Egész pofás gyalogsági fegyvereket tudnak gyártani a kinaiak ! Az uj rohamfegyverük hasonlit a francia FA-MAS-ra de azért jól néz ki ! Harcba még nem debütáltak de még ki tudja mikor fognak ? A jó öreg Type-56 (AK-47) koppincs meg megy a kinai hadseregraktárból afrikába ! Mint annak idején a PPSH , SKS ,Moszin-Nagant II. világháborús fegyverek a Szovjet hadiraktárakból a III. világ országaiba !
Nagyon off, de minden jogásznak kötelezõvé tennék egy igen komoly matematika (logika) oktatást, amelynek köszönhetõen végre eljutnánk oda, hogy az X esetet mindenki egységesen tudná megítélni, és nem születne a különbözõ fokokon homlokegyenest más ítélet. Ha a jogászok a logika (és nem a sajátjuk) szerint értelmeznék a törvényeket, akkor talán a törvények szövege is lehetne egyértelmû. Ezek után már csak azt kellene elérni, hogy az egyes törvények ne mondjanak egymásnak ellent, és akkor eljönne a Kánaán. (Tény, hogy ma itthon, ha 110%-ig biztos vagy az igazadban, és ezt a 10.000.000 emberbõl 9.999.999 tudja, ez még nem garantálja, hogy nem a bíró az az 1, aki rosszul értelmezi a törvényt (márha egyáltalán megérti)). Ha egy ügyvéd azt mondja, hogy garantáltan megnyeri az ügyet, akkor az hazudik.
Sajnos saját tapasztalat - sok körülöttem a jogász -, hogy a jogászok és a matematikusok teljesen másként értelmeznek egy jogszabályt, mert elõbbiek képesek egy (X és Y)-t úgy értelmezni, hogy ha valamelyik is teljesül, akkor az állítás igaz. Pedig ugyebár nem. :)
on:
A H&K eladta az MP7 jogait valamelyik cégnek, aki továbbfejleszti mostanában és próbálja a piacon tartani.
Mellesleg a Patriot sem bizonyított, ha valós komoly harchelyzetet veszünk alalpul. A SCUD vadászat nem volt az és, mint lentebb írtam nem is arra lett tervezve.
S-300-as nem volt üzemképes a szerbeknek, szó se róla, ha jól emlékszem pont náluk a határon tartóztattak fel vasúti szerelvényeket amik vitték volna a cuccot.
Mellesleg egy túlerõben levõ elleféllel szemben nem túl fair az összehasonlítás még, ha lett is volna 1 vagy 2 üteg. Ha több SA-10 van telepítve vegyítve mással akkor számít valamig. A szerb légierõ sem tudott eredményesen közbelépni. Háborúban FEGYVERRENDSZEREK csapnak össze, na ez ami összevetve a koalíciós erõk fegyverrendszerével szemben a szerb elég foghíjas volt.
A SAM-ek önmagukban elég jól kontrollálható fenyegetések, de ha már ellenséges repülõk is megjelennek a helyzet igen forróvá válik. Ez utóbbi zavaró tényezõ igazából nem is volt az AF hadmûvelet idején.
Az S-300 éles körülmények között még nem bizonyította a képességeit. Alkalma lett volna rá Boszniában, de a NATO lebombázta, mielõtt egy rakétát is indíthattak volna.
Pedig az egyenletrendszerekkel gusztustalanul sokat lehet keresni, elég ha csak a haditechnikára gondolsz. Jogismerettel BECSÜLETES úton az életben nem szeded meg magad :)
Na igen, ez a rakéta teszt is igazolta, hogy az orosz hadsereg kezd kijönni a kátyúból. Putyin már többször is lemondta hogy egyik legfõbb feladatának látja azt hogy fejlessze a hadsereget. Én úgy vagyok vele ha amcsinak lehet akkor nekik miért ne? Persze nem akarom eltúlozni a dolgot, tudom hogy közelsem olyan mint azelõtt,de azért már megfigyelhetõ egy megújulási folyamat.
Nem értek annyira ehhez úgy hogy javítsatok ki ha tévedek.
Mondta itt valaki hogy ügyvéd akarok lenni a jogi diplomámmal?
Elmondanám, hogy jogi diplomával több dolgot is lehet kezdeni, nem kell feltétlenül ügyvédnek/ügyésznek/bírónak állni. Van ám élet a tárgyalótermen kívül is.
