Valóban nem lehet, de én inkább amellett voksolok, hogy az oroszok kezdik igencsak betonba önteni a helyzetüket arrafelé :) Azzal azonban tökéletesen egyetértek, hogy jobb lenne nekik továbbra is csak Moszkvánál kilincselni, azokat úgysem érdeklik "apróságok". Mindenesetre ezek a civil nukleáris technológiákkal kapcsolatos orosz egyeztetések nyélbe ütésük esetén nyílván jóféle backup lehet arra az esetre, ha Washington mégiscsak meggondolná magát ezügyben. Amúgysem volt egyöntetû egyetértésük ezen témában.
Nem is mondanam hogy szarul allnak, de azert nem lehet kizarni semmit se! Persze csak talalgatunk...majd a jovo meghozza hogy lesz a vegeredmeny, mindenesetre en tobb szempontbol is butasagnak tartom india reszerol azt hogy amerikai fegyvereket, vagy esetunkben tehergepet vesz.....aztan jol megint fellangol a balhe Pakisztannal es leshetik az embargot mint anno a Pakisztaniak....semmi ertelme!
Nos nemtom, én (sem) tartom véletlennek, hogy az orosz fejesek az indiai túrnéjuk után pár nappal bejelentették, hogy meggondolták magukat és mégsem engedélyezik az RD-93-as hajtómû beépítését a kínai JF-17 vadászba. Ugye a pakisztániak ebbõl akartak 150-et venni, idén tavasszal kapták volna az elsõ 8 gépet.
+ Tûzhöz közeli indiai források szerint a tenderen nagyon is jól áll a MiG-35. Én kinézem Indiából, hogy a MiG garantált gyõzelméért ezen nem kis kibaszást kérték Moszkvától. Moszkva ezen hirtelen embargója hatalmas pofáresés a pakiknak! Ráadásul Kína csak exportra akarja a pakikkal közös fejlesztésû JF-17-et, õket a saját J-10-ük érdekli tudtommal.
+ szintén a turné utén lett bejelentve, hogy orosz-indiai megállapodás született egy 5. generációs vadász kifejlesztésében (konkrét infók nem voltak)
+ megerõsítésre került, hogy a ruszkik akkor tényleg partnerek lesznek a korábban beharangozott közepes teherszállító megalkotásában.
Szóval India megkaparintásából nem szállt ki Moszkva. Nagyon nem. És nem is mondanám, hogy a közelmúltban kikerült hírek alapján szarul állnának.
Illetve ebbe n az esetben igen csak paradox lenne az a nyugati es pacifista korokben elterjett maszlag az oroszok akarkinek eladnak akramit, meg az egymassal szemben allo feleknek is....
Hat ezek utan ha netan a vadaszgeptendert is "bezsebelnek" a jenkik, nem tartanam elkepzelhetetlennek hogy az oroszok kivonulnanak az india piacrol , jo nagy szarban, de leginkabb irtozatos koltsegek ele allitva az indiaiakat! (pl.: tobb ugy tipus rendszeresitese) Nem latom egyebirant az indiaiak ezen dotese mogott se a racionalitast!
Valami miatt ezt "hadititokként" kezelik, amennyire én tudom hivatalosan nem adták meg a pontos tipusokat és mennyiségeket.
CIFU!
A magyar gripen fegyverzetérõl vannak nyilvános adatok? Az aranysas ide vágó cikkét olvastam, de ott se volt kristálytiszta a kép. Ráadásúl még a magyar légierõ honlapja sem jön be:(
ha megnézed, bizonyos szinten amerika politikailag is nyert. A fõ cél afganisztán és irak megtámadásával a háború amerikán kivülre helyezése volt. Az elmúlt években minden pakisztánban kiképzett terrorista irakba igyekezett, mert ott lehet "gonosz amcsikat ölni". Ha nem lenne ez a megszállás, akkor mindegyik Amerikába akarna bejutni (és töredéküknek sikerülne is), és ott akciózna.
a dél koreaiak sose vonulnának ki egy elfoglalt észak koreából, 40e áldozatnál se, tiz év után se. Ráadásul ott egy szomszédos országról van szó, nem pedig a világ másik felén lévõ sivatagról, ahova csak repülõn lehet utánpótlást vinni.
ezeken a képeken annyira kihalt minden... szürreális. Egyébként Magyarországon is vannak ilyen tájak: Sátoraljaújhely, és az ukrán határ menti vidékek. Persze Ukrajna maga mégjobban hasonlít.
