Gondolom a végefelé állapotra gondolt, amikor az összes nagy beszerzés megtörtént már, a hidegháborús csúcsra.
A kérdése több szempontból is szabadon értelmezhető volt. Mivel számomra a felépítés az, hogy van a mag, a gl. és a hk. alakulatok és minden más csak harctámogató ezért számomra a kettő kombója az elsődleges. Tehát hol volt a legkorszerűbb és legnagyobb tűzerő vagy hol volt jó légvédelem, vagy a kettő együtt.
Ha jobban visszamegyek az időben, akkor még ott van az áttörő tüzérhadosztaly, a vegyes nehezharckocsi-rohamloveg ezedek, vagy az 56 után a kalocsai ezred, amelynek kikepzettsege egy ideig biztos magas volt és válogatott emberrablással rendelkezhetett.
Mikor?
Szerintem BMP-k nem csak Tatán és Szombathelyen voltak. Én azért nem hagynám ki Marcalit mint hds. közvetlent (jó elfogult vagyok) és Zalaegerszegi ho (nem lehet véletlen, hogy ők voltak a 68-as bevonulás gerince, pedig ők is a határnál állomásoztak az első vonalban). Ha továbbmegyünk ne feledkezzünk meg a légvédelemről és a légierő vagy a csapatrepülő parancsnokság csapatairól (Szentkirályszabadja fénykorában dandárként 40 harci és vagy 20-30 szállítóhelikopterrel rendelkezett) és a mélységi felderítőkről (Szolnok) sem, amelyek feltöltöttsége és harckészültsége magas volt. De kiképzettség szerint megemlíthetnénk Rétságot és Lentit is.
Én nem ragadnám ki példának, hogy a be nem fejezett, csak megkezdett átfegyverzésből ki kapta meg azt az egyetlen üteg Sztrela-10-et.
Tata és a Szombathelyen levő ezred. Tatán volt a T-72-es hk. alakulat, Szombathelyen volt a 4 db Szrtela-10M és a BMP-k is itt voltak ahogy a pc. Konkurszos alakulat is, ha jól emlékszem.
A Magyar Néphadsereg berkein belül mely alakulatok számítottak nagyobb harcértékűnek?
Szóval, a briteknél az elnevezés ezred, de a méret zászlóalj (általában) ez azért van, mert ezek gyakorlatilag területi hadkiegészítő parancsnokságok voltak. Egy ezred, háborús időben akár tucatnyi zászlóaljat is felállíthatott (pl. az első világháború elején). Most úgy lászik a britek ismét átszerveznek és ez az új szervezeti rend 2020-ban lép életbe. Ahogy nézem ezek a hadosztályok igazából magasabb parancsnokságok, és a feladatuknak megfelelően rendelnek alá erőket, így szervezetük sem egységes. gyakorlatilag létrehoztak egy hadosztály-parancsnokságot a nehéz és mozgékonyabb erőknek (3. ho. éa 16. légi-roham dandár) illetve egy másikat, amely a könnyű, gyalogsági erőket fogja össze (1. ho). A 6. ho. nem a mérete, hanem a jelentősége miatt kaphatta a ho. jelzőt. (régi nünükém, hogy sokszor a katonai alakulatok, hajók besorolása nem csak egyfajta méretet, hanem a hadrendben elfoglalt szerepét is jelentheti. )
Amit kihagytál, az a régi territoriális haderő, amely ezentúl hadsereg tartalék néven létezik tovább 35000 fős létszámmal.
A ciprusi zászlóaljjal kapcsolatban az hogy két századból áll az több dolgot is jelenthet. Egy nincs teljesen feltöltve, kettő nem a teljes zászlóalj van kitelepülve, mert a többi százada helyőrségi szolgálatot lát el, kiképzésen van és ezekből rotálják a kitelepült erőket.
Az a baj. hogy a britek a katona i elnevezésekben a division és a corps elnevezéseket, többféle értelemben is használják, ezeket nem igazán lehet megfeleltetni a magyarra. A királynői csapatoknál is a divison (feltételezésem szerint) inkább csak a gárdacsapatokat összefogó, hadkiegészítő parancsnokság, mert ettől függetlenül a zászlóaljak, viszont valamelyik (nevezzük) harci parancsnokságnak vannak alárendelve. Mellesleg ugyanilyen a corps, amit én rosszul testületnek fordítottam régen, de igazából ennek nálunk a (fő)csoportfőnökségek voltak a megfelelői.
