Azert annyiban egeszitsuk ki, hogy un. non-precision approach-ot csinaltak, mivel siklopalya informacio nem allt rendelkezesre. - Szmolenszkben nincs ILS, es SzP-50-esrol sincs tudomasom, hogy lenne - mondjuk ha ez lenne a bibi, akkor mar rajottek volna. (A Tu-154 tudja mindkettot - van egy kapcsolo a gazkarpult oldalan.)
A nem preciziosnal annyi a lenyeg, hogy a tervezett erkezesi idoben az elorejelzes szerint a felhoalapnak egyenlonek kell lennie az MDA-val, azaz a Minimum Descent Alt. = min. sullyedesi magassag. Eddig sullyedhetsz le, onnantol vizszintesen kell repulni a FAF-ig, azaz Final Approach Fix-ig -azaz vegso megkozelitesi pont - onnan kezdheted meg a sullyedest, de mar latas szerint. Ha nincs meg a futopalya-latas, akkor meg kell szakitani a megkozelitest, es vagy kesobb (mondjuk negyed ora- fel ora mulva) ujra probalni, vagy kiterore kell menni.
Nos, mivel gyanithatolag a felhoalap alacsonyabban volt mint az MDA, a szemelyzetnek nem lett volna szabad leszallni. Jo, ha 100 meteren volt az alap (de mar ez is nagyon eros tulzas) a vizszintes latas pedig 500 m (ez vizsintes latas, RVR ertekhez akkor kell 1,5-el beszorozni, ha nagy intenzitasu bevezeto fenysor van, de ugy tudom Szmolenszkben ilyen nem volt, igy az RVR is maradt 500) szoval mar inkabb kategorias volt az ido (ILS CAT II - ILS kategorianal inkabb az RVR (futopalyamenti latas), ami donto) - de akkor megint ott vagyunk, hogy kitero, mivel siklopalya nincs.
Szmolenszkben pedig ugyebar egyedul NDB van, azzal meg nem sokra mesz kategorias idoben. (Persze kiterot is ugy kell ilyenkor valasztani, hogy az ido ott megfelelo legyen, es meglegyenek a megfelelo radionavigacios berendezesek, es meg igy is kell rahagyas CAT II/III-nal csak akkor lehet a repterrel tervezni, ha ott CAT I-es korulmenyek vannak, ha CAT I, akkor a nem precizios megkozelites minimumai kellenek, ha nincs siklopalya a repteren, akkor az MDA-t meg kell fejelni meg 200 labbal, az RVR-t pedig 1000 meterrel.)
Diohejban: ott es akkor rohadtul nem lett volna szabad leszallniuk (egyaltalan megkiserelni a leszallast) hanem vagy maskor indulni, vagy egy biztonsagosabb kiterore. A PIC oriasit hibazott. Sajnos ez az eletebe, valamint a beosztottai es a gepen tartozkodok eletebe kerult. Nyugodjanak bekeben.
Még nincs lezárva a vizsgálat, csak elõzetes vélemény van.
A rossz idõjárás (köd) ellenére akartak leszállni, a reptér légi irányításának javaslatára ellenére. A reptér nem rendelkezett olyan leszállító rendszerrel, amely az adott körülmények között biztonságos landolást tett volna lehetõvé. A gép pilótája a szükségesnél alacsonyabban repült, elképzelhetõ, hogy a repülési magasság megállapításánál a légköri nyomáson alapuló, és nem a radar-magasságmérõt használta. A fekete doboz szerint 18 másodperccel az ütközés elõtt megszólalt a 'Húzd fel' utasítás az automata veszélyjelzõbõl, és 5 másodperc múlva a legénység úgy döntött, hogy megszakítják a leszállási kísérletet, de már ekkor is jóval a megfelelõ siklópálya alatt voltak, amire a földi irányítás is (igaz már megkésve) is felhívta a figyelmüket. Az adatok alapján a hajtómûvek éppen felpörögtek, mikor a gép bal szárnya beakadt a fába.
