Ha megnézzük a számokat, akkor látszik hogy a világ energiatermelésének több mint a fele fenntarthatatlan, és környezetromboló, és komoly energiabiztonsági kockázata van! Kizárólag ennek kiváltásra - és nem minden lecserélésre - égetően szükség van, és több nemzeti, és nemzetközi kutatási, és fejlesztési projekt fut párhuzamosan világban, ezek közül csak az egyik a fúziós energia, viszont a leghosszabb távlatban gondolkodó fejlesztés. A jelenleg használatos (fissziós) atomenergia nem valószínű, hogy be fogja tölteni ezt a szerepet, természetesen úgy közel száz évig a legjobb energiaforrásunk marad minden tekintetben, de sajnos nem használható mindenhol, minden körülmények között, ezért világméretű elterjedése továbbra sem várható. A fúzió a jövőben miden tekintetben jobb energiaforrásunk lesz, mint a maghasadáson alapuló rendszerek, addig viszont az atomnál jobb energiaforrásunk jelenleg nincs, és bízunk atom és többi más fejlesztések sikereiben, illetve a fúzió mihamrabbi megvalósításában. Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2023.01.02. 15:12:22
Az Nuclear Energy Agency (NEA) számításai szerint 200-250 évere elengedő, a jelenlegi felhasználás mellet. Viszont ha növeled az erőművek számát, nos... Persze ez csak egy számítás a sok közül, van ennél magasabb, és ennél kisebb érték is. A 15 millió év az túlzás, a felezési időt is figyelembe vetted a számításod során? Hosszútávon biztosan fenntarthatatlan, viszont nem ez a legnagyobb baj vele.
Asszem fordítási hiba. 1,5 millió MT = metric tonna.
"Természetesen van elég hasadóanyag, akkor lenne probléma, ha tényleg minden erőművi energiát ezzel akarnál előállítani, akkor viszont már problémákba ütközünk a mennyiséggel."
vagy nem. ausztrália ismert uránérc készlete 1,5 millió megatonna, a felhasználás mértéke (világszinten, évente): 100 millió kilogramm, 0,1 millió tonna, 0,1 megatonna. a jelen szinten ausztrália a világ igényét röpke 15 millió évig tudná kielégíteni, ha az igények tizszereződnek (jelen elektromos igények 100% uránnal kiváltva, nulla szén/olaj/kerék/panel) akkor leesik millió év alá. ha kiváltjuk az összes egyéb fogyasztót, akkor akár 100 ezer évre is lecsökkenhet. értem én, nem végtelen, ám talán elég egy időre, és ha ezen távlatban nem oldjuk meg a fúziót, akkor még mindig opció a dyson felhő a maradék időben.
Uránnal ellentétben a kinyerhető tórium nem tartalmaz hasadó izotópokat, és több U-233 fogyasztanak mint amit megtermelnek. Minden tórium erőmű koncepció megköveteli, hogy a Th-232-t először egy reaktorban besugározzák, utána adagolják a hasadóanyagot - többet mint amit megtermel, amit valahonnan biztosítani kell az erőműnek! Persze az igazsághoz hozzá tartozik, hogy elméletben esetleg lehetséges lenne olyan erőművet előállítani aminek hatásfoka 0,1 százalék veszteség (azaz nem kell hozzákeverni semmit). De jelenleg ott tartunk, hogy kell egy besugárzó erőmű, komoly processzáló létesemények, amik megkérdőjelezik a az ár/érték arányt. A lényeg, hogy ahhoz, hogy egy biztonságos, jó erőművet készítsünk még messze vagyunk.
Természetesen van elég hasadóanyag, akkor lenne probléma, ha tényleg minden erőművi energiát ezzel akarnál előállítani, akkor viszont már problémákba ütközünk a mennyiséggel. Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2022.12.31. 15:29:56
Nem azzal kell, AZZÁ. A Th-ból állítasz elő U-233-at. Tehát a Th mennyisége számít. Semmi köze nincs a többi izotópnak és elemnek a földön, hogy teh Th-ból U-233-at csinálj.
Az U-238-as rész arról szól, hogy PWR reaktorból is csinálható olyan tudtommal, ami megeszi azt is. Tehát ez a "nincs elég" mantrát öli meg. Mert, ha adott anyagan hirtelen 50-100-szor több kinyerhető energia van, akkor 50-100-szor kisbb cc esetén is megéri bányászni.
A hh után olyan bőség volt és égették el a szovjet és jenki bombák Pu-239-ét, hogy az uránérc iránti igénynek keményen betett.
Volt egy spike az uránérc árában, az atomáram le se szarta az egészet.
Egész egyszerűen téveszme az, hogy nincs elég urán. Marhaság. Ha kéne urán, akkor pont úgy caplatna utána az emberiség, mindenhol is, ahol gázért és olajért. Akkor is, ha drágább lenne. Mert annyira olcsó az atomáram. Mégis, állandóan azt a faszságot hallom, hogy az atomenergia nem fenntartható. Nem a frászt nem az. Utoljára szerkesztette: militavia, 2022.12.31. 14:39:58
"Hogy miért is probléma üzemanyag mennyiségnél, hogy Th --> U-233 lesz, nem fejtetted ki."
Azt állítottad, hogy közzel végtelen thorium, ami igaz, viszont mivel önmagában a tórium nem nukleáris üzemanyag, vagyis tóriummal nem lehet reaktort fűteni, mert nem hasadó anyag, ezért urán-233- kell dúsítani, vagy plutóniummal és ugyanott tartunk mennyiségben, mit a hagyományos erőművek esetében. Szóval egész pontosan mit kellene kifejtenem?
De azt is simán elfelejted, hogy mi a hatása annak, ha egy reaktor megeszi az U-238-at is és milyen hatása van a gazdaságosan kitermelhető ppm cc-re.
Mivel most említed elöszőr, valóban nem beszéltem róla. Viszont kifejthetnéd, hogy milyen hatása van, és hol cáfolja amit mondok?
Azt sem értetted, hogy mi a bajom a fúzióval. Technikailag semmi.
Ebben egyetértünk, tényleg nem értem, de azt hiszem, ha te nem tudod jól kifejezni magad, akkor az nem az én hibám, ha nem értelek... Másrészt azt is vedd észre, hogy sok esetben te magad sem érted miről beszélsz, lásd az itt adott válaszaimban: #64 - #82 - #81 Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2022.12.31. 14:16:37
Tőled csak ez az érvelési mantra jön, mert heringezés. Hogy miért is probléma üzemanyag mennyiségnél, hogy Th --> U-233 lesz, nem fejtetted ki. Mert nem gond.
De azt is simán elfelejted, hogy mi a hatása annak, ha egy reaktor megeszi az U-238-at is és milyen hatása van a gazdaságosan kitermelhető ppm cc-re.
Azt sem értetted, hogy mi a bajom a fúzióval. Technikailag semmi. A bajom azt, hogy a légvárakra építve egyesek lényegében mi állíttattak le és mi a közhangulat 30+ éve. Az a baj.
Te a másik véglet vagy, szóval szerintem hallgass másokról.
Az energiabiztonság nem azt jelenti, hogy sok kis erőművet építünk, te és militavia, nem hogy nem néztek utána annak, hogy melyik fogalom mit jelent, hanem még sajátos értelmezést adtok neki. Ez egy érvelési hiba = persze ha azt mondom hal egy madár, akkor repül, de ettől még nincs igazam, mert önkényesen mást értek a hal fogalma alatt.