Nem teljesen katonai elnevezés de pl, a hetvenes-nyolcvanas években a British Aerospace különböző leányválalatait, amelyeket egykori patinás repülőgépgyárak voltak szintén division elnevezéssel illették
Talán legjobb az eredeti kifejezéseket fordítani egy ilyen hagyományokhoz ragaszkodó sereg esetében. Ha méret és funkció szerint fordítjuk az neccesebb, vitathatóbb pro és kontra. A britek benne vannak, ők értik mi micsoda, gondolom nekik jó így.
Szerk.: naton belül a rendfokozatok konvertálása országok közt teljes katasztrófa szokott lenni időnként. Utoljára szerkesztette: kiskorúbézoltán, 2019.12.16. 16:57:24
Vártam ki fog belekötni az elnevezésekbe, mert igazából én is rosszul írtam le őket, de annyiféle keverés van, hogy csak na.
Például a Prince of Wales Royal Regiment (ami ugye egy ezred papíron) a Királynői Hadosztály egyik eleme. Hivatalosan 4 zászlóaljból áll, de eleve ebből két tartalékos zászlóalj, és sose voltak feltöltve. Az 1st Battalion szintén érdekes eset, mert évtizedek óta a Ciprusi békefenntartóként vannak jelen (kétéves turnusokban), a valódi erejük pedig két század kb.. A 2nd Battalion még érdekesebb, mert két éve elkezdték dedikált terrorelhárító- és "stabilitást biztosító" (olvasd békefenntartó) zászlóaljnak átkonvertálni őket (korábban sima gyalogos zászlóalj volt papíron, de mindössze két aktív századdal).
Ráadásul a wiki úgy írja, hogy két hadosztály és 8 dandár, kérdés nem esetleg a nemezeti dolgok ezek a dandárok és akkor nem hadosztályok. Ez esetben a zászlóalajak is stimmelnének, plusz lehet csak gyalog+támogatók is és akkor az is stimmel, ha valamilyen könnyűdandárok.
A mult héten olvastam, iden várhatóan 70 ezer ala megy a teljes létszám. britek
Meglehetősen érdekes a zászlóaljakból összerakott hadosztály, általában dandárokból, ritkábban ezredekből áll. A britek viszont szeretik a hagyományaikat, így ha valami hadosztály - vagy valami más - volt, de csökkenteni kell akkor is megtartják a nevét. A három gyalogzászlóalajas megoldás meg... Tisztes helyen még dandárt se tesz ki, bár pont ismerek egy országot ahol akár kettő is... :D
Kár azé' a heringes dologért, nekem amúgy tetszett a sztori. :)
Szerk. wikiről nézted? Mer' ott úgy írja, hogy a zászlóaljak ezredekbe vannak szervezve, tehát a hadosztályok valószínűleg ezredekből állnak nem zászlóaljakból. Utoljára szerkesztette: kiskorúbézoltán, 2019.12.16. 16:41:51
Összesen két teljes értékűként bevethető szárazföldi hadosztálya van a Brit hadseregnek (az 1st és a 3rd Division), a harmadik (a 6th Division) egy különleges célú egységként lett életre hívva idén. Utóbbi első sorban hírszerzési, felderítési, kiber-hadviselési és propaganda feladatokat ellátó egységekből áll, illetve egy különleges zászlóaljból, ami öt gyalogsági századból épül fel.
Ebben nincsenek benne a díszelgő (egy zászlóaljnyi van belőlük csak a Londoni régióban) illetve a nemzeti egységek, utóbbiaknál például van egy külön Skót, Welszi és Ír hadosztálya, amelyek viszont mind "sima" gyalogos zászlóaljakból épül fel, ahogy a Királyi és Királynői hadosztály is, ezek viszont három-három zászlóaljból állnak csak. A nemzeti, királyi és királynői hadosztályok amúgy dettó bevethető katonai egységek, pl. Irakban és Afganisztánban is ott voltak.
Az viszont tényleg durva, hogy a UK szárazföldi ereje az kb. 2 hadosztály? A harckocsik számából ez jön le.
Hiába van becsillagozva, akkor is hülyeség leírni azt, hogy 14 ezer harkocsi van. A mesében.
Meg azt is oda lehet írni, hogy az 16 (?) katonai körzet között oszlik meg. Az erők koncentrációja így mennyi is? Hhmhmhmhm
Bradley alváz felújítás koncepció az izraeliektől, Samson 30 távirányított fegyvertorony két Spike LR pct. rakétával, ERA páncélzati modulokkal és Thropy aktív védelmi rendszerrel:
Ez csak egy érdekes infografika arról, hogy a brit gazdaság közel kétszer akkora, mint az orosz, mégis csak 2/3-ad annyit költ a hadseregére, és ehhez képest számok terén mennyire el van maradva.