Egy másik topikban (NWO) merült fel a lengyel kormánygép balesetének ügye. Nem tudjátok, hogy van-e már az okokkal kapcsolatban lezárt hivatalos vizsgálat és eredmény?
Én határesetben ide sorolom a II.Vh-s közepes bombázókat a Csendes-óceánon, aminek az orrát kitömték 12.7-es (?) géppuskákkal. 10-12 db-bal. Amennyire tudom olyan lövedékfolyamokat produkáltak, hogy a kisebb japán teherhajókat szó szerint kettévágta.
Az elsõ AC (A = Attack = Támadó, C = Cargo = Szállító, vagyis szállítógépbõl kialakított támadó repülõgép) jelölésû gép az AC-131 volt, ami egy C-131-esbõl átalakított gép volt, amit egy Oldalra/Lefele tüzelõ Minigunnal (7.62mm-es gatling géppuska) szereltek fel, ám az AC-131-et már csak utólag biggyesztették hozzá. A jó eredmények után az olcsó és már elavuló C-47-eseket (a DC-3 katonai jelölése) kezdték el átalakítani úgy, hogy három Minigunt szereltek a bal oldalára a gépnek. A program, amibõl kinõtte magát, a Project Tailchaser volt (AC-131), majd a AC-47 'Spooky' átalakítás volt Project Gunship. Innentõl létezik a "Gunship" besorolás.
A Project Gunship II. volt a C-130A átalakítás jelölése (Spectre vagy Spooky II.), és ezt viszi tovább minden C-130 alapú gunship.
A Project Gunship III. az AC-119G/K (Shadow/Stinger) gunshipek átalakítási programja.
A Project Black Spot kilóg a sorból, pedig ez is gunshipeket takar, két AC-123K gépet.
A 'Gunship' tehát gyakorlatilag a beépített gépfegyverekkel felszerelt gépet jelöli, amely lassan köröz a célpont felett. Az elsõ gunshipeken a fegyverek fixen voltak beépítve, és a pilóta célzott az oldalablakban lévõ célkereszttel. Az már a késõbbi AC-130-asok hozománya, hogy a fegyverek mozgathatóak, tehát célozni lehet velük.
AC-47A
AC-119
NC-123K (AC-123K)
Pont azt olvastam tegnap :)
Elvileg a Privateer direkt ilyen célre volt tervezve, ezért volt rajta több géppuska állás és a törzse is meg lett hosszabbítva a felderítõ eszközöknek.
Most megy az Aranysasban egy sorozat a Gunshipek kialakulásáról.
A gunshipek mindig speciális tehergépek voltak.
A PBY4 meg tudtommal felderítõ/bombázó. A gunship koncepcióban nem volta eredetileg mozgathatóak az ágyúk, hanem a cél a koncentrált tûz egy adott területen volt miközben a repülõ körberepült a cél felett.
Igazából nem találtam róla semmilyen utalást, de nem ez alapján született meg az AC-130 család mint gunship besorolás?
Gyönyörû:
Keresd oket.
http://remextrem.hu/
hali!
lehet nem jó helyen, de segítséget szeretnék kérni.
debrecen környékén tudtok-e mondani olyasvalakit aki foglalkozik hõlégballonnal vagy ejtõernyõzéssel?
("olcsón" megúszva) ismerõsnek szeretném, a születésnapjára.
Noha én is azt kívánom, hogy nyugodjanak békében és részvétem a hozzátartozóknak, azért a szemtanúk beszámolói alapján megint a túlzott kockázatvállalás (ismertebb nevén: felelõtlenség) okozta három ember halálát... :(
Magyarország extrém biciklis szubkultúrájának a vezéralakja veszett tegnap oda.