3. Az atomerőművek nem fenntarthatóságáról én sem mondtam más #89 minthogy hosszútávon nem fenntartottak, de Paks-2 vagy akár három négy-öt még bőven abba az időskálába esik, hogy fűtőelem hiánytól nem kell tartani. Másrészt én nem az atomerőművekre fenntarthatóságáról beszéltem, hanem a fúzióról.
4. Mit, miről beszélsz? Mert én fúzióról.
5-6. Ilyen pontom nem is volt. Nem értem, hogy miért jó nektek, hogy érvelési hibákkal próbáljátok alátámasztani a mondanivalótokat... tényleg nem értem, ezzel magadat győzködöd? Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2022.12.31. 11:53:39
Üdv Molniobalage/Militavia világában. Nem lehet közös nevezöre jutni, mindig neki van igaza ha nem akkor behoz egy uj opciot ami a saját vélt igaza felé tereli a témát ha ez sem jön össze akkor személyeskedik vagy sötétzöldezik. DE olyan , hogy több megoldás is létezzen egy adott problémára olyan nincs nála.
Ehhez a listához csak anynit, hogy 1,2: SE az atom sem a fuzio nem tud eleget tenni neki. Mindegyik akkora , centralizált egység, hogy ha kello energiát tud elöállitani akkor ahogy nálunk is a paks 40%ot ad , de ha valami történik vele akkor az ország jelentös része kimarad vagy kell mellé egy backup , de akkor meg elvész a lényege, tehát nincs energiabiztonság velük. amig centralizáltan müködik és 1-2 erőmüre támaszkodva termelunk addig ez nem lesz .
KEttö nincs energia fuggetlenség. Egyik erőmu sem olyan, hogy a kisebb orságok maguknak tudnák megtervezni felépiteni javitani és a futoelemeket elkésziteni hozzájuk. Paksnál is 40 éve már oroszországtol fuggunk futoelem terén és javitásnál is. vagy importálnunk kell a szomszédtol ha épp abban az idöbe nálunk épp tultermelés van. Ha ujat akarunk épiteni paks2-t akkor is vagy az orosz vagy a francia részre vagyunk kényszerintve,mert nem vagyunk képesek saját magun és nem csak mi megoldani.
3. fentarthatoság, erre sem mondanám azt , hogy igaz lenne bármelyikre, mert amig a futöelemeket elö kell állitani és az elhasználtakat eltávolitani addig csak addig mukodik a folyamat amig azt kiszolgálják . a fentartható nálam az, ha elkészül valami és az minimális gondoskodást igényel kevesebbet mint ami a hasznositás.
4. környezetkimélönek sem mondanám, attól fugg honnan nézzuk, helyi szinten vagy globálisan
5. fejleszthetőség. ezt azért irom, mert mivel a fuzio és az atom is nagyon bonyolult és drága , ezért ha egyszer felépitették akkor nagyon sokáig használják, miközben megjelenhetnek más alternativ megoldások is, de nem lehet kiszálni belöle ,mert tul sok pénz ment el rá és az egész berendezkedés arra az egy eszközre lett kitalálva igy benn ragad az emberiség egyfajta mulétba, hogy egy elavult technologiára kell biznia magát miközben lenne uj verzio helyette.
6. olcsoság: nem hinném hogy bármelyik is olcso lenne hiába irogatja molni lépten nyomon , iszonyu költséges a kifejlesztés és a felépités és az uzemeltetése egy ilyen erőmünek, a relativ olcsosága abbol adódik, hogy 40-50 évre leosztják a költségeket, mig egy napelemnél a kasszánál kell egyből megfizetni ,imdent. Ha annyira olcso lenne akkor miért kerül egy elavult technologiás atomerőmu még mindig drágábba mint mikor 50 éve uj technologia volt? Általában ha valami uj fejlesztés jön akkor az évek során anynit fejlödik , hogy ekkora idötávban már szinte gombokért gyártják , de ez nem történik meg mert a fenti dolgok miatt sose lesz olcso ,csak akivel ezt el lehet hitetni és minidg lesz mire fogni , hogy miért kell többet fizetni érte és mivel függésben vannak a gyártó és a felhasználo ezért kénytelen elfogadnia.
Én ezért nem szeretnék ujabb 50 évre egy másik országtol fuggni paks2 terén ujra, de a fuzionál is ugyan ez lenne.
Azt mondtad azért hülyeség demonstrátort építeni, mert senki nem épített még működő példányt Kurvára nem ezt mondtam...
"A bibi az, hogy még DEMONSTRÁTOR se nagyon volt, amikor olyan hülyeségeket terjesztettek sötétzöldek és gyök2 emberek, hogy ne épüljön 1 atomerőmű sem, mert mire elkészül lesz fúziós."
Ezt az érvelést vörös hering érvelésnek hívják az érvelési hibák hosszú sorában.
Azt mondtad azért hülyeség demonstrátort építeni, mert senki nem épített még működő példányt. Ez bárhogy fordítom ugyanaz, és sötétzöldek nincsenek benne, ha beleveszed mint új elem, az nem fordított lesz, hanem egy olyan elem, hogy azért ne építsünk demonstrátort, mert a sötétzöldek mit ugatnak. Ezt akárhogy nézem, egy demagóg szöveg, ami sehogy sem illik az eredeti állításodhoz, és csak terelsz. Ez butaság, és szerintem ezzel tisztában vagy te is.
:"A piacon levő atomerőművi projektek hasaltak el, közben még működő demo reaktor sincs, ami tudná azt, ami a termék. Ez a baj. Ennek isszuk most kőkeményen levét. Ha egész fejlett nyugat megcsinálja a francia atomprogramot és már 3. gen. reaktorok épülnénk, akkor szerinted lenne faktor a gázimport? Nem.Most nincs se atom, se fúziós..."
Ilyenekkel az öreg nénikék szoktak érvelni, hogy ne kutassunk például a világűrt amíg a földet nem tettük helyre, ugyanazt sugallod, hogy a ezeket a pénzeket elveszik az atomerőművek elől. Erről szó nincs. Másrészt továbbra is ott tartunk, hogy az atomerőmű egy csomó kritériumnak nem felel meg.
Az atomáram árában elenyésző költség maga az uránérc és a dúsítás.
Újabb vörös hering érvelés. Nem az atom áraraló beszéltem. Ha csak érvelési hibákban tudsz beszélgetni kár bele kezdeni...
A Th és tenyésztőkkel meg civilizációs szinten végtelen.
Önmagában a tórium nem nukleáris üzemanyag. Vagyis tóriummal nem lehet reaktort fűteni. Nem hasadó anyag, ezért urán-233- kell dúsítani, vagy plutóniummal és ugyanott tartunk, mit a hagyományos erőművek esetében. Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2022.12.30. 22:42:30
Ez is ordas marhaság, sötétzöld propi. Az atomáram árában elenyésző költség maga az uránérc és a dúsítás. Tehát, ha elfogadjuk azt, hogy idővel drágább lesz az áram, akkor kisebb ppm mellett is SIMÁN megérné még bányászni.
