ehh
(ket bukoalakot levadasztan ket rovid sorozattal...miutan csak bizonygattam hogy el van allitodva afegvyerem..es nem en vagyok a hulye higgye el 50 meteren a celon...ezutan belottek a fegyvert es lam..lehett vele rendesen celozni :))
engem sikerült úgy pofán vágnia hogy elkezdett vérezni a szám mert nagyon ráhajoltam :)
legjobb hogy egy hóvihar közepén volt az éleslövészet, az arcom elõtte annyira lefagyott hogy taknyom-nyálam egybefolyt, nah ezt tetézte a vér is az elsõ egyes lövésem után
a 2 rövid sorozattal már nem is xarakodtam, ment ahova ment :)
Temetesen lottem diszsortuzet AMD-vel. Ott kell eleve ra szukito acsoszajfek hejere hogy a loporgaz a gazdugattyut kepes legyen mukodtetni.
Szal ezen viszonyitasi alapbol tapasztalatom az hog yelenyeszo egy vaktolteny visszarugo ereje. (nem mintha a 7.62-es eles loszere olyan veszedelem nagy lenne...)
valyon mekkora lehet a visszarúgóereje az ilyen vaktölténnyel tárazott feygvernek az éleslõszerhez viszonyítva? mert azért a gáz kijön az elején, mégha nem is kell kilöknie a magot
a stimulatív töltetek-rõl tudna vki részleteket? láttam róla bejátszást a cnn-en egy riportban, ahol épp az elõbbi témát taglalták. furcsak hogy nem rögtön vetettek be ilyeneket irakban, hiszen állítólag nagyon régi techológia
Kiváncsi vagyok milyen anyagot raknak ezekbe a filmes torkolattûz imitálókba :)
Most miért, Sea optimista volt, és feltételezte, hogy perfekt arab vagyok (végülis arab fejkendõm már van, raktam is be leleplezõ képet ). Mond azt, hogy nem nézed ki belõlem...
2005. június 7. és június 16. között 17 amerikai katona esett el házi készítésû robbanószerkezet által elkövetett bombatámadások következtében Irakban. A napi bombatámadások száma több mint harminc. Irakban az amerikai parancsnokok kelletlenül ismerik be, hogy továbbra is egy lépéssel a felkelõk folyamatosan alkalmazkodó robbanóeszköz-alkalmazási eljárásai mögött kullognak. Hiába a harc és a gépjármûvek utólagos páncélzattal történõ felgyorsított ellátása, a gyárilag megerõsített futómûvel, motorral és kiegészítõ páncélzattal szerelt jármûvek gyorsított gyártása és kiszállítása a hadszíntérre, valamint dollármilliók költése a különbözõ elleneljárások technikai kivitelezésére.
A kezdeményezés továbbra is a felkelõk kezében van. A robbanás bekövetkeztéig a járõr vagy a menetoszlop nem tudja, ki az ellenség. A robbanószerkezet indítása után pedig a civil ruhát viselõ ellenség azonnal beolvad környezetébe, köddé válik. Irakban a szövetséges csapatok ellen leggyakrabban használt, leghatásosabb pusztítóeszköz – az öngyilkos merénylõ mellett – a házi készítésû robbanószerkezet. Ennek alkalmazása lehetõvé teszi, hogy a felkelõk ragadják meg a kezdeményezést, ott és akkor csapjanak le, ahol és amikor õk akarnak. E taktika lehetõvé teszi, hogy saját veszteségeiket minimálisra csökkentsék, illetve elkerüljék az összecsapást a jobban kiképzett és technikai fölényben lévõ szövetséges csapatokkal.
BOMBA A TETEMBEN
Minden egyes alkalommal, amikor a szövetséges csapatok elhagyják védett táborukat, olyan „aknamezõre” kényszerülnek, amely felépítésében, sûrûségében és elhelyezkedésében nemcsak napról napra, hanem óráról órára is változik. A felkelõk folyamatosan figyelik a szövetséges csapatok mozgását, és ez alapján tervezik meg a lesállást a számukra legmegfelelõbb helyen és idõben. Elõfordul, hogy a korábban megfigyelt járõr esemény nélkül végrehajtja feladatát Bagdad utcáin, a táborba visszavezetõ úton pedig szemétkupacba, állati tetembe vagy lerobbant jármûbe rejtett pokolgép várja elhaladását.
Az Irakban elszenvedett amerikai áldozatok több mint a feléért felelõs ez
az olcsó, egyszerû, de halálos pusztítóeszköz, amely általában 2–4 összekötött tüzérségi lövedékbõl és egy primitív indítószerkezetbõl áll, amelyet ravaszul álcáznak és rejtenek. Az elmúlt hónapokban a házi készítésû robbanószerkezetekkel kapcsolatos események – az eszköz felderítése, annak felrobbanása – száma drasztikusan emelkedett. A napi események száma 30 körül mozog. A bombával elkövetett támadások számának 93%-a Bagdadban történik. Csak június 7. és június 16. között 17 amerikai katona esett el házi készítésû bomba robbanása következtében. A sebesültek száma ennél jóval nagyobb.
INDÍT A KAPUNYITÓ
A Pentagon dollármilliókat költött és költ ma is arra, hogy kifejlesszen egy olyan rendszert, amely hatékony a robbanószerkezetek elleni hadviselésben. A robbanóeszköz felderítésében azonban továbbra is a leghatékonyabb eszköz a jól kiképzett járõr figyelõ szeme. A robbanószerkezet egyszerûsége miatt ellenük eddig nem sikerült kellõen hatékony technikai védelmi rendszert kifejleszteni. A leggyengébb láncszem az egyszerûségében is nagyszerû indítószerkezet, amely gyakran csak egy rádió, mobiltelefon vagy garázskapunyitó. Ezen indítószerkezetek elektronikus zavarása bizonyult a leghatékonyabbnak. Az amerikai Warlock zavarórendszert sikeresen használják a hadszíntéren. A jármûre szerelt Warlock-rendszer azonban nem képes teljes körû és minden esetben megbízható védelmet nyújtani, mert nem mûködik az összes létezõ frekvencián, és csak rövid idejû zavarást biztosít. További probléma, hogy amint a járõr elhagyja az utcát, azt azonnal visszaveszik a felkelõk, készen arra, hogy új robbanóeszközöket telepítsenek.
