelőni viszont fényévekkel rugalmasabb, mint egy műhold.
Lenne egy kérdésem. Ma reggel olvastam egy cikket az origón az SR-72-ről amiben azt írták le, hogy nagy valószínűséggel mér elkészült a gép. Nyilván az origó nem mértékadó és most nem is ez a lényeg. A kérdésem az, hogy a mai világban amikor már műholdakkal gyakorlatilag mindent ki lehet kémlelni mi szükség van egy olyan gépre mint az SR-72? Köszi a választ előre is!
Honnan veszed hogy jó? Szerintem nem az, ez már inkább a puska lőszerek világa. Eleve 600 méterre nem az átlag lövésznek kell durrogtatnia. Annyi hangzott el, hogy a 7.62x39-nél még az 5.56 is jobb.
Szerintem nem földre szegezi, de te se szívesen mennél 5-600 métert fedezék nélkül. Afganisztánban elég sok katona nyilatkozta, hogy szinte nem is látták az ellenséget. Rájuk lőttek, ők megszórták a torkolat tűzet és ennyi.
:) nálam valahogy érdekesen nyitja meg ez az addons.
Egyszerre nyitja meg a pdf-el ami alatt meg a szöveg van
Calibre sem tud igazán megbirkózni vele, lehet a "szigapuri fiúk" toltak el valamit, keresek valami mást.
Calibre hivatalos oldala
- link
Ingyenes e-könyvek adatbázisa 1.0
(itt van pár, de kép az nem sok van bennük)
- link
Ezt már helyesen nyitja meg mindkettő
Aircraft and Submarines by Willis J. Abbot
- epub book
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Airforce magazin 2018.02
- pdf Utoljára szerkesztette: ximix, 2018.01.21. 23:53:50
Valami ingyenes ebpub doksi kéne, hogy kipróbálhassam.
Valaki súgott, hogy Calibra progival is meg lehet nyitni. Nagyon érdekel a SEAD téma, szóval ebből vétel lesz szerintem. :) Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2018.01.21. 22:46:17
Jó én nem értek hozzá igazából, csak ráguglizva fórumokban azon vitatkoznak, hogy mennyire hasonlítható össze a 9x39-essel. Bár igazából a .300 Whisper lenne a megfelelője, mert azt szubszonikusnak fejlesztették.
Na de ha esetleg nem találtad meg itt van pl. ez: 7.62x39 vs. .300 Blackout Utoljára szerkesztette: fonak, 2018.01.21. 22:40:47
The .300 AAC Blackout (designated as the 300 BLK by the SAAMI[1] and 300 AAC Blackout by the C.I.P.[2]), also known as 7.62×35mm is a rifle cartridge developed in the United States by Advanced Armament Corporation (AAC) for use in the M4 carbine. Its purpose is to achieve ballistics similar to the 7.62×39mm Soviet cartridge in an AR-15 while using standard AR-15 magazines at their normal capacity.
JanáJ #86595
A CNC-t a 3D nyomtatót amolyan viccnek írtam, miszerint általában mifelénk legtöbbször más mondja meg mi kell neked,mi jó neked, jelen esetben az első fegyóval jártak így amolyan nesztek. Erre próbáltam viccesen reagálni, hogy lehet ha maguknak csinálnák jobban járnának, mint mindig kapnak valamit egy "oldjátok meg" mondattal.
Amúgy az Arzenál oldalán is van egy felturbózott változat, "AK-63MA gépkarabély modernizáció" néven
- link
--------------------------------------------------------
molnibalage83 #86597
Fox-hoz van ilyen olvasó (meg gondolom máshoz is) tapasztalatom az nincs vele
Ha ezt megveszem, akkor hogyan tudom pdf-ben olvasni? Nekem nincs semmiféle ebook olvasóm, de ha lenne, akkor sem azon szeretném olvasni. 9 font ezért a könyvért bagó sanszosan. Meg nem ragaszkodom a papír formátumhoz sem...
amugy még ez is elég "olcsonak" mondható, mert emlékszem, volt egy olyan terv , hogy 7000 AMD 7 mld ft ért modernizálnak.
Erre mondom, hogy nem a 10 grammos sínen kell spórolni, hanem a fél kilós vason.
A 3D nyomtató nem csodafegyver. Ki fogja megtervezni a modelt, ki nyomtatgat, ki kezeli le? Ha kell valami azt megveszed, pont. Pláne, hogy ez aprópénz szerintem a TEK ktgvetésében. Egyszerűen nem éri meg ilyenekkel szórakozni.
Nem vagyok ilyennek a szakértője, csak általánosságban mondva.
Szerintem függ a gyártó minőségbiztosításától
(valami kis cég gyártotta vagy valami hiper-szuper gyár, a minden darabot csekkoló gépsoron)
A két lőszer közel hasonló, ballisztikában is igen közel járhatnak egymáshoz, ezt a gyártok a töltet menyiségével összetételével tudják valamelyest változtatni.