Szerintem legközelebb elõbb tájékozódj.
És az se túl jó, hogy szétoffoljuk itt a topicot!
Hát, nekem már csak megmarad ez a rossz véleményem a matekról.
Mellesleg ha dönteni kéne, hogy mivel megyek többre az életben, mondjuk a polgári jog ismeretével vagy az egyenletrendszerekével, akkor számomra nem kétséges a gyõztes.
Hogy az összes ügyvéd hazug? Nem mondod! Szerintem az egész magyar jogszolgáltatási rendszer az.
"A matekról meg annyit, hogy szerencsére nálunk itt a jogon nem tanítanak ilyen gyökérségeket"
Ez a gyökérség teszi lehetõvé, hogy netezz és nem a jog. Sajnos én sem vagyok egy matekzseni, de azért ilyen sértõ dolgot nem kéne leírni. Ennyi erõvel meg az az össszes ügyvéd hazug és csaló.
ON
Hát nem sok mindent tudni a J-10-rõl azon kívül, hogy van és már rendszerben áll. Rekorddöntésre a gép biztosan nem alkalmas, ahhoz nem elég jó. Kb. az F-16A Block 15-sel tekintik egyenértékûnek, bár ezt nem tudom hogyan hozták ki, mert a J-10-re lehet tenni BVR légiharcrakétát (igaz, hogy csak SARH, de legalább van).
Ugye politikusi pályára nem lépsz?:) (only kidding)
Egyébként ha az alapváltozat 50%-a az összes rendszerben álló változatnak akkor belátható,hogy a modernebb fajtákból (mivel nem csak 1 féle modernebb verzió van) kevesebb van ergó valóban az alapváltozat van többségben:)
Egyébként hogy ontopic is legyek a kínai J-10-rõl lehet tudni bármi pontosat is? Ami nem becslés, hanem mondjuk bejelentett rekord vagy tesztrepülési adat egyebek?
Ha már ilyen remekül kötekszel, láthatod hogy korrigáltam a #25423-ben.
Másfelõl ettõl még tény, hogy a felhasználók felénél még mindig az alapváltozat van, és ez nem változik meg, bárhogyan kötekszel is.
A Patriot nevét valóban a politikusok és a média szennyezte be, de ez sikerült is nekik. Az, hogy azt az alváltozatot nem ABM-nek tervezték, a médiát és a politikusokat nem különösebben érdekli.
Márcsak azért sem, mert a botrányok elõtt az amerikai médiának sikerült egyfajta "mindent 100% biztosággal lelövõ csodacuccnak" beállítani a Patriotot, így aztán nagy volt a pofáraesés, amikor kideült az ellenkezõje. De ez tényleg nem magát az eszközt minõsíti, hanem az embereket.
A matekról meg annyit, hogy szerencsére nálunk itt a jogon nem tanítanak ilyen gyökérségeket. Így is túl sok idõt fecséreltem el rá a középiskolában.
Miért a Patriotét mi szennyezte be? A Scudok ellen nem vált be, na de azt a verziót nem ABM-nek terveték... Az, hogy egyes politikusok meg miket hazudtak róla, az nem a fegyvert szennyezi be, hanem a hülye politikust.
Lelõttek vele egy baráti gépet. Errõl sem a rendszer, hanem az idióta kezelõje tehet, mert mikor olvastam a sztorit nem akartam elhinni. A közeledõ Torndao-t rakétafenyegtésenk vélte a személyzet. Egy repülõgp sebességével közeledõ valamit és még csak nem is változtatva magasságot. Ez is a kezelõk hülyesége volt, kicsit morbid, de a rendszer letötölte a cél az égrõl, csak sajnos rossz volt a cél.
" S-300 legtöbb üzemeltetõjénél bizony még az alapváltozat van"
Bocs, hogy kötekszem, de a kb. 50% az nálad a legtöbbet jelenti? Fura egy matekot ismersz.
