Ha alapvetõen az IPSC-re épül (Te "IPSC rapid shooting" néven említetted), akkor elõfordulhat, hogy ugyanazok a szabályok vonatkoznak a fegyverekre is. Lehet nem elég pontos az általad linkelt szabálykönyv. Ez viszont nem téged minõsít.
Kiváncsi lennék a tengerészeti Typhoon orrfutójára. Jelenlegi formájában nem hiszem, hogy akár csak egy leszállást is kibírna. Mondjuk ez igaz a fõfutójára is.
3.1.6. Gyári öntöltõ maroklõfegyver divízió
Minimum 9mm kaliberû, DA vagy DAO, illetve SAFE ACTION (glock) rendszerû, gyári kivitelû maroklõfegyver. Két kivételtõl eltekintve módosítást a fegyveren végrehajtani tilos. Az engedélyezett módosítások a markolat burkolathéjának cseréje, illetve az irányzék más (fém) irányzékkal való cseréje.
Szó nincs semmiféle hüvelyhosszról vagy bármiféle 9x19-rõl. Csak a kaliber van megadva. Pont.
Én odamentem ezek alapján felkészülve. Mikor jött a versenybíró, hogy 9mm-es shortal nem indulhatok, ki is fakadtam, hogy sehol sem tesznek említést semmiféle korlátozásról a 9mm-es kaliberen túl, márpedig annak megfelel a fegyver. Na mindegy, legközelebb marad a CZ-75B.
Ne csoda, hogy nem indulhattál Browning Short-tal. Elméletileg nem elég erõs még Minor kategóriához sem. Emellett a minimális lövedékátmérõ mellett (9mm) meg van határozva a minimális hüvelyhossz is: 19mm! Itt a Divisions alatt elolvashatod mindezt.
Érdekes fordulatot vett az új Queen Elizabeth-osztály sorsa. Szerencsétlen angol hordozókról még mindig nincs eldöntve, hogy milyen gép kerüljön a fedélzetükre, ami azért nem lenne mindegy, lévén jó tudni még az építés fázisában, hogy ugrósáncos, vagy katapultos indításra készítsék fel a hajót. Az "A terv" értelmében ugye F-35B STOVL vadászgépek kerültek volna a hajók fedélzetére. Ezen terv alatt rezeg a léc egy ideje, miután egyfelõl úgy tünik, hogy a Royce-Rolls semmiféle megbízást nem kap az F-35 hajtómûveivel kapcsolatosan, másfelõl még mindig nincs tisztázva a korábban felmerült szoftver forráskódok átadása, amelyet az britek mindenképpen szükségesnek tartanának, míg az amerikaiak hajthatattlannak tûnnek.
Most új "B terv" körvonalazódott, mégpedig meglepõ fordulattal - az új hordozókra francia Dassault Rafale M gépeket telepítsenek. Már a felvetésre is majdnem kiugrottak a bõrükbõl a franciák, mivel mintegy 150db géprõl lenne szó, ami nem jönne rosszul az eddig kissé gyengélkedõ exporteredmények után. A terv mellett szól, hogy a Rafale M kész van, nem kell kifejleszteni, az is, hogy a francia Richellieu hordozó a Queen Elizabeth féltestvére lesz, így üzemeltetés terén a francia és az angol tapasztalatmegosztással mûködhetne, és ráadásul az ára alacsonyabb lehet, mint az F-35B gépé. Persze a felvetéshez lesz pár szava valószinüleg még az Eurofighter lobbynak is, akik egy hordozófedélzeti Eurofighterrel álmodoznak együtt, de gyakorlatiasan nézve az új felvetés egyáltalán nem hamvában holt.
A Terv: F-35B
B terv: Rafale M
C terv: Tengerészeti Eurofighter
Pontosan. Amúgy nem semmi, minden HT cikk megtalálható a neten? :)
Elvileg létezik olyan sportág, h "military lövészet" félautomata puskákkal. Elvileg. Gyakorlatban én csak annyit tudok róla, h a minõsítési szinteket nézve láttam, h már erre is van ^^
Nehéz kérdés, talán a rakéta megfogalmazás helyesebb, de szvsz a RAP besorolás sem hibás. Valamelyik Haditechnika újságban volt egy komolyabb cikk róla, de most csak netes forrásokra tudok támaszkodni. Ezek szerint volt egy gyorsítótöltet, ami a csõtorkolatnál 45m/s sebességre gyorsította a lövedéket, és a rakétahajtómû csak a csõtorkolatot elhagyva indult be.