Zárt lőpályán a pontosság, függ a fegyver koptságától, a lövedékek mennyire sikerültek egyformára, a lőszerek mennyire egyformán vannak töltve, a töltet keverése menyire jól sikerült, meg ilyenek, és persze lőszer szórást szerintem csak fix állványba fogott fegyverrel lehet igazán megnézni, szerintem.
Az hogy a lövedék kialakítása, alakja mennyire befolyásoló a szórásra, passz.
Erre mehet a sín, de nincs rajta 5 fölösleges sín hogy hátha kell, hanem oda raksz ahova neked kell, és ha csak egy 3cm darab kell akkor akkorát, ha egy 10cm-es akkor egy akkorát.
Oké, akkor 3d printer velem lehet beszélni, de akár ráállhatnak a szénszálas technológiára is :)
Közben találtam egy tesztet ahol a KeyMode és M-Lok verziókat tesztelték
- pdf
Van valakinek listája, hogy az amcsi AN/xyz-szám rövidítésekben melyik betű (x, y, z) mit jelent?
pl: AN/FQQ-10 Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2018.01.21. 17:48:05
A kocsiba jó eséllyel be van dobva hátra a tokjába. A 416-os se behajtható. Ha kell a hely, akkor vesznek nagyobb autót.
Szerintem szerelékből már nem jó a fém, a műanyag könnyebb és pont olyan erős. A rail sín kell, mert így bármit rá aggathatsz, nem csak az adott gyártó vasait.
A TEK nem referencia. A SEAL/Delta/SAS már az lehet. Egyszerűen picik vagyunk.
A CNC géphez kell szakember és a gép sem ingyen van. A jogdíjjakról ne is beszéljünk. Te sem kezdesz el biciklit gyártani, hanem bemész a boltba és veszel egyet.
AK-hoz rengeteg cucc van.
Raktak egy állítható, de nem behajtható válltámasz a másik helyére, a kocsiba meg még mindig nem lehet vele beülni ?
A piacon már sok olyan előmarkolta van amin nincsenek sínek csak lyukak ahova sínt lehet felszerelni, és nem csak a 90°-ot ismerik van már 45°-on ként is. Tehát csak oda raksz sínt ahol neked kell és akkorát amekkora kell, nincs fölös súly.
Ha vesznek egy CNC forgácsológépet, már fusiba legyártották volna ami kell nekik :))
Amúgy a normális az volna ha a TEK és a fegyvergyártó összeülne és csinálna egy tényleg ütős darabot, amivel mindketten jól járnának, nekik lenne egy univerzális fegyó az igényeikhez míg a gyártónak egy jó reklám, hogy a Magyar TEk-nek fejlesztett spéci darab.... ect. Utoljára szerkesztette: ximix, 2018.01.21. 13:54:11
És ez a 200k is nagyon túlárazott, de erről nem a TEK tehet, hanem a gyártók.
Nem is értem, hogy hogy lehetnek ilyen nyomorultak a HM-nél. Az egyik -szerintem - későbbi KMZ-s kezébe láttam okosba átalakított AK-63-at, amit 10 perc alatt módosított minimál költségből és ezerszer többet ért mint a későbbi HM-es szemét.
--------------------------
Панцирь Pancir-ról egy régi, de igen részletes videó, HPASP már lehet meg is számolta a bütyköket :)
+1 hkmm szóltam csináljanak már pár közelit,mert az öreg fórum rókáknak már romlik a szeme, így talán HPASP is eltudja olvasni, mi van a monitoron :)
szerénység off
--------------------------
Ha jól sejtem ez a cég lejárt szavatosságú, veszélyes katonai cumokat semmisít meg, szed szét.
- link
HPASP képénél amin a SZ-400 masina van, számolgattam a gyűrűket, van a 11 és van 14 gyűrűs tubus is gondoltam biztos az új a 14-es, de erre ez az öreg is az, akkor viszont valószínűleg az is ilyen öreg raksi tubusokat is újrahasznosíthassák, hacsak nem más az új átmérője. (csak tipp)
Az oldalon a "Média" menüpont alatt a " A projektjeink" majd "felépülés" fele tovább menve vannak a rakéta képek, de van még több képcsoport is azért innen az elejétől linkelem, ha valakit érdekel.
- link
-----------------------------
Ez állítólag a Pacir-hoz kifejlesztett mini raksi, tehát egy 12 csővel egy Pancir-on 48db míg a sarkvidéki láncos változaton 72db lenne, gondolom ilyen drón raj esetére ?
