Viszont a kínai gazdasági fejlõdés valóban ki fogja forrni magát, és elkerülhetetlen lesz a katonai hatalmi státus növelése is. És sajnos nem telik el elég idõ ahhoz, hogy "megérjen" a társadalom, és hülyeségnek tartsa ezt (mint az EU esetében, mely szervezet gyakorlatilag pazarlásnak, szükséges rossznak tartja a hadseregre költött pénzeket).
A konfliktus fõ robbanási oka nagyon egyszerû lesz szerintem: mint korábban japán esetében, Kínánál is ugyanaz, az erõforrások és nyersanyagok hiánya. Szar ügy, hogy száz év óta nem sikerült ezt áthidalni, jöhetne már a fúziós energia, vagy valamilyen használható ürtechnika, és akkor az egész hülye verseny áthelyezõdhetne a világûrbe, messze tõlünk.
igen, jó a meglátásod. de a probléma és a konfliktus kiélezõdése nem ekörül forog.
kínának folyamatosan hangoztatnia kell(ett) hogy tajvanra igényt tart, hogy egy megfelelõ pillanatban indított háború esetén legyen úgymond a világ közvéleménye felé elfogadható erkölcsi alapja a háború kirobbantásának, beleértve a saját lakosságot is
a sarkallatos kérdés az, hogy mikor lesz képes technikailag elfogadható eséllyes megvalósítani egy inváziót. amikor ez készen áll, akkortól elkezd visszaszámlálni az óra
az indexes cikk, illetve maga a cikkíró is eléggé elragadtatta magát, már atomháborúról és a világ pusztulásáról írt. szóval az ilyenek egyáltalán minek írnak egyáltalán sajtóban.ez már a hidegháború alatt sem következett be, most sem fog. kitárgyaltuk. a politikusok sakkjátszmát játszanak, ahol a mezõk egyes országok, az átlagemberek bõrére megy ki általában, és nagyrészt megoldják úgy hogy csak a parasztok peregjenek le a tábláról. mert a tiszti veszteség fájdalmas, a király vagy királynõ elvesztése meg végképp elkerülendõ. mi értelme van egy olyan harcnak amibe végül belebukunk a fene nagy jólétünkkel és hatalmunkkal együtt? a kínai felsõvezetésben is ultragazdag milliárdosok vannak, akik szeretik élvezni az életet és nem óhajtanak bár mégoly magasztos célok érdekében sem nukleáris sültcsirke lenni mint az "imperializmus" elleni totális háború :))))))
kitárgyaltuk korábban. ha lesz háború akkor valószínûleg a blokád lesz vagy a hirtelen lerohanás, attól függõen hogy az usa mit hajlandó bevállalni a térségben. ez megint attól függ hogy mekkora veszteséggel tudná leverni a kínai haderõt. korábban ezt is kitárgyaltuk.blokádnál nem biztos hogy lesz komolyabb fegyveres összecsapás egyáltalán, lerohanásnál meg nincs mirõl beszélni csak kész tények lesznek mire az amerikai haderõ kellõ létszámban összpontosulna. de a legvalószínûbb sztem a gazdasági beolvasztás,esetlegesen politikai gyilkosságok azt ezt ellenzõk között megfelelõ támogatottság esetén. mert az aranytojást tojó tyúk nyakát kár lenne elvágni. ha csak olyan áron lehetne elfoglalni a szigetet hogy tönkrevágják teljesen, akkor kár is vele foglalkozni. mert lakosa kínának is van elég :)
a fegyverkezési verseny kapcsán hangzott el az is ami most is hogy az usának a nagyhatalmi státuszából adódóan meg kell osztania a haderejét, nem tudja egyetlen pontra összpontosítani, DE FÕLEG hatalmas hátrány számára az is hogy a védelmi kiadásokat pontosan a jólét miatt alacsonyan kell tartania hogy másra ua jusson mint addig, mert különben az ellenzék megerõsödik, az állampolgárok elégedetlenkednek, ÉS számára nem mindegy mekkora veszteségekkel tudna megvívni egy háborút. természetesen kínának sem, de az a szám ami még elfogadható az sokkal-sokkal nagyobb.sok áldozat esetén bukik a kormány és visszavonul a haderõ
ezért van óriási jelnetõsége és varázslatos ereje a politikában a szavaknak, hiszen mivel kína tulajdonképpen jogszerûen tarthat igényt tajvanra és ezt folyamatosan mondogatja is, a világ közvéleménye nem fog egyértelmûen az usa mellé állni egy háború esetén. (elég csak a hazai választásokra gondolni:pannon puma, száguldó gazdaság, minket irigylõ nyugateurópa stb.) pl: az európai kormányok saját szavazótáburoktól függõen fogják elítélni vagy helyeselni a háborút, illetve gazdaságilag vagy katonailag támogatni is azt
"A SZu27SzK kinaban licenzben gyartva 10 milla, vagy ha az oroszoktol veszik?"
