Modern harci repülõgépek vásárlását tervezi Törökország. Ankara tízmilliárd dollárt fordítana a vadászgépek beszerzésére.
Törökország a következõ évtizedben lecseréli harci gépeit. Jelenleg amerikai F4-es, illetve F16-os vadászgépeket használnak, ezek helyett azonban csaknem 100 modern harci gépet vásárolnának.
Ankara 10 milliárd dollárt költ a beruházásra. A piacon komoly verseny van a megrendelõkért, hiszen a török kormány számára alkalmas eszközök Európából és az Egyesült Államokból is beszerezhetõk. Szakértõk szerint a döntést ezért inkább politikai szempontok vezérlik majd. Törökország azt ígéri: év végéig dönt arról, honnan szerzi be a jármûveket. Megfigyelõk szerint a megrendelésért folyó lobbizás során elkerülhetetlen lesz Törökország európai uniós csatlakozási tárgyalásainak figyelembe vétele.
Nem teszi sebezhetõvé túlzottan az a baromi nagy optikai "szem" a harckocsit? Láttam már pár irakit nagyon faszán célozni parittyával, de akár egy sima kõvel is ellehet találni, ha közel van az ember... lõfegyverrõl nem is beszélve.
A ballisztikai szemüveg mindenféle kisebb repesztõl, szilánktól véd. Az amerikaiaknál mondhatni már kötelezõvé tették, mivel elég sok szemsérülés történt ilyen okokból.
Azért egy részét sejtettem, de inkább megkérdeztem. Az a szemüveg megvéd a szilánkoktól? Mármint, ha eltalálják a harckocsit, akkor a rázódástól belülrõl lepattogó apró dolgok ellen, vagy rendes repeszekre gondoltált?
Ezek az Oroszok nem javulnak. Ez már beépült a kiképzésbe is?
-Igen, bentrõl kezelhetõ a torony.
-Ballisztikai szemüveg, a repkedõ szilánkoktól véd.
-Így ránézésre nem tudok véleményt mondani, de már jó ideje nem csak füstgránátokat, hanem könnygáz és repeszgránátokat is használnak az ilyen gránátvetõkbõl.
-Szvsz azzal lehet a hevedert behúzni a lõszertárolóba.
-Azzal az optikával tudják vezérelni belülrõl az m2 tüzét, vagy másra van?
-A srác szemüvege mire jó? A por ugyanúgy beleszáll. Úgy néz ki, mintha Airsoftozó lenne, vagy fedett lõtéren gyakorló =).
-Milyen töltetek vannak ezekben a csövekben? Azt hittem, hogy csak 1xû füst, de egyes csövek üresek, a felette lévõek pedig 2 különbözõ "dugóval" vannak ellátva. Most ez 2-3 különbözõ töltet?
-Mi az a kerek "tekerõ" a dobozon? Adagolja a hevedert?
Ez az M1A2 TUSK verzión láttam legelöször, nemegyszerû :)
Az a lényeg mennyivel közelebbrõl lehet felderíteni.Ha tudják merre van akkor már mindegy.
Tényleg menyivel közelebbrõl lehet felderíteni egy ilyen "lopakodó" hajórajt?
Tegyük fel, hogy a rakéta/robotrepülõgép sebessége kétszeres hangsebesség, vagyis cirka 600 m/s. Ez esetben 6 km megtétele 10 másodperc, 36 km megtétele pedig egy egész percbe kerül. Ez azért nem olyan kevés idõ...
szerintem jól nézett ki:-)
de semmi esetre sem, mint a jelenlegi repülõgéphordozók utódja, max. mint vmi spec egység, mondjuk lopakodó hordozó lopakodó repcsiknek:-)
Ahogy lenézem a CVX-en cska a fõfedélzetre lehetett leszállni. A két oldalsó felszállófedélzet csak az indítást gyorsította volna meg a fogadást nem. viszont egy modern háborúban nem csak az elsõ csapás sebességge számít hanem az eszközök újrafelszerelése is és ha csak a fõfedélzeten tud fogadni az az újrafelszerelést nagymértékben megnehezíti. Persze ez megint csak SZVSZ. de mindegy z csak hipotetikus volt és nem lett belõle semmi:)
u.i.: Nem beszélve arról, hogy mekkora orra van elõl, hogy ez tégla ússzóképes is legyen...