De õk nem fosztogatni akarnak hanem kitermelni! Hol viszik el az olajat? A tenyerükben? Azt nem vághatják zsebre. És csak akkor lesz olcsó a munkaerõ ha nincs életveszély, biztosított a terület és mûködik a gazdasági élet (ergo nem kell külföldit megbízni az ottan belföldi szállítmányozással)
tudtommal irakot gazdasági okok miatt támadták meg, és mindaddig amíg van ott valami ami értékes maradni is fognak, politikailag nem nevezném teljes bukásnak hiszen egymást ölik, ami a megszállás gazdasági érdekeltjeinek megint csak jó stb, észak korea-t nem így rendeznék le, ott nincs semmi porig bombázznák azt kész.
Hát ezen videó alapján egyáltalán nem jelenthetõ ki, hogy ezek jól képzett katonák. Attól már jók, mert nem törik szét a fejük ha rájuk sóznak egy bunkósbottal? Ja hogy nem bunkósbottal csapják majd fejbe õket? Sorry. Semmiféle csapatformáció nem volt látható, taktika, fegyverhasználat, azaz semmi VALÓS feladatmegoldást nem láttunk. Innét kezdve mirõl is beszélünk? Közelharc, test-test elleni harc meg úgysem lenne. És mint Cifu is mondta már párszor, ezek ráadásul az elit kirakatbábuk voltak.
"... már garantált a tûzvihar ..."
Ömh azért a tûzvihar szóval vigyázzunk. Milyen tûzre gondolsz? Tokió, Drezda? Na mert azok tûzviharok voltak, de ahhoz kell egy nem is csekély éghetó anyag/m2 sûrûség ám! Mindez hatékonyan, gyorsan begyújtva. Én nem hiszem, hogy ez összejönne a dél-koreai ipartelepeken. Minden bizonnyal lennének tüzek, de hogy igazi tûzvihar nem, az biztos.
"A nyereség v. veszteség nem katonai számoknon múlik. Ha az USA kivonul Irakból a nélkül, hogy egy stabil Usa barát békés országot hagyna hátra akkor vesztett.
Politikailag. Nem katonailag. "
Van különbség? Fõleg, ha figyelembe vesszük a régi mondást, hogy háború a politika folytatása más eszközökkel. A háborút politikai célokért vivják, ha politikailag veszíted el eredményét tekintve ugyanaz, ugyanis azt jelenti ez is, hogy nem érted el kitûzött célod.
Egészen más próblémát jelent, ha a rakétaesõ egy milliós nagyváros negyedeire hullik elég, ha minden
harmadik gyújtó már garantált a tûzvihar, mert képtelenség lenne így oltani.
Attól, mert Szöul egyes negyedeit esetleg lerombolnák, még nem nyernék meg a háborút.
A nyereség v. veszteség nem katonai számoknon múlik. Ha az USA kivonul Irakból a nélkül, hogy egy stabil Usa barát békés országot hagyna hátra akkor vesztett.
Politikailag. Nem katonailag.
Az USA elérte elsõdleges célját, megdöntötte Szaddam Husszein hatalmát, legyõzve azt. Az ezt követõ lépés, egy (viszonylag) demokratikus, amerikabarát ország felépítése a Szaddam rendszer romjain - ebben vallott kudarcot.
Háborút akkor nyered meg, ha az ellenfed mondja ezt ki, és behódol.
Az USA legyõzte Irakot, és az behódolt. A gond ott van, hogy egy új, erõs Iraki államot nem tudnak a régi romjain felhúzni...
Van gerillahábórúnak egy törvénye: A reguláris hadsereg veszít, ha nem nyer, a gerilla nyer, ha nem veszít.
Irakban nem igazi gerillaháború van, hanem egy összetett konfliktus. A legtöbb áldozata az iraki incidenseknek civil. Ez nem gerillaháború, hanem inkább terrorizmus, és fõleg vallási indíttatású...
Ha az USA kivonul a mozlim fejében az marad, hogy a SZU. után modzsahedinek legyõzték az Usát is. És lényeg. Ezért folyik a háború, mert ha ez marad meg benne, akkor a nyugat nagy bajban lesz.
A Szovjet-Afgán háborúban mintegy 15.000 szovjet katona, és mintegy másfél millió afgán halt meg. A terület feletti uralom nem lett a Szovjeteké, hasonlóan a mostani amerikai helyzethez, fõleg politikai okokból. De ezt aligha lehetne "legyõzésnek" nevezni. Inkább kitartás volt (megjegyzem komoly háttértámogatással)...
Észak Koreának is az kérdés, hogy USA vállalja-e az áldozatot v. sem, a szegénység nem paraméter.
Észak-Korea propaganda terén elsõ sorban az USA-t ostorozza, de valójában egy Koreai konfliktusban az elsõ számú ellenfele Dél-Korea lesz, ahogy már utaltam rá.
Az koreai háborúban, az észak-korei hadsereg egy csûrhe volt most nem az.
