Orosz föld alatti óriásbunker az Urálban a Jamantau hegy alatt (wikipedia cikk, de a lenti linkeken mûholdképek is vannak). Úgy tûnik, a Cheyenne Mountain orosz megfelelõje, de sokkal nagyobb, vasúti vágányok is vezetnek be a hegybe, állítólag 60 ezer embert képesek befogadni a (gondolom a felszíni területre gondoltak) Washington méretû föld alatti bunkerekben, 3 zárt katonai város van felette, amelyekben több tízezren laknak, akik az óriásbunker építésén dolgoznak (még a 70es években kezdték, de a Szovjetunió összeomlása után sem álltak le vele, még akkor sem amikor az orosz hadseregnek szinte semmire sem volt pénze). Bár az amerikaiak azzal is gyanúsították az oroszokat, hogy titkos atomfegyverraktár van ott. Mások szerint ez az orosz Area 51, és titkos fegyvereket fejlesztenek, vagy talán UFO-kat rejtegetnek? :)
Csak azért említettem, mert a magyar médiában sosem szóltak gyak. egy szót sem róla, igaz nyugaton is kb. 10 éve volt téma. Egyesek szerint Moszkvából titkos metróvonal vezet oda, ami azért elég hihetetlen (máshol csak azt írják, hogy Moszkva mellett van a kijárata ennek a Putyin-metrónak, és onnan nyilván már repcsi/helikopter vinné a fõnököket a Jamantau-ba).
A britek meg meg sem próbálták volna követni és támadni. Az sem tûnt volna fel nekik, hogy soha nem változtat irányt, még egy esetleges támadás során sem...
Igen, de egy mozgó hajót nehezebb eltalálni, ráadásul honnan tudták volna a britek, hogy nem tud manõverezni? Azt látták volna csak, hogy a németek a nyakukba szedték a lábukat és húznak el nyíl egyenesen valamerre.
Vagy nem. HZa nem tud manõverezni, akkor könnyedén kiszámolható az útvonala, oda meg annyi bombavetõt irányítottak volna, amennyit nem szégyellnek. Szóval akkor is lett volna mivel foglalkozniuk a roncskutatóknak.
Mit vársz? a "Hadtörténelem" szó is egy nagy "ha"-val kezdõdik... =)
Nem azt mondtam:) Hanem azt, hogy sok a mi lett volna ha címû dolog. A hadtörténelem mindegyik eseményéhez hozzá lehet tenni ezt a mi lett volna ha jelzõt.
Azért annyira nem volt mesebeli, mint ahogy te beállítod ezzel a hasonlattal. Ha a kormánylapát egyenes állapotban lett volna, akkor egyenesen lehetett volna vele tûzni.
Nem lett volna olyan könnyû szétlõni, mint ha egy helyben áll.
Ráadásul esélye van eljutni a francia partokhoz, míg így nem.
A szerencse a szerencsében, hogy ha a kormánylapát nem befordítva lett volna a találat idején, akkor kb. Brestig menekülhettek volna egyenes hajózással...
Mert pont a lõszerraktárat találták el - szerencse. Persze a másik oldalon is szerencse volt, hogy ócska kétfedelû torpedóvetõ gépekkel pont a Bismarck kormánylapátját találták el, így az irányíthatatlanná vált, nem tudott elmenekülni.
Itt most face-to-face harcra gondolsz, hogy az Iowa-nak Yamatoval szemben van esélye 1:1-harcban?
Mert ebben az esetben a Biscmark példan nem túl jó.
Ha jól emléxem, a mészárszék elõtt 3 nappal 1 sortûzzel süllyesztette el a HMS Hoodot, majdnem 1:1-ben...
Románia hasonló problémákkal küzd, mint mi, csak más megközelítés: a NATO csatlakozás után ott is hirtelen visszaesett a katonai költségvetést felfuttató nézetek száma. Évek óta nézelõdnek a használt F-16-osok terén, olykor a franciák kerülnek szóba használt Mirage 2000C gépekkel, esetleg a Rafale bizonyos szintû licencgyártása is eljut a szóbeszédek szintjére...
De reálisan nézve valószinüleg ott is addig tolják az új (avagy használt) gépek beszerzését, amíg csak lehet...
"A Romanian air force MIG21 Lancer, left, lands next to a fleet of US air force F15 fighter jets at the beginning of a day of joint exercises with Romanian air force teams on the Mihail Kogalniceanu air base, 250 kilometers east of Bucharest, Wednesday April 25 2007. Hundreds of U.S. and Romanian pilots and ground staff on Monday began two weeks of joint air exercises near the Black Sea port city of Constanta ahead of the opening of a U.S base in the area. The "Sniper Lance '07." exercise involves about 30 fighter planes MiG-21 Lancer and F15's ."
