"Izrael a héten számolt be arról, hogy két, nukleáris robbanófej hordozására is alkalmas Dolphin típusú német tengeralattjárót vásárolt. Irán pont ekkor utasította el újra a Nyugat követelését, hogy állítsa le atomprogramját. Az AP katonai szakértõi szerint a bejelentés üzenet Iránnak, hogy a zsidó állam képes a megfelelõ válaszlépésre, ha nukleáris támadás éri. A tengeralattjárók megvásárlásáról szóló szerzõdést július 6-án írták alá, számoltak be német illetékesek. "
Arról senki nem számolt be hogy eddig is ezeket használták?
Gyakorlatilag egy felturbózása az "eredeti" UH-1-nek. Négylapátos kompozit fõrotor, négylapátos farokrotor, erõsebb hajtómû digitális hajtómûvezérléssel és felügyelettel, megerõsített faroktartó, és digitális fedélzeti elektronika, elõrenézõ infravörös kamerával. Nagy vonalakban ennyi. Jelentõsen megnõtt ezáltal a gép teherbírása, manõverezõképessége, elvesztette az UH-1 jellegzetes "whoop-whoop" hangját, amit a két lapátos fõrotorja adott. Az AH-1 szintén megkapta ezeket, valamint új tûzvezetõ rendszert és a Hellfire rakéták indításának lehetõségét: ez az AH-1Z. Az amerikai tengerészgyalogság most cseréli le régebbi gépeit UH-1Y és AH-1Z gépekre.
Nem csak kisebb mennyisgében, hanem az eredeti paraméterek alatt teljesít, teherbírásban, hatótávban, sebességben és még sokmindenben, de még így is igen vonzó a USMC-nek.
Ha döcögösen is, de úgymond beindult. Az eredeti tervekhez képest kisebb mennyiségben, mivel a haditengerészet és a hadsereg erõsen visszafogta a megrendelését, és helyette egyenlõre a hagyományos helikopterek mellett teszi le a voksát. A tengerészgyalogság viszont mellszélességel kiáll a V-22 mellett. De persze azért ott van az UH-1Y program náluk is. :)
A listára visszatérve, érdekes, hogy az v22 osprey-ba mennyi pénz megy. Ezek szerint lesz belõle valami használható?
MEgbélyegzés?
akkor viszont nemértem miért mennek tucatnyian azok közül börtönbe, akiket Irakba/Afganisztánba rendelnek ahelyett, hogy simán erre hivatkoznának. Több év rács mögött parancsmegtagadásért, vagy egy mondat...
A DoD nyilvánosságra hozta 2006 június 30.-án a különféle katonai repülõgép- és helikopterprogramok beszerzési vagy a már meglévõ egységeket feljavító programok (upgrade) költségeit. Megjegyzés: a programok összköltségeirõl van szó, tehát a fejlesztési költségeket is beleszámítják az árba, és az egységár (Unit cost) ennek az elosztásából következik, ezért került egy C-17A például 330 millió dollárba, miközben az ausztrálok például nem egész 200 milliót fizetnek egy példányért. Továbbá hozzá kell tenni, hogy a folyamatban lévõ programoknál a költségek értelemszerûen változhatnak.
Leopard 2
Természetesen merõben elméleti kérdés, de nem sok esélye lenne az iráni hadseregnek. Az USA adott esetben azért össze tudná szedni magát annyira, hogy képes legyen egy ilyen háború megvívására (a legjobb egységei így is irakban állomásoznak, tehát õket mégcsak odaszállítmányozni sem kellene). A felszerelésbeli különbségek nagyon komolyak. Tény, hogy az USA komoly veszteségeket szenvedne, de egy háborúban ezt nem lehet kiküszöbölni, legfeljebb mérsékelni.
Az egy MG3, és valóban az MG42-tõl származik, csak éppen 7.62x51mm NATO lõszert tüzel - és mellesleg Irán maga gyártja (még a Sah idejében vették meg a licencet, ahogy a G3-ét és az MP5-ét is). Jelenleg is rendszerben van többek között a német, a dán, az olasz, az osztrák, az norvég, a svéd és a svájci hadseregben.