Igen, a technikai különbségéket az ilyen infografikák nem veszik figyelembe, de azért elgondolkoztató:
A végére pedig egy különlegesség: a GEC-Marconi Dynamics az 1980-as évek végén egy 2db 7.62mm-es géppuskával működő páncéltörő rakéta-elhárító rendszer fejlesztésén dolgozott. A két géppuska együttes tűzgyorsasága 1200 lövés/perc, összesen 400 tűzkész lőszer volt a kis toronyban, ami 20 lövéses sorozatokból 20 "elműködést" tett lehetővé. A TAMS (Tank Anti-Tank Missile System) program teljesen önműködő, egy 360°-os keresőradarral és egy, a két géppuska között elhelyezett tűzvezető radarral bírt, a tömege pedig mindössze 100kg, és a marketing anyag szerint több, mint 75%-os hatásfokkal képes a beérkező pct. rakétákat megsemmisíteni.
A K-68 építését 1962 Januárjában kezdték meg, és 1965 decemberében (28.-án) ment át az állami átvételen (beleértve a 300m-es mélységbe való merülést).
1965 és 1968 között őrjáratozott a Barents, és a Földközi tengeren, majd 68..69 között átépítették, és mentőkapszulákat tesztelt.
1969 és 1979 között ismét a Földközi tengeren őrjáratozott.
1979..85 között átépítették 651E változatra, ekkor került beépítésre a VAU-6 nukleáris generátor.
1986 és 1990 között tesztelték Murmanszkban, majd 1990 áprilisában kivonták a szolgálatból.
Szóval véleményem szerint túl későn (csak 86-ban) került az akkor már reménytelenül elavult egységbe, és a hidegháború vége ezt a próbálkozást is elvitte. Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2019.12.16. 12:07:34
Érdekesség a hidegháborúból: a hagyományos meghajtású Juliett-osztályú (Projekt 651) SSG egyik példánya, a K-68 az 1980-as években a hátsó torpedóterem alá beépítve kapott egy 600kW-os nukleáris-turbogenerátort. A rendszer nagyjából 7000 tengeri mérföld megtételét tette elvben lehetővé 6 csomós sebességgel a víz alatt. A K-68-at végül 2005-ben szétbontották, hogy mennyire volt sikeres a kísérlet, arról nincsenek információk.
SAS Soldier Breaks Down 11 Military Scenes | Movies Insider
Na kb pont ilyen volt. :D Csak akkor az ott nem volt vicces...
Hálából egy személyes sztori, talán nem is lesz annyira offtopik.
Fiatal lánykoromban okítottak mindenféle destruktív dolgot.
A lényeg, hogy a bakának nem lehetett azt mondani, hogy milyen súlyú töltetet rakjon valahova, neki pontos helyet és konkrét darabszámot kellett mondani.
A c4 kétféle alakban volt forgalomban. Volt egy bizonyos méretű tömb az egyik kiszerelésben meg volt a másik kiszerelés, ahol a tömböt lapokra lehetett szétszedni. Az egyszerűség kedvéért az ugyanolyan tömegű tömb nem ugyanolyan hatású volt mint az ugyanakkora tömegű lapköteg.
A feladványban mindig meghatározták, hogy mi áll rendelkezésre és milyen formában kérik az eredményt. Ezzel szerették is szopatni a népet, mert három tömbös feladvány után bedobtak egy laposat aztán megint egy tömböset. Aki nem figyel az nogo, mert ha kevés lett a cucc akkor nem érte el az eredményt, ha meg sok akkor meg pazaroltad/nem olyan lett az eredmény mint kéne. A jó hídrobbantás pl csak annyira rogyasztja meg a hidat, hogy használni ne lehessen, kijavítani meg annyi munka legyen mint lebontani és újat építeni. Vagy valami ilyesmi volt az elv. Rég vó't má'. :D
Szóval megkaptuk a hidunkat, vertük a számológépet, valaki kiment a táblához és előadta, hogy szerinte hova mennyi kell.
Ugye az angolom szar, de pofa volt nagy, amikor rám került a sor nekikezdtem a táblánál. Ide ennyi lapkát tegyél, oda annyit. Minél jobban belelendülök egy témába annál inkább hadarok. Ezek a görények meg röhögnek. Egyre jobban. Az oktató - a texas-i - már mindkét kezével facepalm és rázkódik a röhögéstől. Mondom, mifaszva'? Tuti jól számoltam.
Na, a számolással nem is volt baj. Csak egyre inkább azt magyaráztam nagy komolysággal a képzeletbeli bakáimnak, hogy hova mennyit szarjanak...
Mer' a sheet meg a shit nem ugyanaz...
A kopasz fuckingolos oreg swat es police imstruktor volt mielőtt mielőtt megnyitotta a civil boltot. MC mult után.
Jellemző rájuk a vetítés. Ja nem.
