En 1 evig voltam katona. Lelkesedve mentem be, hogy jo lesz ez, picit tanulok.
Ja, ROHAMOZNI NYILT TEREPEN! HURAAAAAAAA!
11 db loszert adtak hogy tanuljunk meg loni!!!!
Jolvan. Szerencsere kikepzes utan jo helyre kerultem. Ha ezt tudom, lehet enis elkummantom az egesz sorozast valahogy es nem megyek katonanak. Fassag az egesz! :( Jo lett volna, ha van ertelme. En ma is azt mondom, hogy jo lenne a sorkatonasag intezmenye (mindenkire raferne) de eleg lenne 3 honapra bemenni, es az intenziv kikepzes lenne. Addig ne johessen le a katona a loterrol, amig nem tud loni. Igy semmi, de semmi ertelme nincs! :(
"Welcome to the sucks" ez nem csak az USMCre igaz :)
Hmm, tusa leszerelve , puskaránát irányzéka(?) kinyitva ... nem mintha számítana azon a két elcsúszott lukon úgyse láthat semmit se ... honnan jön nekik ez a sok baromság ???
Amikor még elkezdõdött a helyi ismerettség, illetve az egész az 1990-es évek közepén, még két alakulat volt, majd egy maradt, egy hiradós ezred, Kalicz (akkor még azt hiszem) alezredes parancsnoksága alatt (a másik egységre már nem emlékszem, talán légvédelmisek lehettek?). Székesfehérvár felett volt egy borospicnéje valakinek, oda én vittem a civileket, egy sorkatona srác meg hozta az alezredest, meg még pár katonát. Õk bent a sárga földig leitták magukat, én meg a sorkatona srác eközben kint dideregtünk illetve dumáltunk a kocsiban. :)
Késõbb én hordtam a sorkatonákat le Tordasra, meg még pár helyre (gyakorlatilag fusizni), utána meg vissza, illetve sofõrködtem még az évente egyszer-kétszer adódó baráti lerészegedõ partikon.
Az iraki mesterlövész-párbajokhoz egy kis adalék: Január elején egy amerikai katonát lelõttek Ramadi-ban. Utána jött a válasz: egy tíz fõs mesterlövész alakulatott vezényeltek az egységhez, hogy az iraki mesterlövészek ellen felvegyék a harcot. Az egység egyik amerikai mesterlövésze egy M24-esbõl 1250 méteres távolságból ért el találatott az iraki mesterlövész ellen (ez egy 7.62x51-es fegyvertõl szinte hihetettlen eredmény). Az iraki orvlövész egy "hosszú csövû kalasnyikovval" volt felfegyverkezve, és egy kórház ablakából nyitott tüzet a lent lévõ amerikai katonákra.
Szép teljesítmény.
Engem konkrétan már csak 9 hónapra vittek volna, de már az egy éves szolgálati idõt szolgált ismerõseim sem festettek túl rózsás képet a helyzetrõl, meg én azokat az emberkéket ismertem fehérváron az 1990-es évek végén. A végsõ stádium meg már kataszrófa volt (na, most gyere és mesélj Johnny boy :D).
Ha arról szólt volna a sorkatonaság, amirõl valójában szólnia kellett volna, eszembe nem jutott volna ellóbecolni, mert érdekel a (valódi) katonaság, és fõleg a fegyverek. De mint civil többet lõttem AMD-vel, mint a legtöbb ismerõsöm, aki sorkatona volt, arról nem is beszélve, hogy a többség szinte semmi értelmeset nem csinált a sorkatonaság alatt. Akkor mirõl beszélünk?
Nem voltam és nem vagyok ellene a sorkatonaságnak, de ha már csinálják, akkor csinálják rendesen. Annak, amit itthon annak csúfoltak, az egy kabaré volt...