Én általában kettéválasztom azért a dolgot. Hogy ha egy adott típuscsaládról beszélünk, akkor az egyik oldal az, amire technikailag képesek az adott család tagjai, a másik pedig az, hogy az üzeletetõi milyen szinten tartják õket. Ami tény, hogy az S-300 egy igencsak jó kis SAM rendszer, azonos generációkat tekintve a Patriottal végig versenyben van, bizonyos tereken a Patriot jobb (ilyen pl. az adatkapcsolat), bizonyos tereken jobb az S-300 (pl. jobban mobilizálható, a legtöbb esetben a rendszerek rakétáit összevetve az S-300 rendszer rakétái nagyobb teljesítményre képesek).
Ez igaz, de a patriot üzemeltetõitõl eltérõen, akik folyamatosan modernizálják a saját patriotjaikat (pl:izrael), az S-300 legtöbb üzemeltetõjénél bizony még az alapváltozat van. Ami valóban húszéves.
Mellesleg mielõtt bárki abba a hibába esne, hogy túlmisztifikálja az S-300 ast,ne feledjük el, hogy egy majd húszéves szerkezetrõl beszélünk, amibõl több olyan ország is kapott anno, (Örményország, Szlovákia) akiknél némi pénzért bárki nyugati alaposan megvizsgálhatta a cuccot.
Ha így nézzük, akkor a Patriot is jó húsz éves...
Az S-300, akárcsak a Patriot, többször is ráncfelvarráson esett át, az S-300PMU-1 és PMU-2 az 1990-es évek végén jelent meg, és ma is folyamatosan fejlesztgetik (az Algériának szánt verziókban állítólag már teljesen új számítógépek kerültek, LCD kijelzõk a CRT-k helyére, stb., tehát semmi oka a szégyenkezésre).
A másik dolog az az eset (amirõl aranysasban is írtak nemrég), hogy anno az S-300as radarjának tervezésekor a CIA nak volt egy ügynöke a Fazotronnál, akinek több akkor futó fejlesztésre rálátása volt, pl a MiG-31M vagy az S-300.
A Tolkacsev-féle árulás 1985-ben volt, az eset után a szovjetek teljesen lecserélték az érintett radarrendszereket (a MiG-31 esetén így jött ki a MiG-31B/BS). A PMU-1/-2 is új radart kapott már az érintett S-300P-hez képest.
De az továbbra is fennáll, hogy az amerikaiak több nagyságrenddel több pénzt tudnak fejlesztésre költeni, valamint az orosz mikroelektronika a 90-es évekig nem volt igazán a topon, csak azóta már mindent meg lehet venni.
Na ja, de az az S-300 ÕSRÉGI alapváltozatára vonatkozott az info. Hát hol van az már...
http://en.wikipedia.org/wiki/S-300
Vizsgálgasd, hogy azóta csak nagyjából hány fejlesztés történt. Ennyi erõvel a Patriot is szar, mert azt is a '70-es években kezték fejleszteni és kb. '82-óta áll hadrendben? Meg az F-15 és többi vadászgép is? Ne röhögtess, mert sírógörcsök kapok. Ezeket mind úgy továbbfejlesztették, hogy nagyjából kívülrõl hasonlítanak, de a képességeik "némileg" javultak.
Bar lehet hogy valamit felreneztem,mert itt a szokasos infonal a jo regi gyarto szerepel: H&K MP7
Azert a kevlaros teszt elegge szepre sikerult benne.
MP7 kontra MP5
Nezte valaki szerdan a Discovery-t este 9-tol?
Jollattam hogy az MP7-et az amcsik fejlesztik?
Idõközben megtudtam mi történt, meg vissza is olvastam kicsit többet ennél az oldalnál. Ha tényleg ilyen színvonalon akarjátok tágyalni ezt a témát ám legyen, a többésg akarata.
További jó szakértést mindenkinek! :D
Remélhetõleg a legutóbbi balhéja után most egy jó darabig nem tolja ide a képét.
Igazad van, átfogalmazom: Ismerem az S-300 as komplexum jeletõségét.
Mellesleg mielõtt bárki abba a hibába esne, hogy túlmisztifikálja az S-300 ast,ne feledjük el, hogy egy majd húszéves szerkezetrõl beszélünk, amibõl több olyan ország is kapott anno, (Örményország, Szlovákia) akiknél némi pénzért bárki nyugati alaposan megvizsgálhatta a cuccot. A másik dolog az az eset (amirõl aranysasban is írtak nemrég), hogy anno az S-300as radarjának tervezésekor a CIA nak volt egy ügynöke a Fazotronnál, akinek több akkor futó fejlesztésre rálátása volt, pl a MiG-31M vagy az S-300.