Hát a szituációs lövészeten kívûl más ilyet nem tudok, az meg viszonylag szûk kört megmozgató sport és pláne kevés az az egyesület, amely belevág a mind anyagilag, mind jogi hercehurcák miatt problémás félautomata hosszú fegyver beszerzésébe (emlékezetes ugye a BT96-osok bevonása is, pedig az csak egy félautomata MP5 másolat). Nemrég voltam a ORFK-RSZKK nagytétényi lõterén egy IPSC rapid shooting versenyen, hogy egyáltalán megnézzem a saját szememmel, hogy is néz ki egy ilyen (hoztuk a formánkat, kiderült, hogy a kiírástól eltérõen nem volt revolveres versenyszám, pedig az egyik sporttársam azzal jött, az is kiderült, hogy hiába volt a kiírásban legalább 9mm-es kaliber megadva a maroklõfegyverek versenyszámában, az valójában legalább 9x19-es lõszert jelentett, tehát az a pisztoly, amivel én versenyeztem volna, egy 9mm-es Short lõszert tüzelõ Beretta, valójában nem volt megfelelõ - végül mindketten lõhettünk a versenyen, az eredményeink amúgy is csak vigaszdíjra lettek volna elegendõek :)). Ezen a versenyen volt pisztoly kaliberû puska versenyszám is, amit rendõrségi MP5-össel végeztek el, mivel a versenyzõk egyesületeinek döntõ többsége nem rendelkezik ilyesmi fegyverrel. Amúgy a versenyre végülis Belme Attila csábított el, majd rákérdezek, hogy õk miként és hogyan versenyeztek katonai kaliberû fegyverekkel.
Valaki nem tudja megmondani, hogy ez milyen fegyver lehet? A markolatán sarló és kalapács van, és állítólag már legalább 30 éves. Amint látni lehet már hatástalanítva van, szóval ártalmatlan :-) (I guess)
Sorry az utolsó kép szélessége egy picivel nagyobbra sikerült mint 800 pixel.
Az nem lenne meglepõ, mivel a fegyveres sportok jelentõs része kötõdik "némileg" a hadviseléshez.
Visszatérve a Sturmtiger-re: a lövedéke ugyebár rakéta és nem RAP (Rocket Assisted Projectile - rakéta póthajtású lövedék). Mert szerintem az elõbbi. És nekem úgy tûnik a szakmai álláspont is ez.
Nagy kaliberû katonai lõszerek vannak "feketelistán", ezeket beszerezni tudtommal csak külön engedélyel lehet, ahogy a fegyvereket is (ezért nincs a vadászboltok árlistáján sem 7.62x51 vagy 7.62x39-es vadászfegyver, vagy lõszer, pedig más országokban ezek is hozzáférhetõek). Mikor a vadászfegyvereimet vettem, külön utánakérdeztem ennek, a fehérvéri rendõrkapitányságon azt a felvilágosítást kaptam, hogy a katonai célú nagykaliberek itthon nem beszerezhetõek (vadász v. sportcélra), kizárólag rendvédelmi szerveknek hozzáférhetõek.
A magyar fegyvertörvény tervezetében emlékszem, hogy ki is volt ez még emelve a lõszerek terén (valami olyan megfogalmazással, hogy lõszernek minõsül a ..., kivéve, ha kifejezetten katonai célra tervezték). A jelenlegi fegyvertörvény egy kalap ********, a szövege semmitmondó, abban hiába keresel erre utalóan bármit. De ha vásárolni akarsz mondjuk egy 7.62x39-es vadászfegyvert, és azt fel is vezetik a fegyverkönyvedbe... na az már egy szép kaland lenne. Érdemes egyébként a lenti MFS weboldalon megnézni a nagy kaliberû lõszerek osztályozását, vannak ugye a vadászlõszerek és vannak a katonai lõszerek.
Pisztolylõszereknél egy idõben (90-es évek) a Makarov lõszer volt tiltva, mivel ugye a rendvédelmi erõk azt használták.
"...itthon a szabályozás szerint katonai kaliberû fegyver nem engedélyezett civil tartásra..."
Idéznéd az adott törvény/rendelet számát, pontos szövegét? Csak azért, mert akkor 9x19 Luger/Parabellum és 9x18 Makarov sem tartható civil célokra, mivel mind a kettõ hadilõszer (is). Azt tudom, hogy az olaszoknál így van, azért is kell a sportolóiknak 9x21-et használni.