Mibõl gondolod ezt? Észak-Koreában idõtlen idõk óta nem volt nagyon mérvû hadgyakorlat. Ez egy jól felkészült hadseregnél egy fontos mutató. Dél-Korea ezzel szemben folyamatosan gyakorlatozik, hol egyedül, hol az ott lévõ, hol vendégségbe érkezõ amerikai erõkkel együtt, és arra is volt példa, hogy õk mentek át az USA-ba hadgyakorlatra.
Szerintem nem csinálta semmi különlegest, egyszerûen jó katonák.
Attól lesz jó katona, hogy téglát törnek a fején? Hogy beállított szituációban Taek-wan-doznak? Hogy egy drótkötélen csúszva fél kézzel, B kategóriás amerikai akciófilmekben is gáz módon lövöldöznek?
A Hezbollah kilõtt 100+ rakétát a legutóbbi Libanoni-Izraeli konfliktusban, ebbõl alig tucatnyi talált el lakott területet. Volt talán két tucat civil áldozat. Ez lenne az az iszonyatos pusztítás?
A Hezbollah izraeli kis városokra lõtt ahol a világon legfejletebb a polgári védelem óvóhelyek stb. Egészen más próblémát jelent, ha a rakétaesõ egy milliós nagyváros negyedeire hullik elég, ha minden
harmadik gyújtó már garantált a tûzvihar, mert képtelenség lenne így oltani.
De ez csak egy dolog mondtam nem ez nyeri meg v. veszti el háborút.
"Másfelõl Irak nem bizonyította be, hogy az USA katonailag legyõzhetõ. Nem tudja kezelni a kialakult helyzetet, nem képes a rend fenntartására, igen, ez igaz. De ez sok-sok összetevõbõl álló probléma, és a politikának könyékig benne van a keze. Irakot az USA katonailag legyõzte. Amivel gondjai adódtak/adódnak, az az utána következõ idõszak. Észak-korea, miután a Dél-Korea (és az USA) legyõzné, egy teljesen más helyzetbe kerülne, tehát a két konfliktust nem szabad igazából összevetni."
A nyereség v. veszteség nem katonai számoknon múlik. Ha az USA kivonul Irakból a nélkül, hogy egy stabil Usa barát békés országot hagyna hátra akkor vesztett. Ennyi. Erre mekkora esély? Háborút akkor nyered meg, ha az ellenfed mondja ezt ki, és behódol. Van gerillahábórúnak egy törvénye: A reguláris hadsereg veszít, ha nem nyer, a gerilla nyer, ha nem veszít.
Ha az USA kivonul a mozlim fejében az marad, hogy a SZU. után modzsahedinek legyõzték az Usát is. És lényeg. Ezért folyik a háború, mert ha ez marad meg benne, akkor a nyugat nagy bajban lesz.
"Egy laikusnak ez a 4200 rengetegnek tûnik, de egy forrogó terület biztosítása terén be kell látni, hogy ez egy teljesen normális szám, és katonai szemszögbõl semmi meglepõ nincs. Hogy megér-e ennyi áldozatot hozni az adot cél érdekében, az politikai kérdés. E területen veszti el várhatóan az USA az iraki helyzetet."
A választáson nem katonai szakértõk szavaznak, hanem laikusok, és õk választanak képviselõházat, elnököt is. Megadtad a kérdésre választ.
Az Al Kaida szempontjából mindegy, hogy azért tûnik el katona Irakból mert mert megölik, v. azért mert a választók haza hívják.
Észak Koreának is az kérdés, hogy USA vállalja-e az áldozatot v. sem, a szegénység nem paraméter. A II. Wh. elõtt lehet volna az oroszoknál is ilyen képeket csinálni. És Irakban sem a gazdagok háborúznak. Az koreai háborúban, az észak-korei hadsereg egy csûrhe volt most nem az.
"Kiválasztott, "elit" emberek pózolnak és akcióznak rajta.."
Mennyi lehet ilyen tízezer, százezer....." Szerintem nem csinálta semmi különlegest, egyszerûen jó katonák. Az Iraki köztársasági Gárdának hány tagja volt, és ebbõl hány harcol jelenleg. Ráadásul koreiaak és arabok mentalitása teljesen más. Sokkal komolyabb ellenfélnek tartom a távol-keletit, mint a közel-keletit. Egyszerûen más a mentalitásuk. Az arabnak dicsõség, a koreainak pedig szolgálat.
Nem azt állítom, hogy ne,m lehet õket legyõzni, hanem azt hogy nem biztos, hogy kifizetik érte az árat.
Az iraki háború bebizonyította, hogy az USA legyõzhetõ.
Egyfelõl olyan, hogy legyõzhetettlen, nincs. A történelemben akad pár idõszak, amikor egyes hadvezérek és seregeik megállíthatattlanoknak tüntek, de ugyanennyi, ha nem több példa van arra, amikor megállíthatattlannak tûnõ seregek végül rossz stratégiai v. katonai döntések miatt végül mégis elbuktak.