Évjárat és alakulatfüggõ a dolog szvsz , a 9 hónapos már tényleg gyenge volt de elõtte ez 1 éves rendszerben még voltak jól felkészült sor alakulatok . Én azokról beszélek akikkel együtt szolgáltam és úgy gondolom , hogy jó katonák voltak , akik értették a dolgukat . De kérdezd meg az idõsebb korosztályt is , ne csak azokat akik az elmúlt 5 évben szereltek le .
Természetesen kivételek mindig is voltak és vannak, de tedd a szívedre a kezed, és mond azt, hogy az volt az általánosan jellemzõ, hogy a sorkatona rendesen ki volt képezve, és rendesen el is tudta látni a feladatát. Mert sem a személyes tapasztalatom, sem az általam hallott történetek nem ezt támasztják alá...
OFF
"a sorkatona annyit nem tud a fegyverérõl, mint én, plusz mást se csinál, mint kummant, vagy rosszabb esetben szív"
EZ ÍGY - EBBEN A FORMÁBAN - NEM IGAZ !
Anno dolgoztam sorkatonákkal és - bár volt köztük ilyen is meg oylan is - ha megfelelõ kiképzést kaptak igencsak jó szinten el tudták látni a saját feladatukat, ami némely beosztás esetén nem is volt olyan egyszerû . Szóval pls nem általánosítani .
Itt az SG-n is volt cikk arról, hogy japánban folynak kisérletek aféle átvetítõs megoldással, ahol egy, a test mögötti részt figyelõ kamera képét a test elé helyezett kivetítõre rakták ki, ez lenne a tökéletes kaméleon-szerû megoldás, a gond csak az, hogy csupán egyetlen egy nézõpontot tud igazán hatásosan lefedni, alig pár fokos szögbõl rátekintve máris kiderül a turpisság.
A jelenlegi megoldások lényege, hogy igyekezzenek olyan terepmintázatot találni, amely a lehetõ legtöbb körülmény között képes kellõ álcázást nyujtani. Talán feltünt, hogy az ACU-nak nincs külön sivatagi, mérsékelt éghajlati, városi és téli változat. Csak egy van, amelyet úgy kisérleteztek ki, hogy kellõ álcát nyújtson minden körülmény között.
A kaméleon megoldással az a baj, hogy egy, a videón látható képességû álcázás a jelen technológiai szinten egyáltalán nem, vagy nem reálisan megvalósítható. De kisérletek már évtizedek óta folynak, szóval a remény nem halt meg.
Asszem lenne mit eltanulnunk a természettõl!
Fõleg az álcázás egyik nagymesterétõl! Ha tudnának hasonló kamuflázst csinálni, asszem nagyon rossz lenne a bokorugróknak!
hát igen, az 50-es az nem kifejezetten az a szokványos méret :DDDD
aki emléxik még pár hónapja írtam errõl egy vita folyamán gazdasági elemzést, legalábbis rámutatva a mozgatórugókra, törvényszerûségekre. most a sajtó is engem igazol
Megkérdezhetem, szerinted mi köze van a kettõnek egymáshoz? Hidd el jártam be eleget laktanyába anno, még sorozás elött és azt találtam, hogy a sorkatona annyit nem tud a fegyverérõl, mint én, plusz mást se csinál, mint kummant, vagy rosszabb esetben szív. Amikor fõsulit néztem, elmentem a Bolyaira, mire szembesültem azzal a ténnyel, hogy ha a haditechnika és a hadsereg érdekel, akkor jobb, ha messzire elkerülöm. De ha már itt tartunk, ha már te voltál sorkatona, én meg nem, akkor a gondolatmeneted szerint neked illene többet tudnod a haditechnikáról, mint nekem, nemde?
Egyébként ha nem esett volna le, azért kellett 27 éves fejjel megérnem az elsõ surcimat, mert 50-es lábam van, és égre-földre nem lehet ekkora surranót kapni. Az unokabátyámnak csak 48-as lába van, de a sorkatonaságot õ is végig a saját sportcipõjében húzta le...