Le van rendesen pukkanva ez az utolso Lancer....rajuk ferne mar egy uj tipus rendszeresitese......
"A Yamato max sebessége 31 csomó volt és harci helyzetben általában 28 csomóval haladt."
Ezzel a Yamatonak volt nehezebb dolga, mert a radarral célzók dolgát nem nagyon nehezítette meg, de fordítva a Yamato-ét eléggé...
A lõtáv 1km-es differenciája meg nem számít, mert az ágyûk a hatótávolságuk végénl már mekkora szórással tüzelnek szerinted? A Yamato tûzvezetõ redszerére is kíváncsi lettem volna, tartok tõle kicsit gyengébb, mint a már háborús fejlesztésû amcsi.
"Jahh és Bismarck témához. A hajót nem kilõtték hanem a saját legénysége süllyesztette el."
Na ez meg teljességgel lényegtelen, mert a hajó harcképtelen volt, tehát mégha a kormányozni is tudta volna magát már nem volt egyetlen mûködõ lövege sem. Akkor meg kit érdekel, hogy még úszik -e a vízen vagy sem?
A Biscmarkot ért elsõ találat is a tûzvezetõ központot trafálta el. Az ilyen dolgok miatt fontos az eslõ találatok bevitelével nagyjából el is fõl a küzdelem.
Hát ne rakj be ennyi képet. Speciel én is marhára tudom utálni, amikor elkezdek olvasni egy topikot, majd mivel rengeteg kép van benne, folyamatosan lefelé csúszik, és amig be nem jön az összes kép, nem tudok semmit csinálni, mert folyamatosan mozog az egész. Ezért (is) találták ki már sok képlinkelgetõs topicban az egy hozzászólás - egy kép szabályt.
Kína elleni megtorló rakétacsapást szimuláltak Tajvanon
Tajvani illetékesek kedden elsõ ízben közölték nyilvánosan, hogy megtorló rakétacsapást mérnének Kína katonai repülõtereire és rakétaindító állásaira, ha a szigetet támadás érné.
A tajvani hadsereg vezetõi számítógépeken szimulált törzsvezetési gyakorlatot tartottak a múlt héten a Tajpej melletti vezényleti központ erõdített bunkerében. Ezen egy esetleges kínai támadás több lehetséges változatára igyekeztek kidolgozni hatékony válaszokat.
Az egyikben a tajvani hadsereg rakétacsapásokkal vágott vissza ellenség repülõgépek és hadihajók támadására - közölte Su Tai-seng altábornagy, a vezérkar mûveleti, kiképzési és fejlesztési osztályának parancsnoka.
A tajvani védelmi tárca szerint az ötnapost hadgyakorlat megmutatta, hogy egy esetleges kínai támadást Tajvan eredményesen tudna visszaverni. A tajvani hadsereg eddig még nyíltan nem mondta ki, hogy kész nagy erejû katonai csapást mérne kínai célpontokra támadás esetén.
Nah nem tudom megint kit zavart az a 14db kep ami osszesen nem volt tobb mint 600K....gratulalok!
Legalabb linkre javitotta volna ki....a keze eljar de mar linke alakitgatni lusta...a lustasag nem ereny! gratulalok...kezdek vegkepp "betelni" az sgvel....
Jelenleg egy hipotetikus one on one összecsapásról beszélünk, ahol minden oldal a megfelelõ doktrínák szerint jár el és tegyük fel, hogy nem csinál égbekiáltó baromságot.
Jo olvasgatni ezeket a szagerteseket..nem is akarok hozzaszolni mert tök vagyok a temaban..de csak nekem van hianyerzetem?! Mi van az emberi tenyezovel?! En nem is tudtam hogy a negyvenes evek derekan csupa hiper szuper tevedhetetlen robot volt ezeken a hadihajokon....automatika rulez mi?!
Jahh és Bismarck témához. A hajót nem kilõtték hanem a saját legénysége süllyesztette el.
"The documentary film Expedition: Bismarck (2002), directed by James Cameron, reconstructs the events leading to the sinking of Bismarck. His findings were that there was not enough damage below the waterline of the ship to confirm that she was actually sunk by shells and torpedoes. In fact, upon close inspection of the wreckage, it was confirmed that none of the torpedoes or shells penetrated the second layer of the inner hull. Hence this supports the Germans' story of having scuttled their own ship."
Radarról beszéltünk. Elsõ commentedben még azt mondtad nem is volt japán Radar. Az optikai célzóra írtam, hogy az egész háború alatt a legjobb minõségû volt a japánoké.