Egyébként szerintem egymas mellett beszélünk, mert erős gyanúm hogy nem az ment át amit akartam.
Akkor nyilván én vagyok az... :D Amit itt ma előadtál, ha tőlük származik és ők a profik akkor én biztosan nem vagyok/voltam az. Meg a kopasz fuckingolós öreg sem a kiinduló videnyón.
OFF
Az amik azt mondták, anno, fiatal lánykoromban, hogy az angolok basztatják őket, hogy nem tudnak rendesen angolul. Erre azzal vágtak vissza, hogy két amerikai viszont mindig meg fogja érteni egymás angolját, míg két brit nem feltétlenül.
Aztán mikor éltemben először hallottam skótot - angolul - eligazítást tartani megérettem... Mármint azt, hogy miről beszélt az ami. Mert az eligazításból egy kiba szót se. Erre rá lehet fogni, hogy mert én vagyok a hülye, de az angol csávók ugyanúgy - vagyis majdnem ugyanúgy - nem értettek egy szót se. Ők abból rakták össze, hogy pár szó megvolt, meg nagyjából tudták mit akar mondani.
Az én angolom/kiejtésem is erős kritikák érték, de azé' értették mindig. Legalábbis én úgy tudom... :D
ON
Rád adom ezeket a cuccokat.
Meg meg 20 mas hasonlóan képzettre.
Meddig maradtok életben Bagdadban.
Nem azt mondtam hogy technika rossz, azt mondtam, hogy szart se er kepzes nélkül.
Es ha dönt valami ott tapasztalat es mentális állapot többet számít a golyóálló mellenynel.
Ne vedd magadra, valami kamugépek megvezettek, te meg elhitted nekik a hülyeséget. Nem a világvége, én is nemegyszer csak utólag jöttem rá, hogy bepaliztak. :)
:D Néhány éve volt, felkapta a net a videót. USA, college girls, valamelyik déli államban. Lányok bemutatták a campust vagy ilyesmi. Értelmes éltanúló mókusőrs. Aztán angol anyanyelvűek nem értették mit beszélnek.
Értem, tehát nem gond ha nincs éjjellátó, mert agyra gyúrással látok a sötétben, nem gond, ha a fegyvered megbizhatattlan, mert agyra gyúrással hirtelen nem lesz vele gond, nem gond, ha nincs rajtam semmilyen védelem, mert az agyra gyúrással hirtelen repeszálló leszek. Minden esetben aki a technikát nem tartja fontosnak, az valahogy a technikával egyébként ellátott személy volt. A morálisan elképesztően jól álló japán banzai roham valahogy mégsem zavarta az amcsi géppuskásokat, pedig csak némi technikai előnyük volt.
Majd ha ezen fene sikeres ellenállók 10:1 - 100:1 vagy mégroszabb aránynál többre lesznek képesek, akkor érdekel a dolog, egyébként csak annyi, hogy az amcsi lakosság nem tudja elfogadni azt, ha 100 érdektelen bozotharcosért elveszit egy amerikait, és így politikai alapon vesztettek, vagy éppen a zsidóknak nem fér bele a 10:1 árány, mert van negyvenmillió iszlám hívő, aki elfogadja a halált, ha cserébe megszűnik izrael.
Ellenben ezt az arányt még a szovjetunio sem viselte volna el a II. VH alatt, mert akkor most németül beszélnénk.
Tényleg jól adja elő, ráadásul akinek szar az angolja - mint pl én - az is érti. Fiatal lánykoromban az egyik oktatóm déli volt, tán texas-i, az első héten egy büdös szót se értettem... :D
Akkor olvass amerikai katonakat a VC rol a talibanrol v. az iraki ellenállásrol esetleg beszélsz olyannal aki harcolt a Hezbollahal.
Annyira nincsenek a technikai folenytol elmosva.
A technikai fölény nem rossz, de pl a szaudiak faszan mutatjak mit ér alul motivált képzetlen balfaszok kezeben.
Az altalad emlitett esetben a userek is profik voltak. Akiknél technika aranak sokszorosat költöttek kepzesre.
Ugy mar valoban gamecharged.
Ágyugolyó az nem annyira kézifegyver, bár a géppuska az még simán belefér a gyalogság eszköztárába szvsz, és bizony már ott sem mindegy, hogy van vagy sem, milyen és mit tud, vagy épp gránátvetők és miegyebek. Hogy a szintén technikához tartozó mellények és egyéb védelmi cuccokat ne is említsem, lehet nem mindegy, hogy értelmes és modern felszerelésel vagy menő trikóval mész oda ahol röpködnek a lövedékek. Hogy az egyszerű éjjellátó és hasonlókat már tényleg csak mellékesen említsuk.