"A J-11B (módosított Szu-27SzK) elõállítási költsége a becslések szerint 10 millió dollár alatt van, egy hasonló kategóriás nyugati vadászgép (pl. F/A-18C) használtan is legalább kétszer, újonann meg négyszer-ötször ennyi."
Tehat kinaban! Mert a Su-27 kinai licenszben gyarott valtozata a J-11-es csalad.
A SZu27SzK kinaban licenzben gyartva 10 milla, vagy ha az oroszoktol veszik?
Amugy kinaban mestersegesen tartjak 10%on a novekedest. lehetne tobb is, de az mar nem lenne jo. Arrol nem is beszelve, hogy ha eleg olajuk lenne, hogy egesz heten termeljenek a gyarak, nem heti 3 napot, akkor megintcsak lenne fellendules.
Remelem kina rafekszik a megujulo eroforrasokra, es o indul majd el az olajtalan vilag iranyaba. Nagyon valtani kellene mar, de amig penzt lehet belole csinalni, addig semmi valtozas nem lesz.
Nem, a Szu-27SzK a Szu-27Sz exportváltozata. Az R-77 indításának képességével csak a Szu-30/Szu-33/Szu-35 család rendelkezik, ill. a Szu-27SzM, ami belsõ, orosz használatra felújított Szu-27Sz-eket takar. A J-11B változat viszont a hírek szerint képes lesz a PL-12 aktív radar irányítású, középhatótávolságú légiharc rakéta hordozására és indításáre, ez az R-77-el és az AIM-120-al egy szinten mozgó harceszköz.
A SLAM-ER-nek is vannak szárnyai és vezérsíkjai, és kondenzcsíkot is húzhat, hiszen a robotrepülõgépek nagy hatótávolságú célok ellen nagy magasságban repülnek, legfeljebb a cél közelében ereszkednek lejjebb, földközeli magasságba.
Ettõl függetlenül nem zárom ki, hogy esetleg mégis civil repülõgép.
Csak annyit szeretnék hozzászolni hogy nekem Kináról a 1920-as ,1930-as évek Japánja jut eszembe . Amig az akkori nagyhatalom Anglia a gyarmati rendfentartással küzködött addig senki nem tulajdonitott annak komolyabb figyelmet hogy egy új nagyhatalom bontogatja szirmait , mindenki lenézte a Japánt , hogy komolytalan az iparja , fegyverei stb . Mindenesetre a II Világháború elején igen nagy meglepetést okoztak a szövetségeseknek annak ellenére hogy vereséget szenvedtek ! Aztán hogy lesz-e Távol keleti Tajvan-Kina párbaly ez még a jövõ titka , az eseményeket lehet sejteni vannak utaló jelek rá . Csak éppen a jövõ történeleme az egy olyan sokismeretlenes egyenlet amit még a mai napig nem sikerült megfejteni ! Abban viszont Cifu-nak igaza van hogy az USA úgy mint annak idején Róma vagy Brit-Gyarmatirodalon szétszorja erejét , Róma is ide oda dobálta légióit rendcsinálásra és a végén ebbe bukot bele , mármint kellet fentartani az otthoni jóléti társadalmat plusz fizetni az egyre növekvõ katonai költségeket , a rabszolgák száma meg folyamatosan apadt ( "olaj" ). Aztán hogy mit hoz a jövõ azt még nem tudom ez függ az országok politikai hozzáállásától , gazdasági érdekeiktõl stb . Nem akarok tulzottan belemélyedni !!
Aztán megállapították ,hogy nem is rakéta hanem egy jet. Ha jobban megnézed vannak szárnyai és vezérsíkjai csak a szürke háttér miatt alig látható + mögötte ott a kondenzcsík.
dehogy fejlõdik gyorsabban. Ez olyan, hogy Kina gazdasági fejlõdése jelenleg 10% évente, USAé pedig 2-3% körül. Namost ha 100 egység fejlõdik 10et, akkor lesz 110, az usa pedig 500, fejlõdik 2-t, lesz 510. Alacsonyról könnyû indulni... Még egy adat: Kina gazdasága jelenleg a világon asszem 4ik (usa, japán, németország, kina). 80 millió német több terméket állít elõ, mint 1.3 mrd kínai. Nagyon nagyon alacsonyról jönnek fel.