Az amerikai hadsereg nagy reményeket fûzött a Compass Call nevû elektronikai zavarórendszeréhez. Az éjjel kis magasságban repülõ EC–130H fedélzetére szerelt rendszer minden ismert indítófrekvenciát kisugároz, így mûködésbe hozva a telepített robbanószerkezetet. Úgy tûnt, megvan a tökéletes megoldás. Az ellenség azonban rendkívül gyorsan tanul és alkalmazkodik. Új indítási technikákat alkalmaz. Eddig nem alkalmazott frekvenciákkal vagy vezetékes távirányítással próbálkozik, többnyire sikeresen.
A felkelõk alkalmazkodási képességét jól bizonyítja a titkos garázsokban elkészített mobilbomba kifejlesztése és alkalmazása. Az út menti várakozások helyett a 20–40 tüzérségi lövedékkel megpakolt teherkocsik folyamatosan járják az utcákat, szövetséges célpontok után kutatva. Ez a robbanóanyag-menynyiség minden jármûvet vagy harcjármûvet harcképtelenné tesz. A figyelmes járõr felfedezhet egy-egy gyengébben álcázott robbanószerkezetet az út mentén, azonban nem sok esélye van a nyolcmilliós Bagdad utcáin ezrével rohangáló jármûvek közül észrevenni
az öngyilkos merénylõt. A járõröknél mindig van egy lista, amely tartalmazza a gyanús jármûvek leírását, de ez a lista csak olyan pontos lehet, amilyen adatokkal a szövetségesek rendelkeznek.
KOMMULATÍV VÁLASZ
Amikor az amerikai hadsereg növelte a kiegészítõ páncélzattal ellátott gépjármûvek, nehézharckocsik és lövészpáncélosok alkalmazását, a felkelõk a stimulatív töltetek egyidejû alkalmazásával válaszoltak, így küzdve le még a 70 tonnás Abrams nehézharckocsi páncélzatát is, jelezve, hogy az amerikai katonákat semmi sem védheti meg. Jelen pillanatban nem létezik olyan módszer, amellyel teljes mértékben lehetne védekezni a házi készítésû robbanószerkezetekkel és az öngyilkos merénylõk által elkövetett támadásokkal szemben. A támadások száma csökkenthetõ a zavaróeszközök, valamint a járõr-, illetve az ellátási útvonalak agresszív és folyamatos légi-földi járõrözésének kombinálásával, illetve erõdített ellenõrzõ-áteresztõ pontok mûködtetésével, amely meggátolja az ellenséges robbanóeszközök telepítését. Ehhez azonban kevés a szövetséges erõk jelenlegi létszáma. Elengedhetetlen a katonák, illetve a gép- és harcjármûvek robbanás- és repeszhatás elleni fokozott védelme. Fontos továbbá az utak széleinek megtisztítása mindentõl, ami alkalmas robbanószerkezet álcázására és rejtésére. Ezenkívül tudatosítani kell a lakosságban, hogy az utak mellett hagyott jármûveket felszólítás nélkül megsemmisítik.
Az elmúlt hetekben a felkelõk nagyszabású hadjáratot indítottak jármûre szerelt bombák alkalmazásával, amelynek több száz iraki civil, illetve az iraki biztonsági erõk tagjai estek áldozatul. Az iraki hadsereg és rendõrség kifejezetten jó célpontnak számít, mert nincsenek felszerelve a szövetséges csapatok által alkalmazott páncélozott jármûvekkel. A felkelõk folyamatosan támadják a civil lakosságot, ezáltal gyengítve a szövetséges csapatok és a támogató civilek viszonyát. Azt akarják bizonyítani, hogy azok nem képesek a lakosság védelmére.
FELKÉSZÍTÉS A VÉDELEMRE
Mivel Irak rendkívül jól felfegyverzett országnak számított, tele volt lõszergyárakkal és lõszerraktárakkal, amelyeket a szövetséges csapatok létszámhiány miatt nem védtek, így azok szabad prédájukká váltak a felkelõknek. Irak továbbra is kiapadhatatlan forrása a házi készítésû robbanóanyagok alapjának számító lövedékeknek és egyéb robbanóanyagoknak.
A téma fontosságát jelzi, hogy az amerikai hadsereg egyhetes szemináriumot tartott a házi készítésû robbanószerkezetek elleni védekezés témájában június 13-tól 17-ig, ahol számos ország katonája vett részt. Sajnos, a Magyar Honvédség nem képviseltette magát. A bemutatón tûzszerészek demonstrálták a házi készítésû robbanószerkezet pusztítóerejét, amikor a hadszíntéren alkalmazott megoldás szerint három összekapcsolt 155 mm-es lövedéket temettek el, majd robbantottak fel egy 5 tonnás teherkocsi alatt. A robbanás ereje teljesen elpusztította a jármûvet. Szintén bemutatták a jármûbe szerelt bomba erejét, amikor 18 db
155 mm-es lövedékkel gyakorlatilag részecskéire robbantottak több teherautót. Az amerikai áldozatok számának állandósult növekedése miatt a megszállás támogatottsága az anyaországban soha nem látott mélységbe zuhant.
(Az írás a Defense News „US Army Casts Net for IED Defenses címû cikke alapján készült.)
nah szal Regiment 1. 20 oldal:
"...A Rocket Propelled Grenade jelentese raketahajtasu granat. Magyarul a raketa panceltoro granat kifejezesbol is megkapjuk a harombetus roviditest. Az eredeti orosz valtozat a Ruzsnoj Protivotankivij Granatom. Ennek jelenetese kezi harckocsielharito granat. ......."
eddig az idezet...de amit bevagtal abban oroszul nem ez van leirva.
