Gondolom tetszett nekik a H&K G11, de akkora változást nem akartak csinálni és maradtak a hagyományos lőszernél.
Csábító volt a gondolat, hogy egy nagyon gyors rövid sorozat lövedékei, akár mind a célpontba csapódhatnak.
Lehet a dupla csövűvel jobban jártak volna
Fúúú, megnéztem a videót, és javaslom mindenkinek.
Szerintem ami ennyire el van bonyolítva (külön-külön mozog hátra a cső, a zár, meg a kakas), azt nem lehet megbízhatóra készíteni.
A három rugónak a súrlódásnak, és a lőszernek is azonosnak kell lennie ahhoz hogy az időzítés tökéletesen működjön.
Ami még eszembe jutott, az hogy érdekes lehet a fegyvert üríteni...
... itt a tár kivétele után, nem csak a csőben lehet lőszer, hanem a liftben is. (extra baleset veszély) Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2019.03.13. 12:01:09
Szerintem hibás elképzelés a hardveres duplázás, de szépen beleillik az oroszos papírtigrisek közé. A szuper geardo orosz SF meg még mindig 74-essel tolja. Szerintem túlbecsülik a puska jelentőségét egy katona életében. Mondjuk a megbízhatóság alapvető kell hogy legyen.
Kb bármiről lehet találni videót, hogy rossz. De az AN-94 tényleg túlbonyolított. De lehet még rossz a tár, a lőszer, meg az idő is. Szerencsére a katonák nem egyedül császkálnak.
Amúgy a koncepció nem zsákutca? Tudtommal a plate-ek már megfogják a többszörös találatokat.
Oké, értem, de a koncepció az volt, hogy a dupla az nagyon közel legyen. Amit látok, azt kb. egy átlagos lövész elérné abból a távolságból sima ráduplázással is.
Cserébe ez egy rohadt drága és műszakilag túlbonyolított fegyver lett.
Az egész koncepció (ami kifejezetten drága próbálkozás volt az AK család bevállt receptjéhez képest) arról szólna, hogy a rögzített 2-es sorozat olyan gyorsan történik meg a spéci rendszere miatt (fejből 2000-es rögzített rof rémlik a kettes sorozatra), hogy az első visszarúgás még nem ér véget, amikor már a második lövés is le van adva.
Szóval elméletben a két találatnak egymáshoz nagyon közel kéne lennie kézből leadva is. Cserében ez egy drága és bonyolult szerkezet, ami hajlamos annak minden betegségére, ami hírből sem nagyon van az olcsó, egyszerű és hibatűrő AK-hoz képest.
Na most itt azt látni, hogy az a dupla lövés kézből hát eléggé nem pontos.
Szóval Molni itt az egész fegyvert arra tervezték, hogy két találat legyen közel egy helyen a biztos ölő hatásért és közben a lövésznek elég csak egyszer eltalálnia a célt. Utoljára szerkesztette: SZUsszan, 2019.03.13. 08:02:56
1. Mivel nem lerögzítve lőtt a fegyver saját néhány MOA természetes szórásán felül jön az, hogy ember fogja.
2. Ezért nem értem a sorozatlövést értelmét, ha ilyen brutálisan nagy szórása van. Villára rakott géppuskát értem, de hogy ennek így mi értelme van. A szórás mértéke a célpontméretével összevethető. Mozgó célra esetleg így jó, de én álló célra biztosan egyesével tüzelnék. Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.03.12. 21:10:47
Nem volt repeszromboló, a HEAT töltötte be ezt a szerepet, + ezzel lehetett IFV/APC-re lőni amin az APFSDS csak átszaladt volna komolyabb rombolóhatás nélkül. Németeknél eleve MZ (mehrzweck) jelzéssel látták el a HEAT lőszert.
A doktrína valami olyasmi lehetett, hogy jön majd 10 000 szovjet tank, amik ellen az APFSDS, HEAT egyaránt jó, a HEAT pedig felhasználható APC/IFV, gyengén vagy nem páncélozott célok ellen. Valamennyi repesz és robbanó hatása van. Persze nem annyi, mint egy rendes repeszromboló gránátnak, amit a Szovjet hk. alakulatok továbbra is használtak.
