A Typhoon-ok jelenleg aféle félig kész állapotban vannak, ahogy Sea is említi, kb. úgy, mint a mi Gripenjeink. A gépeknél még sok gyermekbetegség van, egy magyar pilóta mesélte, hogy amikor a MiG-29-esek nemrég meglátogattak egy olasz repteret, és elverték az F-16-osokat fordulóharcban, az olaszok odahozták az Eurofightereket, az olasz gépek esetében ez azt jelentette, hogy most elõször hagyták el a saját bázisukat, és települtek át máshova - úgy, hogy már több, mint két éve rendszerbe állították ott is a típust.
Amennyire tudom, a német gépek is korlátozott légifölény gépként üzemelhetnek, mivel csak rövid hatótávolságú légiharc rakétájuk (IRIS-T) van, a nagy hatótávolságú METEOR rakétájuk az évtized vége elõtt nem fog felkerülni rájuk, ezért megkapták az AIM-120 AMRAAM-okat, noha eredetileg azok nem szerepeltek a programban. A csapásmérõ képességet csak most építik be a típusba, azért repülnek még mindig ilyen kocka mintás gyakorlóbombákkal a gépek. A radarjaiknak nincs még meg a rendes földpásztázó/térképezõ üzemmódja és a földi célok elleni üzemmódja, stb.
Folyamatos a fejlesztes, es folymatos a gyartas..nemreg repult az elso osztrak Typoon is. Mindezek mellett folyamatosan es egyre ersodo utemben kerulnek az alakulatokhoz a gepek! az hogy nem 100%-os nem szamit semmit...a par a gyartoknal(orszagok is ugye..angol, olasz, nemet, spanyol) levo protokkal vegzik a munkat. azuitan ha ha valami keszvan mar csak amolyan gyors software upgrade az alakulatok gepein es azok is rendelkeznek onnantol az adott kepessegel! (Aztan kidolgozzak hozzajuk a harceljarasokat kikepzesi procedurakat es ennyi) Egyebkent minden uj gepnel igy megy ez....a mi Gripenjeinknel is!
A kerdes nem kerdes..a csere folyamatosan zajlik! Eurofighter Typoon-ra!
(Nagy egyebkent a valoszinusege hogy kivonas elott meg ""Szagoljanak" eles helyzetben loport" is benne van hogy miert dobtak at oket tamogato feladatokra (IDS-ek) Mehettek volna nemet Phantomok is de azok vadaszok...es az uj Typoonok meg messze nincsnenek minden tudasuk birtokaban!)
Hivatalosan 1999-en mikor az utolso GR.4 modofikaciot is atadtak csapatszolgalatra. De az utolso elkeszult gepet(sarkanyszerketet) 1993-ban adtak at (egy angol F.Mk.3 volt), igy a tenyleges uj produktum gyartas ott veget ert.
Bammeg' ez hihetetlen! Hogy hogy nem oktatjak oket gepagyus foldi celpont elleni harcra?! Ezt meg a mi pilotak is gyakoroljak! (mindig is volt ilyen feladat! sot elesloveszett is rendszeresen tartottunk ebben a temakorben..meg MiG-21-el is ami aztan vegkepp nem erre valo gep!)
Kicsit hatasvadaszan naiv a cikk...foleg a nyilatkozo emberke...mi van ha a terroristak epp uj modszert probalgatnak?! (Egyebkent is ismert hogy Hawaii-on tobb szelsoseges soportnak van "erdekeltsege".....) hmm?!
sok van biztos a raktarakban..muszaj elajandekozni oket...kell a hely masnak biztos
Kérdés: melyik az egyetlen másik nyugati "modern" hadsereg, amely nagy számban használja az M16/M4 gépkarabélyt az USA mellett? A válasz Izrael. Igaz ehhez "talán" volt annak is némi köze, hogy katonai támogatás képében hozzájuk vágtak pár százezer darabot belõle. De változnak az idõk, az IDF elkezdte a Tavor Tar-21 rendszeresítését. A fegyverrõl itt egy kis filmecske, kicsit hatásvadász, de egyébként korrekt.
Emlékeztetõleg: mi most rendszeresítjük az M4A1-et...
Ha nem lesz doktrinaváltás, illetve nem fog olyan háború esélye jelentõsen megnövekedni, ahol ennél modernebb, számottevõen jobb hk.-kkal kerülhetnek szembe, akkor teljesen elképzelhetõ. Mellesleg nem lenne olyan hihetettlen. Lásd a Centurion, az M60 vagy a T-55 élettörténetét...
degenerator: Nézd, azért alapjuk van rá. Az egy másik dolog, hogy mivel nem valószínû, hogy objektív összehasonlításra sor kerülne a modern hk-k között, konkrétan kiderüljön hogy melyik a "legjobb".