Ezen felül még a BWR és PWR reaktorokkal is akár 800 évre elengedő lehet a készlet. Láttam ilyen tanulmányt. Ezt a 60-80 marhaságot felejtsük már el.
A Th és tenyésztőkkel meg civilizációs szinten végtelen.
Ezt a sötétzöld propit is engedjük el. Utoljára szerkesztette: militavia, 2022.12.30. 21:11:18
A helyzet pont a fordított. A bibi az, hogy még DEMONSTRÁTOR se nagyon volt, amikor olyan hülyeségeket terjesztettek sötétzöldek és gyök2 emberek, hogy ne épüljön 1 atomerőmű sem, mert mire elkészül lesz fúziós.
A piacon levő atomerőművi projektek hasaltak el, közben még működő demo reaktor sincs, ami tudná azt, ami a termék. Ez a baj.
Ennek isszuk most kőkeményen levét. Ha egész fejlett nyugat megcsinálja a francia atomprogramot és már 3. gen. reaktorok épülnénk, akkor szerinted lenne faktor a gázimport? Nem.
Most nincs se atom, se fúziós... Utoljára szerkesztette: militavia, 2022.12.30. 21:12:14
Az atomerőmű egy jó dolog, de ha miden megtermelt energiát kizárólag ezzel akarsz előállítani, és figyelembe veszed, hogy egyre több kell, akkor nagyon hamar ott találod magad, hogy nincs elég üzemanyag. Ne a mostani erőműveket nézd, hogy abba hány száz évig elég, hanem akkor nézd meg, ha tényleg mindent csak atommal termelnénk meg, és ugye évről évre exponenciálisan nő az energiaigényünk. Ez fenntarthatatlanan állapot, nincs annyi hasadóanyag a földön, hogy elég energiát termeljünk hosszútávon. Szóval kell egy jobb megoldás.
Azt azért tudod remélem, hogy ez demagóg szöveg? Azért ne építsük demonstrátort, mert még senki nem demonstrálta a működést... gyönyörű oximoron.
Természetesen egyetértek veled ebben, hogy ez butaság. Paks-2-re szükség van, a fúziós energiatermelés az ötvenes évektől, de inkább hatvantól várható. De tovább megyek, a fúziós erőmű nem fogja kiszorítani a jelenlegi fissziósokat, nem is célja.
A fúziós erőmű nem alapkutatás hanem alkalmazott kutatás, és kísérleti fejlesztés. Itt senki nem csodát vár, hanem fejlesztenek egy erőművet, amiről csak te gondolod, hogy nem fog működni. De újra csak demagóg érvek sokasága, amit megint ignorálnék.
Ez aztán a fasza probléma megközelítés.
Ha demagógiától eltekintünk, akkor az emberiség úgy tízezer éve ráállt egy olyan módszerre, hogy folyamatosan felmerülő kihívásokra technológiai választ ad, azaz fejlődik technológiai szinten. Lehet atomerőművel, és egyéb erőművel energiát termelni? Persze, hogy lehet, akármilyen korszerűtlen erőművel lehet! Viszont a világ fejlődik, és a feltárt problémákat egyik sem oldja meg. Nem csak a technológia fejlődik, hanem a világról szerzet tudásunk is, amibe már nem fér bele például a környezetszennyezés, a fenntarthatatlan energiatermelés, az energiabizonyítatlanság, vagy az energiafüggőség (lásd az éppen aktuális háborúban a gázfüggőséget), de sort lehetne folytatni.
Konkrétan érvként van a közbeszédben, hogy nem kell atomerőmű vagy Paks 2 sem, mert addigra lesz fúziós azt kell épteni. Ekkora károkat okoz az energetikában ez a csodavárás.
Mint működő technológiai megoldásra értettem. Gyakorló mérnökként az alapkutatás egy érdekes dolog, de jelenértéű haszna 0. Tudok fúziós erőművet MOST a gridbe tenni? Nem. Fissziósat? Igen. Még választhatok a menüből, hogy milyet még kísérletiből, mert MIND működik. A kérdés, hogy mennyire költséghatékonyan, stb. De működik, gridbe kötheted.
A fúziós ettől kb. most is annyira van, mint mindig. Majd egyszer. Talán. Az általános iskolai könyveim 2020-ra már ipari felhasználást jósoltak. Ez most 2050 után van. Lehet, hogy meg sem érem bakker. Nevetséges. Közben szinte globális elutasítás van a fissziós tech felé, amikor szétcsesszük a bolygót mindennel is.
Ez aztán a fasza probléma megközelítés. Hajrá fúzió, tényleg. Csak azért nem tudom tiszta szívből mondani, mert ez a csodavárás is tette tönkre komoly szinten az atomipart. A csodát várjuk, tiszta és olcsó áram meg továbbra sincs. De 1000 mrd eurók eltapsolása hülyeségekre, narra volt ész és pénz.
" A szabályozott fúzió jelenleg nem több a hitnél."
Erős kijelentés, és gyakorlatilag tudománytagadó hozzáállás. Ugyanis a fizika nem hit kérdése! Csak, hogy fúzióról is legyen szó, még ha ilyen nyakatekerten is kell róla beszélni... Pár dolgot tisztázzunk:
A fúzió működik, az 1932-években laborban már sikeresen létrehoztak fúziót (50-es évekre meg szabályozottan is). Ez működik, tudjuk is hogy kell, ezzel semmi probléma nincs. Az igazi kihívás, hogy több energiát szedjünk ki belőle, mint amit bevittük, mert tudod lehet egy asztalon is pár alkatrészből szabályozott fúziót csinálni (lásd videó), tehát nem mondhatod, hogy nem működik, vannak is ilyen netről rendelhető alkatrészek, hogy ezer dollárból az asztalodon ott a fúzió. Szóval a fizikát nem kellene hitnek nevezni. Amivel az ITER-ben a kihívás nem az hogyan lehet szabályozott fúziót létrehozni, hanem, hogyan lehet energiát termelni vele.
Az Oak Ridgeban levőről. A vele dolgozó személyzet szerint annyira volt veszélyes az erőmű, hogy unalmas volt dolgozni vele. Semmi meglepőt és vészhelyzetet nem produkált. Most akkor hazudik aki ezt állítja? Aki dolgozott rajta?
Nem tudja, az első pontot meg nem is érted ezek szerint, ugyanis abban az is benne van, hogy energiamixben termeljük az energiát, és ugye egyetlen fajta erőműről beszélünk. Önmagában a fúziós sem teljesíti az első pontot, mint ahogy egyetlen erőmű sem, csak többféle együttesen. Volt több tóriumos kísérleti erőmű is, nem tudom melyikről beszélsz, hogy biztonságos, de volt több biztonsági probléma is, és volt amelyikkel majdnem végzetes baleset lett, ezért zárták be. Szóval nem igaz, de az internetet te is tudod használni ha jó gondolom. Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2022.12.30. 10:34:56
Pontosan tudom, hogy a Th ciklus N befogással és U-233 gyártással indul. A kísérleti erőmű olyan biztonságos volt, hogy hétvégére lekapcsolták, majd hétfőn be. Ezt rendszeresen te nem csinálod meg PWR reaktorokkal, mert eleve nyomást kell tartani. Egy Th esetén nem.