A Bismarckot azert szedték le mert May 26-én este torpedótalálatot kapott a taton melynek folyományaként nem volt képes a továbbiakban manõverezni.
Valamint szintén a sérülés miatt 7 csomós sebességgel haladt a Bismarck az elsõ lövésváltáskor. túlképpen a King george V-nak és a Rodney-nak álló hajóra kellett lõnie. A Yamato max sebessége 31 csomó volt és harci helyzetben általában 28 csomóval haladt.
A német hajók nem voltak felszerelve hathatós légvédelemmel. Ebben a német és a Japán doktrína eltérõ volt. a Németek flottában gondolkodtak a Japánok szerint egy csatahajónak képesnek kellett lennie megvédenie magát egy légitámadással szemben.
de szar dolgok mindig történnek.
ÉS most sem hiszek benne, hogy a Yamato-t egy Iowa class elintézhette volna.
"A Yamato Mk2 Mod2 ágyú vezérlõ radart használt 10cm hullámhosszon és 2KW teljesítménnyel.
Az USS Iowa 3cm hullámhosszon 50 kW teljesítménnyel használt radart. "
Tehát a kettõ közt ég és föld a különbség és nem a japó részére...
"Az a 2 INCH 1 Kilométert jelentett"
Jézzusom, te tényleg ennyire nem látod? Az az 1 km az SEMMIT nem jelent. Valós tûzpárbajt mozgó célok esetén jó, ha 20-22 km távolságból lehet vívni, de inkább közelebbrõl. A Biscmarkra is azt elsõ lövést 16-17 km-rõl adták le. Ilyen távon meg már rég dominált volna a US radar fölénye...
A Biscmarkos példa meg pont azért állt, mert hiába volt nagyobb lövege a B-nek (380mm vs. 356mm) és pontosabb OPTIKAI tûzvezetése, az elsõ találatot õ kapta a számbeli fölény és RADAROS ellen miatt és onnatól esélye sem volt. A US csatahajó esetén is ez lett volna, mert a US radar még az angolt is messze felülmúlta. 160 km-rõl jelzett már vadászgépkötelékeket. Szerinted mennyire pontosan mérte be volna azt a bazni nagy hajót?
Akkor rosszul tudod. Létezett Japán haditengerészeti radar.
A Yamato a 2. világháború legkorszerûbb optikai célzórendszewrét használta és a radaros távolságméréssel segítették a célzást (nem az irányította de használták)
Pontosabban részletek:
A Yamato Mk2 Mod2 ágyú vezérlõ radart használt 10cm hullámhosszon és 2KW teljesítménnyel.
Az USS Iowa 3cm hullámhosszon 50 kW teljesítménnyel használt radart.
Az a 2 INCH 1 Kilométert jelentett!!! lõtávban és nagyobb lövedéket nagyobb rombolóerõvel aminek a minimális páncélzat kevésbé tudott ellenállni. Ráadásul one on one felállásról beszéltél igaz? tehát a Bismarckos példának semmi értelme.
Valamint valszeg az US csatahajó nem vitt volna be 4-5 találatot mert a japánok sem voltak hülyék.... ahogy lõtávba ér az Iowa megsorozzák amivel tudják.
hogy ütöd meg a boxolót akit egyszerûen nem tudsz elérni mert túl hosszú a keze?
Ja és a nagyobb sebesség révén a US csatahajó döntötte volna el, hogy mikor ütközik meg, sõt a hatótávolsága is nagyobb volt emlékeim szerint, tehát még üldözésre is futotta volna az erejébõl.
Most kicsit részeg vagyok az angolhoz, de hogy is volt az amikor a Kirshimát 7 perc alatt ronccsá lõtte egy US csatahajó éjszaka?
Olyan távolságra amire el lehet lõni egy 18,1 inches ágyúval rég szar a nem radaros célzás a radaroshoz képest, ergo SZART SEM ÉR!!
Az a két inch rohadtul nem számít már kaliberben. Az Biscmarknak is fasza Wotan páncélja volt, mégis lenyomta a túlerõ. A Yamato is ezért maradt volna alaul. A US csatahajó gyoran bevitt volna 4-5 találatot, aztán már esélye sem lett volna az ellenek.
"Az Iowa-nak egyetlen elõnye volt Yamatoval szemben. A sebessége."
Csuzimánál ez el is döntötte nagyjából a csatát, mert a japók a nagyobb sebesség révén összehozták a klasszikus T áthúzást. Game over..
Ja, és tudtommal SOHA SEMMILYEN japán haditengerészeti radar nem létezett a háború végéig.
Miért is volt job az Iowa? Ezt azért meghallgatnám...