Errõl azokat kéne megkérdezni, akik hosszú ideig hortak ilyen surcit. :)
Életem elsõ bakancsa most lesz két hetes, úgy kellett angliából megrendelni, ottani mérce szerint 13-as méretû. Az eddigi tapasztalatok nagyon pozitívak, és tény, hogy brutális módon tartja a bokát, ami elég megrázó, ha az ember félcipõhöz szokott (hejj, én marha meg mivel kezdtem: autóba vele... szerencsétlen sebváltó azóta is emlegeti a napot, tíz éve van jogsim, de ennyit még nem kerregett a váltó egy budapesti út alatt :)).
az mitõl volt nekem seregbe hogy amikor egy hét után felvettem a civil csukámat nem tudtam kigyalogolni megállás nélkül a vasútállomásra mert azthittem letörik a bokám úgy szúrt majd behugyoztam ennyire tartaná a surci a bokát hogy levesz minden terhet róla
hááát..., ez nekem kcisit oylan stilusu mint ha a hentes lánckesztyû helyett gyûszût huzna... :PPP
Léteznek ilyenek. De nem tudok róla, hogy rendszeresítettek volna ilyen bakancsokat. Persze ez is olyan, hogy ha a katona úgy gondolja, akkor vesz magának egy ilyen bakancsot (már ha engedélyezett), és...
Pont ilyen bakancsom van mint a bácsinak az alsó képen. Biztos ez is véd minden ellen :) Komolyabban, régebb hallottam taposóakna robbanását és repeszeit kibíró bakancsról. Az létezik? Vagy van valami amivel a lábat védik?
Na, GhostCB érdeklõdött priviben az Interceptor mellényrõl, ezért errõl egy rövid ismertetõ:
Az Amerikai fegyveres erõknek az 1950-es évektõl kezdve volt repeszálló mellényük, amit már a Koreai-háborúban is viseltek (valódi golyóálló mellény már volt a világháborúkban is, de csak a repülõgépek lövészei és pilótái viselték, a gyalogosoknak túl nehéz és kényelmetlen lett volna). Ezek a mellények a jelentések szerint mintegy 20-25%-al csökkentették a katonák torzóját érõ sérüléseket, noha igazából csak a repkedõ repeszektõl nyújtottak védelmet. A Vietnami háborúban debütált az új kevlár mellény, amely azonban még mindig nem tudott egy karabálylõszert megállítani, vagy ha meg is állította, a lövedék energiája akkor is közvetítõdött a testel (magyarul a lövedék nem hatolt be a testbe, de akár 4-5cm mély ütést is átadhatott, ami csontott törhetett vagy akár belsõ sérüléseket is okozhatott). Ezután jött a PASGT mellény és sisak, de a csaknem 10kg-os mellény továbbra is csak "repeszálló" volt, igaz már lehetett belerakni elõre és hátra egy-egy kerámialemezt, amely képes volt egy karabélylõszert megállítani. A Rangerek saját, könnyebb mellényt akartak, ez lett a RBA, Ranger Body Armor. Az RBA tömege csupán 3.5kg volt a panelek nélkül, és képes volt magában megállítani egy 9x19mm-es pisztolylövedéket. Az RBA azonban kevesebb védelmet nyújtott, mivel az elsõ változatban csak elõre lehetett egy védõpanelt berakni, és nem volt váll- és nyakvédõje, mint a PASGT mellénynek. A védõpaneleknél álljunk meg egy kicsit. A seregnél alapból adnak panelt, de a 90-es évektõl kezdve egyre nagyobb üzlet lett ez a szegmens is, különösen, miután a SWAT egységek is elkezdték használni a PASGT mellényeket. A vége az lett, hogy legalább tucatnyi gyártótól lehet ma vásárolni mindenféle méretû és tömegû, na és persze védelmi besorolású védõpanelt. Egy cirka 25x30 centis NIJ Level III.-as védõpanel tömege 2-4 kg körüli, egy Level IV.-esé 3-6kg.