Nem volt sima HE gránátjuk? Azaz pl egy teherautót is HEAT MP-vel küzdöttek le? Ez doktrinális korlátozás vagy ügyetlenkedés? Én eddig azt hittem a pctörő/HEAT/HE trió él. Eleve mire lőnek ma HEAT-el?
Itt az új az, hogy egy gránát való többmindenre. Korábban még több mindenre való volt, mert a kumulatív gránátnak volt másodlagos repeszhatása (HEAT-MP), de Irakban kiderült, hogy betonépületek ellen nem olyan jó, és a repeszhatása is elmaradt az elvárttól.
Ezért az Abrams kap egy normális többfeladatú HE gránátot (ez az AMP), amely sima csapódógyújtóval, időzítve és közelségi alapon is működhet.
Tehát az Abrams esetében lesz APFSDS-T, HEAT-MP-T és az AMP-T. Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.03.12. 13:27:53
Nem kukacoskodás, de itt kb az időzített robbantást látom újnak, mondjuk az meg nagyon jó. Egy Sima HE pont így szétkapja a homokzsákos bunkert. Ha meg 3-at lőnek egy épületre, akkor az pont lehet egy pctörő és két HE. Emlékeim szerint nálunk is ez volt a magyar pl a magyar "épület harc" alapja. Lehetőleg ne nyílászárón menj be, hanem a jármű küldjön be egy pct. majd egy HE gránátot. (utána meg még kézigránátozás után menj be)
Kísérleteznek valami irányított lövedékkel is.
Amolyan mindenre jó masina, a földi céloktól a 500m/s célokig. link link
Két opciót látok elképzelhetőnek:
1.: Ez is csak egy papírtigris, kellett valami újdonságot bedobni, hát bedobták. Hadrendben értékelhető mennyiségbe nem fog állni.
2.: A BMP-3 alváz alapján azt tippelem, hogy direkt nem akartak túl nehéz járművet, hogy a légi szállíthatóság megmaradjon. Ha az 57mm-es löveg mellé még rakétaindítókat is raknak, akkor túl nehéz lesz a rendszer, tehát (ismét) külön járműre pakolták a SHORAD légvédelem gépágyús és rakétás elemeit. Én azt mondanám, hogy a gépágyús elem akkor ez az 57mm-es gépágyú, míg a rakétás elem meg a Szoszna-R, és a kettő kiegészíti egymást...
Állítólag azt mondja a TASzSz, hogy az orosz hadsereg a BMP-3 alvázra telepített 57mm-es gépágyút légvédelmi célra kezdik el tesztelni novemberben, vagyis a ZsU-23-4 illetve a Tunguzka utódja lehet.
A lényeg: Egy Szu-35 vagy Szu-30SzM vs Rafale, Typhoon vagy Gripen (akár NG) összehasonlítás azért nem egyértelmű számomra, hogy légiharcban hol van az előny. Ha nincs amerikai AMRAAM, akkor csak a francia Mica marad mint ARH rakéta (mivel a Meteor még nincs rendszerben), s bár az R-77 sem egy sikertörténet, de úgy tűnik, az R-77-1 tényleg használható, rendszerseített eszköz lett. Levegő - föld képességek tekintetében szárazföldön az európai vasak előnyben vannak (TGP + irányított fegyverek túlsúlya), de tengeri célpontok és SEAD célú fegyverek téren szvsz az oroszoknak áll a zászló.
Árnyalnám a képet. A Gripenhez van AMRAAM és Meteor (2016 óta hadrendben áll a Meteor!), a Typhoon-hoz már van Meteor (tavaly szeptemberben a briteknél), és a Rafale-hoz pedig az ARH-s Mica mellett hamarosan integrálják a Meteort (Egyiptom és Katar is azzal vásárolta meg a típust).