Totálisan más ok állt a Th erőmű stop mögött. Honnan jön ez a Th erőmű veszélyesebb és szennyezőbb téveszme? Az egész koncepció egyik lényege az, hogy kevesebb és rövidebb felezési idejű hulladékot termel. Ok, hogy az magasabb aktivitás a mozgatás szempontjából veszélyes, de tárolás szempontjából jobb. És tömegegységre is több energiát ad emékeim szerint az egész techn. Utoljára szerkesztette: militavia, 2022.12.30. 10:32:13
Eredetileg hosszabb lett volna, de rengeteg demagóg érved volt, és úgy döntöttem inkább azokkal nem foglalkozom.
"Hogy a Th erőmű sokkal szennyezőbb kijelentésedet miből vezetted le, azt nem egészen világos...
A tóriumos erőművek rendkívül veszélyesek, bonyolultak és drágák, és olyan melléktermékeik vannak aminek a kezelése technológiai rémálom, és nem biztonságos. És egy fontos kitétel: önmagában a tórium nem nukleáris üzemanyag. Vagyis tóriummal nem lehet reaktort fűteni. Nem hasadó anyag, ezért urán-233- kell dúsítani, vagy plutóniummal és ugyanott tartunk mit a hagyományos erőművek esetében, csak egy sokkal veszélyesebb erőművet kaptunk, amivel drágábban állítunk elő áramot. Nem véletlen, hogy a kísérleti erőműveket bezárták, és nem lett belőle semmi. Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2022.12.30. 10:17:27
Szép lista, csak senkit sem érdekel, hogy HATVAN ÉVE egy ígéret és még most is az. Arról nem is beszélve, hogy senki nem mondta, hogy még, ha technikailag megvalósítható, akkor olcsó is lesz. Energia kell. MOST. KURVA SOK.
Egy analógiával Concorde vs mai airlinerek. Technikailag mindkettő működik. Az utóbbival tömegek járnak, a másikat kivnonták mert luxus és mai is csak az lenne.
A bibi annyi, hogy nincs fúziós erőmű. Energia igény meg van, a csillagos égbe lő ki. Mindenki fúdekörnyezetvédő akar lenni és találja ki faszságokat, hogy miből legyen áram meg hő. Hidrogéngazdaság és egyéb bornítt hülyeségeket. A fúzió nem hülyeség, csak simán nincs itt.
Ellenben kb. HETVEN+ éve ismerjük a szabályozott láncreakció felhasználási módját és azóta annyi fajta reaktor típus van, mint égen a csillag. De mi van? A politikai populizmus és gyök2 emberek félelmei miatt HATVAN szájbavert éve megy az egyhelyben topogás a BWR és PWR-nél. Vagy még az sem, mert ellenzik és helyette megy a zöld hülyeség meg a szent grál várása. Egyik sem működik.
De nem baj, várjuk a messiást, amíg szépen beledöglik ebbe az egész ökoszisztéma. Hogy a Th erőmű sokkal szennyezőbb kijelentésedet miből vezetted le, azt nem egészen világos... Konkrétan az egész előnye a kevesebb hulladék, az is könnyen eltávolítható, mert nem szilárd az üzemanyag. Ja, és Th rektorból sem lehet fegyvert gyártani könnyen.
Szóval lehet, hogy csodaszép a 6 pontod. Csak egy olyan, mint a 5 milliós kocsi és milliós Ferrari. Az előbbi létezik, az utóbbi meg nem.
A realitásokra kéne építeni egy gried és a jövőt és nem álmokra meg hitre. A szabályozott fúzió jelenleg nem több a hitnél. Soha senki nem bizonyította be, hogy technikailag lehetséges. Itt vagyunk most. Aztán a következő lépés az, hogy be kéne bizonyítani, hogy egy olcsón is lehetséges és nem Nobel díjas üzemeltetők kellenek hozzá.
* A fúzió erőtetését és szent grálként az n+1 féle működő fissziós megoldás helyett mindig is faszságnak tartottam. Mindenki aki nem tök hülye és tud számolni. Még egy programozó is megérti...
Most tekintsünk el attól, hogy a "[email protected]ág egy szubjektív értékítélet, és beszéljünk a tényekről, amit a programozó sem ért. Vitaindítónak, a teljesség igénye nélkül:
1. A fúzió sokkal több energiát termel, mint a fissziós, ugyanakkora mennyiségű üzemanyag felhasználásával. 2. Energiafüggetlenség 3. A fúzióhoz jól megválasztott üzemanyag gyakorlatilag korlátlan mennyiségben áll rendelkezésre 4. A fúzió nem termel radioaktív hulladékot, üvegházhatású gázt, és az üzemanyag előállítása is sokkal környezetkímélőbb 5. Biztonságosabb 6. Nem lehet fegyvert készíteni belőle, mint a tenyésztőreaktorokból
+1 - A tóriumos erőmű sokkal veszélyesebb mint a jelenleg használt erőművek, és sokkal szennyezőbb, a technológiai nincs meg hozzá, és ennek kifejlesztése ugyanannyiba kerülne mint a fúzió, cserébe sokkal környezetszennyezőbb, veszélyesebb, és bomba előállítására is alkalmasak. Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2022.12.30. 09:18:08
Bárki beszélhet az atomenergiáról nem csak atomfizikus, jelen esetben nem azon a szinten folytatunk eszmecserét, hogy atomfizikusnak kell lenni, egyszerű fogalmakat nem értesz. Példának okáért hogy, "mennyivel tudnak többet mint egy mezei szenes vagy atom erőmüvi vagy egy szél és vizi verzio," - annyival, hogy folyamatosan biztosítanak zsinóráramot, ezért is alkalmasak alaperőműnek. Viszont ha észrevetted, itt nem a fixációd a téma, szóval örülnék ha befejeznéd a fúzió topikban a megújulókról való társalgás. Annak megvan a saját topickja, menj oda!
"mert attól, hogy több millio fokra felmelegitett anyaggal vizet alakitanak át gözzé és ugyan azt a 500MW-os generátort forgatja meg mindegyik tipusu erőmü még nem lesz több áram egyik esetben sem-"
Egy fúziós erőműben a "több millió fok" nem tudna egy liter vizet sem közvetlenül felforralni, ezért nem is közvetlenül a hőt használják áramtermelésre, hanem a neutronok energiáját használják, illetve elvileg a magnetohidrodinamika módszerrel közvetlenül a plazában generált áramot használnák.
hogy sokat fejlödtek ezek az eszközök holott a modszer ugyan az. ÉS pont ezt szoktam mondani amikor a nap szél és egyébb meujjulokra nem képesek egyesek elképzelni
A fotvoltaikus hatást 1860-ban fedezték fel, az első napelemet 1883-építették félvezetőkből. Ez is több mint száz éves techolgia, és semmit sem változott. Amúgy nem attól lesz valami jó, vagy rossz, hogy mikor találták fel. Az elavult az nem egy egzakt kifejezés, hanem mint látható önkényes.
DE ugye az atompártiak mindig leragadnak annál, amit 5-10 éve valahol olvastak és azt mantrázzák mint ellenpélda és nem veszik figyelembe az azota és a közel-távoli fejlödéseket, ellenben az atomnál minden ami rossz arrol vagy nem vesznek tudomást vagy sokkal alább becsulik,mint ugyan azt a napelemnél meg felbecsulik és egy megmásithatatlan határt jelentene.