Másfelõl Irak nem bizonyította be, hogy az USA katonailag legyõzhetõ. Nem tudja kezelni a kialakult helyzetet, nem képes a rend fenntartására, igen, ez igaz. De ez sok-sok összetevõbõl álló probléma, és a politikának könyékig benne van a keze. Irakot az USA katonailag legyõzte. Amivel gondjai adódtak/adódnak, az az utána következõ idõszak. Észak-korea, miután a Dél-Korea (és az USA) legyõzné, egy teljesen más helyzetbe kerülne, tehát a két konfliktust nem szabad igazából összevetni.
i lehet számolni, hogy kb. 4123 katona veszteség után kivonják a csapatokat Irakból, mert hogy senki nem lehet elnök aki miatt a népnek látszólag feleslegesen kell a fiait feláldozni.
Ez a politikai vonulat. Irakban 2003 óta állandóan több, mint 100.000 amerikai katona tartózkodik. Meghalt ~4200 közülük három év alatt. Egy laikusnak ez a 4200 rengetegnek tûnik, de egy forrogó terület biztosítása terén be kell látni, hogy ez egy teljesen normális szám, és katonai szemszögbõl semmi meglepõ nincs. Hogy megér-e ennyi áldozatot hozni az adot cél érdekében, az politikai kérdés. E területen veszti el várhatóan az USA az iraki helyzetet.
Észak-Koreát hiba lenne lenézni, most olvasom Földi a Koreai háborúról szóló könyvét a szokásos lozungok mellett azért egymás dolog kiderül belõle. Pl az, hogy ez egy nagyon nehéz átszedelt terep, szélsõséges idõjárással alig járható úthálózattal. Ideális a partizánhadviseléshez. Irak megmutatta a sebezhetõséget ezen a téren.
A Koreai-háború idején az ENSZ csapatok szarrá verték az Észak-Koreaiakat. A helyzet csak akkor fordult meg, amikor a csatákba beszált a Kínai Népköztársaság, és támogatólag a Szovjetúnio. Most aligha lennének eféle támogatók. Támogatás nélkül Észak-Korea pedig nem képes huzamos ideig háborúzni, tehát konfliktus esetén a hagyományos harcmezõn elveszne. Alapvetõ probléma lenne az ideológiával is. A terület felügyeletét ugyanis valószinüleg nem amerikai, hanem Dél-Koreai katonák és rendõrök látnák el. Azt pedig nehéz lenne megmagyarázni, hogy õk idegen elnyomást képviselnének...
A filmbõl kiderült, hogy az észak koreaiak fanatikusak, edzettek igénytelenek, mentalitásuk hasonló a császári Japán katonáiról.
Ez egy propagandafilm. Kiválasztott, "elit" emberek pózolnak és akcióznak rajta, beállított jelenetekben. Az átlag Észak-Koreai nem ilyen, sem fizikai téren, és pláne nem mentálisan.
Nézd végig ezt az oldalt (az alján van link a II., III., IV. és V. oldalhoz). Ez egy orosz turísta képei a valódi Észak-Koreáról. Márpedig azt leírja, hogy végig kvázi felügyelet alatt voltak, és az ország kellemesebb felét láthatta csak valószinüleg. Nézd meg õket, és mond azt, hogy ez az ország képes lenne egy háborút megvívni Dél-Koreával és adott esetben az USA-val...
Különleges egységeik embere anyaga semmivel se rosszabb, mint a nyugati, már pedig háborút az emberek vivják nem a technika.
Ez kifordította annak a sztereotípiának, hogy a technikai fölény minden. Az igazság pont félúton van. A háborút emberek és gépek vívják. Ha az egyik felére nem figyelnek oda, vagy alábecsülik fontosságát, akkor vannak problémák.
Egyszerû példa: északai harcban lehet bármilyen jólképzett, fizikailag és mentálisan felkészült, ha neki nincs éjjellátó szemüvege, az ellenfelének meg van, akkor méretes hendikeppel indul a harctérre...
És olcsó dolgokkal is lehet iszonyatos pusztítást végezni. Például Hezbollah rakétázás magas fokon.
A Hezbollah kilõtt 100+ rakétát a legutóbbi Libanoni-Izraeli konfliktusban, ebbõl alig tucatnyi talált el lakott területet. Volt talán két tucat civil áldozat. Ez lenne az az iszonyatos pusztítás?
A határtól pár kilométerrel vájtak a sziklába v. 3000 bombaálló barlangot, mindegyikben van egy BM-21 tunningolt változat ami eléri Szöul iparnegyedeit.