Az orosz katonai repülés lemaradásával kapcsolatban:
Tény, hogy az USA -val szemben erős lemaradásban vannak. Viszont ha csak európai gyártókhoz viszonyítunk szerintem jóval árnyaltabb a helyzet.A hidegháború során az európai és szovjet frontvadászok nagyjából hasonló teljesítményt képviseltek. (Pl. 60 -as évektől kezdve J-35, Mirage III vs MiG-21 [esetleg a Lightning -ot is ide lehetne venni, de az inkább elfogóvadász volt]; 70 -től kezdődően Viggen, Mirage F1 vs MiG-23 [+késői 21 -esek]), s harcászati csapásmérés területén is elég hasonló volt a helyzet (pl. a Jaguár kb Szu-17, a Tornado kb Szu-24 kategória teljesítmény tekintetében) Ez nyilván kicsit leegyszerűsítés, de nem volt olyan generációs különbség, mint például az F-15 és F-16 esetében a kortárs szovjet vadászokhoz viszonyítva, vagy ami most van az F-22/35 és minden más gép között. Amikor a 80 -as évek második felében elkezdett bejönni a MiG-29, Szu-27, nagyjából velük egy időben kezdett bejönni a Mirage-2000 és a Gripen (mondjuk ez utóbbi talán kicsit később), s csak valamivel később érkezett meg a Rafale és a Typhoon, amik inkább egy kategóriában vannak a Szuhojjal.
Bizonyos területeken természetesen volt (van) lemaradás, ami például a különböző alkatrészek élettartamában mutatkozik meg, meg a svédek hálózati területen kb mindenki előtt voltak egész sokáig, de azért az utóbbi évtizedben az oroszok elég sok téren behozták a lemaradasukat.
A lényeg: Egy Szu-35 vagy Szu-30SzM vs Rafale, Typhoon vagy Gripen (akár NG) összehasonlítás azért nem egyértelmű számomra, hogy légiharcban hol van az előny. Ha nincs amerikai AMRAAM, akkor csak a francia Mica marad mint ARH rakéta (mivel a Meteor még nincs rendszerben), s bár az R-77 sem egy sikertörténet, de úgy tűnik, az R-77-1 tényleg használható, rendszerseített eszköz lett. Levegő - föld képességek tekintetében szárazföldön az európai vasak előnyben vannak (TGP + irányított fegyverek túlsúlya), de tengeri célpontok és SEAD célú fegyverek téren szvsz az oroszoknak áll a zászló.
A csatorna helyeként érdekes csak a sok duma mellett azt a keveset nem teszi hozzá, ami miatt igazán érdekes lenne és rávilágítana a dolgokra...
Ez egy irányítatlan rakéta az UB-blokkból indítva, csak egy "kicsit" selejtes volt. Látszik is hogy más, sokkal sötétebb a füstje, úgyhogy a hajtómű-töltettel lehetett valami gond.
Az ANZAC-osztályú fregattoknak eddig egy ősrégi AN/SPS-49 légtér-keresőradarja volt, és az első felújításkor egy CEAFAR X-Band tűzvezető radarja, amelynek érdekessége, hogy 6 darab AESA radarmodulból állt. Az első ANZAC egység megkapta a következő képességnövelő fejlesztést, és az AN/SPS-49-et lecserélték 6 darab CEAFAR L-Band AESA légtér keresőradarból álló rendszerre.
Egy korábbi ANZAC fregatt CEAFAR X-Band-al és felette a hagyományos AN/SPS-49 radarral:
Ez pedig már a felújítás után, a CEAFAR X-Band felett már CEAFAR L-Band radarral:
Mondjuk egy ilyen célszerszámnál általában mindenki ugyan arra jut. A kalapács mindenhol ugyan olyan. Az oroszok meg később a kínaiak sokszor szolga mód másoltak. Ötletet persze mindenki lopott.
Az egyik olyan Casio koppintás Elektronika tudományos számológép nekem is megvolt, egy időben lehetett kapni ezeket Magyarországon állami boltokban (eredeti Casiot természetesen nem). Egyetlen SMD IC volt a "lelke" nem tudom, hogy le tudták-e másolni vagy megvették, mindenesetre pontosan megegyezett az eredetivel, mert ugyanazt a hibát tartalmazta.
Nemcsak az oroszok. A standard uzemanyag kanna a Jerrycan nemet talalmany volt, de az amcsik mar 1939-ben lemasoltak, a brittek es az orooszok '41 korul.
Szvsz nem jo a logikad. Egy ujsagironak/politikusnak nem ugyanazt jelenti a korszeru harci gep, mint neked.
Csak gondolj bele, hogy a felujjitott orosz metrokocsik is "Vilagszinvonaluak" a hivatalos allspont szerint.
Az USAF F-35 repórája jelenleg alacsonyabb sokkal, mint a magyar Gripen számolt óradíja bármikor. 35k USD táján van, a Griffek repórája ott a FAQ-ban. 50-90k USD/óra.