Hmm , még jó , hogy nem a Bibliáról elmélkedünk ...
A pontos indokot nem tudom, de azt feltételezem, hogy egyfelõl felesleges bonyolítás, másfelõl a gépkarabélyok visszarugása nem olyan elementális, hogy sok értelme legyen ennek.
jah ha mar itt elakadsz akkor nem kezdem el magyarazni...(de cifu is abba a korosztoalyba tartozik akik meg tanultak orosz...igy az eleg alap hogy az RPG=РПГ)
2005.07.18. 15:35
A honvédelmi miniszter a 90/14/2003/VKI (HK 20/2003) sz. határozatával rendszeresítette a Magyar Honvédség eszköztárában a 93M NF védõ és 96M NF támadó kézigránátokat. A hivatalos rendszeresítés után a MH FTSZF kiadta 569/2003 (HK 3/2004) sz. intézkedését, melynek mellékleteként megjelent a kézigránátok anyagismereti és kezelési utasítása.
Mivel a fent nevezett szabályozó alapvetõen fegyverzettechnikai kérdésekkel foglalkozik, szükségessé vált a kézigránátok alkalmazási szabályainak – mind bel-, mind külföldi tapasztalatok figyelembevételével történõ – kidolgozása. Különösen idõszerûvé teszi a problémát, hogy jelenleg – a LÖV/6 és az ÁLT/1 segédletek hatálytalanítása után – nincs érvényben lévõ szabályzat a gyalogsági fegyverek tüzelési fogásaira.
A Katonai Alapozó és Továbbképzõ Intézet oktatói a tiszti hallgatók és a katonai végzettséggel nem rendelkezõ tisztek általános katonai kiképzése során több mint négyszáz „új” éles kézigránátot használtak fel. Úgy érezzük, hogy az így összegyûlt szakmai tapasztalatok „felhatalmaznak” bennünket ezen mû megalkotására.
A szerzõk fõ célja e szabályzattervezet létrehozásával, hogy – együttgondolkodásra ösztönözve – megvesse a leendõ „ÚJ LÖV/6” alapjait, melynek révén a Magyar Honvédség valamennyi katonája a kézigránátok alkalmazásának szakavatott mesterévé válhat.
Jelen cikk – terjedelmi okokból kifolyólag – csak a szöveges részt tartalmazza teljes egészében, ezt egészítik ki a fényképek.
„Inkább egy vödör veríték a
gyakorlótéren, mint
egyetlen csepp vér a
harcmezõn.”
( Alekszandr V. Szuvorov)
„A kézigránát az egyes harcos tüzérsége”
/ FM 3-23-30/
A mû szerzõi érdeklõdve várnak minden hozzászólást, véleményt a témával kapcsolatban!
A 93M védõ és 96M támadó kézigránát dobásának szabályai és fogásai
A kézigránátok szállítási, ill. hordhelyzetei
1/1. Kgr. bõr övtok: A rendszeresítésre kerülõ kézigránát bõr övtok, melybe kettõ darab kézigránátot tudsz elhelyezni és a derékszíjra felfûzve (málhamellény, málhaheveder övére is) a dobó kéz oldalán viselni. Itt jól elérhetõ, de nem biztos, hogy az egyéb felszerelési tárgyaid mellé kényelmesen elfér (pisztolytáska, kés, kulacs, pi. tartaléktártartó, gyalogsági ásó, gázálarctáska stb.).
1/2. Málhamellény: A rendszeresített málhamellény kézigránáttartó zsebeibe is elhelyezheted azokat ( 1-1 db ). Itt könnyen hozzáférhetsz a gránátjaidhoz, de mivel ezek a zsebek a 48M kézigránát részére kerültek kialakításra, így nem tudod ezeket rendesen rögzíteni, és ha mozogsz a terepen, könnyen kieshetnek.
1/3. Gyakorlónadrág combzsebei: A gyakorlónadrág dobó kéz oldalán lévõ combzsebe is megfelel a célnak. Itt könnyen hozzáférsz – persze ha épp nem itt van a pisztolyod a combtokban –, de zavarhat a mozgásban.
Mindig zárd be zsebeidet, ill. a bõr övtok fedelét, nehogy elveszítsd a gránátokat!
A kézigránát fogása
2/1. Jobbkezes dobó: Fogd meg jobb kezedbe a kézigránátot úgy, hogy a biztosítókar a tenyered felé, a gyújtófej felfelé nézzen. Az így jobb kézzel marokra fogott kézigránátból bal kézzel könnyen kihúzhatod a húzókarikát.
2/2.Balkezes dobó: Fogd bal kezedbe a kézigránátot úgy, hogy a gyújtófej lefelé a biztosító kar a tenyered felé nézzen. Így jobb kézzel könnyen ki tudod rántani a húzókarikát.
A biztosítókar mindig a tenyered felé nézzen!
Dobástechnikák
• A fegyvered legyen a nem dobó kezedben „súlyba” helyzetben (hagyományos fegyverszíj), vagy lógjon a fegyverszíjon úgy, ne zavarjon a dobásnál és gyorsan újra tüzelési helyzetbe tudd venni.
• A gránátot dobhatod parancsra – általában alegységkötelékben – vagy vezényszó nélkül – önállóan – is. Ha parancsot kapsz, a „Kézigránát!” vezényszóra élesítsd a gránátot – húzd ki a húzókarikát a biztosító sasszeg- gel, majd a „Tûz!” vezényszóra dobd célba.
Mindig õrizd meg az elhúzókarikát, mivel a lõtéren azzal el kell számolnod, harcban pedig bármikor szükséged lehet még rá!