Kina fejlõdése egyébként nem lassul, amennyire néhány évre jelenleg elõre lehet látni, bírják tartani még ezt a 10% körüli ütemet.
A fejlõdést károsan befolyásolják a gazdasági mutatók. Egy amerikai repülõgép-hordozó ára most olyan 7-8 milliárd dollár. Kína egy hasonló egységet cirka a harmadából-negyedébõl képes lehet legyártani, ha rendelkezne a megfelelõ tudásismerettel hozzá (jelenleg ezen a ponton tartanak). A J-11B (módosított Szu-27SzK) elõállítási költsége a becslések szerint 10 millió dollár alatt van, egy hasonló kategóriás nyugati vadászgép (pl. F/A-18C) használtan is legalább kétszer, újonann meg négyszer-ötször ennyi.
Hát ha Kína fejlõdik 10%-ot az USA meg 2%-ot akkor vannak partiban.. ÉS Kína fejlõdése is lassul. Minnél fejlettebb egy ország a fejlettségéhez mért fejlõdés sebessége annál jobban csökken.
Csak az a gond ezzel a logikával, hogy kína katonailag és gazdaságilag is vagy háromszor olyan gyorsan fejlõdik, mint az usa.
Az aláírásodhoz: Ha a "legjobb tank a világon" kerül szóba akkor egyértelmûen az izraeli Merkava harckocsicsalád a nyerõ.
Mellesleg ez a "legjobb a világon" eléggé dilettáns megközelítése a haditechnikának.
Köszi a felvilágosítást!;)
De ezalatt a 10-20év alatt,Amerika is ugyanúgy fejlõdik felfelfe nem?
Tehát akkor Kína csak szorosan mögötte lehet végig,de egyenrangú nem lesz vele.De cáfolj meg!:D
Õszintén szólva nem. De hozzáteszem, hogy ezen nem is csodálkozom, ugyanis nagyon szerteágazó téma. A dolog ott kezdõdik, hogy altipusok között is vannak szép eltérések, például a Dán F-16-osok 3. és 7. pillonjaiba pluszba egy-egy integrált chaff vetõ került 30-30 (késõbb 60-60) chaff tárolására.
Ott vannak az utólag felszerelhetõ vetõk, pl. az F-14 esetében alaphelyzetben 2x30 vetõhely van a "hódfarok" alsó részén, de a TRAPS függesztménynél még felszerelésre kerül általában az ECA (Expanded Chaff Adapter), ami további 120 csalit fogadhat magába.
Szvsz ha ez ügyben érdekel valami, a legjobb, ha beírod az adott típust és a "chaff" "flare" "dispenser" kulcsszavakat a google-ba... Összefoglaló oldalról sajnos én legalábbis nem tudok.
Cifu, nem tudsz egy olyan oldalt ahol össze vannak gyûjtve az egyes repülõgépeken alkalmazott chaff/falre zavarótöltetek mennyisége. Még a szólóban levõ gépleírásoknál is csak szökõévenként írnak a mennyiségrõl...
Kína létszámban és nyers számokban meghaladja az USA katonai erejét szárazföldön. A probléma egyik fele a technikai színvonal helyzete a számok mögött. Van modern harckocsijuk, van modern vadászgépük, van modern hadihajójuk. Csak éppen kevés. Hiába van ~2000 vadászgépük, ha abból csak mintegy 400 gép tekinthetõ modernnek, hiába van cirka 100 nagyobb felszini egysége a hadiflottájuknak, ha ezek közül csak 8-10 tekinthetõ modernek. Ott van az is, hogy egyes téren ráadásul nincs modern egységük, lásd még bombázók esete, ahol a 60 éves Tu-16 másolat H-6-osok alkotják a gerincet továbbra is. A két ország összehasonlításánál nem lehet kihagyni a haditengerészetet, márpedig itt az USA alapvetõ fölényben van, kezdve a nyers számoktól át az általános technikai szinvonalon egészen odáig, hogy neki van 10 nagyméretû repülõgép-hordozója. E téren egyedül a hagyományos meghajtású tengeralattjárók bizonyos elõnyei (nehéz felderíthetõség) szól a kínaiak mellett.