Dél-Koreai képes lenne arra, hogy újraépítse a lerombolt városrészeket, lássuk be azért.
abbol a szempontbol biztosan ha az ellenségre hatástalan mert magukat nyirták ki vele..., és hiába divat a fanatizmust párositani a hülyeséggel ez nem mindig és nem teljesen igaz..., elgjobb példa irak..., fanatikusok vannak szép számmal ottis az amcsiknak mgéis kezd melege lenni...
Érdekli õket a saját veszteségek?
A fanatizmusról kb. ilyenek nõnek fel. Pokol és paradicsom
viszont ez a technika már az oroszoknak se vált be a 2.vh-ban..., csak tesztek votlak és le isállitották mert tulképp veszéylesebbek voltak a saját csapatokra mitn az ellenségre...
amugy index aknás topicjában elég hosszu elemzés van a "kutya aknákról" :)
"Amúgy az a kutyás rész az fura volt. Ott ment az a bádog M60-as a szerencsétlen kutyus meg alá futott a robbanás meg a tank mellett volt. :?"
Az oroszok találták ki a II. Wh alatt. Egyszerû pavlovi reflex. A kizárólag tankok jármûvek alatt kaptak enni, ha bántották õket oda menekülhettek, kialakult bennük ,ha baj van be tank, jármû alá. Ezután csak elég volt egy döntõpálcás gyújtóval ellátott kb. 5 kg robbanó szerkezetet a hátukra erõsíteni. El lehetett képzelni a Panzer hadosztályok katonái reakcióját amikor több száz kutyát egyszerre rájuk engedtek az oroszok. Láttátok kutyák tempóját szinte lehetetlen le lõnni õket. Képzeljetek el egy iraki tipusú hadoszlopot amikor minden jármû, tank, hummvee, alá megpróbál egy rettegõ kutya be menekülni, hát nem sok maradna belõlük.
fejjel fogják bezúzni az M1A2-esek páncélját, az 5.56-os FMJ-t pedig megállítják a hasizmukkal :)
Az Abrams ellen jó az IED az 5,56 ellen meg a 7,62 AK.
Az iraki háború bebizonyította, hogy az USA legyõzhetõ. Szerintem az elnökválasztásig elfogja veszíteni háborút. Néztem, a CNN-t keményen be lendültek a békeaktivisták, Bin Laden legerõsebb csapásmérõi. Ki lehet számolni, hogy kb. 4123 katona veszteség után kivonják a csapatokat Irakból, mert hogy senki nem lehet elnök aki miatt a népnek látszólag feleslegesen kell a fiait feláldozni. Ha Amerika diktatúra lenne akkor legyõzhetetlen lenne.
Észak-Koreát hiba lenne lenézni, most olvasom Földi a Koreai háborúról szóló könyvét a szokásos lozungok mellett azért egymás dolog kiderül belõle. Pl az, hogy ez egy nagyon nehéz átszedelt terep, szélsõséges idõjárással alig járható úthálózattal. Ideális a partizánhadviseléshez. Irak megmutatta a sebezhetõséget ezen a téren.
A filmbõl kiderült, hogy az észak koreaiak fanatikusak, edzettek igénytelenek, mentalitásuk hasonló a császári Japán katonáiról. Egy teljesen torz kép él bennük a nyugatról, gyerekkoruk óta erre nevelik õket. Különleges egységeik embere anyaga semmivel se rosszabb, mint a nyugati, már pedig háborút az emberek vivják nem a technika. A gerilla hadviselés amúgy is minimál hardverigényû.
És olcsó dolgokkal is lehet iszonyatos pusztítást végezni. Például Hezbollah rakétázás magas fokon. A határtól pár kilométerrel vájtak a sziklába v. 3000 bombaálló barlangot, mindegyikben van egy BM-21 tunningolt változat ami eléri Szöul iparnegyedeit. Egyszerû TBK szintû zavarhatatlan kapcsolat köti össze õket. Jön parancs Elgördülnek(tolják) õket, eleresztik a rakétákat az elõre beállított koordínátákra, majd vissza a barlangba. Másodpercek alatt több ezer rakéta csapodhat be a célpontokra, és hosszadalmas, és nehézkes elpusztítani õket. És ez csak egyetlen egy dolog.
Tipikus diktatúrára jellemzõ kirakatvideó. Jah meg csomót kötnek a déli szomszéd K1A1 tankjainak csövére mi? Látványosnak látványos, az tény. Kár hogy szarra semennének az egésszel. Szerencsétlen észak-koreaiak. Kim Jong-Il-nek is kéne egy kis festés a homlokára. Olyan, mint az indiaikon is szokott lenni. Csak nem piros festékkel, hanem egy lövedékkel kéne megcsinálni... Nyílván ez így egymagában nem tenne rendet É-Korában, de annyi minden van a rovásán, hogy megérdemelné.