A régi PASGT mellény
Na, akkor most eljött az ideje, hogy megint átvegyük a NIJ Level-eket. A NIJ a hatóságilag megállapított védelmi szint lõfegyverekkel szemben.
NIJ Level I.: Egy .22LR ólomlövedéktõl (egy legfeljebb 320m/s sebességgel haladó 2.6 grammos lövedék), vagy egy .380ACP 95graines FMJ lövedéktõl (312m/s sebességû 6.2 grammos lövedéktõl).
NIJ Level IIA.: Egy gyengébb 9x19mm-es FMJ (332m/s sebességû 8 grammos lövedék) vagy egy .40 S&W FMJ (11.7 grammos lövedék max. 312m/s sebesség esetén) lõszerektõl nyújt védelmet.
NIJ Level II.: Egy .357 Magnum SP lövedéktõl (10.2 grammos lövedék 425m/s sebességnél) vagy bármilyen pisztolyból kilõtt 9x19mm-es lövedéktõl (358m/s-ig).
NIJ Level IIIA.: Akár egy .44 Magnum SJHP lövedéktõl (15.55 grammos lövedék 426m/s sebességnél), és bármilyen géppisztolyból kilõtt 9x19mm-es (8 grammos lövedék 426m/s-ig) lövedéktõl.
NIJ Level III.: Ez már megvéd egy karabély (pl. 5.56x45mm NATO vagy 7.62x51mm-es NATO) lövedéktõl is (9.7 grammos FMJ lövedék legfeljebb 838m/s sebességû becsapódásától).
NIJ Level IV.: A páncéltörõ puskalövedékektõl is védelmet nyújt (pl. .30-06 AP lõszer, 10.8 grammos lövedék 868m/s sebességû becsapódásától).
Látható, hogy egy harctéren bizony legalább Level III.-as panel kell, hogy megvédjen a legsûrûbben elõforduló veszélyektõl (kalasnyikovok).
Egy védõpanel és a hozzá való mellény
Míg a védõmellények úgy védenek, hogy nagy szakítószilárdságú anyagból (kevlar, nomex, stb.) több rétegû (akár 30-40 réteg is lehet) sûrû szövésbõl készítik õket, és az energiát ezen szálak nyelik el hosszirányban, addig a védõpanelek kemény, rideg anyagból készülnek, fõleg különféle kerámia és/vagy fémlemezekbõl. A paneleknek még egy apró gondja az volt, hogy az elsõ változatok túlságosan is "törtek", így két-három találat után már képtelenek voltak megállítani még egy lövedéket. A mai panelek már "többszörös-lövésállósággal" rendelkeznek, tehát akár 10-12 lövést is elviselnek, no persze sokat javít az esélyeken, ha nem ugyanoda mennek azok a lövedékek.
A SAPI panel elhelyezkedése
Szóval az US ARMY és az US MARINES megegyezett az 1990-es években, hogy kifejlesztenek egy egységes védõmellényt, amely könnyebb és kényelmesebb, mint a PASGT. Ennek a fejlesztõmunkának lett a gyümölcse 1999-ben az Interceptor OVT (Outer Tactical Vest). Az elsõdleges cél a tömeg csökkentése volt. A PASGT tömege "üresen" is csaknem 11.3kg volt, amihez jött még a két, egyenként mintegy 3.5kg-os aluminium-oxid kerámia védõpanel. Ez bizony összesen már 18-19kg-os súlyt jelentett, és ez csak a mellény! Nyilvánvaló, hogy egy ilyen nehéz mellényben egész nap masirozni, kúszni-mászni nem túl kényelmes mutatvány, ezért egy alaposan átdolgozott szabásmintát, és újabb anyagokat vetettek be, a SPECTRA nevû kompozit mûanyagot.