A fúzió nem atomerőmű.
Volt egy video, hogy jelenleg 200kg tricium van a földön amivel kb fél napig lehetne uzemeltetni az ITER-t, gondolom, hogy akkor ez nem probléma egy olyan erőmünél amire alapozni akarják a jövö enerhgiaellátását?
Tehát videó volt róla, vagyis igaz. Elképesztő a kritikátlanság hiánya! Ismétlem: triciumot az erőmű működés során termeli meg magának, így csak egy löketet kell biztosítani, utána már ontja magából az áramot is, meg a tríciumot is. Feltéve, ha ezt az üzemanyagot használjuk, ugyanis többféle keverék létezik.
Még szerencse, hogy Te mint atomfizikus majd minden részletzre kiterjedöen elmagyarázol mindent. Jaaa nem, mert csak azt tudod, hogy az ugy nem jo nincs saját véleményed és saját gondolatod a témában, de a másikban hibát keresni azt igen . Kezet foghatsz a pajtásoddal a másik polihisztorral.
Irasidus : igen a modszerre gondoltam és ha figyelmesen olvastad volna akkor én is felsoroltam többféle turbinát is amivel áramot lehet termelni . DE mint oly sokszor megint nem az jön le amire ki akarok lyukadni, hogy attól, hogy ilyen szofisztikáltan tulbonyolitják a ""kályhát"" ,de még ha a turbina sokat is fejléödött és a generátor is azokrol nem esik szo, hogy mennyivel tudnak többet mint egy mezei szenes vagy atom erőmüvi vagy egy szél és vizi verzio, mert attól, hogy több millio fokra felmelegitett anyaggal vizet alakitanak át gözzé és ugyan azt a 500MW-os generátort forgatja meg mindegyik tipusu erőmü még nem lesz több áram egyik esetben sem- CSak az nem mindegy, hogy ehhez mennyi enyergiát pazarlunk el, hogy meg legyen forgatva ez a generátor.
ÉS annak is orulök, hogy Te irtad, le , hogy sokat fejlödtek ezek az eszközök holott a modszer ugyan az. ÉS pont ezt szoktam mondani amikor a nap szél és egyébb meujjulokra nem képesek egyesek elképzelni, hogy ezek még csak kb 20 éve fejlődnek, hogy köznapi használatban is lehessen használni és majd ha itt is meglesz a közel 100 év majd itt is lesznek más anyagok és jobb hatásfok mind a termelés mind a tárolás tekintetében mégha az elv ugyan ez is marad. DE ugye az atompártiak mindig leragadnak annál, amit 5-10 éve valahol olvastak és azt mantrázzák mint ellenpélda és nem veszik figyelembe az azota és a közel-távoli fejlödéseket, ellenben az atomnál minden ami rossz arrol vagy nem vesznek tudomást vagy sokkal alább becsulik,mint ugyan azt a napelemnél meg felbecsulik és egy megmásithatatlan határt jelentene.
Volt egy video, hogy jelenleg 200kg tricium van a földön amivel kb fél napig lehetne uzemeltetni az ITER-t, gondolom, hogy akkor ez nem probléma egy olyan erőmünél amire alapozni akarják a jövö enerhgiaellátását?
"most az átalakítás részénél a hiba persze nevetséges, hiszen minden másodpercben 40 millió tonna hidrogén szűnik meg napelemed működtetéséhez, ez több, mint a napi szénfelhasználás, csak nem látszik annyira tisztán." Gondolom ezek után jön az az érvelés, hogy a másik naprendszerben van egy bolygo ahol csak fel kell seperni a triciumot és meg van oldva a fűtőanyag ?
a turbina lehet jobb, megfelelő anyag kell, amit használsz hozzá, és hirtelen vag hidegebb lehet a hideg pontod, vagy melegebb a meleg pont (persze ehhez a turbina és minden egyéb túl kll, hogy élje a vonatkozó hideg és meleg környezeteket.) nem véletlen, hogy számos kínai szénrőmű 60% vagy nagyobb hatásfokkal megy, míg ez a koncepció ismeretlen a nyugati vonalon.
most az átalakítás részénél a hiba persze nevetséges, hiszen minden másodpercben 40 millió tonna hidrogén szűnik meg napelemed működtetéséhez, ez több, mint a napi szénfelhasználás, csak nem látszik annyira tisztán.
"hogy a gőzturbina és a generátor ami a tényleges áramot fogja termelni, az meg marad ugyan az ami már szinte 100 éves ."
A módszer ugyanaz, nem a technológia, a mai gőzturbinák úgy viszonyulnak a száz éves turbinákhoz, mint egy levágott farönk keréknek használva, egy differenciálművel és egyéb dolgokkal ellátott mai modern kerékhez, vagyis a mai turbinák nagyon bonyolult, és fejlett eszközök, nem kellene így degradálni őket, mert félrevezető. Amúgy a kerék meg 6000 éves... Másrészt tévedsz mert nem csak gőzturbina van, hanem gáz, víz, Walter-turbina, Tesla turbina, Rateau-turbina, stb., és ez esetben a satöbbi tényleg azt jelenti, hogy nem fogom az összeset felsorolni.Továbbá léteznek termoelektromos anyagok amik közvetlenül alakítják át a hőt elektromos energiává, de a hatásfokuk és élettartamuk nagyon gyenge, és minél alacsonyabb a főfok annál gyengébbek. Szóval egy turbina több mint 90% hatásfokkal működik, a termoelemek meg 8-9% hatásfokkal (több ezer fokon elérik a 33%-is).
És hiába állitanak elö több millio fokot attol a viz akkor is már 100 fokon fellforr , a hatékonyságnak nem tesz jot és ez a gőzturbina hatásfoka sem fogja növelni sőt..
Egy fúziós erőműben a több millió fok nem tudna egy liter vizet sem közvetlenül felforralni, ezért nem is közvetlenül a hőt használják áramtermelésre, hanem a neutronok energiáját használják, illetve elvileg a magnetohidrodinamika módszerrel közvetlenül a plazában generált áramot használnák.
És ebben a fuziuop sem kivétel. mert a tricium eléggé hiánycikk ahhoz, hogy ez egy kifogyhatatlan energiaforrást lehessen alapozni hosszu éveken át.
Ugyanis a triciumot az erőmű működés során termeli meg magának, így csak egy löketet kell biztosítani, utána már ontja magából az áramot is, meg a tríciumot is. Feltéve, ha ezt az üzemanyagot használjuk, ugyanis többféle keverék létezik.
mivel mind olyan "nyersanyagot" használ ami folyamatosan állandona van és nem változik meg a termelés folyamán illetve nem marad utána melléktermék..
A ritkaföldfémek, az ötvözetek, a műanyagok állandók, azokat nem kell kitermelni? Biztos jól értelek?
A megújulókkal nem az a baj, hogy milyen hatásfokkal termelnek energiát, hanem a tárolással van gond. És egyáltalán nem veszélytelen, vagy tiszta egyetlen egy megújuló erőmű sem. Azért a fizika szabályai rájuk is érvényesek. De itt nem szeretnék ebbe belemenni. Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2022.12.18. 00:31:35
Azért hihetetlen hol tart a technologia , már majdnem meg tudnak gyujtani egy gyufát, hogy begyujtsanak a kályhába , hogy felforalják a vizet.