3/1. Felsõ (ívelt) dobás: Ez a hagyományos dobási mód. Alkalmazhatod bármely tüzelési testhelyzetben (álló, fekvõ, térdelõ). Ha állva dobsz, a dobó kéznek megfelelõ lábad van hátul, majd a lábad térdben meghajlítva, egyidejûleg a tested elfordítva (jobb kéznél jobbra) ívben hátraviszed a dobó kezeddel a kézigránátot, majd a dobó karnak megfelelõ lábadat energikusan kiegyenesítve – egyidejûleg – dobó válladdal a cél felé fordulva testsúlyodat áthelyezed a másik lábra és a gránátot a cél irányába dobod. Ügyelj rá, hogy magad elõtt kb. 45°-os szögben engedd el a gránátot. Térdelõ és fekvõ testhelyzetnél helyezd testsúlyod dobás elõtt a térdben behajlított hátsó lábadra, így adj lendületet a dobásnak.
3/2. Alsó (gurító) dobás: Ha alacsony ablakba (pl. pince, alagsori ablak ) vagy jármûbe, épület tetejére, fedezékbe, tüzelõállás lõrésébe akarod bedobni a kézigránátot, ez lehet a megoldás. A kézigránátot – általában – álló tüzelési testhelyzetbõl úgy dobd el, hogy a dobási testhelyzeted egyezzen meg az elõzõével (felsõ dobás) azzal a különbséggel, hogy a dobó kezedet a talaj fölött (alul) vidd hátra a tested mögé – mellé. A kgr.-ot – ha a cél nálad magasabban van (tetõ, tehergépkocsi platója stb) – alulról felfelé, és ha alacsonyan – a talajhoz közeli helyen van (alagsori vagy pinceablak) – akkor a talajjal párhuzamosan – gurítva – engedd el.
3/3.Ejtés: Emeleti ablakból, tetõrõl, harcjármû tetejérõl lefelé vagy lõrésbe, valamilyen üregbe, löveg csövébe befelé alkalmazhatod. Ejtsd be a résen, és keress fedezéket.
3/4.Késleltetett dobás ( „fõzd meg a tojásgránátot”): /„ cooking-off procedure”/ Akkor alkalmazhatod ezt a technikát, ha közel van a cél és az a szándékod, hogy a kézigránát feltétlenül a cél mellett robbanjon ( pl.: helységharcban), ill., hogy ne tudják visszadobni azt. Használhatod akkor is, amikor beásott tüzelõállásban, ill. harcárokban lévõ célt támadsz és azt akarod, hogy gránátod a cél fölött robbanjon, ezzel is növelve a pusztítóhatást. Ezt a módszert alkalmazd akkor is, ha lejtõs terepen dobsz alulról felfelé, hogy a kgr. ne guruljon le a céltól.
Fogd meg jobb kezeddel a kézigránátot úgy, hogy a gyújtófej fejjel lefelé és a biztosítókar ne a tenyered és a hüvelykujjad, hanem a másik négy ujjad felé nézzen. Ha balkezes vagy, bal kezeddel fogd meg a kézigránátot úgy, hogy a gyújtófej fejjel felfelé és a biztosítókar ne a tenyered és a hüvelykujjad hanem a másik négy ujjad felé nézzen. Húzd ki másik kezeddel a húzókarikát, majd tenyereddel és hüvelykujjaddal szorítsd meg a kézigránáttestet úgy, hogy a többi ujjad engedje el a biztosítókart (így a kar leesik és a forgó tõszeg beleüt a gyújtó csappantyújába, ezáltal a kézigránát a kezedben élesedik). Számolj magadban ezután kb. egy másodpercig („egyezeregy”) majd villámgyorsan dobd el a kézigránátot. Még két-három másodperced van a robbanásig.
Ezt a módszert ne alkalmazd a lõtéren, csak és kizárólag harcban!
3/5. Kemény dobás: Helységharcban alkalmazzuk. Dobd be a kgr.-ot a szobába nagy erõvel abból a célból, hogy a kézigránát pattogjon a helyiségben és az ellenség ne tudja azt megfogni és visszadobni. Ha tudod, dobd mindig felfelé – valamelyik felsõ sarokba –, pl. a mennyezet és a fal találkozásához, így biztos nem fog elakadni a bútorokban vagy fedezékben és a repeszek sem akadnak el a berendezési tárgyakban.
Ne várj a csappantyúhangra, mert a kézigránát hangtalanul élesedik!
3/6. Helyiségharc sajátosságai
• Dobás elõtt mindig adj figyelmeztetõ jelzést társaidnak a szituációnak megfelelõen, pl. mutasd fel a kézigránátot, vagy szóban tájékoztasd a többieket: „Gránát!”, és nyugtázd, hogy a többiek vették a jelzést. Ha az ellenség használ gránátot ellened, „Robbantás!” szóval figyelmeztesd társaid.
• Ügyelj az épület anyagára. Ha védõ kézigránátot dobsz, akkor a falnak elég vastagnak kell lennie. Ha ez nincs így, feküdj a padlóra vagy húzódj vissza a faltól a dobás után.
Védõ kézigránátot csak fedezék mögül vagy zárt térbe dobj!
• Épületbe történõ behatoláskor mindig használj kézigránátot, ha a szituáció megengedi. Dobás után lapulj a falhoz, vagy bújj fedezék mögé, mert elképzelhetõ, hogy a dobás nem sikerül, vagy a kézigránátot visszadobják.
• Ha felsõ emeleti ablakba dobsz, állj elég távol a faltól, hogy a dobásnak íve legyen. Ha a falhoz lapulva akarsz dobni, a kgr. nagy valószínûséggel visszaesik. Csak akkor dobj ablakba, ha az ablaküveg már ki van törve, mert a kézigránát az üvegrõl visszapattanhat.