Az Interceptor OVT régi változata
Maga a mellény nyolc méretben létezik, X-Small-tól az XXX-Large-ig, a leggyakoribb X-Large tömege mintegy 3.8kg. A hadseregnél alkalmazott SAPI (Small Arms Protective Inserts) panelek NIJ Level III. védelmet biztosítanak, és egyenként 1.8kg a tömegük. Ezek SPECTRA és Boron-karbid vagy Szilikon-karbid kerámia rétegekbõl állnak. A katonáknak természetesen lehetõségük van saját panelek beszerzésére és alkalmazására is (ezért is írtam fent, hogy milyen nagy üzlet lett a védõpanel gyártás, hiszen a jelenleg Irakban tartozkodó katonák és civil védelmi cégek évente több tízezer ilyen panelt vesznek a civil piacon). Egy jobb Level IV.-es panel tömege 3-5kg-ot is elérheti, ára pedig 300-480$ között mozog. A legnépszerûbb panel méret 25.4cm x 30.4cm (10" x 12"), a legnépszerûbb minta pedig a "multi-curve", ahol a panel két felsõ sarka le van csapva, hogy kevésbé akadályozza a vállak mozgását.
Ballra az I. generációs Interceptor (PB) változat, jobbra az új, II. gen. Interceptor (SD) mellény.
Az új változatnak jobbak az oldalsó rögzítõhevederjei és hiányzik róla az alsó MOLLE tartók tépõzárai
Az Interceptor egy modulszerû rendszer, létezik hozzá felcsatolható nyak-, váll-, lágyék- valamint felkar- és comvédõ modul is, amelyek szintén Level IIIA. védelmet nyújtanak, de ezekkel együtt a tömege már meghaladja a 10kg-ot, ráadásul a felkar- és combvédõ viselése hosszú távon eléggé kényelmetlen, ezért nem is jellemzõ a használata. A lágyékvédõ problémája is elég kellemetlen, legalábbis enyhén szólva kellemetlen, amikor az embernek futnia kell benne. A modulok tépõzárral illetve patentos kapcsokkal rögzíthetõek. A mellény korábbi változatán MOLLE rögzítõ tépõzárai voltak a mellény hasi részén, ez a késõbbi változatról el lettek távolítva, mivel a tapasztalatok szerint elõszeretettel tapadtak és akadtak bele mindenféle dolgok a minennapos használat folyamán.
Interceptor mellények használatban irakban, érdemes megfigyelni, hogy a felkarvédõk és maga a mellény eltérõ mintázatú
Az Interceptor OVT eléggé jól szerepelt Irakban, pontos adatot nem találtam, de óvatos becslésem szerint is legalább több ezer katona életét védte meg. Egyetlen hátrányát emlegetik, hogy az iraki hõségben finoman szólva katlan van benne, de ez ellen nehéz tenni. A mellény sûrû szövésû, így nem szellõzik túlságosan. Még egy hiba volt (vagy még mindig van) vele kapcsolatban, hogy csak a katonák egy része kapott ilyen mellényt, egyes hírek szerint az irakban szolgálók legalább negyede, fõleg a tartalékosok nem kaptak OVT mellényt...
Az iraki harcok egyik tapasztalata, hogy az IED-k miatt jelentõs a végtagsérülések száma.
Ezért vizsgálják, hogy lehetne a teljes testet befedõ védõöltözetett esetleg létrehozni...
Érdekes , tépte rendesen a hüvelyeket a két puska , bár a képen lévõk talán csak az egyikbõl származnak (hasonló sérülések a hüvely alsó harmadán , bár ez lehet a lõszer sajátossága is) . Ha tömegesen fognak elõfordulni akkor tényleg komoly problémák vannak a müa. hüvelyjel , ha nem akkor talán csak egy helytelen zárhézagállítás is lehet a dolog mögött (mondom ezt teljesen hasraütve , roppant kicsi az esélye , hogy egy embernek mind a két puskájának nagy legyen a zárhézaga) .