Érdekes modon mindenki csak a reaktorokrol beszél, mikor azok csak ahhoz kellenek, hogy a vizet gözzé alakitsák, de arrol nem esik szo, hogy a gőzturbina és a generátor ami a tényleges áramot fogja termelni, az meg marad ugyan az ami már szinte 100 éves . És hiába állitanak elö több millio fokot attol a viz akkor is már 100 fokon fellforr , a hatékonyságnak nem tesz jot és ez a gőzturbina hatásfoka sem fogja növelni sőt..
Addig mig nem közvetlenul a hőbol termelik meg az áramot vagy nem találnak ki egy olyan megoldást amivel folyamtos a gőztermelés a turbinának addig ez csak egy tulárazott és agyonbonyolitott kazán lesz az atomreaktorokkal egyutt.
Addig meg nem is lesz telsesen megujjulo az enerhia termelés, mig nem ugy állitják elö az áramot, hogy ahhoz ne kelljen elégetni vagy kémiailag vagy más modon megváltoztatni 1 vagy 2 anyag tulajdonságát . Mert egyrászt akkor kell hozzá mindig nyersanyag másrészt meg mindig lesz akkor melléktermék amivel kezdeni kell. És ebben a fuziuop sem kivétel. mert a tricium eléggé hiánycikk ahhoz, hogy ez egy kifogyhatatlan energiaforrást lehessen alapozni hosszu éveken át.
A szélerőmüvek , a vizi turbinák és a naperlem az teljesiti a megujjulo fogalmat, mivel mind olyan "nyersanyagot" használ ami folyamatosan állandona van és nem változik meg a termelés folyamán illetve nem marad utána melléktermék. Ott csak az eszközök anyagain kell változtatni ,de maga a termelés az veszélytelen és tiszta.
sajnos jobban hangzik, hogy megvan az, aminek a negyedét sem érték el, mint, hogy a negyede sincs meg az első lépcsőfoknak.
Ez így nem teljesen igaz. A fúzióhoz haszmált lézerek betáplálási energiájánál értek el nagyobb kimeneti energiát, nem a teljes berendezés működetéséhez használt összenergiáról. Messze van még a tényleges energiatermeléstől, ez egy részsiker.
Amerikai kutatók elérték a Breakeven pontot,azaz több energiát nyertek mint amit betápláltak
milyen filléres eszközökről beszélsz, minden változat kegyetlenül drága, ám a legtöbb a játékszer szintjén mozog (alapkutatás vagy azon egy fél lépéssel van túl,) míg az iter kivetelezhető gyakorlati demonstrátor. Az egyikben wattokban mérik az energiákat, a másikban megawattokban. és igen, üdvözöl a valóság, a fúziós erőmű drága lesz, közel sem ingyenes, mint a valóságot filmekben látottak elképzelései szerint. Az egyetlen reménybeli jó tétele, hogy még a mocskos nagy kezdeti beruházás mellett is gazdaságos lesz, és akkor nem eszetlen vagyonokat toltunk a semmibe, miközben meglévő tehnológiákat hagytunk parlagon, mert az nem olyan szimpatikus.
"Ha megnézel pár fúziós fejlesztéssel foglalkozó videót, akkor láthatod, hogy az összes fejlesztés alatt álló, de eltérő reaktorok töredék méretűek és költségvetésűek az ITER-hez képest. Mert kihasználják az erősebb mágneseket."
Az ITER az egyetlen olyan kutatás amiben erőművi technológiájának kifejlesztése cél, többi fúziós kutatás csak plazmafizikai, és technológiai kutatás! Másodszor, azért használ kisebb teljesítményű mágneseket, mert a nyolcvanas években kezdték el a tervezését, és nem a mágnesek méretén múlik a sikeres fúzió! Az ITER esetében, és majdani jövőbeni reaktorok esetében is azért szükséges a nagy méret, mert a plazmában úgynevezett protuberanciákat képződnek, amik a reaktor falával találkozva lehűtik a plazmát. Az általad említett fúziós kísérletek ígéretesek, de egészen más cél szolgálnak mint az ITER, és ezért is lényegesen olcsóbbak. Végül nekem úgy tűnik, nem igazán érted sem a fúziót, sem ennek kutatását, ha méret és mágnesek kérdése, meg a finanszírozás ennyire nem érthető... Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2022.07.26. 18:34:21
Az ITER az elavult mágnesei miatt a következő hátrányokkal bír.
1. Nagy az egész szerkezet. Emiatt az építészeti költség a csillagos eget verdesi, nézd meg mekkora dolgokat építenek hozzá. 2. Nehezebben kézben tartható maga a fúzió. 3. A mágnesek üzemi hőmérséklete is alacsonyabb. 4. Sőt, a minimális blokkméret akkora, hogy erre sanszosan soha senkinek nem telne pár középhatalmon és USA-n kívül. Meg Kína. Ezzel szemben az összes többi évtizedekkel későbbi design piaci alapon finanszírozható fejlesztés.
Ez kb. mindent elárul az ITER várható outputjáról...
Egész egyszerűen az, hogy maga az alapkoncepció annyira régi és annyira elavult fő technológiai elemekkel dolgozik az egészet értelmetlenné teszi. 20 mrd+ áron épül egy létesítmény, ami sanszosan soha nem fog semmit hozzáadni az egészhez, mert az újabb és kisebb filléres ciccok előbb fognak elkészülni, mint az ITER... És nagyobb az esély arra is, hogy valóbal előrelépés lesz.
Az ITER kb. olyan, mintha ma valaki a csúcs poszt 3. atomfegyvert fejlesztésre U235 alapon gyúrna, amikor régen túlhaladott az egész. Sőt, ez lehetetlen. Utoljára szerkesztette: militavia, 2022.07.26. 13:50:51
aha, tehát azért nem jó a hajómotor, mert a távirányítós autóban lévő az olcsóbb?
Az iter lényege, hogy nem lepkefing méretű, hanem egy reális, termelőreaktor méretben futják le azt, amit máshol megcsináltak már kisebb méretben, egyben remélik, hogy cserébe jobb lesz, ez majd kiderül, a számítások mellettük állnak, csak a gyakorlat az drága és majd kiderül jellegű. Ezért nem lesz egyébként oshasem ingyenáram a fúzióból, ahogy mostani hasadásos reaktorok esetében is, a kezdeti beruházás hatalmas lesz, és ezt még az esetleges alacsony termelési ár esetén is vissza akarja kapni a befektető. Azon lehet vitatkozni, hogy még korai az iter koncepciója, hiszen közelében sem volt senki a gzdaságosságnak (még az energia pozitív eredményt sem értük el, közel sem.)
Na, akkor másegyéb bugyutaság lesz még mára kedves repvez? Nagyon jó lenne befejezni ezt műszaki és természettudományos analfabéta ámokfutást.
A margóra, a németeknél 52 cent felett van kisfogyasztói áram ára már. A cimborának ennyiért adja most a szolgáltató. Az, hogy a netes források még nem frissültek vagy nem keresel rá, az a te bajod.