Egy amerikai katona német kollégájának MG3-asát próbálja ki Koszovóban
Mindenesetre határozottam érdekesebb konfliktus lenne, mint az amcsi-iraki háború. Meghát lehet, hogy nyugati szemmel nézve nem valami fejlett a szárazföldi hadsereg, de ahhoz elég, hogy az USA ne akarjon szárazföldi háborút vívni iránnal(legalábbis amíg nincs meg a teljes légifölény).
Persze ez merõben elméleti kérdés, hiszen az USÁnak nincs jelenleg szabad kapacitása egy ilyen háborúra.
Vagy szerelnének a pilótákra egy sokkolót ami a gép elvesztésekor nagyerejû áramütést mér rájuk. Oroszok és kínaiak számára opcionális lehetõség az azonnali kivégzés
Azért nem tudom de ez a motoros egység ami az AH-1-bõl kijön kissé nevetséges. Na és hamár a félelmetes iráni hadigepezetrõl beszélünk akkor tessék csak megnézni, hogy azon a haramadik képez az elsõ motorcangás milyen géppuskát cipel a vállán??:)) Hol szedte össze El-Alamein-nél?
A robotrepülõk nem több milliárd dolláros szerkezetek, egyik legnagyobb hangoztatott elõnyük anno az olcsóságuk volt. Ha elvesztenek egyet, kit érdekel, egy pilóta egyszerre 4-et is irányít.
Persze ez mára változott, a technikai felszereltség miatt a Predatorok is sokmillió dollárba kerülnek.
valamint, hogy a fizikai határokat nem érzed át és sokkal könyebben tolod a gépet olyan manõverbe amit már nem bíer a szerkezet és nem is veszed magát a harcot elég komolyan hisz nem életed a tét.
Már pardon, de nagyon is sok értelme van. Az átlátszó kabintetõ:
-Optikailag könnyen felderíthetõvé teszi a gépet (csillogás).
-A radarok számára is könnyen felderíthetõ (a pilótafülkében sok dolog van, amelyek visszaverik a radarjeleket, a pilóta sisakja, a katapultülés fejtámlája, stb.).
-A légellenállást növeli, hiszen ahhoz, hogy a pilóta jól kilásson belõle ki kell emelkednie a testbõl.
Ha a pilóta a gép törzsébe besuvasztott pilótafülkében ül, akkor nincs többé kiálló pilótafülketetõ, ami javít a légellenálláson és a gép felderíthetõségén, plusz adott esetben a pilóta védelme is jobban megoldható (a páncélüveg nehéz dolog...).
Ami azt illeti, a harckocsiból is egy szük látószögû periszkópon keresztül néznek ki a katonák. Természetesen nyilván komoly klausztrofóbia tényezõ a szabad kilátás hiánya, de ha így is kilátsz akadálytalanul, akkor végülis csaknem mindegy.
Ami azt illeti, én egy kissé szkeptikus vagyok azzal kapcsolatban, hogy távirányítással lehet egy valódi légiharcra képes robotgépet irányítani. Az a pártized másodperces késleltetés éppen elég komoly hátrány...
Alkalomadtán kapd el LizardX-et, ha jól rémlik õ ebben otthonosan mozog, biztos nálam jobban el tudja magyarázni a pontos optikai felállást. :)
De a lényeg az, hogy ez nem azonos azzal, mint amikor 2 centirõl a nézel egy képernyõt, és arra fókuszálsz. A szemed a távolba néz, és így látod élesen a HMDS kijelzõjén olvasható dolgokat.
Szerintem a nem átlátszó kabintetõnek nincs sok értelme. Azért az emberi szem többet lát mint a mûszerek ráadásul ha már nem lát ki és csak a mûszerekre hagyatkozik tök fölösleges ,hogy a gépben üljön mert a földrõl szinte ugyanolyan hatékonysággal irányíthat egy robotrepülõt.
Azt hogy csinálják, hogy a szem elõtt lévõ kijelzõn a kép éles legyen? Mert tudtommal az ember csak 20-25 cm-rõl lát tiszta képet anélkül, hogy rövid idõn belül elfáradna a szeme.