Egy önzetlen, mosolygós fiatal srác, aki mindent megtett. Mindent értünk. Kezdve a Monsterral, de fölösleges is tovább sorolni. Nem tudom szavakba önteni. :(
Ezt az elõzõ, nappalos mûszakomban kellett elkövetnem, mert berepedt a kibocsájtható leszállófényszóró burája és nem volt raktáron, hogy kicseréljem. 3 napra halasztottam el a hiba elhárítását, addig ezt az ideiglenes javítást csináltam.
Nem kopottnak mondanám, csak éppen az a rész nem polírozott mivel az egy gyorszáras panel amit sokszor leszednek, ilyenkor meg karcolódhat a panel ha pl rossz helyre teszik, ráesik valami, eldõl, stb.
Olyan elemeket nem szoktak polírozni amiket gyakran le kell szedni.
Ennek a gépnek meg a hajtómû burkolata kopott egy kicsit. 2008-as a gép, ahhoz képest elég gatya...
Yepp, akkor jogos. :)
Itt az ajtó körül is látszik:
Ez nem olyan kifújás mint amire gondolsz. Ha van ott egy kis rés akkor bemegy a por meg a többi ilyen anyag és az húz csíkot amikor utána jönne ki.
Ha ott elszökne a levegõ a kabinból akkor kihermetizálódna vagy csak egyszerûen nem tudná felfújni a törzset a kondirendszer.
Ezen a képen pl azért van az ablakkeret körül mert a rögzítõ csavarok mellett végigfut egy kis vájat amibe aerodinamikus tömítõpasztát kell kenni. Ezek különbözõképpen száradnak meg, sokszor fél-1 nap állásidõ kéne neki ami pedig egy forgalomban lévõ gépnek nincs. Ilyenkor ragasztják le, hogy a légáram ne fújja ki onnan, késõbb pedig majd lehúzzák a szalagot.
Mi is csináltunk már ilyet Malév gépen.
Ez csak azért kell, hogy ha pl repedt vagy törött a felület akkor ne menjen bele víz ami utazón belefagy és további sérülést okoz. Nem egy bizalomgerjesztõ látvány, de amúgy meg teljesen ártalmatlan :)
Negative. Kell elso lepcso. Lesz helyette 3-6 db (nincs meg eldontott mennyiseg) "A" kategorias murepulheto SE repulogep. Hogy milyen tipus, azt senki se tudja meg. Ovari bacsiek a Kilianon a Corvust szorgalmazzak, megint masok a Z-242-est. (utobbinak lenne tobb ertelme)
Aztan ki tudja, mi lesz. Kikepzo-helikopternek is total mast vartak. (En JetRangerrol, meg Mokuskarol hallottam. Aztan lett Robinson.)
*Z-242: Hasonlit a 142-eshez, viszont Lycoming motoros, mert az M337AK mocit mar nem gyartjak, a Walter gyarat megvette a GE, es csak az M601-es LGT (L410 hajtomuve) maradt meg a repertoarban. Teljesitmenyben nagyjabol ugyanott van.
Na meg 0-rol ujraterveztek a szarnyat, igy lehet vele dobott figurakat is repulni.
Repulnek, biza. Igaz nem teljes letszammal. A jo resze konzervalva van. Ami repul, az meg alig emlekeztet az eredeti gepre. MTV legcsavar az eredeti V-53TA-D35 srof helyett (kb. olyan, mint a Gawronnak), SZOFI-R, meg egyeb erdekessegek.
Hamarosan amugy kivonjak oket is. Kar ertuk. Szerettem veluk repulni.
Amugy meg vetel volt. Eleg kalandos. No nem annyira, mint a Gripen-uzlet, de voltak benne csavarok.
Téves volt, utána kérdeztem. Még itthon észleltek füstöt a kabinban hajtómûindítás után mert egy fûtõszál szétégett a szívótorok után. Nem voltak még a levegõben.