Szóval ennyit az olcsó napáram és széláramról. Mert ameddig ezek 1/3 arányban is szénné drágították a német áramot, a szaros gridjük, az orosz gázfüggés és minden más ez hozza ki. Erre volt képes a fényessgűre nyalt nap és szélenergia. Semmiféle topmítására nem volt képes az áraknak, az importfüggést meg csak erősítette, mert ezek az ostoba barmok az atomot cseréljék le szél + napra és nem MELLÉ tették.
A napenergiás hülyeségre meg annyit, hogy a sok gyök2 user miatt ezek ára most kb. duplájára nőtt, viszont a fogyasztás meg ugye 210 kWh-ig támogatott havonta. Tehát ennek fényében sokaknak a számolni nem képes emberek rohama miatt magasabb áramár mellett sem nagyon éri meg feltenni. A mi két fős háztartásunk havi áramfogyasztása átlagban 120 kWh alatt van... Utoljára szerkesztette: militavia, 2022.07.26. 09:24:21
Ha megnézel pár fúziós fejlesztéssel foglalkozó videót, akkor láthatod, hogy az összes fejlesztés alatt álló, de eltérő reaktorok töredék méretűek és költségvetésűek az ITER-hez képest. Mert kihasználják az erősebb mágneseket.
Ezért van az, hogy az ITER-t józan ésszel kb. semmi értelme megcsinálni. El kéne ismerni, hogy a gigamega, mindenki is dolgozzon bele mentalitás és az elavult régi múlt miatt ez kuka és reboot.
Köszönjük a személyeskedést megint. Mindezt megfejelve azzal, hogy szerinted nem állítok valamit, amit az HTKA-tól kezdve a FB-ig is kitettem...
Jobban tetted volna, ha inkább kussolsz megint. Kb. minden sarkon elmagyarázom, hogy ez a "légy kegyes paraszt, hogy nem 240 Ft/kWh az áram ára" narratíva akkor hazugság, mint ide Lacháza.
Az utolsó bekezdésed tökéletes indikátora annak, hogy ha nem érted a gőzciklust és semmi mást sem, akkor mi a frásznak okoskodsz ÉS személyeskedsz folyamatosan? De hát én nem sok önkritikát várok attól, aki egy torrenthez hasonlítja a villamos elosztó hálózatot...
Veled sem értek egyet, és a legkevésbé veled szeretnék energetikai kérdésben vitatkozni, mert láttam mit műveltél a Napenergia topicban. Ha lehet, ne szemeteld tele ezt a topicot is! Fúziós kutatás a címe, nem melyik energiahordózó a jobb! ...ha olvasni tudsz? Ne trollkdoj légyszíves, és ha nincs hozzáfűzni valód a fúzióhoz, akkor menj innen, mert nem vagyok rád kíváncsi! Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2022.07.24. 17:38:33
Azt ne is várd, ha megnézed itt az összes tudományos topicot és az egész internetet ahol felbukkan akkor csak azt láthatod, hogy mindenhez IS jobban ért, ami Ö szerinte nem jö az nem is az és kivitelezhetetlen, szar drága , nem hatékony ,nem fentartható vagy ezek tetszőleges kombinácioja.
De azota, hogy megemelték a villany és a gáz árakat valahogy nem látom, hogy olyan nagyon hangoztatná, hogy a Paks az milyen olcso és , hogy miért is kell megemelni azt az e nergia árát amit saját magunknak állitunk elö és elvileg már ki is van fiztetve az erőmü és ha jol tudom a fütöanyag nem tartozik a gáz és az áram kategoriába tehát annak nem kellene , hogy ennyire befolyásolja az árat. Tehát ha 40%ban Paks állitja elö az elektromos áramot akkor miért is kellett meg drágítani 2-3 szorosára? És most , hogy anynba kerül mint a németeknél , most milyen érvet hoz fel , hogy bezzeg a németeknél a szutyok megujjulo 3x drágább mint itthon az olcso atom ? ÉS ha nem tudsz normális érveket elöhozni akkor jön az aduász a drágaság, mintha ez valaha is számitott volna bármelyik állami beszerzésnél, hogy megtéruljön . De akár egyéni beszerzésre is mondhatnám, hogy nem feltétlenul vesz valaki napelemet azért, hogy megtérüljön 5 éven belül, hanem azért,mert független akar lenni pont az ilyen drágulások miatt és egy tisztább lakohelyet akar magának kialakitani, ahol nem kell a CO2 töl félnie a fütésnél, vagy , hogy a központi fütésnél a radiátorok ne foglaljanak helyet stb..
Tudos nem mindenkinek azok a prefetrenciái mint neked és nem is feltétlenul kell mindenkinek ugy élnie ahogy azt te elgondolod.,
Amugy meg nem igazán értem, miben hatékonyabb és jobba bármilyen erőmü , ha mindegyik ugyan arra az elvre épül, hogy elpárologtatják a vizet és annak a göze hatja meg a turbinát ami generátort forgat, igy egyrészt a vizet pazarolnak és a höt is feleslegesen termelik ha nem tudják felhasználni hatékonyabban energia vagy fűtésre.
A hozzászólásodból nem derül ki számomra, hogy miért lenne elavult a "mágnesen" elavult, viszont az igen, hogy nem tudod miért kell ilyen "bitang" nagy mágnes? Logaritmikus összefüggést is kifejthetnéd. Másrészt, az is elmondhatnád, hogy ez miben befolyásol bármit is az ITER kutatásai során? Ez ha jól számolom négy kérdés, és négy releváns választ várok! Köszönöm! Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2022.07.24. 13:04:44
A fúziónál alapvetően fontos, hogy a mágneses térerősség mekkora, és ahhoz mekkora hőméreséklet kell. Az ITER mágnesen röhejesen elavultak és ettől lett olyan bitang nagy és méregdrága és n+1 baja. Logaritmikus összefüggés van.
a 18-s cikk akár jövőre érkezhet az ingyenáram szöveggel ment (hiszen zért fejlesztünk milliárdokért és utána építunk millirdokér,t sokszáz dolgozóval, hogy aztán ingyen adjuk, hiszen gazdaságtant még nyomokban sem ismerünk,) hol is van így négy év távlatában? ja, hogy továbbra is 30 év a tervezett, mindjárt it az ingyen áram, csak az üzemanyagok majd a holdról bányásszuk, ami mint ismeretes kimondottan ingyenes.
20 másodperc a fúziós reaktor új rekordja "A távlati cél a 100 millió fokos hőmérséklet feletti plazma 5 percen át való egyben tartása, ezt legkésőbb 2025-ig szeretnék elérni. "
"A főként az amerikai hadsereg beszállítójaként és repüléstechnológiai csúcsvállalatként ismert Lockheed, mellőzve a hírverést, szabadalmi védettséget kért és kapott fúziós atomreaktorának (CFR) technológiájára. Ha a fejlesztések lendülete nem törik meg, már jövőre érkezhetnek a kompakt áramtermelő egységek, és aztán az óriásrepülőket is mini-reaktorok energiája emelheti a levegőbe. A lakossági filléres áramról nem is beszélve."
csak mert észrevettem, h anno én indítottam ezt a topikot
Soha nem a szép elképzelésekkel van a probléma, hanem a gyakorlati megvalósítással. De ez egyébként az általad belinkelt szócikkben is benne van.