A kérdés az, hogy miből fizetnénk ki az új gépeket (ez nem lízingelhető) és honnan a fenéből kapnánk, amikor nem készül elég gyorsan. Egyesek a törököknek szánt gépek terítését vízionálják, de van n+1 más probléma is.
Az én véleménye.
Lehet álmodozni, de az, ahogy anno hadrendbe állt a Gripen kb. semmiféle realitása nincs annak, hogy itt 2026-ban lesz legalább 4-6 db hadrafogható F-35A, hogy egyáltalán az air policy menjen. A Gripennél az első megrendeléstől az első kesziig eltelt cirka 7 év.
Az F-35 gyártási üteme és megrendelései fixek, a korábban átadott nem egészen teljesen műszaki tartalmú gépeket nem tudják perpill átalakítani. Honnan a búbánatból lenne nekünk akkor F-35A, ami jó lenne? Vagy majd azokból a gépekből kapunk, amik a jenki felfogás szerint nem alkalmasak erre? Eleve USAF készletű gépet nem is kaphatunk, mert az nem butított.
Tényleg pislogok, hogy ezt ki és hogyan gondolta....
Lehet, hogy a török gépeket el lehet "téríteni" ide - alá Iránnak szánt F-16-osokat máshova - de erre építeni nem feltétlen kéne és műszakilag nem is biztos, hogy lehetséges.
Lenne bármi értelme lecserélni a Griffeket? Adnának egyáltalán el nekünk F-35-öt? Orosz befolyás, borul a térség egyensúlya. És kb ez a legmodernebb fegyverzetünk. Villámot iszonyú drága lehet reptetni. Akkor már inkább több gép kéne, nem?
Egy kép az épülőfélben lévő Suffren-ről (francia Barracuda-osztályú SSN). Az érdekesség az orrán lévő négy torpedóvető-nyílás, illetve a bal oldalon a hatalmas oldalsó szonár (igaz a hátsó fele itt is le van takarva fehér ponyvával). Utóbbit az összes többi képen photoshoppolták, hogy ne legyen felismerhető (pl. itt egy példa).
Több, mint egy órát töltött a levegőben a Kratos XQ-58A Valkyrie drón, amit a légierő csendben megrendelt kísérletképpen:
A Kratos korábban XQ-222 Valkyre néven promózta az UCAV koncepcióját, amiben a jelek szerint az USAF lát fantáziát.
Mintegy mellesleg a Boeing közben a nagyon hasonló elvek mellett futó Loyal Wingman projektjét Ausztráliában mutatta be. A programot az kengurús légierő finanszírozza jó részt.
"Katonai források szerint" vizsgálják, hogy 2026 után nem hosszabbítják meg a Gripenek lízingjét, írja a Magyar Nemzet. A JAS-39EBS HU Gripennél modernebb harci gép, amely 2026-ig beszerezhető, az kb. a F-35A, és kész, legalábbis a Gripen E/F illetve az Eurofightert nem nevezném modernebbnek nála... Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.03.07. 10:27:22
Takarítottam, mindenki legyen kedves moderálnia magát, ne nekem kelljen. Köszönöm...
A repulogep hordozos hoekejuk meg MIg-15 hajtomuvel uzemel:
Az a 40-es evek technikaja nem?
S400 AESA, elektronika? Bingó. A-100 radar, elektronika? Bingó. És tippre a Su-57 radarjába lévő félvezetők is ezeken a sorokon fognak elkészülni.
Yepp, csak ép bő egy generációval vannak lemaradva, a Saab több, mint egy évtizede szállítja le a GaN technológiára épülő Giraffe és Arthur radarjait, a Patriot PAC-3-hoz 2003-ban debütáló AN/MPQ-65 radar szintén GaN technológiát használ. Az oroszok az R-77M AESA radarjánál akartak GaN-t használni, de túl drágának találták, legalábbis azt olvastam róla.
1. Teljesítményelektronika van a gépekben, ergo ilyen dolgok sanszos, hogy vannak benne, mert így működnek a villamos berendezések. Ezek soha nem lesznek "chip méretűek" mert a fizika tudja a dolgát.
2. Lehet, hogy a jenki iparral 1:1-ben nem versenyezhet az orosz, de azt hinni, hogy ennyire le vannak maradva azért ez LoL kategória. Azért elég régóta és tömegesen használnak pl. PESA radarokat, ami az összes korszerű vadászgépük és SAM-jük alapja.