Értem, ez amolyan nagyontitkos kommandósos dolog, mint a filmeken. ;)
Gondolom akkor azért nem értem a dolgokat amiket írtál mert nemhogy én nem voltam soha olyan profi (ami magamat ismerve azt mondanám, hogy teljesen megállja a helyét) de soha nem is mozogtam olyan körökben ahol ennyire profik lettek volna.
Sajnos ez már ki is fog maradni az életemből, de örülök, hogy neked sikerült.
Most el, aztán majd - ha még érdekel - leírom, hogy amatőr szemmel mit és hogyan látok másként mint a profik. ;)
"Ezek a háborúban lényegtelenek.
A háborúban az számít hogy mi van a két füled között.
Akik tényleg profik telibeszarjak a technikát."
Hmm, szegény zuluk, ha tudták volna, hogy nem számít a géppuska, csak a fülközi káposztalé, akkor biztosan jobban teljesítettek volna. Felteszem a iraki katonák esetében is a káposztalével volt a gond, nem pedig a technikában akadt egy pici kis eltérés eltérés, és a szerbek is ha jobban gyúrnak agyra, akkor sorozatban szedhették volna a F-117-est, nem pedig váligszám lett volna az egyszem siker, dehát sajnos inkább légvédelemre költöttek, pedig elég csak az öklüket (okosan) rázni és leesnek a repülők...
Nem lehet ezekről beszelni. Nincs mit.
Már ez is olyan mint valami dicsekves.
Valamit nem kérdezünk es nem meselunk az elv.
Ami inkabb atjon az együtt töltött idő alatt az a szemlelet.
De azt is idő megerteni.
Értem, csak nagyon úgy tűnt nekem mintha magadról beszélnél, de akkor nyilván félreértettem.
De akkor mesélj ezekről a háborús veteránokról akiktől ezt tanultad, hátha vannak közös ismerőseink. Ki tudja, nem? :)
Mit meséltek? Merre jártak? Miket csináltak? Csak elmesélték, honnan származik ez a tapasztalat, bölcsesség, legyen bármi is, gondolom érdekelt téged is.
En nem voltam.
Akiktől tanulok azok kozul volt aki volt, vagy jelenleg az munkaja.
Először nem értettem miert mosolyognak meg az itteni gondolkodásert.
Most jo par ev meglehetősen gyakorlatcentrikus tanulás utan, nagyon kevés kezd derengeni arról amiről beszélnek.
De ez meg mindig lofaszt se ér, csak arra jo, hogy leheletnyi szemléletet adjon.
Egy kicsit ertem, amiről az öreg beszél.
No, ne fogd vissza magad, mesélj, hogy voltál te abban a harcban ahol ezt tanultad? :) Tényleg kíváncsi vagyok rá, aztán majd én is elmesélem, miért gondolom, hogy szerintem(!!!) miben és mekkorát tévedtél és ezt mire alapozom.
De legyen a tiéd az első kör, mesélj kérlek. Persze ha valami titkos dolog volt, akkor annak nem kérem én a részleteit, nem akarlak én bajba sodorni... ;) Gondolom egy ilyen magabiztos profinak van elég publikus mondanivalója a háborúról/harcokról. :)
Szerk.: még azt is megkoczkáztatom, hogy elég sok embert érdekel itt az ilyen első kézből származó tapasztalat, szóval csak bátra és lehet hosszan is. Utoljára szerkesztette: kiskorúbézoltán, 2019.12.14. 16:16:25
Tévedsz Zoli.
Ezek a háborúban lényegtelenek.
A háborúban az számít hogy mi van a két füled között.
Akik tényleg profik telibeszarjak a technikát.
Hasznaljak, de semmi tobb.
Viszont többet foglalkoznak pszichés dolgokkal mint két önismereti kör együttvéve. Technika, taktika tanulhato az viszont, hogy azt alkalmazni tudd amikor szembejon a halal, az hosszú evek munkaja, harci tapasztalata.
Így van! :D A melyik álgyúgolyó meddig repül csak akkor számít ha háború van vagy legalább valami komolyabb balhé. Erszoftrambók hétvégi berregtetésén semmi jelentősége. :D
Mondjuk ez utóbbi úgy áll meg, ha elfogadjuk, amit Timothy Snyder állít a Szabadság felszámolása könyvben, hogy a 2014-es orosz-ukrán háború (nevezzük a nevén a gyermeket) eredeti célja egy korridor kialakítása volt Transznisztriáig, ami, úgymond, a túl erős ukrán ellenállás miatt meghiúsult.
Zbigniew Brzezinski egyik leghiresebb gondolata:Ha Amerika Oroszország hatalmát meg akarja törni, akkor Ukrajnát le kell szakítsa az orosz befolyási szféráról, hogy megakadályozza az Eurázsiai nagyhatalom létrejöttét."