• Ha muszáj az épület megtisztításával lentrõl felfelé haladnod – pl. a lépcsõházban –, ilyenkor légy óvatos a gránáttal. Épületen belül nehéz a gránátot fölfelé dobni, mert az visszahullhat feléd. Ezért ha dobsz, a dobást mindig kis energiával végezd, nehogy a rossz dobáskor a gránát visszapattanjon . Robbanás után mindig mozogj gyorsan fölfelé és a következõ gránátot a lépcsõházból nyíló folyosóra dobd.
• -Használd a késleltetett dobást vagy a kemény dobás technikáját!
Helyiségharcban dobás elõtt mindig válassz ki egy „végsõ fedezéket”, felkészülve arra, hogy a dobás esetleg nem sikerül, vagy visszadobják a gránátodat.
Dobási testhelyzetek
4/1. Álló testhelyzet: A kiinduló helyzet a gépkarabély álló tüzelési testhelyzete. Fordulj a cél felé, vedd a fegyvert súlyba helyzetbe ( hagyományos fegyverszíj) , vagy ha taktikai fegyverszíjad van, engedd el a fegyvert a szíjon lógni és ne biztosítsd be. Vedd a gránátot a dobó kezedbe hordhelyzetébõl (kgr. bõr övtok: kapcsold ki a patentot, majd alulról, a lyukon keresztül nyúlj be ujjaiddal, told ki és fogj rá). Fogd meg azt valamelyik dobási technikának megfelelõen az erõs kezeddel, másik kezed mutatóujjával pattintsd ki a húzókarikát , fogj rá erõsen , ezután széles söprõ mozdulattal a kgr.-ot tartó kezedet távolítsd el a húzókarikát fogó kezedtõl a sasszeg tengelyének irányában oldalra. Dobd el a gránátot a cél irányába valamely dobási technikával. Ezt a módszert alkalmazhatod álló helybõl, pl. fedezék mögül, harcárokból, illetve mozgás közben rövid megállásból, ill. megállás nélkül is.
Ha a lõtéren a kibiztosított kézigránátot beejted a harcárokba, ne próbáld felvenni és újra eldobni, hanem azonnal ugorj ki, vesd magad hasra és lapulj a földhöz.
F4/2. Térdelõ testhelyzet: Általában fedezék mögül (kõfal, sövény, jármû, bombatölcsér stb.) alkalmazzuk. Kiinduló helyzete a gépkarabély térdelõ tüzelési testhelyzete. A kgr. elõvétele és élesítése megegyezik a fentiekkel a térdelõ testhelyzetnek megfelelõ különbségekkel. Ha a szituáció és a hely engedi, célszerû a dobás elõtt a fedezék mögül kinézni és pontosítani a célt még bebiztosított kgr.-tal (csak az orrodig emelkedj fel ), ezután a fedezék mögött oldalra mozogni. A kgr.-ot a fedezék mögött kibiztosítva újra emelkedj fel és dobd azt a célba, majd gyorsan húzódj vissza a takarásba. Csak a dobás idejére emelkedj ki.
4/3. Fekvõ testhelyzet: Kiinduló helyzete a gépkarabély fekvõ tüzelési testhelyzete
a) Kéz-térd dobás.
– Kézigránátdobás elõtt tedd le a fegyvert magad elé úgy, hogy dobás után azonnal tudj tüzelni.
– Vedd elõ a kézigránátot, fogd a dobó kezedbe, majd távolítsd el a húzókarikát.
– Húzd fel a dobó kezeddel megegyezõ térded a melledig, ezzel egy idõben húzd be magad alá az álladig a nem dobó kezed tenyérrel lefelé, majd nyomd ki a felsõ tested a nem dobó kezeddel és a térdeidre támaszkodva egy gyors mozdulattal dobd el a kézigránátot.
– A dobás lendületével hasalj a földre és azonnal vedd a kezedbe a gépkarabélyod, és légy kész a tüzelésre.
b) Hát-has dobás:
Ez a testhelyzet – elõnyei ellenére – csökkenti a dobási távolságot és a pontosságot, ezért csak akkor alkalmazd, ha erõs ellenséges tûz alatt képtelen vagy viszonozni azt.
– Feküdj a hátadra, fegyvered tedd magad elé, helyezkedj el tested hossztengelyével a kgr. dobási irányára merõlegesen (a cél síkjával párhuzamosan).
– Dobó kezeddel vedd elõ a kgr.-t, fogd meg valamely dobási technikának megfelelõen, és szorosan a mellkasod elõtt másik kezeddel húzd ki a húzókarikát.
– Vidd hátra a füled mellé a kgr.-t kezed könyökben behajlítva, ezzel egy idõben hajlítsd be dobó kezednek megegyezõ lábad. Bakancsoddal támaszkodj a talajra úgy, hogy behajlítod térded hajtsd rá a másik lábadra az ellenség irányába.
– Szabad kezeddel ragadj meg valamilyen tereptárgyat (fûcsomót stb.), vagy kapaszkodj a talajba, hogy megfelelõ emelõerõt adva megnöveld a dobási távolságot. A kgr. dobásakor, behajlított lábaddal segítve, szabad kezeddel kapaszkodva fordulj – gördülj – hasra, és dobd a cél irányába a kgr.-t.
– Ügyelj rá, hogy ne emeld fel túlságosan a fejed, vagy a tested a dobásnál, kitéve magad az ellenség tüzének.
– Dobás után hason fekve lapulj a talajhoz.