Ma végres sikerült megnéznem a Megafactories: Tanks c. epizódját a National Geographic-in, csak ajánalni tudom. Sok újdonságot nem lehet belõle megtudni, de érdekes képsorokat lehet benni látni :)
Az amcsik nem csak a lövedékkekel hanem a tórpedókkal is kísérleteznek csak a lövedékek területén már elõrébb járnak úgy valósínûzeg azt részesítik majd elõnyben.
Amennyire én tudom, jelenleg aktív programjuk nincs szuperkavitációs torpedókkal kapcsolatban.
A Barracuda a tesztek során meghaladta a 800 km/óra sebbeséget(sajnos nem tudom, hogy ez csomóban mennyi).
A lövedékkekrõl nem sokat tudok, de szerintem az nem szárnyalja túl a Barracuda technológiai szintjét sõt(persze ebbe senki se lehet biztos).
Csak számolj utána, 2900 csomós torkolati sebesség esetén egy 10km-re lévõ célt még akkor is 9 másodpercen belül ér el a lövedék, ha -100m/s2 a gyorsulása (vagyis ekkora mértékben lassul). Egy hagyományos torpedónak 40 csomós sebesség esetén 8 percre, egy 200 csomóval haladó Shkvalnak több, mint másfél percébe, de még a Barracudának is több, mint 45 másodpercébe kerülne ugyanez. Talán nem olyan elegáns a lövedék, mint egy torpedó, de kétségkívûl igen hatékony.
Érthetõ, hogy miért érdekli annyira ez a technológia az US NAVY-t: egy ilyen szuperkavitációs ágyú forradalmasítaná a víz alatti hadviselést...
Az amcsik nem csak a lövedékkekel hanem a tórpedókkal is kísérleteznek csak a lövedékek területén már elõrébb járnak úgy valósínûzeg azt részesítik majd elõnyben.
A Barracuda a tesztek során meghaladta a 800 km/óra sebbeséget(sajnos nem tudom, hogy ez csomóban mennyi).Azaz sokkal gyorsabb mint a Shkval és lehetséges, hogy ki is tudja iktatni a "vetélytársat". Ja egyébként azt a lelassításos dolgot máshol olvastam.
A lövedékkekrõl nem sokat tudok, de szerintem az nem szárnyalja túl a Barracuda technológiai szintjét sõt(persze ebbe senki se lehet biztos).
Ja egyébbként Kösz az infókat!
Tudom, hogy a német Barracuda csak egy prototípus, de ha jól tudom sokkal jobb mint a Shkval család.
Valóban, papíron, de a Barracuda jelenleg még a tesztlaborok szintjén mozog mindig, nem bevethetõ fegyver.
Nem vagyok benne biztos, hogy a Shkval csak úgy tud irányt változtatni ha lelassít aztán megfordul és újra felgyorsít, mert valahol így írták valahol meg másképp
Nem. De mondtam én olyat, hogy a shkval lelassít? :)
Mindenesetre a német tórpedó tudtom szerint a kavitációs buborékon belül is képes irányt változtatni a mozgatható elûsõ rész segítségével és ha jól tudom gyorsabb is a Shkval-nál.
A Shkval is irányítható, ott nem az orrrészel, hanem a buborékon túlnyúló vezérsíkokkal irányítanak tudomásom szerint. A nagyobb sebesség kérdéses. Nem tudni pontosan mekkora ugyanis a Shkval végsebessége. A 200 csomós sebesség egy átlagos becslési érték, egyes források 250, sõt 300 csomós sebességet sem tartanak elképzelhetettlennek.
Persze lehet rosszul tudom, de én mindenesetre örülök, hogy nem az amcsik hanem az oroszok és mi európaiak(németek) fejlesztették ki elsõnek ezeket a tórpedókat.
Az amerikaiaknak is van szuperkavitációs kísérletük, õk azonban nem torpedókkal, hanem lövedékekkel próbákoznak. A legnagyobb elért sebesség több, mint 1500m/s (~2900 csomó) volt, nagyobb, mint a hang terjedési sebessége a vízben!
Tudom, hogy a német Barracuda csak egy prototípus, de ha jól tudom sokkal jobb mint a Shkval család. Azt mondták a kutatók, hogy esetleg még egy kilõtt Shkval tórpedót is kilehet iktatni vele(na persze mondani sok mindet lehet).