Szóval, mindent összevetve nagyon meg lennék lepve, ha az amerikaiak nem lennének tökéletesen tisztában az S-300as képességeivel már úgy jó tizenöt éve.
Én csak annyit akarok hozzászolni az S-300-hoz hogy fogalmam sincs hogy mik a valós képessségei , állitolag ez az orosz Patriot ! Szerbek-nek is volt egy kevés vagy 1995 vagy az 1999 bombázás során tán Tomahawk robotrepülökkel semmesitették meg öket ugy emlékszem tán a Haditechnika folyoiratban olvastam de majd utánanézek ! Ebböl általánosságot nem lehet levonni , nagyobb komolyabb mennyiségü fegyverrel végrehajtott összecsapás háború-ból lehetne mint pl 1973 Yom-Kippur tanulságokat levonni ! Ami pedig az Oroszokat illeti tényleg már csak a Szovjetunió árnyéka haditechnikai fejlesztések , rendszeresitések stb terén ebben igaza van Cifu-nak is de azért az USA-nál is lassult a tempo hála az Iraki háború költségeinek mert mindenhez pénz , pénz , pénz kell , igy a Kinaiaknak is fog sikerülni lassanként felaraszolni mögéjük ök legalább tudatosan lassan de biztosan nyomulnak , pl Afrikai nyersanyagüzletek diktatura támogatások fegyverrel politikai elvek nélkül , Iráni 25 milliárd dolláros olajbefektetés , Hugo Chavez barátság stb , külföldi modern technologia koppintások lopások , lényeg ami lényeg ha megteremtik bölcsen a gazdasági alapokat a modern hadsereg fentartásához onnan egyenes az ut a világhatalmi törekvésekhez !
Utoirat:Bocsi ha tévedtem !
OFF
Hogy itt micsoda szagértések mennek mostanság :DDD, kijelentések, állítások, tények, hmm... na a leápolást meghagyom Seaweed-nek...
:DDD
ON
"1: Ismerem az S-300 as komplexum képességeit"
(Ha csak a feltételezett képességeit akkor visszavonva! )
Mit értesz meglepetések alatt? Az új SZU-34-es olyan komoly csapásmérõgép, hogy kategóriájában alig van párja a világon. Lehet, hogy 0 darabszám van belõle, de a jövõben sem kell sok belõle. Az oroszok úgy becsülik, hogy egyetlen SZU-34-es 4 db SZU-24 pótlására elég és van benne igazság.
Na akkor:
1: Ismerem az S-300 as komplexum képességeit, de az, ahogy te is írtad, még hidegháborús fejlesztés. Azt, hogy a szegény oroszország nem fog tudni meglepetéseket felmutatni, a jövõre értettem.
2: A szegénység nagyon relatív fogalom. Való igaz, hogy a oroszország állapota sokat javult, a kilencvenes éveket jellemzõ teljes káosz már elmúlt. Az oligarchákat levadászták, a hatalom ismét a kormány kezében van, Putyin pedig igenis jól végzi a dolgát, és lassan kihozza az országot a kátyúból. (más kérdés hogy közben a bimbózó orosz demokráciát teljesen kiheréli)
De, oroszország gazdasági helyzetét tekintve továbbra sem versenyezhet Kínával vagy az USA-val. És gyenge gazdasággal nem lehet "nagy meglepetéseket" elõhúzni a kalapból. Fõleg nem olyan meglepetéseket, amiktõl amerika vagy kína összecsinálná magát.
Te félreérted a dolgokat. Egy már lézezõ ABM rendszer ellen technikailag hatásos LEHET ey ilyen dolog, de LÉNYEGÉBEN SEMMIT nem változtat a mai atompolitikán. Megy minden tovább a régi kerékvágásban.
"Tudtommal kb pár tucat rakéta alkotja a védelmi renszert, ezzel egy komolyabb atomtámadás ellen nem sokat érnek. Pont azért nem akartak többet telepíteni, hogy az oroszok ne fogják fel ellenük irányulóként. Ez nem igazán sikerült... "
Épp azaz hogy az Európába való telepítéssel megnõne ezeknek a rakétaelhárító töltetek száma és az orszoknak nem igazán tetszik, hogy pont a szomszédukba telepítik.