A lenti CVX terv is eléggé kreatív volt szerintem, a kétoldali indítófedélzet lehetõvé tette, hogy akkor is üzemeljen tovább a hajó, ha az egyik oldalát eltalálják. Továbbá az egyenes fedélzet elõnye, hogy a gép a hajó haladási irányával párhuzamosan és nem szögben érkezik. Egyedül az a probléma vele, hogy az indítófedélzet háborgó tengeren eléggé ki van téve a természet haragjának.
A CVN-21-eseken egyébként elektromagnetikus indítókatapultok lesznek már.
A felépítménynek mindenképpen kell lennie egy bizonyos magasságúnak, hiszen a rádióelektronikai rendszereknek (radarok, rádióberendezések)kell a szabad magasság.
Pedig már elõ volt készítve:) MOndjuk szerintem abszolút magukkal csesztek volna ki egy ilyen hordozó kialakítással. Az elforgatott fedélzet szerintem hatalmas ötlet volt anno...
De megint csak a Macross Zero-ra tudok gondolni az abban lévõ hordozóra. ugye ott sem gõzkatapultot használtak hanem elektromágneses gyorsítást az új hajókon. Na azok kifejezetten tetszettek. Modern volt mégis meg volt tartva a klasszikus felépítés. Esetleg még a parancsnoki felépítményt lehetne jobban besüllyeszteni a fedélzetre és kamerás megfigyelést alkalmazni a fedélzeten hogy ne legyen olyan sérülékeny.
Megvallom ezzel kapcsolatban csak találgatni tudok, felteszem a hajótest kialakításánál a "lopakodó" kialakítást helyezték elõtérbe, annál pedig a középsõ, fõfedélzet elötti rész ilyen helyes kialakításúnak kellene lennie.
Bucser: a zsepit tedd el, ez csak egy terv volt, azóta eldölt, hogy a Nimitz-osztály alapjaira építkezve készül a CVN-21 osztály:
A politikában megcsömörlötteknek addig is egy kis látnivaló: tervek az 1990-es évek végérõl a JSF programhoz és a V-22-höz vizionált következõ generációs amerikai repülõgép-hordozóról.
Mégis valahogy talpraesetebben politizálnak :) Sokkal több eu-támogatást kapnak, sokkal jobb feltételekkel csatlakoztak, stb.
"Kiváncsi lenneék, hogy mondjuk milyen a Lengyel, Cseh, Szlovén belpolitika"
rosszabb mint a miénk :) nálunk mindegyik kormány kibirt eddig 4 évet, náluk nem. Sokkal több válság volt náluk (mindegyikben) mint nálunk - itthon nagy nyugi van.
"...amíg a normál rendõrségi mellények súlya 4,8 kilo, ezek az ingek csupán 1,2 kilót nyomnak, és ugyanolyan hatékonyak."
KHHHMMMM....
Azért ez egy kissé erõs. Lehet, hogy van olyan rendõrségi mellény, amely tényleg 4,8 kg-ot nyom, és vele azonos védelmi faktora van, de ez inkább reklámszöveg szagúnak tünik...
Az amerikai gépek (F-15, F-16, F/A-18) mind utántölthetõek a levegõben, ahogy a modern európai gépek is (Eurofighter, Rafale és a JAS-39C/D Gripen). A Gripenhez tudomásom szerint nincs integrálva a "buddy-tank", így nem tudják egymást tankolni.
Nálunk van aki arra panaszkodik minek a légi utántölthetõség.Én meg arra voltam kíváncsi hasonló kis országok hogyan döntöttek a saját beszerzéseiknél.A gripenek képesek lesznek egymást tankolni?
Mik ezek a hülye kérdések? Nem a légierõtõl függ, hogy utána lehet-e tölteni, hanem a gép típusától. A svájci F/A-18C/D gépek utántölthetõek a levegõben...