Az orosz döntéshozok megnyerték a Krim-ért folytatott csatát,de elvesztették az Ukrajnáért vivott háborút.
Clint Smith, President and Director of Thunder Ranch®, is a Marine Corps veteran of two infantry and Combined Action Platoon tours in Vietnam. His experience includes seven years as a police officer during which he served as head of the Firearms Training Division as well as being a S.W.A.T. member and precision rifleman.
A C/D kategóriás képesség már ott is sci fi. Évekkel ezelőtt leírták az összes szutyok tartalékot. A T-72B2/B3, T-90-en kívül nem számolnak más semmivel tudtommal.
Pedig semmi vadat nem csináltam, wiki, hisutton, HTKA és hasonlóak. ;)
Az oroszok fő problémája a szokásos, kvázi 20-30 évig elhanyagolták a katonai fejlesztéseket, a fejlesztői és gyártói potenciál is berozsdásodott, leépült. A T-72B3 vagy a T-90M nem rossz harckocsi, az 1960-as években tervezett alapból kihozta a maximumot. Ahol lemaradásban vannak, az főleg a "finomtechnika", adatkapcsolatok, éjjellátók, rádiók. Cserébe viszont horror mennyiségű második vonalbéli erejük van, ami adott esetben jól jöhet egy elhúzódó vagy C/D kategóriás konfliktusnál, de a modern technika ellen öngyilkosság felvonultatni.
Ehhez még hozzájön, hogy az önsanyargatás egy furcsa szobra lett az Ukrajnával való konfliktus. A nemzeti büszkeségnek lehet, hogy megérte "visszafoglalni" Szevasztopolt, de cserébe elvágták magukat az ukrán technikától, ami a vártnál sokkal több problémát okoz. Az ukránoknak is, mert ugye ők meg az orosz megrendelésektől estek el.
Most rengeteget áldoznak a haderőre, de azt lehet látni, hogy ez messze nem olyan egyszerű dolog, mint sokszor lefestik. A T-14 hiába van tele forradalmi innovációval, ha a gyerekbetegségek kigyógyítására rengeteg pénz kellene. A Szu-57 ugyanez pepitába. Az F-35-nél lehet újjal mutogatni, hogy miért kerül ez ennyibe, de az legalább lassan kezd működni. A Szu-57 és a T-14 egyhamar nem fog.
A fejlesztés és a gyártás első sorban pénz kérdés. Meg lehet nézni Kína hány nagy hadihajót gyárt és milyen ütemben adja át őket, és meg lehet nézni Oroszország hány évtizede nem volt képes hasonlóra. Más dimenzióban mozognak már.
Oroszország azonban nem Franciaország vagy Nagy-Britannia, aki belátja, hogy eddig lehet nyújtózkodni, és akkor addig nyújtózkodik, hanem továbbra is szuperhatalomként tekint magára.
"Törökország kvázi megfenyegette a környező országokat"
Erre gondoltam én, hogy ehhez is jaó (lettvolna) az f-35.
Ruszki téren látom nagyon képben vagy. :) Vagy a gugli-fu-m túl gyenge vagy neked vannak jól bejáratott keresési módjaid. A tengerészeti dolgokat és a repülőst egyáltalán nem találtam meg, szárazföldről egyedül a t-14/15- lett meg. Ott - a szf-nél - amúgy mintha kissé megrekedtek volna és az ezeréves cuccokat próbálják ráncfelvarrni. Bár ez mintha mindenfelé érvényes lenne, az alap kézifegyverek javarészt a '70-es évekből vagy még azelőttről származik, páncélosok a '80-as évek termékei vagy azelőttiek, ahogy a helikopterek gyökerei is. Lassan két-három komplett második világháború belefér egy-egy új cucc kifejlesztésébe.
A háttértámogató/vezetési és talán a felderítő/hírszerző rendszerek meg úgy fejlődnek, hogy nehéz követni is.
Most azt gondolom, hogy a ruszkik megpróbáltak visszatérni a globális nagyhatalmak közé, de szerintem be kell majd érniük a helyi, európai nagyhatalom kategóriával. Ha nem pukkan ki a kínai lufi - ahogy sok helyen jósolják - lehet inkább őket kell majd figyelni a ruszkik helyett.
Mindenesetre köszönöm az összefoglalót, nekem nem sikerült sehogy se összeszedni!
Az ilyen izmozáshoz milyen jó lett volna az f-35 nekik...
Szerintem Te Törökországra gondolsz, de az erődemonstrációt Egyiptom tartotta. :)
Egyiptomnál nem volt téma az F-35, és a Franciaországgal ápolt jó kapcsolatok miatt (hadihajókat is főleg tőlük vásárolnak) a Rafale mellett döntöttek.
