Nem annyira a radarok, mint inkább az IFF rendszerek megbízhatóságának növekedése miatt maradtak ki a késõbbi gépekbõl. A Tomcat radarja egy bombázó méretû célt ~250-300km-rõl bemér. A TCS lényege a minnél nagyobb távolságból történõ vizuális azonosítás biztosítása volt. Ugyanis Vietnam-ban az amerikai vadászok csak vizuálisan azonosított célokra nyithattak tüzet, mivel a háború kezdetén volt néhány saját lelövés BVR fegyverekkel, amihez az IFF megbízhatatlansága komolyan hozzájárult. Viszont a korabeli vadászgépek nem voltak felszerelve optikai rendszerekkel (a Phantom II-n csak késõbb rendszeresítették a TISEO-t, és azt sem minden gépen, elég ritka volt), ezért a légiharcok max 15-20km-rõl voltak megindíthatóak. Nesze neked BVR rakéták. Gépágyú meg ugye nem volt az elsõ F-! verziókon.
Egyébként kezdenek ezek a rendszerek visszatérni, az F-16E/F is fel lesz szerelve hasonlóval, és a Typhoon-on is van hasonló.
Talán csak azért, mert a radarok hatótávja és felbontóképessége megnõtt olyan szintre, hogy képes a radarkeresztmetszet alapján azonosítani egy vadászgépet is akár így nincsen szükség a nezhéz üveg vagy mûanyaglencsékbõl álló ezen esetben immár totál felesleges és használhatatlan kamerarendszerre...
Skacok van egy érdekes kérdésem. Az F-14 Tomcaten volt egy nem kis teljesítményû kamerarendszer, amivel egy bombázó méretû célt akár 50-60 km-rõl is ki lehetett szúrni tiszta idõben.
A kérdés az lenne, hogy a mai gépeken miért nincs ilyen?
(Asszem IR konténerben van már ilyen, most csináltak a franciák. 70km-rõl azonosítható volt a gép típusa amire ráirányították. Volt kép az Aranysasban róla.)
Azért nem semmi, hogy még mindig mennek ezek a Chinookok, Huey-k, Cobrák, amik mind legalább 28-30 évesek... úgy, hogy elvileg 1979 óta nem kaphattak alkatrészt az USA-tól hozzájuk. Persze, csak elvileg, meg szereztek harmadik országokon keresztül is.
Most me bantod szegenyeket?! Hat gyorsreagalasu panceloselharito szuperosztag! Ahol csak a sofornek kell buko...a hatul ulot nem erheti semmi baj..o ugyis meghal ha leugrik a motorrol
Szeva RatBag ! (Hmm , te a VO101-es RatBag vagy ugye ?)
Nekem errõl a piros mocis RPG megoldásról mindíg valami gagyi RTS jut az eszembe ahol a gonosz ellenség ilyenekkel támad csapatosan ... :DDD
Tán a CnC Generals ?
Kicsit sok Rambo-t nézhetett a srác , amúgy sose értettem mi az öröm abban ha a hevedert nem a dobozába rakják hanem csak úgy natúr belógatják a gpu-ba .
Gyönyörû propfotók . :))) Minden szépen frissen festve , minden ruha tiszta , minden párhuzamos ... hmm ... emlékeztet a kínai - orosz(?) partraszállási gyakorlat képeire .
Azaz. Kb. olyan, mint a "fénypisztolyos" játék. A fegyver csöve alatt van egy kis lézer, amely a lövéskor egy impulzust küld. Ha az egy "célpont" fényérzékelõjét éri, akkor az a katona "meghalt". A csövön egy, a vaktöltényekhez való fojtás van, egyfelõl biztosítja, hogy ne lehessen éles lõszert kilõni, másodszor pedig elegendõ gáznyomást tart fent lövés közben a csõben ahhoz, hogy a fegyver megfelelõen mûködjön.
Hm, ez nem olyan gyakorlat, amelyen lézerrel "döntik el", kit ért találat, és kit nem? Így a sisak prizmái gondolom lézer-érzékelõk, a fegyver meg vaklõszert és lézersugarat "tüzel".
Persze tévedés joga fenntartva, marha rég és csak fél füllel hallottam ilyent, de más nem jut eszembe. =)
3250x2162 pixel...gratulalok vazzeg!
Affene. Elnézést a képméretért. Nekem ennek a 1/10-e volt, amikor kikopiztam a linket...
Ez milyen lõszer? Gyakorló? Piros jelöléssel?
S a csõvön mi van? Gázkompresszor, hogy tudjon vaktölténnyel is sorozatot lõni?
Mik azok a színes lencsék a sisakon? =)
Húúúú... akkor ti már mindenféle képet láttatok :D Dejóóó... csupa okos van itt :D
Ha bármi gondom van, vagy kérdésem haditechnika téren, akkor ziher ide fordulok hozzátok!
Semmi szokatlan nincs benne, csak fingom se volt róla. Köszi az infót!