Kisebb kaliberû ágyúk (18,1 inch vs 16 inch)(ergó kisebb hatásos lõtáv kisebb rombolóerõvel 40 vs 39 km) gyengébb páncélzat (a Yamato kb 20.000 tonna páncélzattal rendelkezett míg az Iowa összsúlya volt 45K tonna (nem tudom mennyi volt ebbõl a páncélzat szolgálati összeterhelés Yamato 72.800 tonna Iowa Class 52.000 tonna).
Az Iowa-nak egyetlen elõnye volt Yamatoval szemben. A sebessége.
Az éjszakai harcról meg csak ennyit
"Although Japanese radar does not compare well with Allied sets of the same period, which were capable of full blindfire without optics, she was not blind either by any measure. Japanese radar was reliable and durable, withstood shock well, mostly because it was cruder, lower power and lacked as many sensitive advanced parts that superior Allied radar had.
Her radar assisted (not controlled) the finest optical fire control system mounted afloat in WW2, which also had the best night fighting sets. She had both a special analogue computer and electronic firing delay between guns to lesson dispertion and tighten her salvo speads. The whole strategy was to land a tight, massive impact of Type 91 shells just shy of the waterline, to drive the shells through the water and deep into the hull."
Márpedig szerintem is jobb volt az Iowa. Éjszaka a leghalávnyabb esélye sem lett volna ellnene a japcsinak. Radar nélkül... Sõt még nappal sem nagyon, mert az elsõ pár találatot olyan hamar vitte ba volna az jenki, hogy ehaj. Aztán meg lehetett volna próbálkzni...
De az egész meg tök tárgytalan, mert addigra a csatahajók uralma rég végetért.
Hat ezt a kerdest szepen sikerult megfogalmaznod! Magyar tanarod buszke lehet magara!
Latvan hogy nem megy inkabb karikazd be a kepen mit kerdezel mert foglalmam sincs rola....
már régóta meg akarom tudni hogy az ablak mellet "balra lent" mi az a kiálló a su27 "flanker" rõl? (sõtt a mig-nél és a su33-su30, su-34 -nél is ott van. [+ még több vadászgépnél is]) Sosem jöttem még rá és Lock On -ban is ott van. Szal mi az?
Azert szerencsere van olyan is ami kapcsan azt lehet mondani hogy "A "jóra" is megy el a penzbol.."
Igen, ez mind igaz. Itt kerül képbe a megrendelõ igényrendszere. A súlyozást az alapján kell megtenni. Mert szép amit tud egynémelyk típus, csak kérdés hogy mindebbõl mi lesz kihasználva. A cikkben erre mutat rá pl a maximális vs tipikus fegyverterhelés (ami helikopterek esetén nem nagyon szokott változni) közötti különbségtétel.
A Szilvássy féle .PDF-et épp a hétvégén küldték el nekem. Alapjában véve ez a legalapvetõbb összehasonlítási elv egy fegyvervásárlás tenderjén, szép munka, csakhát tudjuk, hogy a részletekben van az ördög, például hogy mekkora fegyverterhelésnél még milyen teljesítménymutatókkal rendelkezik az adott típus, vagy például mennyire ergonómikus a pilótafülke, mennyire jól karbantartható, megbízható a típus, stb....
Cifu anno linkelte vagy emlitette az uj egyeni vedofelszereleseket (ami pl a vallat is vedi)...nos kezdenek elterjedni! Egyre tobb foton latni oket, egyre masra jelennek meg az elso vonalban is!
Erdekes latvanyt nyujtanak a bakak vele...el tudom kepzelni milyen nyug lehet meg azt a par kilot cipelni...raadasul melegben...ehh...bar ha ved tenyleg akkor biztos hogy nem neznek ra ugy mint egy felesleges nyugre....de lassan tenyleg egy exoskeleton hianyzik mar csak roluk! (ugyfest a jovo tenyleg ez...egy "minden" ellen felvertezett katona..akin mar annyi bizgenytu van hogy csak mechanikus segitseggel kepes azt cipelni...."majdnem robot")
A Yamato, hát igen... kétségkívûl az egyik, hanem a leglenyûgözõbb hadihajó, amit valaha is építettek. Bár valamiért az amerikaiak mindig bizonygatják, hogy az Iowa osztály jobb volt nála. ;)
Stutica-ban talalt es megsemmisitett nagy fegyverkeszlet. Ez meg annyira nem is erdekes..hisz koztudott hogy a balkan tele van fegyverrel...ugymond egy nagy fegyverraktar az egesz...nem beszelve a szerb fegyvergyarakrol stb-stb...de a kinai RPG-7 es RPG-2 az mar erdekesebb!!
A harmadik kepet meg aznap beraktam mikor fotoztak.