"Rolls-Royce egy különleges kapitányi székkel járult hozzá a brit haditengerészet HMS Illustrious nevû repülõgép-anyahajójának felújításához. A trónt a Rolls-Royce elnöke, Ian Robertson személyesen adta át Bob Cooling kapitánynak és legénységének szerdán, Portsmouth kikötõjében. A természetesen tengerészkék bõrbevonatú, kagylószínû cérnával öltött ülést egy Phantom székébõl alakították át a goodwoodi fõhadiszálláson. A fejtámla mindkét oldalán míves RR hímzés található, a kartámaszokat és az elektromos mozgatási lehetõségeket úgy módosították, hogy a kapitányi ülõalkalmatosság hosszú tengeri utakon is tökéletes kényelmet biztosítson a hajó parancsnokának. Természetesen mindennek jelentõsége eltörpül a hajó fedélzetén készített képek szépsége mellett.
A HMS Illustriouson nem ez a szék az egyetlen Rolls-Royce alkatrész, a 22 ezer tonnás hajót négy darab RR Olympus gázturbina hajtja, maximálisan harminc csomós sebességgel. " A szék
És a promóciós képek :) Szerintem egész jó reklám :)
Ha az mp5-ökre gondolsz akkor már jóideje az van :) A felszerelés többi részét ilyen közelrõl mondjuk még nem láttam, de szépen felszerelt S.W.A.T team :)
Nekem egy Röhm RG96-om van. Acél csõ+elsütõszerkezet, mûanyag tok, spiáter szán. Több mint egy éve van meg. Rendszeresen hordom. Az elsõ pár szétszerelésnél letört a szánról 2-3 1mm alatti élesebb sarok. Ennyi. Megbízhatóan mûködik, nem volt elcsettenése, eddig 1x fordult elõ, hogy nem vetetette ki rendesen az üres hüvelyt. Pont rakétázás során. Vmi alultöltött riasztópatron volt. Eddig ugy 50 töltényt löttem el vele, ebbõl 30 rakétázáshoz volt.
Az más kérdés, h a legtöbb ember számára ez a típus a nagy méret és tömeg miatt hordhatatlan, de én nagyobb darab vagyok és nagy tenyerem is van, szal nekem tökéletesen megfelel. Jó vétel volt.
Mondjuk e mellett gondolkodom egy HW88-as vételén is, amolyan nyári hordásra, amikor kevesebb ruha van az emberen. Az elfér akár zsebben is és olyan nehéz, mint egy nagyobb kulccsomo.
A full acél fegyverek nagy elõnye, h az alacsony gáznyomás miatt gyakorlatilag örökéletõ. A garanciát pedig a bolt adja. A FÉG megszünésének az a hátránya, h ilyen fegyvert már csak használtan tudsz venni...
Olyat nem akarom, mainek a márkája már megszünt, mert akkor bukom a garanciát is...
Röhmbõl láttam pár jót, csak nem igazán vágom, hogy melyik spiáter és melyik acél, vagy legalábbis tartósabb anyag. Olyat nem szeretnék, ami a sok nyitogatástól egyszerûen eltörik.
Az EU-val történõ jogharmonizáció miatt lettek a flóbertek engedélykötelesek és a GR-ek szabadon tarthatóak. Szal ez egyhama nem valószinû, h változni fog...
Legjobb GR-k:
Revolverek: Weichrauch HW37, HW88
Öntöltõk: Röhm termékek (ld Cifu linkjén a táblázatot), FÉG GRP-9 (már nem gyártják, FÉG megszünt), ERMA EGP55, az uj IZH termékekrõl nem tudok nyilatkozni, de van köztük full acél.
A fentieken kívül mást csak dísznek érdemes venni.
Politikai vitát azért ne csináljunk it. Maradjunk annyiban, hogy a rendszerváltás óta mindegyik magyar kormány csak annyit tett, hogy még jobban szétzilálta a hadsereget.
Érdekesség: A Gripen tesztelésénél történt baleset.
Leszállás közben gondolom a földhöz ütközési figyelmeztés(ground collision warning) hányt bele a rendszerbe.
a balesetrõl készült video itt van
a pilóta igencsak harcolt a géppel...