3. A katonai eszközök számítási igénye nem nőtt annyival, ami igényli a civileknél elszálló erőforrások alkalmazását. Ezért van az, ahogy amíg a katonai hardverek a civileknél gyorsabbak vagy kb. azonosak volt a '80-as években - csak miket kibírtak üzemi körülmények között - ez ma pont fordítva van. A katonai hardvereknél a mission cirtical dolgok miatt kis túlzással imádják a régi hardvereket, amik minden hardverhibája már javított és legalább azzal nem kell foglalkozni. Ezért volt pl. széleskörűen elterjedt a 80386 és még régebbi architechtúra is, mert bolondbiztos, atomstabil és a mai szemmel rohadt nagy csíkszélesség egyben jó védelmet ad többféle zavarforrás ellen.
A hírek szerint már a kínai elektronika is lehagyta több területen az oroszt, de azért nem fér ki a gyárkapun című hozzáállást felejtsük már el. A probléma inkább az, hogy hiába fejlesztenek ki sok mindent az oroszok, a gyártásra már nincs se pénz, se kapacitás.
2006ban Oroszok megvehették az AMD 130nmes sorait. Ráadásul AMD know&howt is adott gyártáshoz. Ezek a sorok akkor már AMD számára rémítően korszerűtlenek voltak de Oroszoknak dimenzióugrás. Mint anno a Toshiba Akula eset. Innen ha messze nem is a legmodernebb verzióban de le tudnak gyártani maguknak mindent és megfelelő minőségben. S400 AESA, elektronika? Bingó. A-100 radar, elektronika? Bingó. És tippre a Su-57 radarjába lévő félvezetők is ezeken a sorokon fognak elkészülni.
Nem mellesleg sokszor a polgári termékek is megfelelően használva elégségesek katonai alkalmazásra. pl az ominozus 486.
btw az F-22 APG-77V1e tudtommal 130nmen készült. Ahogy a P4 northwood is. :)
Nem hiszem hogy bármi lemaradásuk volna. Miért lenne szobányi bakelit? Orosz haditechnikai riportokon éppenséggel az látszik, hogy fullos, nyugat európai szintű fejlesztőközpontok vannak, ahol mellesleg olyan elektronikát fejlesztenek és raknak össze ami 100+ km-ről szúrja ki a stealth gépeket.
El kellene felejteni és torolni kellene a 80-90-es evek képeit a fejekből, lassan 2020 van bakker, ők is ugyanazt a szart veszik meg ugyanarról a nemzetközi piacról vagy 30 éve..
Megjegyzem emlékeim szerint a 2000-és evek írták, hogy a légi harc vagy már nem tudom milyen rakétákba sima 486-os processzort pakoltak, mert untig elég volt a feladatra.
bakelites szekrény méretű reléket és hasonló nyalánkságokat
Ugyan mar, ezt biztos megmagyarazzak hogy szandekos, mert igy jobban birja az elektronikai zavarast:D
Amugy az elektronika fejlodesenek a sebesseget ne vedd alapnak, mert az egy kulon allatfaj. A hold utazas se lett semmivel se konnyebb csak mert millioszorosara nott a szamitasi kapacitas.
PAK-FA-nak mar az is jo lenne, ha a vegleges hajtomuve kesz lenne, egy vegleges raketaval amit igertek, es az igert stealth tulajdonsagokkal...
és sajnos ez csak a jéghegy csúcsak. lefogadok még a pakfa is tartalmaz bakelites szekrény méretű reléket és hasonló nyalánkságokat, mikozben máshol már ezeket cship méretben kiváltották valami lapra forrasztva.
És ha csak a elektonika feljődését nézzük, hogy mi minden történik fél év alatt akár egy telefon vagy egy PC esetén akkor el lehet képzelni mekkora tényleges lemaradás lehet 20 év viszonylatában, még ugy is, hogy ott azért lassabb a fejlesztési megujjulási ciklus.
Már az f22 és f35 között is megmutatkozik ez, pedig papiron gyengébbnek szánták az f35öt ,de bizonyos szinten tulszárnyalja az elödöt.
hardverileg a sárkányon sok ujdonságot nem tudnak nagyon már felmutatni, de az elektronikai képességek jelentösen bövülnek majd a közeljövöben.