Dobás különleges viszonyok között
5/1.Dobás álló vagy mozgó harcjármûbõl: Fegyvered rögzítheted a lõrésben vagy tarthatod a jármû belsejében is (a mindenkori szituációnak megfelelõen). Vedd elõ a kézigránátot és fogd meg a dobó kezedben a felsõ (ívelt) dobási technikának megfelelõen. Gyengébb kezeddel távolítsd el a húzókarikát, majd ugyanezen kezeddel nyisd ki a búvónyílást (deszanttér nyílását). Told ki a tetõt, majd – lábaid segítségével – emelkedj ki a nyílásból kb. a hónalj magasságáig, de legalább annyira, hogy dobó karod szabadon mozoghasson és dobd el a kézigránátot a felsõ dobási technikával a cél irányába. Eközben nem dobó kezeddel megkapaszkodhatsz kívül a kapaszkodóvason is. Ez fõleg akkor elõnyös, ha mozog a jármû: így stabilan tudsz állni. Ezután mindkét kezeddel zárd vissza a nyílást: bal kézzel rögzítsd ki a biztosítót (ha szükséges), jobb kézzel húzd le és zárd be, majd fogd kézbe a fegyvered. Ha BTR–80-asban ülsz, legalább 20 m-re dobd el a gránátodat, különben gyorsan leamortizálod a futómûvet, és kizárólag 96M támadó kézigránátot használj. Az ajtó a lehetõ legrövidebb ideig legyen nyitva.
Ha a lõtéren beejted a kibiztosított gránátot, ne próbáld megkeresni, azonnal ugorj ki és kívül feküdj hasra!
5/2. Dobás roham közben: Megegyezik az álló testhelyzetben történõ dobással. Ügyelj rá hogy a lehetõ legrövidebb idõ alatt vedd föl a tüzelési testhelyzetet. Dobás közben ne állj meg, hanem felhasználva a haladási sebességet, egyesítve a kar és a láb erejét a megfelelõ dobási technikával – általában felsõ (ívelt) dobással – dobj a célba.
Ha a lõtéren elejted a kibiztosított kézigránátot, ne próbáld felvenni és újra eldobni, hanem rúgd el azt – lehetõleg a dobási irány-ba – majd ellentétes irányban vesd magad hasra és lapulj a földhöz.
5/3. Dobás átszeldelt terepen: Ha fentrõl lefelé dobsz – dobd a kézigránátot a cél elé, hogy az beguruljon a célba. Lentrõl felfelé – dobd a kézigránátot valamivel a cél fölé, hogy az beguruljon a célba.
5/4. Dobás éjszaka: Megvilágított cél esetén és a célok árnyképére ugyanúgy, mint nappal. Rövid idõre megvilágított cél esetén az elsõ megvilágítási idõszakban figyeld meg a cél helyét. A második idõszakban pedig dobd a gránátot a célra. Nem megvilágított cél esetében dobd a gránátot a cél által keltett zaj közepének irányába.
5/5. Kézigránátdobás sílécrõl: A síbotot vedd a nem dobó kézbe vagy szúrd a hóba, és alkalmazd az álló dobási testhelyzetet. Ha fekszel, a síbotot tedd magad elé és erre ráteheted a fegyvered is.
5/6. Dobás függõleges célokra: Ha a cél messze van, célozd a felsõ részét ( ajtó, ablak). Ha a cél talajhoz közel helyezkedik el (lõrés, pinceablak), használd az alsó dobási technikát.
5/7. Dobás mozgó célokra: Vedd figyelembe az elõretartást!
6. A kézigránát egyéb felhasználási módjai (piszkos trükkök, meglepõakna
készítése kézigránát felhasználásával
Jegyezd meg! A meglepõaknák alkalmazását,a törvény nem tiltja, hanem szabályozza. Az idevonatkozó elõírásokat megtalálod az 1997. évi CXXXIII. törvényben. Ezeket a módszereket csak szigorúan a harctéren alkalmazhatod, ahol polgári személyek elõfordulhatnak, ott a meglepõakna használata TILOS!
6/1. Meglepõakna (robbanó csapda): Helyezd el a kgr.-ot a kiválasztott telepítési helyére (ha szükséges, készíts számára fészket) és óvatosan helyezz rá valamilyen „csali” tárgyat (pl. fegyvert). Mielõtt teljesen ráengeded az eszközt a gránátra, óvatosan húzd ki az elhúzókarikát, kezeddel lefogva a biztosítókart, majd ezután teljesen fektesd rá. Így a tárgy súlya megakadályozza a kgr. elmûködését, de ha valaki azt elmozdítja (megemeli), lerepül a kar, és az ütõszeg beindítja a kgr.-ot.
Ilyen „csali” tárgyként nem használhatsz, vagy ilyen létesítményekben nem telepíthetsz:
a) nemzetközileg elismert mentességet biztosító jelvényekkel, jelekkel vagy jelzésekkel ellátott tárgyakat;
b) betegeket, sebesülteket vagy halottakat;
c) temetkezési, vagy hamvasztóhelyeket, illetve sírokat;
d) egészségügyi objektumokat, egészségügyi berendezéseket, egészségügyi felszereléseket vagy egészségügyi szállítóeszközöket;
e) gyermekjátékokat, vagy a gyermekek oktatására szolgáló eszközöket;
f) élelmiszereket, stb. …
A tételes felsorolást megtalálod az 1997. évi CXXXIII. törvényben.
A közelmúlt helyi háborúi alapján megállapítható, hogy a leleményes katonák a kézigránát szabályzattól eltérõ felhasználásának megoldásait is gyakran alkalmazták. Ilyen például a kézigránát húzásra mûködõ szerelése, aminek következtében a kézigránát gyalogság elleni, repeszhatású aknaként funkcionált.
Jegyezd meg! Ezeket a módszereket csak olyan országok katonái alkalmazhatják jogszerûen, amelyek nem írták alá az ottawai egyezményt. Magyarország az 1998. évi X. törvényben ratifikálta az egyezményt, ezért a kézigránát ilyen jellegû felhasználása háborús bûncselekmény.
Ebbõl adódóan ennek a tervezetnek nem az elkészítés, hanem a hatástalanítás ismertetése, bemutatása a fõ célja.
Emlékeztetõül! A húzásra mûködõ aknákat – köztük a meglepõaknákat is – minden esetben hatástalanítani lehet elhúzással. Ezt megfelelõ távolságról és/vagy biztonságos fedezék mögül szabad elvégezni. Az elhúzást megelõzõen figyelmeztesd társaid a „Robbantás” jelzéssel.