Na, hogy a vita végére pontot tegyek, egy kis bölcsesség a Fulton Armory (egy amerikai fegyvergyártó cég) oldaláról a témában vágóan:
They are not the same, 'cause the .308 Win was released by Winchester several years before the Army standarized the T64E3 as the 7.62MM. You'll get an endless discussion of pressure specs, endless because SAAMI and the Ordnance Dep't measured pressure in different, unrelateable ways. Howver, the chamber drawings are different.
They are the same, 'cause nobody (and Clint's been looking for many years!) makes 7.62MM ammo that isn't to the .308 "headspace" dimension spec. So 7.62MM ammo fits nicely into .308 chambers, as a rule.
Most of the time it's a distinction without a difference. But if you intend to shoot .308 commercial in a military arm chambered for 7.62MM, first check the headspace with .308 commercial gauges first. You may get a surprise.
Magyarul (a .308Win és a 7.62x51mm):
Nem azonosak, mivel a Winchester gyár a .308Win kalibert évekkel azelött bocsátotta ki, mielõtt a hadsereg elfogadta a T64E3-at és a 7.62mm NATO lõszert. Lehet végtelenségig vitatkozni a töltényûri nyomásról, mivel a különféle szervek eltérõ módon határozzák meg azokat. A lényeg az, hogy a két lõszerre való töltényûr méretei eltérõek.
Azonosak, mivel egyetlen gyártó sem készíti a 7.62x51mm-es lõszerét úgy, hogy ne férjen be a .308Win töltényûrébe. Vagyis szabály, hogy a 7.62x51mm NATO lõszer szépen belemegy bármilyen .308Win puskába.
A különbségek elhanyagolhatóak. Viszont ha civil .308Win lõszert akarsz katonai 7.62x51mm-es puskából kilõni, elõször ellenõrizd le, hogy a hüvely nyaka és átmeneti része megfelelõ-e. Különben lehet, hogy meglepetésben lesz részed.
Mint említettem volna, a neten fellelhetõek a lõszerek hivatalos méretadatai, a belinkelt fórumba is ezek lettek (angolszás mértékegységekkel) becopyzva. Ezek valós, szabványos méretadatok. Tehát ha az van ott, hog .308Win, akkor az a hivatalos, civil .308Win, a 7.62 NATO, az meg ugye a 7.62x51mm NATO lõszer. Ezekre szabvány érvényes! Tehát nincs olyan, hogy "melyik szabvány szerinti"! Olyan lehet esetleg, hogy nem szabványos, de ugye méretek esetén az selejtet jelent.
Amúgy csak kiváncsiságból elnéztem a MFS 2000 KFT oldalára. Érdekes adatokat találtam. Bármilyen meglepõ, az MFS 7.62x51mm (ami KATONAI lõszer, tehát elvileg civil itthon nem juthatna hozzá) nagyobb torkolati energiával rendelkezik, mint az MFS .308Win lõszer!!! Magyarul arról van szó, hogy az MFS által gyártott .308Win bõõõõven belül van a szabvány szerint 7.62x51mm-es lõszer értékeinek (kivétel a 11.7g-os SP lõszer). Azért meglepõ, mert elvileg ugye korábban arról volt szó, hogy a .308Win nagyobb töltényûri nyomást enged meg. Egyszerûen a gyártó a szabványnál jóval kisebb töltényûri nyomással készíti a lõszerét (ebben amúgy semmi meglepõ nincs, az azonos kaliberû, de eltérõ gyártójû/típusú vadász- és sportlõszerek között hatalmas különbségek lehetnek lõportöltet és töltényûri nyomás terén).
Amúgy ne becsüld alá a fórumokat, olyan emberek is írhatnak oda, akik többet foglalkoztak fegyverekkel, mint a teljes topictársulat együttvéve. Például az Index fórumán is állandóan ott van Gvass, a Kaliber fõszerkesztõje...
Az egy fórum.Olyanra jobb nem hivatkozni mert nem tudni kik szólnak hozzá és honnan veszik az informáciot.Én mondjuk nem is értem mit írnak (nyelvismeret hiányában) de ahogy megnéztem egysze se írjál le melyik szabvány szerinti méretrõl van szó.