Viszont, pusztán ötletként felvetve, lehet, hogy ezért nem ragaszkodnak mindenáron az f-35-höz? HA igaz, hogy a 35-ös minden infót hazaküld, vagy még inkább HA távolról leállíthatók, akkor lehet hogy csak addig tudnának vele izomzni amíg amerika engedi? Márpedig a listában ott van izrael…
Felteszem továbbra is Törökországról van szó. Törökország pre-Erdogan érában jó kapcsolatot ápolt Izraellel, hovatovább, még fegyvereket és modernizációs csomagokat is vásároltak tőlük, például az M60T harckocsikat izraeli cégek modernizálták. Mostanság kevésbé jó a viszony, de azért (még) nem rossz.
Itt amúgy alapvetően nem valószínű, hogy olyan szintig fajulnának a dolgok, mint Görögországgal, de az alapkonstelláció nagyon hasonló.
Hogy adott esetben az F-35-ösöket az USA le tudná-e bénítani... Hivatalosan nem. Gyakorlatilag az ALIS képességeit tekintve igen, legalábbis a hosszú távú üzemeltetés nem megvalósítható az Egyesült Államok akarata ellenére.
Az nagy orosz korszerűsítés hogy áll?
A Kirov osztályú Csatacirkálóból az Admiral Nakhimov felújítás alatt, talán 2022-re elkészül, akkor a Nagy Péter váltja a dokkban, az is átesik a nagyjavításon és felújításon.
A Borej osztályú SSBN-ből a negyedik (és első valóban teljes értékűként Borejnek épült) egység a tesztútjait futja, 4 másikat építenek, további kettőt szeretnének még.
A nukleáris meghajtású vadász tengóknál a Jaszeny-osztályból a második szintén átadás alatt, 5 épül és kettő megrendelve még.
A Kilo-osztályú Projekt 636.6-ból hatot átadtak korábban még, további hat épül a Csendes-óceáni flottának.
Egy új AIP osztály, a Projekt Kalina fejlesztés alatt, ahogy egy "Husky"-osztálynak nevezett új SSN is hasonló státuszban van.
Az Admiral Gorskov-osztályú fregattok vették át az Admiral Grigorovics-osztály feladatát (amiből hármat átadtak, három építés alatt volt, de az ukrán gázturbinák nélkül ugye nem érnek semmit), a Gorskovból 1 átadás alatt, négy épül, kettő megrendelve.
A kisebb hajókra koncentrálnak így inkább a Sztereguscsij-osztályból egyet most adnak át, hatot építenek.
A Merkurij-osztály első egysége most épül, legalább 10 darabot szeretnének még belőle.
A Bujan-osztályból még 5 épül a 10 meglévő mellé.
A Karakurt osztályból pedig 18-at terveznek, eddig 2 van hadrendben.
A hadseregnél folyik a gyalogság Ratnik-programja, új személyi védőfelszerelések (ballisztikai mellény és sisak), új egyenruha, a gépkarabélyokat az elsővonalbeli egységeknél lecserélik a 5.45×39mm-es AK-12-re és a 7.62x39mm-es AK-15-re. Könnyű géppuskák / golyószórók terén az RPK-16 (az AK-15 könnyű géppuska változata) nemrég lett elfogadva. Közepes géppuskák és pct. rakéták terén nincs nagy előrelépés, de a MANPAD-ok terén az új Verba eléggé potensnek tűnik.
A járműveknél a szállítójárműveknél zajlik a Tájfun-program, a Kamaz és a Kraz szállít több száz páncélozott terepjáró teherautót.
A kisebb járműveknél nem teljesen tiszta a kép, a Tigr-M 4x4-es terepjáró ha kisebb számban is, de a jelek szerint folyamatosan gyártásban van.
A Bumerang 8x8-as APC terén nem tudok nagyobb megrendelésről, a T-14 harckocsi és T-15 nehéz APC kapcsán annyi info van, hogy 132 darabról szóló "nullszéria" gyártása elkezdődött, és 2021-re leszállítják őket. Állítólag.
A harckocsiknál így most a korábbi T-72B-k felújítása folyik T-72B3 szintre 2012 óta folyamatosan, illetve a T-90 harckocsiké T-90M-re.
A tüzérségnél az MSzTA leváltására kitalált Koalítszia-SzV és a Szmercs/Uragan leváltására szánt Uragan-1M gyártása terén kérdőjelek vannak.