"Gyakorlatilag "mindössze" arról van szó, hogy propagálják az ICBM-ek / SLBM-ek azon képességét, miszerint képesek csali-robbanófejeket kidobni a végsõ fázisban, így nem 3-6-12, hanem több tucat célpont lesz, és így nehezítik meg az elhárítórendszerek dolgát."
Azt honnan tudod olyan biztosan, hogy ez a rendszer nem múlja felül a korábbiakat(akár nyugati társait) ha szinte még semmit nem tudni róla. Nem azért mondom hogy belekössek a megjegyzésedbe, lehet hogy igazad van csak én nem állítanám olyan biztosan hogy az egész sz*r-t sem ér.
Noha tény, hogy oroszország szekere kezd kimozdulni a kátyúból, továbbra is messze van a szovjet hõskortól. A stratégiai csapásmérõ fegyvernemtõl eltekintve leginkább exportra szánt fejlesztésekrõl hallani. Elég felemlegetni azt, hogy továbbra is a T-90 harckocsi a hadsereg "elit" harcjármûve, a régi nagy fejlesztések (T-95, Black Eagle) elsorvadtak. Van két komoly, tényleg elismerésre méltó aktív harckocsivédelmi rendszerük (Arena-E, Drozd 2), de nem rendszeresítették õket (csak a Sthora-t), a Drozd 1-et pedig már kivonták. Az elõny, amit a know-howban élveztek lassan elolvad. Tervek születtek persze szép számmal azóta is, de ezek megvalósítása egy más kérdés.
Szó se róla cimbora, de az S-300-az rendszer már a hidegháború végén szolgálatba állították, csak nagyon is számban. Azóta történtek továbbfejlesztések és az S-300-ast számtalan helyre exportálták már.
Az Emirátusok KIFEJEZETTEN azzal a képességgel rendelte meg a F-16 Block 60-as gépeket, hogy még ezzel a rendszerrel is képes legyen mit kezdeni. Elég komoly fenyegetésnek tekinti mindenki. Az izraeliek is nem véletlenül hezitálnak bombázni iránt. Iránnak elég komony orosz légvédelmi cuccai (köztük, SA-10, SA-15 ést alán még 2S6 Tuguzka is asszem) és még reégebbi nem is olyan rossz amerikai eredetû harcigépei is vannak.
Az, hogy az oroszok le vannak gatyásodva már rég a múlté. Jártál te mostanában Moszkvában? Bp. hozzá képest a legutolsó cigányputri...
Nem azt mondom, hogy fürdenek a pénzben, de az orosz légierõ(k) egyre inkább modern képet mutat(nak). Csak a nagy harcértékû kéthajtómûves gépeket tartották meg, a többi ment a szemétdombra. Az új gépekbõl nem sokat, de minden évben valemennyit rendszerebe állítnak. TU-160, SZU-34 és SZU-33-as és SZU-30-as típusokat.
A gond az, hogy a MIG és Szuhoj tervezõiroda megalkotott a saját szakállára sok fejlesztet gépet, de sokakban még él a régi emlékekbõl ez-az és nem tekikntik jó lépésnek, hogy orosz fegyvert vásároljanak. (ennek boncolgatása túlmutat ezen topik keretein beleül, mert politikai és gazdasági kérdéseket is felvet rendesen)
Amelett ha egyszer a közeljövõben az RWR mellett infravörös rekéta-érzékelõvel (ennek nemtudom a szankkifejezését) is felszerelnek majd minden katonai gépet, már mindenféleképpen fog kapni figyelmeztetést a közeledõ rakétáról a pilóta. Bár ez 5-10 év biztos lesz még.
Nem valszeg nem, mert a repülõgépek, ha TWS üzemmódban fognak be valakit azt sem lérzékelik, csak magát a besugárzást, de azt hogy agresszívabban pásztázzák õket, azt nem. Gondolam, hasonló elven mûködhetnek az új SAM-ek is.
Az F-22-nek is van ilyen radarüzemmódja, sõt már minden 4-dik 4+ genrációs típusnak is (tehát a mi Gripenünken is!) ennyit azért beismertek, az ennél durvább dolgokat is zengenek...
Nulla pénzbõl nehéz meglepetéseket elõvarázsolni. Különösen olyan gazdag államokkal szemben, mint az USA vagy Kína. És itt a 'gazdag' kifejezést fegyverkezési szempontból értem.