Oke, de a PAK-Fa alapjai is vannak mar 10+ evesek...
Sok fele keppen lehet szamolni, de szamomra a legsokatmondobb adat az az, hogy az F-22 2006-2007 ota van kesz, bevetesre erett es sorozatgyartott allapotban, mig ezek szerint a PAK-FAtol hasonlo nem varhato el 2026 elott (es kesobb se biztos). Ez pedig kb 20 ev kulonbseg...
Hát ennél többre számitottam, Meg 2026ig is elég kevés a mennyiség, hogy az érdemben is számitana bármit is hiába 5.gen vagy nem.
oké az f22 bol is csak 189 et gyártottak, de mégse 24et és anynival nem hiszem, hogy többet tudna, hogy kompenzálja .
Nagyon le vannak maradva az oroszok , az f22es 20 éves technologia már, az oroszok meg még most sincsenek ott azon a szinten.
Sztem ezt a hátrányukat már nem tudják behozni
12db van kész ennek nagyja félkész pl nincs bennük radar. Vszeg késöbb kiképző gépek lesznek. 2026ig még 12dbot rendeltek. Új/Végleges hajtómű tesztelés alatt. Hogy mikorra lesz kész az x. Amíg nincs kész esetleges problémák merülhetnek fel addig sztem nem is akarnak nagyobb szériát rendelni.
Zrinyi 2026. Még 7év. 1300milliárd Ft a GDP 3.5%. 3.5%/7 = 0.5%. Éves szinten ennyit visz el. Persze sztem még jópár elem hiányzik. A végösszeg ha tényleg felszerelt nehéz, könnyüdandrár, légvédelem... akkor 2000milliárd ft+a vége. Mondjuk éves szinten GDP 0.8%. Rengeteg pénz de nem megoldhatatlan. Összesen több mint amennyi stadionra elment 8év alatt. De értelme is több.
Nem sokat tudni a képességeiről még mindig
Mennyi van már kész és mennyit akarnak gyártani
500 milliárdból épülnek új autópályák, a költségvetés ennél sokkal masszívabb, több (4?) évre lebontva nem tűnik olyan vészesnek az az 1300 milliárd sem.
A gazdaság most élét jól áll, most lehet beruházni az elkövetkező kb 30-40 év HT eszközeire. Nagyon kellett már.
És meglehetősen koherensen csináljak, nem rendszeresítgetnek felesleges 60 fele eredetű eszközt, cseh kézifegyverek, amerikai légvédelem, nemet szárazföldi technika (ami már csak azert is jó mert a térségben majdnem mindenkinek ez a szárazföldi technika van)
A másik pedig, hogy már az eddig bejelentett beszerzésekre értette a miniszter az 1300 milliárdos összeget (ha jól emlékszem), gondolom. Ez már durván a gdp 3%-a, igaz több évre elosztva, de csak az eszközbeszerzés. Lesz ezekre fedezet?
A Puma pedig szerintem csak a Leo2-esek mellé kell majd, egy német dandárból kiindulva ott a hk zászlóalj (44 db Leo2) mellett csak egy Panzergrenadier zászlóalj van szintén 44 db Pumával.
Egyébként az eddig bejelentett beszerzések mind konkrét kötelezettségvállalást tartalmazó szerződéseket takarnak, vagy csak valami szándéknyilatkozatot, egyetértési megállapodást, amitől minden további nélkül el lehet állni? Utoljára szerkesztette: fonak, 2019.03.04. 20:16:43
Háát ... szerintem inkább 30-35 év az a kiesett idő.
Másrészt meg egy nyílt tenderen való bármilyen döntés ugyanígy kiindulhat politikai és gazdasági alapokról. A lényeg mindkét esetben, hogy katonai-szakmai szempontból jó-e a döntés.
Ez még nem tény. Egy rálátó forrás gondolja ez lenne logikus.
Népszava hír. Brutális. Mármint úgy anblokk be kell pótolni az elmúlt 20-30 év elmaradt fejlesztéseit, és ilyen szempontból ez rohadt jól összerakott csomagnak tűnik...
Csak a másik oldalról nézve itt is megjegyzem, hogy szó nincs nyilt tenderről, szóval politikai / gazdasági döntésekről van szó ismét...