Ja és az meg a másik ami már csak érdekesség. A flotilla megmaradt hajói ahol most jelenleg horgonyoznak, abban az öbölben rohad európa elsõ monitrora, amit a monarchia épített. Az újpesti önkormányzat meg szerette volna vásárólni, hogy teljes pompájában felújítsák mivel újpesten épûlt. Persze a honvédség nemet mondott. Csak azt tudnám minek kell nekik, ha hadják, hogy szétmáljon....
Na, ha légfegyverek engedélykötelesek lennének nagy gondban lennék, vagy visszamennék versenyezni... mindenikkel :)
De nem hiszem hogy ez bekövetkezne. Légfegyverekkel még balset sincs sok, szándékosan sérülés okozására, ijesztegetésre sem használják ellentétben a flóbertekkel.
(pedig ha tudnák hogy milyen csúnyán elágtam a kezem a puskám irányzékával! Még vérzett is! :D)
A törvény korábban engedélyhez kötötte a gáz- és riasztófegyvereket. Valami (logikusan) megmagyarázhatattlan okból kitalálták, hogy a flóbertfegyverek engedélykötelesek lesznek, a gázfegyverek viszont szabadon beszerezhetõek.
Most hallom, hogy a Flobert-pisztolyokat már csak engedéllyel lehet vásárolni/tartani. Durva :D Félek, hogy a lég/gázfegyverekkel is ez lesz :(
Köszi már el is olvastam. Nem tünik túl macerásnak megszerezni a fegyverviselésiengedélyt. Azthittem, hogy mindenféle pszichológiai baromságnak vetnek alá. Lehet akkor veszek egyet :)
Van valami olyan gyártó, ami garantáltan jót gyárt? Vagy melyik típust ajánlott venni? 9mm-st szeretnék.
"The lightest and thinnest NIJ IV plate available.
This plate is designed to achieve either NIJ III or NIJ IV protection when worn in conjunction with a NIJ certified level IIIA Vest. With a maximum weight of 5.5 lbs, it will in conjunction with a level IIIA defeat following threats.
# 7.62 × 54 mm lead core ball ammunition, Dragunov Sniper Rifle at 50 m
# 7.62 × 51 mm NATO ball at 0 m
# 7.62 × 51 mm NATO AP at 0 m
# 7.62 × 51 mm Indian ball ammunition at 0 m
# 7.62 × 39 mm ball ammunition, AK-47/AK-56 at 0 m
# 7.62 × 39 mm with mild steel core at 0 m
# 7.62 × 63 mm AP at 0 m
# 5.56 × 45 mm SS109/M855 at 0 m
# 5.56 × 45 mm M193 FMJ ball at 0 m
# 5.45 × 39 mm Russian ball at 0 m
# 12 gauge slug
# Multi hit capacity if more than 5 cm between hits
# Certified for NIJ III and IV in conjunction with NIJ IIIA vest.
Measurements: 10" x 12" Weight: 5.5 lbs Thickness: 0.78""
AAAAHH! 0m-rõl megfogja a 7,62-es AP-t???? Meg 50-rõl a Dragunovot? Baaah!
Azért a komolyabb katonaságokban a mellény ma már alapnak számít. Csakhogy nem egyszerû kevlár mellény, hanem un. plate carrier. Ezek olyan ballisztikai mellények, amelyekbe védõpaneleket helyeznek el. Ezeket a védõpaneleket egy PDW lõszere sem viszi át, sõt, általában még a gépkarabélylövedékeket is megfogja.
Valaki letudná írni megint annak a két boltnak a linkját, ahol riasztópisztoly lehet venni? Sajnos kitöröltem véletlen, és nem találom itt a topicban :(
Thx! =)
Egyébként a golyóálló mellény manapság standard a modernebb seregekben a katonákon?
Mert bár az mp5nek is van PDW variánsa, ami 9x19-es, de az újabb PDW-k meg spéci kis kaliberûekkel mûködnek, direkt mellény átütésre kihegyezve. Szal ezek szerint arra számíthat egy éles eseménynél, mûszaki okok miatt kiszálló harckocsizó, hogy az ellenség túlnyomó részt golyóálló mellényekben lesz?