Amennyiben az elhúzás alkalmazása nem célszerû, szét is szerelheted az így készített aknákat. Az eljárás az akna szerelésének megfelelõen a következõ:
6/2. Kézigránátból cövek alkalmazásával készített botlódrótos repeszakna hatástalanítása: Óvatosan közelítsd meg a gránátot majd tedd az ujjad a húzókarikába, hozzászorítva azt a kgr gyújtófejéhez és vágd el a drótot. Pattintsd vissza helyére a húzókarikát. Végül vedd le a cövekrõl a kgr.-t.
6/3. Kézigránátból konzervdoboz (csõ) alkalmazásával készített botlódrótos repeszakna hatástalanítása:
Fogd meg a gránátot és szorítsd a doboz oldalához majd vágd el a drótot. Ezután, vigyázva húzd ki a gránátot – kézzel lefogva a biztosítókart – úgy, hogy a biztosító sasszeg furata kilátszon.. Ezután tedd vissza a helyére a sasszeget és vedd ki a gránátot.
Legyél leleményes és óvatos!
Készítette: Szûcs Mihály alezredes,
Gajdács János alezredes, Király István õrnagy,
Nemes Antal százados, Szarka Attila zászlós
#14746
"A bevágott képen ugyan ugyan egy se nem ilyen , se nem olyan állásban van a fegyver de igazából az elõtte ill utána történéseket nem tudom így passz , hogy miért is tartja így a fegyverét ."
passz -> nem tudom
Még a táboról kiinduás elõtt csõre töltik , tehát vagy így maradt vagy pár pillanattal ezelõtt még lõtt , passz , ua mint fönt .
Igazából a #14729-re reagáltam -> "I.C.ram : Csomó képet láttam, mikor ilyen idétlenül fogják a fegyvert, hogy a válluk fölé rakják a váltámaszt, és úgy lõnek. Ez miért jó?"
Amúgy nem éri meg? Nem nagyon ér semmit, vgay miért nem alkalmazzák több fegyverben?
Létezik olyan fegyver, aminek a váltámaszában "recoil" csillapító teleszkóp van?
Egyfelõl amit leírsz, az teljesen jogos, és itt jön a képbe az M4/M16 szerkezetének egy "apró" hibája, hogy a válltámasz a zárszerkezet egy részét is rejti, tehát nem lehet teljesen betolható/behajtható válltámasza, mint bármelyik "rendes" gépkarabélynak.
A másik fele viszont az, hogy a képen látható katona szerinted ezen megfontolásból tartja így a fegyverét? Mert én ezt kétségbe vonnám.
A harmedik észrevétel, hogy egy irak területén szolgáló katona alapból nem csõre töltött és bebiztosított fegyverrel rohangálna?
Vagyis kiejtve az orosz és az angol rövidítés kb. ugyanúgy hangzik.
özelre meg úgyis "csípõbõl" tüzel az ember. érdekes megnézni a netes videókon hogy mennyire nem céloznak szemmel/irányzékkal közelre, hanem "érzésbõl" lõnek, méghozzá jól.
Hát nem tudom, én komolyabb katonai egységnél még nem láttam olyat, hogy közelre csípõbõl tûzelnének, általában CQC esetén is vállba beszorítva lõnek (nézz meg bármilyen SWAT akcióvideót vagy versenyvideót), esetleg egyik-másik SWAT egységnél lehet látni olyat, hogy az MP5 váltámaszát a szegycsontnak támasztják neki (persze ez képletes, hiszen rajta van a golyóálló mellény is), és így lõnek.
Nekem a kb vonalban lévõ jön be jobban , dehát ízlések és pofonok ... :)
Gyerekek , próbáljatok már meg szûk helyen forgolódni egy hosszú fegyverrel , aztán pls elmélkedjétek meg a dolgot még egyszer ...
Helységharcban ha szûk helyen kell forgolódni egy hosszú fegyverrel (igen , bizonyos körülmények között egy M-4-es is hosszú lehet) , az kellemetlen lehet mert falba verheted a fegyver csövét . A bevett gyakorlat az , hogy a fegyver válltámaszát a vállad fölé tolod és a kezed hátrajön egészen a válladhoz , jó 30 cm-t nyersz vele , célzás szempontjából nem jó , de a távolságok sem olyanok , hogy számítana a cél felderítése és a tûzmegnyittás közötti idõ viszont nagyon is . Ha a fegyver csövét felfelé vagy lefelé mozdítod ugyan forgolódni tudsz a fegyverrel , a válltámasz is a helyén marad a válladnál de lövéshez fel kell emelned , vagy vissza kell engedned a fegyvert amivel értékes idõt veszítesz . A sokat szidott ergonómiájú válltámaszos AK-k pl kimondottan alkalmasak erre a fogásra . A bevágott képen ugyan ugyan egy se nem ilyen , se nem olyan állásban van a fegyver de igazából az elõtte ill utána történéseket nem tudom így passz , hogy miért is tartja így a fegyverét .
Az meg ugye nem komoly , hogy egy 5.56-os bármilyen fegyvertartással is eltörne egy vállat ?
Az a hüvelykivetõ az elsõ töltõfogáskor kinyílik magától , csak akkor lesz megint zárva ha kézzel bezárod .