A másik oldalról viszont az USA az erõit a világ különbözõ pontjain szórja szét. Míg Kína gyakorlatilag képes egyetlen pontra összpontosítani, addig az USA nem küldheti oda minden létezõ katonai erejét akkor, amikor csak akarja.
Összegzésül tehát Kína jelenleg ugyan nem rendelkezik az USA-hoz fogható erõvel, de lassan ott tart, hogy az Ázsiai régióban képes felvenni a versenyt az USA katonai erejével. Hosszú távon pedig, ha tartani tudja a jelenlegi fegyverkezési ütemet, belátható idõn belül (10-20 év) gyakorlatilag katonai szempontból egyenrangú lehet az USA-val.
És mégegy dolog.Nem okoskodni akarok,mert általába csak olvasom ezt a topikot,de ha jól megnézem,ebbõl bizony egy 3.VH is kialakulhatna.Sõõt..Bár eõssen kétlem hogy lesz vlmi komolyabb.Kína és USA se annyira hülye hogy háborúsdit játszanak.[szerintem..]
Hát,elég érdekes cikk.Én mint tudatlan,kérdem,Kína már tart ott,hogy meghaladja az USA haderejét?USA vs Kína háború erõssen világvégéhez vezetne ha jól értelmezem a dolgot..5éven belül?Ez így elég aggasztó.
másrészt a duplakondezcsík is repülõ mellett szól...
sajnos repzi :)
/másrészt, miért nincs egy masírozó katonai osztály sem a képeken? seholsem? mert merõ véletlen ki vannak retusálva... gogli sem tehet fel akármit
Nem tudom, szerintem túl hosszú a szárnyak elötti törzsrész egy DC-9-eshez képest, plussz a vizszintes vezérsíkok elött sem látok hajtómûre emlékeztetõ dolgot. Szerintem inkább valami business jet kategóriás gép.
Azok a menekülési útvonalak felfestése a szárnytõben, a szárny feletti vészkijáratoktól a fékszárnyak felé, nem hajtómûvek. Olyan típus tudotmmal nem repül civil forgalomban...
Ez már nem is shotgun, hanem szakállas puska, vagy mini ágyú! =)
létezik valamiféle lövedék szappanból is, ami ugyan úgy bitang fájdalmas...
/egymás elleni gyakorlaton használják a helységharcosok)/...
azzal is lõdöshetnek ilyen alapon, szemet mind2 kiviszi :S
sisakot meg csak ilyen rendvezvényeken nem vehetsz fel...
pl nekem van swat-os kevlár sisakom, felvehetem farsangkor ha nekem úgy kényelmes, de 15-én nem vehetném fel, mert kevernének a rendõrrel / nem tudnának bántani benne :D
off vége
Tisztelt Forumozók !
Rengeteg szép kép volt már kinai fegyverekrõl , tankokról , repülõkrõl , hajókról stb . Ez mind szép és jó , de még kinai tûzvezetõ , kommunikációs , és felderitõ rendszerekrõl ( Radarokról ) , repülõgép fedélzeti elektronikáról nem sok szó volt ! Én kiváncsi volnék hogy ezekbe a szép kecses formájú gépekbe mi van ??
" Jó ha van az embernek egy jó puskálya csak el is kell vele találni a célt "
Szeretnék a figyelmetekbe ajánlani egy nagyon jó kis oldalt ami foglalkozik politikával, sportal, apróhirdetésel és minden más egyébbel!
cime:
http://friss24h.cwi.hu
Helyette lesz más. Mutatta az egyik illetékes ilyen babzsákot vagy mit meg szivacs fejû lövedék. Érdekes
Sziasztok! Láttam ma a hiradóban hogy fontolgatják-talán már döntés is született róla-hogy a gumilövedékeket ki fogják vonni a forgalomból. Én meg megmondom õszintén nehezen értek ezzel egyet. Itt volt a példa októberben mikor a kopaszok felszedték a kockakövet és azzal dobálták a rendõröket. Én nem állok senki pártjára de a rendvédelmi szerveknél azért kell lenni olyan eszköznek amivel nem kell test-test ellenibe menni. (hagyjuk az éles lõfegyvert)
Heh..akkor az en bringam meg sulyosan veszelyes eszkoz..mert epp abban a sulyban van amit meg siman felemelek es hozzavagok valakihez...de a legjobb ha az en 100kilo feletti sulyommal nekilendulok es jol elutom....