A Szeveromorszk-ot védő Sz-300PT ezred egy osztálya állomásozott ott, majd amikor megjött a két Sz-400-as, az összes régi PT-t felszámolták. A képeden egy 5V55 rakéta gázsugár terelői láthatóak. Amikor a rakétát a gázgenerátor kikatapultálja a konténerből, ezek fordítják a cél felé vezető ballisztikus pályára.
A 380km max hatótávolságú 40N6 hordozója az 51P6, MZKT-7930 alvázon.
Őt várjuk hogy az osztályoknál megjelenjen...
Az Sz-300V totálisan más állatfaj, soha nem volt azonos rakétája az Sz-300P/Sz-400 családdal. Mindkét rendszer részletesen be van mutatva a műben és az is, hogy miért alapvetően más a rakétája az Sz-300V-nek.
Ok. Kösz.
Tegnap a gurkhanon láttam egy képet, valami "rakétákról",de gyanítom azok még a régiek.(pontosabban csak a tárolóhengereikről)
- link Utoljára szerkesztette: ximix, 2018.01.19. 15:25:07
Uh, tényleg. Bár csak kötelességbő gépeltem le, az egész táblázatosan ott a műben. :)
Igen. Lásd a bannerben levő link Sz-300 fejezetben. A le van írva, hogy régen mi volt a HMZ korlát és mi most. Rövden régen a rakéta hőterhelése és a radarok, mos már csak a radar kivéve 80 km táv és 24 km magasság felett. Ott a rakéta nem tud manőverezni ezért lejt a HMZ utána. Távolságban azért függőleges a vonal, mert nem rakéta kinematikai a korlát.
5V55K - 47 km RCG
5V55R - 75 km SAGG
48N6 - 150 km SAGG
40N6D - 200 km SAGG
40N6DM - 250 km SAGG
40N6 - 380 km ARH, de erről semmi fotó vagy rajz sincs és ebből csak kettő lesz egy indítón és nem négy.
A fentiek egyikénél sem a kinematika határol le, mert több 5-15 km magasságban M6.5 égésvégival a ballisztius hatótávolság bőven 300 km felett van.
A 2. képen van egy vonal "200" km táján, csak a lámpa tükröződése pont benne van, az mi ?
Többféle raksi van velük és pl: valamelyik csak addig ér el ?
A HT összefoglalóban láthatod, hogy a Patriot esetén a kapkodás és feélrenyomás esélye sokkal kisebb. Ha jól van beállítva a rendszer, akkor kezelők erős túlzással csak malmoznak és figyelnek. Az orosz megoldás ehhez képest sokkal, de sokkal manuálisabb szemléletű volt az Sz-350-ig.
Akkor több csalit látsz. Az csali lényege az, hogy ez erősen hardveres megoldást és kúpos keresést vágja haza. Az emberi agy simán látja az, hogy melyik az igazi céljel, a Nyevások is látták az AF alatt. Csak semmit nem ér az, ha a Nyevát 50+ éves zavarással is 3 pont rávezetésre kényszeríték és annak HMZ-je és egy célcsatornája miatt a HARM halálos veszély.
Az Sz-400 meg analógon követ lelgalább egy célt, amihol szeparálja a vontatott csalit, de ettől még (sanszosan) a többi célcsatorna ugyaúgy üzemel tovább.
Igen, gondolom jól jöhet vontatott csali esetén, persze csak egyetlen kézi kezelő van, de a lehetőség azért elbizonytalaníthatja a támadó pilótákat.
(valakit ALE-t húzva is elcsaphatnak) Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2018.01.19. 09:32:05
Múltkori, miért nem fér be a füles a "bili" alá ?
Ezek szerint befér csak lehet a korábban említett 5 év szavatosság lejárata után amúgy is cserélni kell, akkor már szóba jöhet egy újabb dizájnú változat is, hamár lehet válogatni. passz
HPASP-nek egy kis SZ-400
Kajabálós bácsi helyet, most gyévocska van :)
+1
Nem tom épp mit csinál,de hátha érdekel valakit Utoljára szerkesztette: ximix, 2018.01.19. 02:45:31
wikiről: "The 4.73 mm round is half the weight and 40% the size by volume of the 5.56×45mm NATO round. The round was designed to the same ballistics requirement as the 5.56×45mm NATO round as outlined in Evaluation Procedures for Future NATO Weapons Systems (Document 14). However, the 4.73mm is much less likely to tumble when hitting or penetrating a soft target, and thus not as lethal."
kb fele akkora súlyból és 60%al kissebb méretből uazt tudta mint a 5.56x45,
5.56x45 súly/méret esetén tippem szerint hozná amit 7.62x51.
Pontosan. Afganisztánban ugyanúgy le kellett volna szerepelnie, mint az M4-nek vagy a G36K-nak. Csak hát egy méregdrága, high-tech fegyverről lenne szó mégis...