Remélem így világosabb a kép egy hangyányit .
egy furcsa kérdés? az rpg-7 -es elnevezés honnan jött? az eredetileg orosz fegyver nem? viszont mintha angolul lenne a rocket propelleg grenade rövidítése? mi az igazság? nem furcsa?
amúgy a válltámaszt nem véletlenül ívelik lentebb sok esetben mint a csõvonal, hiszen ha egyenes akkor még optikával magasítva is kényelmetlenül be kell hajlítani a nyakat a célzáshoz, a srác is azért emeli ki a fegyvert hogy ne a fejét kelljen lehajtania (bár tényleg nem úgy fest mint aki tényleg lõni akarna). vagyis egy konstrukció kialakításakor a két szempont figyelembevételével, és az egyik szempont gyõzelmével kezdik meg a gyártást. én a magam részérõl a lejjebb ereszkedõ válltámaszt részesítem elõnyben, így távoli célpont ellen kényelmesebb a célzás egyes vagy rövid sorozathoz, közelre meg úgyis "csípõbõl" tüzel az ember. érdekes megnézni a netes videókon hogy mennyire nem céloznak szemmel/irányzékkal közelre, hanem "érzésbõl" lõnek, méghozzá jól. sõt sok esetben eltartják a fegyvert a testüktõl, ha van rajta elöl fogantyú egy erõs ember simán megtartja a pisztolylõszeres automatákat vagy a karabélyokat
Van egy szabályos, stabil fegyverfogás az adott fegyverhez. A katona b@szik rá, és ilyen haccacáré módon fogja a fegyverét (ami biztos, hogy nem tesz jót a szórásképnek), akkor a szerinted a seregnek fognia kellene magát, és olyan válltámaszt kéne rendszeresítenie, amely ezt a szabálytalan, nem stabil fegyverfogást teszi kényelmesebbé?
Mi a válltámasz feladata? Az, hogy a vállgödörbe beszorítva stabil fegyverofogást tegyen lehetõvé. Mi történik akkor, ha a válltámasz "érintõpontja" a csõvonal alá kerül jelentõsen? A fegyver visszarugásakor forgatónyomaték lép fel, ami a csõtorkolatott az ég felé emeli - lásd pl. AK-47. Ezért az újabb nyugati fegyvereknél ez a pont a csõtorkolat vonalában, esetleg az felett van valamivel.
Ahhoz, hogy ennyire magasan legyen a fegyver, ahhoz egy eléggé komoly szögben álló válltámasz kellene, és lövéskor igen jelentõs lenne ez a bizonyos forgatónyomaték. Ez igencsak káros a célzásra...
jah hat egy fel bokor is jol rejt..vagy bekejuksarral az is jolrejt...de hogy nez ki?! :D Vagy a cel az ellenfel halalra rohogtetese mert akkor jo uton haladnak afele :D "Jonnek a pixelfejuek....fedezeeekbeee!" :DDDD
A dolog egyik fele, hogy nem az a lényeg, hogy szépen nézzen ki, hanem hogy az adott terepen jól rejtsen. A másik fele, hogy viszont a harctéren kívûl ezt viselni tényleg nem lehet nagy élvezet. :)
Márpedig a helyzet az, hogy a digitális álcázóminták hódítanak. A szó legszorosabb értelmében. Szerintem nemsokára akár a harckocsikon vagy akár a helikoptereken is feltünnhetnek (egy-két eféle festésû jármûrõl már láttam képet, de az inkább csak kisérelti jellegû dolog).
Szerintem sem lõni akar (bár... akkor miért van nyitva a hüvelykivetõ nyílás ajtaja?), csak kényelmesebb neki a szeme elé emelni a fegyvert, mint ráhajtani a buksiját a válltámaszra. ;)
-Az F/A-22A Raptor nevet változtat - F-22A Raptorra. Az enyhén szólva értelmetlen lépés háttere kevésbé ismert. 2002-ben a légierõ a földi csapásmérés képességének kiemelésére nevezte át az F-22(A) Raptort F/A-22A Raptorra. Már akkor közepes erõsségû földrengéseket mértek a földön fetrengõ szakértõk röhögésétõl, hiszen a "csapásmérõ képesség" kimerült abban, hogy két 1000 fontos, vagy legfeljebb nyolc 250 fontos GPS irányítású bombát képes a gép ledobni. De a helyzetre csak rájátszott még a légierõ, kifejtve, hogy a gép titkosított képességei alapján lehetne F/R-22, mivel igen fejlett elektronikai érzékelõkkel rendelkezik, lehetne F/EA-22, hiszen elektromos ellentevékenységre képes, stb.
Most erre úgy döntöttek, hogy visszatérnek az F-22A elnevezéshez. A benfentesek szerint elképzelhetõ, hogy a háttérben az húzódik, hogy szeretnének minél több adut alátolni a következõ lopakodó-könnyûbombázó géptípusnak (az F-117A egy lehetséges utódjának), ami lehetne akár az FB-22. Márpedig hülyén néz ki, hogy az F/A-22A esetén azért van ott az a "/A", mert képes a csapásmérésre, ha egyszer éppen egy direkt csapásmérõ változatért lobbyznak. Ez utóbbi program egyébként is érdekes kérdéseket vet fel, mert reálisan 2010-2012 elött nem valószinû a rendszerbe állítása - márpedig ekkor már ott lesz az X-45 és/vagy X-47 UCAV is, hasonló feladatkörben, de pilóta nélküli kivitelben.
-Az eddigi tervek szerint a V-22 Osprey program összköltsége 50.5 milliárd dollárra rúgott volna. A DoD viszont nekiállt megnyírbálni egy csöppet ezt a számot, egész pontosan 1.1 milliárd dollárral kevesebbet akarnak kiadni 2007 és 2011 között a V-22 programra. Az eddigi tervek alapján 2007-ben 14db, 2008-ban 19db, 2009-ben 30db, 2010-ben 35db, míg 2011-ben 38db MV-22-est adtak volna át. Az elsõ MV-22 Block B gépet most December 8.-án adták át - ez volt a 19-edik átadott MV-22. A tengerészgyalogság és a Bell-Boeing konzorcium, amely a gyártásért felel azonban kétségbeesetten igyekszik meggyõzni a védelmi minisztériumot, hogy egy ilyen "jelentõs" érvágás (ami mintegy évi két-három géppel kevesebb leszállítását takarja) komolyan akadályozza nem csak a gyártáskapacitás felfuttatását, de a gép hadrafoghatósága is tovább fog csúszni miatta.
mennyémár, Tata itt van a szomszédban, nekem dupla büntetés volt Kaposvár :D