Ha Somogybabodra kimegy az ember, érdekes módon egy autómata váltós terepgépet sem fog találni. Az autómata csupán kényelmi okokból van a humveekben szerintem, hogy a katonának ne kelljen a váltásra figyelni necces helyzetekben.
Gugli elsõ találata
Az oldal közepén vannak lõszerek specifikációi, a legalsó postban pedigg ott a kép egy lõszerrõl, hogy mi mit jelenet. Nem teljesen egyformák.
(FMJ-BT és SP lövedékkel gyárt ilyen paraméterû lõszert ma)
Ezt csak azért jegyeztem meg mert a cikk 2001 áprilisában jelent meg és nem tudom amikor a teszt történt akkor is ezekkel a lövedékekkel gyártották.
a 7.62x51NATO és a .308Win nem egyezik meg tökéletesen méreteiben.
A lõszergyár szerint:A 7,62x51 lõszer a .308 Win katonai változata, méreteik megegyeznek
A nyomásról nem tudok mit mondani.Nem tudok olyan oldalt ahol közlik az értékeket akár a .308 Winchester akár a 7,62x51mm NATO lõszereinek értékeit.Csak sejtem a NATO értékeknél nagy eltérés lehet mert az 5,45x39 (igaz ez nem NATO lõszer de szintén katonai) lõszernek is van páncéltörõ változata aminek a nyomása 3950 bar a nyomjelzõé meg 3009 bar.De itt felmerül a nyomásmérés problémája mert a (europai) CIP és a (amerikai) SAAMI nyomásmérési modja eltérõ ezért sem nem összehasonlítható sem nem átszámítható a másik rendszerbe a NATO vagy az orosz katonai szabvány mérési eljárása meg lehet szintén egy eltérõ módszer.
Nem tér ki a .308Win használatára 7.62x51 NATO fegyverben
A Kaliber magazin 4. évfolyam 4. száma közöl egy tesztet a G3A3 puskárol amit a Bundeswehr használ.Lehet vele sorozatot is lõni.A fegyverbe MFS gyártmányu lõszert használtak.Egy foton látszik a lõszer doboza.Az áll rajta .308 Win.Az újság ezeket az adatokat adta meg róla:9,7 grammos lövedék 3340 Joule torkolati energia 830 m/s torkolati sebesség a jellemzõje (FMJ-BT és SP lövedékkel gyárt ilyen paraméterû lõszert ma).A cikk írója megjegyzi ez a lõszer népszerû a vadászok között is mert jó használható forgó-tolózáras puskákhoz is.
Nem tudom mi volt az eredetileg feltett kérdésed, de ez kb. ugyanaz, amit én is írtam. Vagyis a 7.62x51mm NATO felhasználható a .308Win puskákban. A CIP jel azért lehet érdekes, mert egyes gyártók eltérhetnek a NATO szabványtól, és nagyobb töltényûri nyomással mûködhetnek el.
Nem tér ki a .308Win használatára 7.62x51 NATO fegyverben, vagy a kérdés megfogalmazása miatt, vagy azért, mert nem feltételezi, hogy te ilyen vonatkozásban érdeklõdtél (itthon a szabályozás szerint katonai kaliberû fegyver nem engedélyezett civil tartásra, bár kiskapukat fel lehet használni, aztán az adott rendõrkapitányság fegyverosztályától függ, hogy rábólintanak-e, vagy sem).
Mindkét lõszer szabvány értékei megtalálhatóak amúgy a neten, tehát mondjuk érdekes lehetne rákérdezni erre a méret dologra, mert a 7.62x51NATO és a .308Win nem egyezik meg tökéletesen méreteiben.
Írtam levelet a MFS 2000 MAGYAR LÕSZERGYÁRTÓ Rt.-nek a .308 Winchester és a 7,62x51 mm NATO lõszer méretének a kérdésérõl (van-e különbség).Ezt a választ kaptam:
A 7,62x51 lõszer a .308 Win katonai változata, méreteik megegyeznek, de a ballisztika eltérõ lehet. Polgári forgalomban is lehetnek 7,62x51 bélyegzésû lõszerek (az MFS is mindkét fenékbélyegzéssel forgalmaz), de amennyiben a csomagolódobozon szerepel a gyártó ország CIP jele, a lõszer használható bármilyen, a kalibernek megfelelõ fegyverben.
Amennyiben a lõszer csomagolásán (20 db-os litografált doboz) a CIP jel nem található, nem ajánlott a lõszer felhasználása.