A legfontosabb az, hogy amint a pilótafülkét ábrázoló képbõl is látható, a gépnek nincs többé HUD-ja, a fontosabb repülési adatokat, a célpont-jelölést és egyébb információkat a sisakba épített kijelzõ a két szem elé vetítí, ez a HMDS (Helmet-Mounted Display System). A HMDS segítségével a pilóta az F-35-ösön körbe elhelyezett infravörös és látható tartományban mûködõ érzékelõk képét láthatja, és segítségükkel "keresztülnézhet" például a pilótafülke padlóján (ez mellesleg elõrevetíti azt, hogy a jövõben a vadászgépeknek nem lesz átlátszó fülketetõjük). A sisak egyben célmegjelölõként is mûködik, tehát a pilótának csak rá kell néznie a célpontra (rávinni a HMDS kijelzõjén látható célkeresztet), és így kijelölheti azt célpontnak, akár rögtön indítva ellene egy rakétát vagy bombát. A sisaknak ugyanakkor könnyûnek is kell lennie, hiszen a beépített kijelzõk is elég nagy súlyt jelentenek (ezért készül a sisak karbonszálas kompozitból).
F-35 pilótafülke, MFD és Sisak... valamint egy vöröske... (talán idealizált F-35 pilóta? :))
Veszélyesebbek lehetnek mint a kínaiak hisz náluk van energi nyersanyag és tudás is. Eddig csak pénük nem volt de úgy tûnik lassan ez is megváltozik... Pláne ha visszatérnek a már 100 éve "jólmûködõ " "központi irányításhoz" Putyin vezetésével.
Oroszország kifizette a Párizsi Klubnak járó tartozásait
Oroszország törlesztette a Párizsi Klubbal szemben fennálló, még a szovjet idõkbõl származó 21,6 milliárd dolláros adóssága utolsó részletét - jelentették be hétfõn. Az intézkedés jelzi, milyen gyökeres változás történt az olaj-és gázexportból származó bevételek hatására az orosz pénzügyi helyzetben.
A moszkvai pénzügyminisztérium közleménye szerint az utolsó részletnek a 17 tagú Párizsi Klubnak történt átutalásával, az adósság idõ elõtti törlesztésével Moszkva 7,7 milliárd dollárt takarít meg. Ezt az összeget infrastrukturális fejlesztésekre fogják fordítani. 2005 májusában Oroszország 15 milliárd dollárt törlesztett.
Moszkva a kilencvenes években még erõteljesen függött a külföldi hitelektõl, nyolc évvel ezelõtt pedig fizetésképtelenné vált. A magas energiaárak jóvoltából azonban jelenleg a költségvetésben többletet halmoznak fel, az orosz valutatartalék nagysága a világon a harmadik legnagyobb és a gazdaság évi 6-7 százalékos ütemben bõvül.
Egy Irán vs. Izrael csak úgy képzelhetõ el, ha Izrael légiereje megy irán fölé harcolni, vagy ha Irán átkel Irakon és Szíriával egyesülve támadja meg Izraelt. Az elöbbi is inkább csak rövid távú harci eseményekkel reális (tehát tartós légiháborút nem tudna Izrael vívni ennyire messze, ráadásul ennyi ország felett átrepülve). Az utóbbi pedig nagyon valószinûtlen, pláne addig, amíg amerikai és szövetséges csapatok állomásoznak Irakban...
Írtam hogy a Közel-Keleten:) Mondjuk ott azért irán versus Izrael háború eredményét megnézném... de ahhoz elõbb át kell "kelni libanonon" és az sem fog menni száraz lábbal...
Azért megjegyezném, hogy csak közel-keleti viszonylatban jelentõs erõ. De nézd meg a technikai szintjüket. Oké, felújítják a BMP-2-eseiket, az UH-1 és AH-1-eseiket, saját maguk gyártanak fegyvereket. De a katonákon legfeljebb hagyományos málhamellényt látsz, ballisztikai mellényt senkin. Nézd meg a rádiósok hátán a 3 méteres antennával rendelkezõ rádiókészüléket. Azt, hogy a harcjármûveken nem nagyon látni kiegészítõ vagy reaktív páncélzatot (A T-72-esek oldalán lévõ dobozok talán...). Szóval azért nyugati szempontokból messze van még a modern hadseregtõl...
A földi célpontok ellen használatosak az eféle konténerek, látható ill. infravörös tartományban mûködõ kamerákkal. A kamerával derítik fel és azonosítják a célpontokat, illetve lézeres célmegjelölõvel "megfestik" a rakéták ill. bombák irányítórendszere számára. Ilyen a Litening, a PDL-CT, a Damocles, stb.