Egy Ruger Mini-14-esnél és egy Remington 700-asnél történt az eset. De a hapsi szerint a réz hüvelyeknél ilyesmit még nem tapasztalt. A forrás @ DefenseReview.com
Réz és acél hüvelynél is elõfordul , a kérdés inkább az hogy mennyire gyakori az ilyen ill. milyenállapotú fegyvernél produkálta a hibákat a müa. hüvely ; van errõl valami bõvebb ?
Kérdés...hová tünt a cikk a gyalogsági fegyverekrõl?Egész nap azt keresem de vmiért nem találom.
mondjuk azért elég komolyan néz ki ahogyan viszi :)
Elkapták a csónakos merénylõk, és egy Dán vagy Holland, vagy valami Skandináv hajóval mentették ki, ami egy új technológiának köszönhetõen besüllyedt a roncs alá, és úgy emelte ki.
Korábban szúrtam már be képet a mûanyag hüvelyes lõszerrõl, ami nemrég jelent meg. Nos úgy tünik, nem teljesen kiforrot a technológia, mivel egyes esetekben igencsak kellemetlen dolgokat mûvelnek ezek hüvelyek. Egy illetõ több hüvelynél is repedést tapasztalt a kivetett hüvelyek nyakán, az egyik hüvely nyaka pedig nemes egyszerûséggel benne maradt a csõfarban.
Még 2004 októberében volt téma itt, a #5948-es hsz.-ben vannak még képek a Cole-ról és a Blue Merlin-rõl.
hát a jimmy "öngyilkosságán" még a rendõrök is nevettek, annyira lehetetlen volt amit kihámoztak a tényekbõl. azt azért tudni kell hogy nem volt éppen egy mimóza emberke, és a családtagjait rendszeresen verte részegen. vagy volt hogy mikor buliztak és vki szóvátette a hangoskodást a környékrõl lecekkel elverték jó alaposan. mondjuk roma (cigány:) volt, tehát ezen nem kell nagyon meglepõdni, ráadásul igen kifejlett maffiakapcsolatokkal, amit meg érthetõ okokból nem reklámoztak nagyon a tévében. mikor miskolcon volt a platánban a pultra kirakta a pisztolyát, meg volt hogy azzal hadonászott, kiabált.
emberileg nem kár érte, viszont a számai jók voltak, mikor karaokizunk mindig eléneklek tõle egyet kettõt (nézz le rám...a kedvencem)
Valaki tudja pontosan milyen Berettája volt Jimmynek
Ha lenne a EU-nak egy kis esze, simán beinthetne, és nekiállhatna a hagyományos foszilis üzemanyagokról áttérni az alternatív megoldásokra (hidrogén, alkohol, stb.). Egyébként az északi-tenger alatt is szép kis gázkincs bujkál, tehát függõség szerintem azért nem lenne. Az persze tény, hogy a kapitalizmus egyik ismérve szerint onnan vesz a kereskedõ, ahol olcsóbb... :)
Szerintem nem szabad õket lebecsülni. Egyébként is az elkövetkezõ 50 év stratégiáját, mithogy már most is, az energia, és annak birtoklása, megtartása, sõt továbbmegyek technológiáinak megszerzése. Az öt nagyhatalom, és a többi jelentkezõ fognak acsarkodni egymással, hozzáteszem ilyen méretü szembenállásra még a világtörténelemben sem emlékeszem, mármint ami az erõviszonyokat illeti. Szerintetek?
itt Egerben volt 1 csóka aki a leszerelt mélységieket vitte ilyenekre, 3-6 hónap szép gázsi, bár a halálozási arány azért megvan, valami kenyai rezervátumot kellett védeni ahol a vadorzók 5-10 fõs csoportokban ak-val vadásztak, ja és tudni kell hogy a vadorzásért halálbüntetés van szal gondolkodás nélkül lõnek a vadõrökre.