Jah egyebkent meg nem jarok tuntetni a csurhe koze, es amugyse sehova.....egyebkent ennek az egesznek mi koze is van a haditechnikahoz?!!!?
"Ezen indok alapján várhatóan be fogják tiltani a páncélzott limuzinok civil használatát is. :) "
Fegyvernek látszó, ahhoz hasonlító tárggyal eddig sem mehettél ki az utcára, csak ha táskában volt becsomagolva. Mint ahogy számszeríjjal is gond nélkül lövöldözhetsz otthon a saját elzárt kertedben - esetleg az íjászegyesületed lõterén, de közterületen azonnal elkobozzák tõled, ha nem tokban hordva látják nálad.
A magánszemélyek számára tiltott eszközök listáján szerepel emellett a "lövedékálló és szúrásálló védõmellény", valamint a sisak is. A Kormányszóvivõi Iroda azzal indokolta ezt, hogy az EU vonatkozó szabályai szerint ezek "haditechnikai eszköznek" számítanak.
Istenem, ezeket a csodás indokokat...
Ezen indok alapján várhatóan be fogják tiltani a páncélzott limuzinok civil használatát is. :)
Jaja, múltkor láttam egy dokumentumfilmet, miszerint 2000-re Magyarország lesz a legfejlettebb szocialista népköztársaság a világon.
Churchill alapján - csak annak a statisztikának (dokumentumfilmnek) hiszek, amit magam hamisítottam (forgattam). Elég arra gondolni, hogy mi jön ki egy témából, ha a fidesztv vagy ha a királyi forgat róla dokumentumfilmet.
Remelem a muanyag PASGT replikam nem lesz buntetendo.
az új törvényt (vagy mit) néztétek? gyakorlatilag a biciklis sisak is közveszélyes tárgy lett......
hali
már hónapok óta foglalkoztat a kérdés, hogy a Tomcaten (mi máson :) ) a képen bejelölt lyuk milyen szerepet tölthet be!? vagy nincs semmi, csak úgy van, és kész! :) szóval akinek van tippje, vagy tudja netán, az ossza meg velem pls! köszi
Ezt tuti? A Barnes Wallis féle 5,5 és 10 tonnás bomba sem csinált ekkorakrátert, pedig azok a betonhoz képest a vaj keménységû talajba hatoltak be. Persze tudom, hogy fejlõdötek a robbanóanyagok, na de 50 méter? Ha a beton felett robbantansz valamit nem nagyon hatja meg...
Jaja multkor lattam egy dokfilmet Kina es Tajvan "kapcsolatarol"...nem lesz ott turo se..."fel" tajvani ipar kinaban gyart, es a nyugat is ott gyartat ruhatol a TV-ig, sportszerekig mindent! A dokfilm vegen is azt tartottak legvaloszinubbnek hogy ez a mara mar csak "latszat" meg szajkarate ellenalas a ket orszag kozt vagy fentmarad vagy elkopik es szep "csenben" Tajvan fuggetlen autonom allamkent (kb mint HK) csatlakozik Kinahoz. De mivel autonomiat szeretnek megtartani nagy valtozas nem igen lesz.(Peszre ezek az esz ervek...radikalis politikusok hatalomra jutasa eseten ettol meg lehet persze haboru a ket orszag kozott)
Szvsz a legtöbb Tajvani (és nem tajvani) tulajdonban lévõ cég gyártókapacitása Kínában van, szóval azért ha keménykedni akarnának, már most is lenne rá lehetõség.
Tajvant nem fogják feláldozni észak koreáért.... Észa Korea kb az az undorító cafat hús ami utolsó a tálon és mindenki arra vár, hogy a másik elvegye...
Tajvanba pedig mintegy 50 évet öltek az Amerikaiak és Japánok hogy gazdasági hatalommá tegyék. Tulajdonképpen Kina foga erre a gazdasági és K&F potenciálra fáj a legjobban.
Na most ezt becserélni egy kb Kuba szintjén lévõ Észak Koreára??
Van egy regi kinai mondas. Ha nem tudod legyozni az ellenseged, szovetkezz vele.
Ezt fogjak tenni. Ugysem tudja Tajvan megallitani Kinat. Az inkabb vele mint ellene elv fog ervenyesulni.
Mellesleg nekem van egy tippem, hogy Tajvant "folaldozzak" Becserelik eszak koreara