Kb. két éve láttam egy Lockheed promóciós vidót, amelyben egy könnyû, olcsó gépcsaládot mutattak be személyzet nélküli és személyzettel ellátott változatban. A személyzet nélküli változat csapásmérésre, a személyzettel rendelkezõ pedig légiharc feladatkörben, illetve a pilótanélküli gépek irányítására szolgált. Csak nem jut eszembe a neve, valami Sabre vagy hasonló lehetett... :\
Lockheed has proposed a JSF that fly by remote control
Lockheed Martin’s new single-engine F-35 Joint Strike Fighter is the latest Swiss Army Knife of fighter aircraft for the US military. The plane, which is destined to replace the F-16, AV8-B, A-10 and F/A-18, will be available in three variants:
* F-35A: Conventional Take-Off and Landing (CTOL)
* F-35B: Short Take-Off Vertical Landing (STOVL)
* F-35C: Carrier Based Variant (CV)
Lockheed is now proposing a fourth variant that it has been working on for the past two years. The design proposal is for an unmanned version of the F-35 that could operate as a hybrid -- that is, it could be configured to either fly by remote or if need be with a human pilot in the cockpit. Many have stated that the F-35 would be the last manned fighter jet for the Air Force as the military has been pouring more and more dollars into unmanned combat systems. Lockheed's proposed unmanned J-35 would bridge the gap between the past and the future of aerial combat. From the Washington Post:
The Pentagon, looking to save money, has accelerated spending on unmanned systems since the Sept. 11, 2001, terrorist attacks. This year, it allocated $2 billion for unmanned aircraft and millions more in the supplemental budget, compared with $363 million in 2001. The figure is projected to reach more than $3 billion by the end of the decade. What has resulted is a hodgepodge of unmanned vehicles, such as small, bomb-seeking robots that can be carried in a backpack, and airplanes that provide surveillance for days at a time. The systems have become bigger and more expensive in recent years, such as the Predator, built by General Atomics Aeronautical Systems Inc., and the Global Hawk, which has a 134-foot wingspan, comparable to the Boeing 737.
Lockheed has been playing second fiddle to other names in the industry, namely Boeing, when it comes to unmanned aircraft. The price tag of the F-35 program has also ballooned from $201 billion to $276 billion. The price increase along with the government's increasing fascination with unmanned drones is probably why the initial order for 2,000 planes could likely drop significantly in the near future.
Jó ez a Merkava.... Nem kell ide dollármillió, ezt egy T/72essel is meg tudom csinálni....
Egyébként a sajnálatos körülmények között összetört de eredeti fõdarabokból összeállított Messerschmitt BF 109 G4-es (a piros 7-es másnéven) is ilyen sufniban készült jobbára. Igaz az nem replika volt.
Nem tudom mi lesz ebbõl. Ez csak egy makett? Nem nézek le embereket, de a képek alapján ebbõl aligha lesz Tigris. Arról nem beszélve, hogy egy ilyen tank elkészítése saccra is legalább 15 milla. Kaszni, motor, váltó, fegyverzet, stb. Szóval nekem erõs kétségeim vannak. Ilyen szintû jármû legyártásához igen komoly szellemi, anyagi és technikai háttér szükséges. Ez meg gyakorlatilag egy sufniban készül.
Tudtommal a kumulativ elven mûködõ lövedékek ellen vannak, mert így azok hamarabb (értsd a torony gyengébb hátsó páncélzatától minél messzebb) mûködésbe lépnek és a kumulatív sugárnak nagy része csak a levegõt éri, nem a páncélt.
Hmm , és mi van ha nem butítottak rajta semmit ? A ruszkik $-ért eladnak mindent , volt már rá nem egy példa . Az amik meg otthon elsírhatják magukat a szenátus elõtt , hogy még több , még újabb fegyverek kellenek mert lám az ellenség is korszerûsített . Mindenki jó jár . Vagy sántít valahol ez a gondolatmenet ?
Off mert szep:
Felteszem ugyanúgy, ahogy többi export orosz fegyverben, itt is egyszerûbb, kisebb teljesítményû elektronika van jelen. A radar maga egy dolog, de például nem mindegy milyen az elektronika ami kiszolgálja azt, valószinüleg bár képes ugyanannyi célt követni, de például radarzavarásra érzékenyebb, mint az "eredeti" orosz változat.
A MiG weboldala szerint a MiG-31E az RP-31E Zaslon radarral van felszerelve, ez valószinüleg a Zaslon butított változata, bár az adatok alapján a fõbb tulajdonságai (mint pl. a követhetõ célok száma) nem változtak.
Nem hiszem, hogy propagandafogásból készített volna a MiG iroda egy prototípust belõle. A MiG-31E egy butított változata volt a MiG-31B-nek, így biztos, hogy a "kényes" technológiák kimaradtak volna belõle, és kevésbé hatékony megoldásokkal pótolták õket. Ha jól rémlik például Irak és Líbia érdeklõdött utána eléggé komolyan, de a fegyverembargó miatt a fejlesztése derékba tört.