Amúgy az a kutyás rész az fura volt. Ott ment az a bádog M60-as a szerencsétlen kutyus meg alá futott a robbanás meg a tank mellett volt. :?
a vége felé ugye nem azért emelkedett fel a tank, mert olyan nagy sebességgel futott alá a kutyus? ... =/
Ez egy propagandavideó. A tömegeknek szól, a mondanivalója pedig (mint a propagandának általában) a valóság elferdítése.
De meg kell hagyni, tényleg látványos. :)
Mondjuk azon már csak röhögni tudok, amikor ilyen "széttörnek egy téglát a hasamon, de kemény vagyok" stílusú machóskodást látok. Vágjanak rá azzal a kalapácsal a hasára vagy a fejére úgy, hogy nincs ott a tégla. Ha utána feláll, és nem lesz semmi baja, na akkor már megemelem elõtte a kalapom. :P
J-10 az tényleg az amibõl van 2db? Biztos elhozzák ide...
Eddig mintegy 30-40db J-10A-t vett át a kínai légierõ.
Mellesleg kínai SZU-27 nincs csak J-11 nem?
Kína 1991-ben 18db Szu-27SzK és 6db Szu-27UBK gépet rendelt az oroszoktól, majd ezek leszállítása után 1995-ben további 16db Szu-27SzK és 6db Szu-27UBK gépet rendeltek, erre egy évre írták alá a Szu-27SzK/UBK licencgyártási szerzõdést, amit õk J-11 néven gyártanak.
A Boeing elég kis szerepet játszott tudomásom szerint az YF-22 programban, a szárnyak és a farok szekció gyártása, valamint az energiaforrások (akkumulátorok és talán az APU) volt akkor a feladatuk. Késõbb a Hughes beolvasztásával hozzájuk került a CIP procik és az a köré épülõ fedélzeti elektronika.
Az ATF tenderben tisztán légifölény vadászgépet kért a légierõ (ill. az US NAVY az NATF oldalágban), az elvárások közé csak késõbb került be, hogy képes legyen két GBU-32 JDAM bomba hordozására, de más levegõ-föld fegyver hordozásáról nem volt szó ekkoriban még. Az 1990-es években a Raptor program egyre nagyobb költségei miatt kialakult politikai helyzet miatt került elõtérbe, hogy a Raptor valójában "multifunkciós" eszköz, és képes a szárazföldi célok elleni csapásmérésre. Ez vezetett az SDB (kis átmérõjû bomba) kifejlesztéséhez, hogy a gép több célpont ellen is használható legyen. Valójában a csapásmérõ képessége elhanyagolható, és amikor a megrendelt gépek számát már 339-re csökkentették 1997-ben, a légierõ elkezdte a másodlagos csapásmérõ képességet propagálni. 2002-ben , a program ellen irányuló újabb kongresszusi támadások ellenlépésekét jött az F/A-22 típusjelölés, kihangsúlyozandó ezt. A trükk nem hatotta meg a politikusokat és a Pentagon vezetõit, 2003-ban 227 gépre kurtították a megrendelést, végül a légierõ is belátta, hogy ennyire kevés géppel a csapásmérõ képesség már lényegtelen, hiszen a légifölény F-15 ezredeket tudja csak leváltani velük, ezért keresztelték vissza F-22A jelölésre 2005-ben. Aztán jött a kegyelemdöfés, miszerint 183 gépet gyártanak csak le, így a légierõ még az eredetileg tervezett teljes F-15A/C típusváltást sem tudja végrehajtani, mivel még a tervezett leépítésekkel is legalább két ezred feltöltésére nem marad gép.
és közben a lakosság nagyrésze éhen hal, a végén meg a kutyák, tényleg azt mondom hogy a qrvaanyukat megérdemelnék hogy mindegyik fanatikus tetvet a tökénél fogva lógassanak fel :(
A J-10 nyílvánvalóan totál esélyzelen. Amúgy több van belõle minr 2. Mintha lenne 2 századnyi már, de most csípõbõl nem emlékszem mennyit emlegettek ferdeszemû barátaink mikor nemrég hivatalosan bejelentették a gép hadrendbe állítását.
Tavalyi villámlátogatásuk után a BlueAngels néhány évtizedig most nem jön az öreg kontinensre gondolom :S Viszont ha beéred a Thunderbirds-el, akkor jó, idén õk 9 helyre is jönnek. Forgó Travel megy 3 színhelyre is. Pl. Aviano-ba július 4-én. 12500 HUF
Pedig igazából csak az oroszokért a kínaiakért lenne érdemes kimenni, mert a többit már többször is lehetett itthon látni, vagy a közelben pl.: Zeltweg-ben.