Repülőgépeknél a Szu-30SzM-ekből 114db-ot, a Szu-34-esekből 132db-ot, a Szu-35Sz-ből pedig 88 darabot adtak át eddig, utóbbiból további 10-et szállítanak még le. A Szuhoj Szu-57-ből 78 darabos alacsony gyártási ütemű megrendelés van, amit 2027-ig kell teljesíteni. Fejlesztési programok vannak a MiG-31 leváltására (MiG-41) illetve a Szu-25T leváltására (Szuhoj PAK SA), illetve folyik a PAK DA bombázógépé. A teherszállítógépek váltása is prototípus szintre fordult (Iljushin Il-112V az An-26-osok helyett) vagy fejlesztés alatt van (Iljushin Il-276 az An-12-esek helyett, Iljushin Il-106 PAK VTA az An-124-esek helyett).
Helikopterekből a Mi-28 és Mi-35-esekből adtak át idén egy kisebb mennyiséget, amúgy inkább a szállítóhelik váltására készülnek (Kamov Ka-60 és Mi-38T).
Van valamelyik ilyen megmondónak úgy kb. 20 éve kiadott könyve, az is jósolt minden marhaságot, több jóslata időpontja eljött. Persze semmi sem történt, abból, amit "megjósolt" Friedman vagy ki volt az lökött.
Én úgy emlékszem Francis Fukuyama volt egy ilyen optimista naiv figura. Samuel P. Huntington válaszolt Fukuyama gondolataira. Most úgy néz ki Huntington jóslata volt közelebb a mai valósághoz. Utoljára szerkesztette: qtab986, 2019.12.13. 13:17:11
Tökéletes példa arra, hogy miért kell fenntartani haderőt. Mert ahogy változnak a politikai szelek, akkor kellhet a haderő. Erre a kombóra nem fogadott volna senki. Oszt mégis.
Na ennyire látnak előre a nagy megmondó "biztonságpolitikai szakértők". Ezen a tituluson mindig csak röhögni tudtam. Pont annyira találgatnak középtávon is, mint egy gyök2 ember.
Van valamelyik ilyen megmondónak úgy kb. 20 éve kiadott könyve, az is jósolt minden marhaságot, több jóslata időpontja eljött. Persze semmi sem történt, abból, amit "megjósolt" Friedman vagy ki volt az lökött.
Az ilyen izmozáshoz milyen jó lett volna az f-35 nekik...
Viszont, pusztán ötletként felvetve, lehet, hogy ezért nem ragaszkodnak mindenáron az f-35-höz? HA igaz, hogy a 35-ös minden infót hazaküld, vagy még inkább HA távolról leállíthatók, akkor lehet hogy csak addig tudnának vele izomzni amíg amerika engedi? Márpedig a listában ott van izrael…
Más.
Az nagy orosz korszerűsítés hogy áll? Nem találok róla semmi új dolgot. Se az új tankok se az új gyalogsági járművek, se az új ruszki f-22 mintha nem jönne a gyárakból, nemhogy nagy de kisebb sorozatokban sem. Kissé mintha leállt volna az egész irány a 21. század dolog.
Érdekes videó, Törökország kvázi megfenyegette a környező országokat (Ciprus, Egyiptom, Izrael, Libanon, stb.), hogy a Törökország saját felségvizeinek tekintett területen ne próbálkozzanak kutatófúrásokkal és mélytengeri kitermeléssel. A terület kapcsán vannak viták, és Egyiptom erődemonstrációként egy tengeri hadgyakorlatot tartott minden komolyabb hadihajójával. A két ex-Oroszországnak szánt Mistral-osztályú egységen túl ott voltak a Type-209/1400 tengók is, és az amúgy már lassan kivonásra ítélt Type-033G (a Romeo-osztály kínai továbbfejlesztése) egyike is. Utóbbi érdekessége, hogy az 1990-es években amerikai segítséggel felkészítették a Harpoon indítására, amit most demonstrált is. Egy szovjet érában tervezett, kínaiak által továbbfejlesztett és megépített egyiptomi tengó ami amerikai rakétát indít. Hm....
Például egy kiragadott részlet:
"Miért hosszú fegyver (why rifle)?
Mert egyszerűen jobb, oké (simply better, okay)."
Utána " nagyobb fegyver jobb (big guns is better)"
Lehengerlő érvelés, na.... :)
Azt nem vitatom, hogy vannak érdekes és nem hülye meglátásai, és van egy mentori stílusa, de izé... Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.12.13. 10:29:39
Anno talán Hpasp posztolt egy videót egy szimulált full auto Tor-M2 célleküzdést mutató videót. Az istennek sem találom meg. Valakinek ez esetleg rémlik?
Mintha az előző este/hajnalban készült volna és kisebb lenne a tűz. Itt meg... Mintha már reggel/napközben lenne és nagyobb lenne a tűz. Ha kukázni kell a hajót valakinek csúnyán meg fogják csavargatni a zacsiját.