A CIP adatlapok az Interneten információink szerint nem találhatóak meg, de ha ad egy fax számot, szívesen elküldjük Önnek a .308 WIN adatlapját.
Várjuk további kérdéseit.
Elõbbi kétféleképpen is tud tüzelni: Az elsütõbillentyû hátrahúzásával elõször megfeszíti a kakast, utána pedig rácsap az ütõszegre.
Ha viszont már meg van feszítve a kakas (pl. szán hátra lett húzva), akkor csak kis húzás kell a lövés kiváltásához.
A Double Action Only pedig csak az elsõ módban tud mûködni (nincs lehetõség a kakas elõfeszítésére), így minden lövéshez ugyanolyan erõvel kell meghúzni az elsütõbillentyût.
Megjegyzés: a méretlimitbe pont belefér amúgy a HK Mark 23. is, bár megjegyzem az elõírások meghatározása enyhén szólva mókás - gyakorlatilag reménytelen olyan fegyvert találni, amely maradéktalanul megfelel minden feltételnek. A Colt 1911 esetén még fel lehetne emlegetni, hogy ott sincs moduláris markolat, illetve hogy a tárkapacitása elégtelen. A lehetõségek között még van egy-két futottak még kategória, mint a Taurus PT 24/7 vagy a CZ 97B, bár itt már egész egyszerûen a gyártók lobbyja nem lesz elég erõs valószinüleg (azért picit vicces, hogy például az FN is azért "esik ki", mert nincs .45ACP pisztolya).
BTW Nem tagnap volt, csak a héten elfelejtettem irni.
FEHOVA elég gyengusz volt. Idén még felannyi rendes fegyveres cég sem volt mint tavaly. A vadász rész szokás szerint erõs volt, de a Fegyver részen szinte csak a GR és Airsoft forgalmazok voltak jelen. A Magnumnál volt kiállítva pár 0,22 ALFA revolver és pisztoly, meg az egyik cégnél SW 0.500-as revolver és kész.
A SOCOM követelmények (mint ahogy Cifu is irta):
- kész, piacon lévõ fegyvert lehet csak benevezni
- .45 kaliber
- tárkapacitás min 8 lõszer, de el kell fogadnia 10-15db-os extra tárat is
- a tár szabadon essen ki a tárkioldó mûködtetésekor, tárbiztosító tiltott
- hangtompitó rõgzítését biztosítani kell
- szijkengyel felfogatási pont; fegyverlámpa/lézer felszerelését lehetõvé tevõ MIL-STD-1913 sín
- 50 méterrõl, befogva max 3,15hüvelykes szórás
- méretei max 9,65" hosszu max 1,53" széles
- moduláris markolatkialakítás
- mattfeket tok, különbõzõ színû szán
- éjszaka világító irányzékok
- mind manuális biztosítóval, mind anélkül le kell szállitani 12-12 db-t teszetelésre
- DA/SA vagy DAO elsütõszerkezet
- tesztelésen 2000 lövést akadálymentesen kell leadni a fegyvernek
- élettartam min 20 000 lövés
Lehetséges versenyzõk a kaliber szerint:
HK USP nem vmodulásria a markolat
SIG P220 nincs manuális biztosító
Walther P99 nincs .45ACP-ben
SW pontatlan, gyakori akadás
Ruger P345 nem elég pontos
Glock nincs cserélhetõ markolatpanel és manuális biztosító
Beretta nincs .45ACP-ben
M1911 klónok Egy M1911 vagy megbizható vagy pontos.
Nem veszem. Mivel elég ritkán járok olyan helyen, ahol kapni, ezért elõfizetek rá.
Én ugyan nem vagyok nagy off-roados, de szívtam már automata váltó miatt terepen. Talán kissé begyepesedett vagyok e téren, de azt vallom, hogy a legtöbb esetben terepen egy jó kézi kapcsolású váltó, felezõ és difizár kell (meg persze az, hogy jó gumival felszerelt jó terepjáróban ülj). :D
Ugyan ki ismer off-roadost.Ha értesz hozzá akkor mond ki miért kell mert csak felcsigázod az embert.
civil hummer sokkal erõsebb. Eleve v8 van benne a soros 6 helyett asszem, a motorja is nagyobb egy kicsit lökettérfogatban. Nem csoda, hogy 40 millió az alapára európában.
Megsúgom neked, hogy terepen is jobban megy a Pinzgauer sebességben. Rohadtul nem mindegy, hogy 30cal tötyörögsz végig az ellenséges területen, vagy 60-nal.