Az S-300, akárcsak a legtöbb modern közép-nagy hatótávolságú SAM-et, úgy vezetik célra a rakétát, hogy általában az elsõ fázisban tisztán parancsközlõ, a második fázisban a földi radar sugározza be a célt, a rakéta passzív radarantennája a célról visszaverõdõ jeleket veszi, az adatokat visszaküldi a rakéta az indítóállásnak, amely kidolgozza a szükséges pályakorrekciókat, és ezt elküldi a rakétának.
Azt tudom elképzelni, hogy mivel végig a földi radar követi a célt, arról a pilóta nem kap külön figyelmeztetést, hogy már rakéta lohol a nyomában. De a földi radarról akkor is végig tudni fog...
Az S-300 család (SA-10, SA-12) tagjaival kapcsolatban lenne néhány kérdésem.
Állítólag a cél amit a rendszer befogott nem kap semmiféle RWR figyelmeztetést. Ez meg hogyan lehetséges? Ha nincs besugárzás, akkor mégis hogyan talál célba? Magában a rakétában van miniatûr radar, mint az AMRAAM-ban és kobinált a célravezetés vagy csak a földi radar alapján történik a célkövetés/megsemmisítés?
kissé morbid ehhez mosolyogni nem? amúgy érdekes videó
Kínának hasonló problémája van, mint Japánnak volt a II. Vh elõtt: szinte egyáltalán nincs kõolaja, és kevés a fosszilis energiaforrása. Jelenleg az olajimportjuk legnagyobb része az arab-öböl térségébõl és délkelet-ázsiából (Indonézia és környéke) származik. Az oroszok nem ok nélkül építik veszettül kelet felé a kõolaj és földgáz vezetékeket: ha sikerülne Kínával egy jó üzleti felállást kiharcolni, akkor egyfelõl nyernének egy nagyon komoly ügyfelet, másfelõl viszont a csõvezetékek csapja nagyon hatékony politikai fegyver azokkal szemben, akik már rájuk építkeztek üzemanyag és fûtõanyag terén... ezt ugye mostanság nagyon is jól gyakorolják... Szerintem el fogunk még jutni oda, hogy egy csõvezeték csapja komolyabb ütõkártya, mint bármilyen katonai erõ...
Ha kétpólusú rendszer lesz, akkor sem Oroszország lesz a másik szuperhatalom (Oroszország súlya világgazdaságilag azért kb. annyi, mint Brazíliáé vagy Mexikóé, még ha van is olajuk, a GDP-jük kb. Hollandiáéval vetekedett nemrég, most talán valamivel több), hanem Kína. Putyinék meg legfeljebb csicskásai lehetnek a pekingi nagyfõnököknek hosszú távon.
Azért Kínával vigyázhatnának a ruszkik, mert egyszer csak arra ébredhetnek majd, hogy a távol-keleti területeiket annektálta a Kínai Népköztársaság:)
(van már szép számú kínai illegális bevándorló arrafelé.. az orosz lakosság viszont elvándorol onnan, pl. Moszkvába, mert ott van meló meg zsé) Egyébként 1969-ben volt egy szovjet-kínai határvillongás, az oroszok ugyan bejelentették, hogy gyõztek, és a kiválóan felszerelt Vörös Hadsereg lemészárolta és elkergette a primitív kínai hordákat, de a tény, hogy a vitatott terület nagyobb része maradt kínai kézben... késõbb hivatalosan is lemondtak róla az oroszok.
Gyakorlatilag "mindössze" arról van szó, hogy propagálják az ICBM-ek / SLBM-ek azon képességét, miszerint képesek csali-robbanófejeket kidobni a végsõ fázisban, így nem 3-6-12, hanem több tucat célpont lesz, és így nehezítik meg az elhárítórendszerek dolgát.
"Elkerülni" nem képesek a rakétavédelmi rendszereket, csak megnehezíteni a dolgukat - de erre az amerikai rakéták is képesek már másfél évtizede...
Szerinted az oroszokat bármiben is befolyásolta hogy miylenvédelmi rendszert telepítenek?
Hamarabb volt leadva a rendelés az új rakéták számára, minthogy egyáltalán a védõernyõtelepítési szándék megjelent volna...