Nem vagyok benne biztos, hogy a Shkval csak úgy tud irányt változtatni ha lelassít aztán megfordul és újra felgyorsít, mert valahol így írták valahol meg másképp. Mindenesetre a német tórpedó tudtom szerint a kavitációs buborékon belül is képes irányt változtatni a mozgatható elûsõ rész segítségével és ha jól tudom gyorsabb is a Shkval-nál.
Persze lehet rosszul tudom, de én mindenesetre örülök, hogy nem az amcsik hanem az oroszok és mi európaiak(németek) fejlesztették ki elsõnek ezeket a tórpedókat. Az amcsikra is ráfér már egy kis aggodalom.
A kavitációs buborákot a torpedó orrán lévõ szerkezet készíti, és igen, ettõl bizony "süket" lesz a torpedó.
Irányított torpedó két módszerrel lehet tehát:
1.: Vezetékes irányítás. A huzalt nem húzza maga után, hanem a torpedó bocsátja ki.
2.: A torpedó futás-majd-lassítás elvát használva idõnként lelassít, és ekkor a szonárjával keresi a célt.
Rendszerben? Csak az oroszoknál (Shkval család).
Eladva? A Shkval-E típusból vásárolt Franciaország, Kína, Irán és feltehetõen India.
Tesztlaborban? Oroszországon kívûl Németország, USA, Anglia, Franciaország, továbbá feltehetõen Kína, Irán, India és Japán.
De a legjobb mégis a németek által kifejlesztett és 2004-ben bemutatott Baracuda, melynek jobb az irányítási rendszere és gyorsabb is.
A Barracuda csak egy prototípus, egy technológiai demonstrátor, amelyel azt tesztelik, hogy mûködik-e valóban az elképzelés és az adott technika. Rendszeresítve, sorozatgyártásában nincs a típus.
Én arra lennék kíváncsi, hogyha kavitációs buborékot csinálnak a torpedó orra elõtt (ott?) akkor hogy a túróba vezeti magát célre a hal? Merthogy nem hall semmit sonar a cél felõl, sõt a kavitáció olyan zajos, hogy ehaj.
Persze ez is lehet huzalos, de nagy sebességel elég vicces magaután húzni a cumót.
Valaki eltudna igazítani a szuperkavitációs torpedókkal kapcsolatban?
A mûködési elvüket értem, de hogy most pontosan kinek van és milyen? Ha jól tudom a szovjetek fejlesztették ki az elsõt,de az még csak egyenesen tudott haladni.Késõbb már az oroszok(szovjet majdnem ugyanaz) tökéletesítették így lett a Shkval és Shkval II és a technológiát asszem már átadták Iránnak is. De a legjobb mégis a németek által kifejlesztett és 2004-ben bemutatott Baracuda, melynek jobb az irányítási rendszere és gyorsabb is.
Bocs, ha teljesen hülyeséget írok, de mivel ez még egyébbként is elég titkos fejlesztés nem túl sokat tudni róla.
Hülyeség. Nincs olyan célpont ami ennek a lépésnek szükségességét indokolná és SOHA senki nem hajtaná végre. 60 éve sem votl divat, nemhogy most. Ma tobzódnak a hülye hírek, pedig április elseje már elmúlt, és ez meg a harmadik vh.-s hír meg viccenk rossz.
Szép tervekben, álmokban õk sem szûkölködnek. De rendszeresíteni mégis a T-90A/C típust renszeresítették, illetve ezekrõl szólnak csak a rövidtávú tervek... Noha a T-90 is egy elég decens harcjármû, azért olyan eszméletlen csúcsragadozónak nem nevezném.
Oh ez a gép engem is mindig megszivat. A múltkor beraktam az ismerd fel a repülõt topikba és nem nagyon sikerült kitalálniuk de most hirtelen nekem se sikerült.
Katonai szempontból nem ellenfele az USA-nak, még a jelen körülmények között sem (Iraki helyzet, Afgán helyzet). A légterét könnyedén ellenõrizni tudná az USAF és az US NAVY, onnan kezdve meg csak a csapásmérõ erõn múlik, hogy mit és hogyan csinálnak. Csak megkeseríteni tudná az USA életét (pl.: ballisztikus rakétákkal lõheti az elérhetõ (iraki, török, afgán, stb.) amerikai bázisokat). A politikai/gazdasági oldala egy más kérdés...