Nyomaték sem minden. Sokkal fontosabb az áttétel, váltómû, és a 4 kerékhajtás. Pinzgauerben van a világ legjobb 4kerékhajtás mechanizmusa, amit a Mercedesszel közösen fejlesztett ki a Daimler, Steyr, Mercedes. G Mercikben is ez a 4kerékhajtás van.
1945 - Az ellenséget fel lehetett ismerni a Náci sisakjukról.
2005 - Náci sisakot hordunk.
Errõl jut eszembe.1945-ben amerikai piszolyuk volt.Az 1985-ben (?) renszeresített M9 (Beretta 92) a Walter P38 másolata.Ez talán ránézésre nem látszik de a Walter reteszelését és az elsütõszerkezetét lemásolták az olaszok.Szóval a II.vh. német pisztoly másolatát használják.De szerintem az eredeti megbízhatóbb lehet.
Nagyon nagy darabszám.Arról hallottam,hogy nagy rajongótábora van a M1911 pisztolynak és olyan népszerû,hogy állítólag szinte rá szabták a IPSC lövészverseny szabályai egy részét.Pedig az is csak addig volt korszerû amíg ki nem jött a Browning HP meg a Walter P38.Fõleg a Walter P38 múlta fellül,az elsõ szolgálati pisztoly amit akkor is ellehetett sütni ha nem volt felhúzva a kakas.Az a M1911 100 éves konstrukció.
Annyit tudok róla, hogy tavaly Augusztusban a SOCOM bejelentette, hogy 600,000 darab külsõ biztosítós és 45,000 darab külsõ biztosító nélküli, kereskedelmi forgalomban kapható (tehát nem új fejlesztésû), .45ACP kaliberû, legalább 8 lõszert befogadó hagyományos, és 10-15 lõszert befogadó nagy kapacitású tárral rendelkezõ, hangtompítóval ellátható pisztolyra ír ki tendert. A program jelenlegi állásáról keveset tudok, bár anno a bejelentés kapcsán kisebb földrengéseket regisztráltak a Colt 1911 rajongótáborában (ami csak azért érdekes, mert a Colt 1911 nem felel meg az elõírásoknak).
BF1942 alatt nem láttad még valszeg a Forgotten Hope modot. A Párducról lepattognak a Cromwell lövedékei szembõl sebzés nélk, fordítva meg 1 találat, meg ilyesmi!
Pont emiatt húzzák le a kontárokat, akik még csak terepjáróban sem ültek, mert meglátják, húúú mint valami halaskocsi a Madridi gettóból. Közben meg ezek a kisebbek messze jobban mennek a terepen. Pinzgauerben még nem ültem, csak Haflingerben, de az is iszonyat mód átment minden akadályon, pedig 1 tonna sincs az egész gép.
Ez mondjuk teljesen OFF de ( lehet 1et értenek itt velem páran) ha már taktikai játékot emlegetünk a Haditechnika Topicban akkor hanyagoljuk az ultramód árkád battlefield szériát...
Operation Flashpoint vagy Armed Assault szerintem amit favorizálni kéne
Szerintem (lehet le is lehetne zárni a vitát) Pinzgauernek eggyetlen "hibája" hogy ha ránézel nem kimondottan egy masszív elrettentõ terepjáró külsejét adja vissza. Ennyi.
Valszeg 10 civilbõl 9 a Hummert hozná ki katonai terepjárónak. Ebbõl adódóan nem olyan biztos hogy a mûszaki adatok alapján azonnal nyeren egy katonai tenderen.(sok hozzánemértõ miatt és most lehetne példákat sorolni)
Nekem egyébkét abszolút semmi bajom a Pinzgauerrel.
Sõt, ha jól tudom a Hummernek magasabban van a motorja. Míg a Pingauernek be van ágyazva a tengeleky közé. Bár lehet, hgy nem így van, de pl a Pingauer kistestvérén a Haflingeren úgy van megoldva, hogy a vezetõülés alatti vonalban van, tehát elég mélyen. Hummernek, meg fent van, jóval a tengelyek fölött a rohadt nehéz 5-6ezres motor a Pingauer 2.5 VW turbodízelével szemben, ami amúgy jobban hajtja a kb azonos tömegû kasztnit. A hummer csúcssebssége 80 körül van, míg a pinzgaueré olyan 110 km/h. Mindkettõ 2 tonna körül mozog.