Putyinnak kimondott szándéka visszaszerezni oroszország világhatalmi státuszát katonai szempotnból is. Az energiaéhes világ pedig kapóra jön nekik. Fõlg Kína.
Tudtommal kb pár tucat rakéta alkotja a védelmi renszert, ezzel egy komolyabb atomtámadás ellen nem sokat érnek. Pont azért nem akartak többet telepíteni, hogy az oroszok ne fogják fel ellenük irányulóként. Ez nem igazán sikerült...
"Hiába mondják az amcsik, hogy csak Irán és Észak-Korea ellen építenék a védelmet, az se mellékes hogy így az oroszok ellen is védelmet találnának"
Ezen röhögnöm kell.
1. Az új robbanófej minimális számban lesz rendszerben a közeljövõben a többihez képest nem oszt nem szoroz semmit.
2. A régi ballisztikus rakétákat sem egyszerû feladat lelõni és nincs is kellõ számban ABM. Ez két okból is van. A SALT szerzõdések csak igen limtált számban engedélyezték (bár asszem ezt USA de facto egyoldalúan felmodja/felmodta), és HORRIBILIS összegekbe kerülne egy ilyen rendszer ami képes lenne az USA egész területét megvédeni és hatásfoka igen kétséges lenne. Olvasd vissza Cifu cikkeit, hátga volt abban szó ABM-ekrõl.
Szóval összeségében ez nem sok kihatással van a jelenlegi stratégiai erõegyensúlyra szerintem.
Tegnap halottam a TV2-õn, hogy az oroszok teszteltek egy új többrobbanófejes rakétát az RS-24-est. Putyin szeront ez a rakéta képes kikerülni minden ma létezõ rakétavédelmi rendszert és ezeket a rakétákkal foghák lecserélni a régebbi típusokat.
Na mondjuk kiváncsi vagyok, hogy mi igaz abból hogy kitudja védeni a rakétaelhárítást, de ha tényleg igaz amcsi agóddhat egy kicsit. Én mondjuk nem csodálkozom, hogy az oroszokat eléggé zavarja ez az új rakétaelhárítórenszer telepítésének terve Európába. Hiába mondják az amcsik, hogy csak Irán és Észak-Korea ellen építenék a védelmet, az se mellékes hogy így az oroszok ellen is védelmet találnának. Bár így már nem biztos.
Ok,nem kell lehurrogni,kapasbol ez jutott eszembe rola.
Azert alljuk be van nemi hasonlosag a ketto kozt.
Az Uragan ha joltudom azert kerult kifejlesztesre,mivel az konyebb igy konyebben transzportalhato a bevetesi hely kozelebe-mondjuk levegoben- mig ez a nagy lanctalpas ize nemigazan mozgathato repulovel.
Szerény véleményem szerint jobb, mint a nyugati ellenpárja, az MLRS. Nagyobb az alap rakéták esetén a hatótávolsága, és a rakéták robbanófeje. A Smerch-nek (aminek a rakétái 300mm-esek, egy jármûvön 12db) amúgy van egy kistestvére, az Uragan (220mm-es rakétákkal, jármûvenként 16db).
Az amerikaiak amúgy már kissé más irányba mozdultak el, 12db kisebb rakéta helyett az MLRS képes két nagyobb rakétát, az Army Tactical Missile System (ATACMS) hordozására, ez már nem annyira a rakétasorozatvetõk kategóriája, hanem inkább egy rövid hatótávolságú harcászati rakéta, ami GPS irányítással rendelkezik.
Az L-159A egy együléses szubszonikus vadászgép, ahogy a cikkben is szerepel, tehát nem kiképzõ gép. A Cseh légierõ 72db-ot rendelt belõle, de nem teljesen a saját akarata szerint, lévén ezt a gépet a hazai Aero Vodochody gyártotta, mint tudjuk kis hazánk esetében is a hazai ipar támogatása néha érdekesen sikerül, amúgy az Aero anno próbálta exportálni a típust (nálunk is beindult a PR gépezetük), de senki sem vett az amúgy nem rossz típusból.
Orosz BM-30as Smerch rakéta-sorozatvetõ. 1987 óta szolgál, nem hiszem hogy az MLRS koppintása lenne. Teljesen más kialakítású. Önjáró rakéta-sorozatvetõk meg már a II.vh idején is léteztek.