Pár éve volt olyan repnap asszem cseheknél, ahol volt SZU-25, ukrán SZU-27, az orosz Lovagok, TU-26, B-1 és még sok más nyalánkság. Naaaaaaaa, az már valami. Itton sem ártana már egy ilyesmi. '97 óta SEMMI újat nem mutatnak a hazai repnapok, egy kivétel volt, amikor pár éve végre az F-15 is repült, egy olyat, hogy elég rendesen állva hagyott mindekit a MIG-29 kivételével.
Tudom, hogy vannak akikenk még minden új, de nekem ez a felhozatal már semmi különlegeset nem mutat. Minden bemutatókötelekeket láttam legalább kétszer.
J-10 az tényleg az amibõl van 2db? Biztos elhozzák ide...
Mellesleg kínai SZU-27 nincs csak J-11 nem?
Szóval jó lenne már valami komolyabb dolgot összehozni. Sajnos a Blue Angels csak vágyálom, pedig õk kellenének..
No igen. Közben néztem a görögök A7-est hoznak. Gondolom/Remélem a tigrismintást. Az szép kis gép.
Mar a knaiak is feltennek az i-re apontot...de ne legyunk optimistak! Oroszokat 97 ota meghivjak mindig, aztan jol beintenek...ami nem is csoda! Hisz nem valami tisztesseges modon zartak anno oket ki a tenderbol...
Hmm, a kínaikara naon kiváncsi vagyok mit hoznak ha jönnek. A J-10-et gondolom nem fogják :( + remélem jönnek majd az oroszok is. Szép kis repnap lenne :)
Nem egy ideig volt az, hanem mostanában lett az, mert kibõvítették a feladatkört, mert durvának találtaék, hogy egyi ilyen rohadt dárga gép csak egyfeladatos legyen, ráadásul úgy volt egyfeladatos, hogy jelenleg nincs valós poteciális ellenfele a gépnek fennt a levegõben..
Dehogy nem gyártott vadászgépet a Boeing. Pl P-26, ami az amerikaiak elsõ teljesen fémépítésû és elsõ egyfedelû vadászgépe volt. A II. vh idején ('44-ben) megtervezték és megépítették az F8B-t, ami sosem került rendszeresítésre. (mindez persze azt is jelenti, hogy addig összesen nyolc vadászgéptípust terveztek a US Navy/USMC részére). Persze ha szigorúan vesszük, akkor a Mustang és a Sabre is az Õ termékük volt, lévén az NAA ma a Boeing integráns része a Rockwell révén.
(Faszé' nem képes az SG-motor a kurzor mögé beszúrni a linkeket?)
És ne feledjük, az ATF programban a Lockheed társa volt az YF-22 tervezésében. Aminek sorozatpéldányai nem csak légiharcra alkalmasak, ez csak egy mesterséges korlátozás, az F-35 útjának egyengetése (ugyanis az az igazán nagy üzlet). Nem véletlenül volt egy ideig F/A-22A a hivatalos típusjele.
Azok már szerintem olyan szinten vannak ,hogy legszívesebben kiírtanák az egész emberiséget. Érdekes ,hogy az ilyen emberekbõl lenne a legvérengzõbb diktátor ha hatalmra jutnának pedig õk "küzdenek" az erõszak ellen.
Amúgy annyira útálom amikor a háború ellens aktivisták azzal jönnek ,hogy az amerikai katonák milyen gonoszak mert gyerekeket ölnek ,holott a terroristák gyûjtenek maguk köré civileket.
Hat ha most elengednem a fantaziam es osszeskuves-elmelet-generate v1.0 programot elinditanam akkor azt kombinalnam ki belole hogy tudjuk a Lipetsk-i alakulat kapott, Su-25TM-et 1-2 darabot, tudjuk hogy ok dolgozzak ki az uzemeltetesi eloirasokat, tudjuk hogy harci helyzetben is bevetettek oket Csecsenfoldon, es tudjuk hogy Csecsenfoldon az Olaj miatt megy a harc....a Yukos meg nem gumimacikat keszit
De persze ez csupan az en bugos elmeletgyarto programom agyszulemenye csupan
Nah ok-ok de mit keres a Yukos olajvallalat logoja es felirata a szivocsatrona oldalan?! (Amugy ez egy Lipetsk-i alakulat egy gepe tehat lehet TM is, mert ok kaptak TM-et par darabot, ok dolgozzak ki pl az "uj tipus" uzemeltetesi, es kikepzesi doktrinait.. Illetve ennek TM-nek kell lennie mert en ugy tudom hogy az SzM-eket sima Su-25-osokbol alakitjak at ez meg az a folyamany amit Su-25UB-bol elobb Su-39-et csinaltak aztan lett belole a Su-25TM...)