Variaszárny: A variaszárny még visszatérhet a hiperszonikus repülésnél, mivel bár szuperszonikus sebességnél még megoldható, hogy olyan szárnyprofilt alkalmaznak, ami kis sebességnél és Mach 2-nél is megfelelõ, de Mach 5+ környékén ilyen már elég macerás találni (kettõs deltaszárny vagy nagy húrhosszúságú, rövid trapézszárny a jellemzõ). Ezért pár hiperszonikus tervnél is felmerült az, hogy behúzható szárnnyal látják el a repülõgépet, amelyet le- és felszállásnál, illetve hangsebesség alatti repülésnél engednének ki.
Elõre nyilazott szárny: Az oroszoknál azért ott a Szuhoj S-37 az 1990-es évek végérõl, még ha ott is voltak problémák (alacsony végsebesség a fellépõ örvények miatti nagy légellenállás miatt).
A géppuskák és gépágyúk használatát azért nem kedvelték a V1 ellen mert valamilyen okból ne szerették hogy az arcukba robban egy ilyen :) miután néhányszor megtörtént akkor kerestek más megoldásokat (áthúzás elõtte, kibillentés stb)
"A fekete doboz vizsgálatából egyértelmûen kiderül, hogy nem csak a személyzet tartózkodott a lezuhant lengyel elnöki repülõ pilótafülkéjében."
Független Hírügynökség
Például a variaszárny ilyen. Igaz, hogy a B-1, Tu-160, Tu-22M és Szu-24 is ilyen és még rendszerben vannak, de ezen gépek alapjai mind a '70-es évek elejére datálhatóak. Azóta egyetlenegy ilyen gépet sem terveztek annak ellenére, hogy a szerkezeti anyagokban is forradalom zajlott le.
Az elõrenyilazott szárny is ilyen. Hogy pontosan miért, azt már nem tudom. A szárny csavaró erõkkel szembeni elleállása és optimális "munkapontja" (ahol jó felhajóerõt ad) pont ellentétes volt asszem. Ott jó az egyik, ahol a másik pocsék. Az X-29 kísérleti géppel vizsgálták ezt még a '80-as években.
Ok, mennyi ideig repkedtek úgy és milyen sebességgel? De igazából valóban nem zavart annyira..., kellett is vmi poént csempészni már a filmbe és ez megfelelõ volt végül is.
Mi zavart a kabin nélküli repkedésben? Szu-27-tel is csináltak ilyet és olyan is volt asszem, hogy kísérletileg a Tu-160-ról is leszedték a tetõablakot és úgy repkdetek. Hogy miért, arról lövésem sincs.
Hát én azért nem próbálnám ki, hogy azokkal mûkszik e...
Fenir:
Sajna azt nem láttam, amit mondasz, de ebben a filmben nagyon zavart a gyorsítás is néha (bár van, ahol jól sikerült), meg az az utolsó jelenet teljesen hazavágta az egészet. De azt már meg sem említem, mikor úgy repültek, hogy a másodpilótánál hiányzott a fülke teteje... Lényegében nézhetõ a film, de a tökéletestõl messze van nagyon. Mivel nincs túl sok jó repülõs film, így muszáj ezeken tengõdni...
Ok, igazából kevés olyan jelenet van benne, ahol észrevettem (vagy véltem felfedezni), de a végén, mikor megbillenti az egyik gép a másik szárnyát, hogy eltérítse a célról (a tenkerrõl), az mi????? Az sem épeszû ember, aki azt úgy kitalálta... Egyébként pedig az elején is lennie kell, mert nem hiszem, hogy valóban lelõttek egy Mirage2000-est a film kedvéért (csak az elfogadható, belefér, élethû).
Azért, mert nincs is nagyon benne. Egyik másik elõrenézõ belsõ kamerás felvétel tûnik csak trükknek (pl. az Alpha jet-es kergetõzésnél). Abban a filmben inkább a felgyorsított légifelvételeket nevezném problémásnak (a sztoritól most vonatkoztassunk el)...