Ez a Szu-25SzM, mivel új gépeket nem tud/akar vásárolni az orosz légierõ, ezért a meglévõ Szu-25-ösöket fejlesztik fel saccperkábé Szu-25TM szintre. Felújítják a sárkányszerkezet, megnövelve az élettartamát, kap Pantera navigációs és tûzvezetõ rendszert, GLOSNASS helyzetmeghatározót, Kopyo-25SzM radarkonténer integrálása, és egyben a új orosz fegyverek integrálása, stb...
Amit leírtál az tökéletesen igaz - a toló-forgózáras fegyvereknél. A gázelvételes félautomata vagy automata fegyvereknél azonban a technika közbeszólt. Tény, hogy nem teljesen 100%-os így a csõ "szabadon lengése", de ettõl függetlenül ezt is "free floating"-nak nevezik. Hogy mennyire hatékony, azt én nem tudom megítélni, de tény, hogy az utóbbi idõben nagyon elterjedt, kezdve a számtalan "preciziós" AR-15/M16 klónt (egészen az SR-25-ig) át a SCAR-ig. A lenti kép alapján a HK is lehet, hogy beállt a sorba. A kérdés részemrõl az, hogy vajon gyakorlati értelme is van ennek a technikai megoldásnak egy gépkarabély esetében, vagy csak egy "divathóbortról" lenne-e szó...
A JSF tendernél mindkét induló nagyon nagyott kockáztatott. A Boeing korábban sose gyártott vadászgépet (csak bombázókat, azokat is jóóó régen). A JSF elsõ fordulója után vette meg a csõdbe került McDonnel-Douglas-t, így már a cég része lett az F-15 és az F-18 program is (F-15K és F/A-18E/F ill. EF-18G). Tehát a Boeing nem marad ki továbbra sem semmibõl. Gyakorlatilag így az amerikai katonai repülõgépgyártás két és fél cég kezében öszpontosul, amely elsõ körben a Lockheed körül központosul (F-22A és F-35 fõvállalkozó), azután jön a Boeing (a fent említett típusok, valamint F-35 beszállító) és végül a fél pont NorthropGrumman (olykor felmelengetik a B-2 programot ("már 700 millió dollárra ki tudjuk hozni a darabárat") illetve a KC-30 program, ami az Airbus A330 "lokalizált" katonai változata lenne).
Ugyanakkor az amerikai céges együttmûködések régóta mûködõ, hosszú és összetett világa van. Elég az USA-ba belegondolni. USA mint United Space Alliance, ami a boeing és a lockheed közös vállalata, és szinte a teljes NASA megrendelésállományt õk "kezelik" :)
Senki sem tud utánuk csinálni, de miért is? Az ATF program tendereztetésére annyit költöttek, mint a svéd állam a teljes svéd JAS-39 programra! A teljes F-22A program 60 milliárd dollár. Ez még amerikai léptékkel is eszement sok pénz.
Ugyanakkor mi is az egész program lényege? A légiharcra optimalizált lopakodó vadászgép, csekély csapásmérõ képességgel. Amit viszont az USAF-on kívûl más légierõ nem nagyon engedhet magának (talán a Japánok).
Az YF-23 számomra kedvesebb gép, sokkal elegánsabb, elõremutatóbb. De a légierõ az YF-22 mellett döntött, leginkább amiatt, mert sokkal inkább a légiharcra tervezték, míg az YF-23 esetében a lopakodás volt a kihangsúlyozott tétel.
Sokkal kissebbet ut. Ha ruhan keresztul talal el (mondjuk egy pulcsi vagy ilyesmi) akkor semmi nyoma. Ha egy vekonyabb ruha (polo, nyari gyakorlo) akkor erosebb fegyvernel lehet egy kis piros pont, ami par ora alatt elmulik. Ha eros fegyverrel csupasz boron lonek, akkor par napig lesz egy szunyogcsipeshes hasonlo kis pottyod (csak ez nem viszket) :)
Mindenesetre amiket mar lattam paintballtol (tenyernyi veralafutasok, meg arcon jo fel tenyernyi seb) azokhoz kepest jelentektelen.
Hmmm erdekes ezen a Su-25TM-en az a logo es felirat....
Ha minden igaz egy ilyennel volt szerencsem loni a hetvegen, nekem nagyon bejott :). Konnyen kezelheto, kezreall, elvezet vele loni. Ahhoz képest hogy csak felautomata, nem tart sokaig a 30-as tar :P
Marpatban voltak? Mert ha nem, akkor az új iraki hadsereg tagjai lehettek õk orosz fegyverzetet használnak.
Marpat voltak? Mert ha nem, akkor az új iraki hadsereg tagjai lehettek õk orosz fegyverzetet használnak.
Ez az SA-85M valami vakvagyany volt netan?...bar most ahogy nezegetem neten mintha lattam volna kepet rola mar de elsiklottam joszokasomhoz hiven felette :D