Pl a kísérleti fúziós reaktor egyik célja, hogy találjon olyan anyagot, ami üzemszerûen képes létezni a fúziós reakció környezetében, mert egyelõre ilyenrõl nem nagyon tudunk...
fuziós reaktortnál olvastam 1 rõl ami sztem egész pofás és kis méretben is mûködne: a lényege hogy egy gömbben helyezzük el a fuzióhoz szükséges anyagot ionizáljuk, majd az atommagokat és az elektronokat felváltva a gömb közepe felé húzzuk az ott elhelyezett elektróda segítségével, a pozitív és negatív részecskék egymásra való taszító hatása miatt rezgébe jönne az anyag, és egy test rezgéséhez hasonlóan gyûlne benne az energia amíg a részecskék lendülete le nem gyõzné a taszító hatásokat. http://en.wikipedia.org/wiki/Hirsch-Meeks_fusor#Robert_Hirsch
elõre is elnézést a nem teljesen szakszerû megfogalmazásért, várom az építõ jellegû kritikákat (illetve h miért nem mûködne ha vki szerint így van)
Nekem 1 újabb zsindexes bulvárhírnek tûnik. Már egy ideje mûködik. Vagy csak arra kívántak utalni, h nem régen döntötték meg az eddigi rekordot. press releases project status
A fúzió bonyolult logisztikai folyamat, amelynek stabilitási feltételei kell, hogy legyenek. Hiszen az átalakulás során a kiinduló anyagok, és végtermékek futószalagszerû cserélõdése kell, hogy történjen, olyan környezetben, ahol a folyamathoz szüksége nyomás, és hõmérséklet folyamatosan, idõpillanat szünet nélkül megvannak. Enélkül csak létrejön egy pillanatra, utána kialszik. Mint a Földön is. Vagy a csillagokban! Mert ne gondoljátok, hogy a dolog úgy történt, hogy a Nap "összecsomósodott", felhevült, és azután mindjárt kitört rögtön a bolondériája! Nem dehogyis. A Nap már rég "összecsomósodott", felhevült, és várt, valamire, ami nélkül a tartós fúziója nem indulhatott el. Azt lehetne mondani, hogy tüzelt, és a bikára várt, aki õt megtermékenyíti- és lehetõséget ad neki, hogy a tartós, stabil fúziója elinduljon. Hogy folyamatosan meglegyen az ahhoz szükséges hõmérséklet benne. Hogy a tûz fészke létrejöjjön, ahová a kiinduló anyag eljuthat, és a végtermék távozhat. Ami nem bomlik, és nem fuzionál többé, mert stabil, mint egy betonrepülõgép! Ami tehát erõsebb az acélnál is. És mi az, ami erõsebb az acélnál is ilyenkor? Hát a vas! Ami sem nem bomlik, se nem fúzionál, hanem felhevülve stabilan sugároz. Mint a gyújtós a kazánban. Valahonnan jött a vas ~8 Mrd évig, amíg eljutott a "fõsorozatbeli csillagokhoz", amelyek érdekes módon, szinte egyszerre gyulladtak ki, ~6 Mrd éve! Ki tudja ezt az egybeesést megmagyarázni? Honnan jött az a vas? Miféle bika volt, talán maga a nagy Zeusz, aki ily módon megtermékenyítette" a mi napocskánkat is? Aki ettõl úgy elkezdett viháncolni, hogy már a kezdeti, instsacioner periódusban megszült egy hatalmas gázbolygót: amit "Anonymus"-nak neveztem, és ami már talán a Tejút halójába lehet, ha fel nem falta egy másik csillag, utána meg még 4-5 gázbolygót. Ugyanakkor ezek miatt a Napocskánk szépen ki is vetette magát, talán az Orion galaxis kar közepébõl? Így téve lehetõvé a mi sugárzásmentes életünket is. A fúzió stabillá tételének ez az egyik feltétele. A Napban zöld színnel mutatja egy fotó a 1x ionizált vastartalmat, amivel teli a Nap. Elég csak egy vasat forgatni a tûzben- már attól is létrejöhetne a fúzió.
én se tudom, majd kedden megnézem ha nem felejtem el egyik biztos az hogy mágneses térben lebegtetik a fúziót, több lehetõségrõl nem nagyon tudok
A jövõ energiája - Nap a Földön "Háromféle nukleáris fúziós energiatermelési eljárással ismerkedhetünk meg, és megtudhatjuk hogyan kínálhat ez a technológia korlátlan ideig tiszta energiaforrást a világnak."
Gondolom a kevés befektetett pénz miatt van olyan véleményetek errõl az Iráni tervrõl. Lehet hogy bele kell nyogodni hogy még 40-50 év múlva is elégséges mennyiségû olajat, gázt, szenet tudnak kitermelni emberek és gépek ahhoz hogy fedezzék részben( vagy egészben) a szükségleteket. Sorra találnak új lelõhelyeket a víz alatt, néha még a szárazföld alatt is. :(
Kezd tipikus idealizmusság válni ez a fúziós történet...
Igen, én sem látok benne nagy esélyt. Csak gondoltam hátha vki, aki nem olvasta szívesen "hall" errõl is. Az 50 fõ meg az én pontatlanságom, nem szenteltem ennek a "jelentõs" hírnek nagy figyelmet :)
Elõször csak a munka elsõ fázisát, a tervezést kezdik meg, a konkrét építkezést várhatóan két év múlva lesz esedékes csak, és úgy számolnak, hogy 20-30 év, amíg valami komoly eredményt fel tudnak mutatni.
Az 50 "kutató" nem tudom honnan származik, ahol én olvastam (Al-Jazeer angol oldala) ott 50 fõt felvételét említenek (az Iráni Fúziós Kutató Központ személyzetébe), és azt, hogy 8 millió dollárnak megfelelõ összeget különítettek el jelenleg a feladatra. Lássuk be, ez nem valami acélos kezdet...
A vicces az, hogy nekik lenne igazán értelme ilyesmibe fogni. Ha elfogy az Olaj, és az õ kezükben lenne a gazdaságos, mûködõképes fúziós energia kulcsa... huhh... hát igen. Akkor aztán õk diktálhatnák a világnak mit hogy és merre. ^^
Ám ne felejtsük el, hogy az ITER költsége összeségében elenyészõnek hatnak. 21 milliárd dollár meglehetõsen szerény összeg, ha általánosságban nézzük, a NASA (amely a leggazdagabb ûrkutatási szervezet) évenként 16 milliárdból gazdálkodik jelenleg. Viszont például az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma (DoD) több, mint 600 milliárdból - évente! Ez háromszor annyi, mint amennyi az Egyesült Arab Emírségek éves GDP-je (mi sem vagyunk sokkal elmaradva, ~184 milliárddal).
Ha nagyon akarnák, akkor természetesen áldozhatnának többet, ám túl sok a kérdõjel még az egész körül. Elõször is a kérdés az, hogy egyáltalán fenn lehet-e tartani huzamos ideig a reakciót (ezt még senki sem tudta megoldani), továbbá ki-e lehet nyerni valahogy gazdaságosan az energiát a reakcióból. Ha ki lehet, akkor milyen áron (technológiai és gazdasági szempontból)? Továbbá ha valaki ki is fejleszt egy ilyen technológiát, akkor azt hogy tudja értékesíteni (ie.: nem-e fog hamarosan mindenki fúziós reaktorokat gyártani az "elsõ" által kifejlesztett úton-módon)? Valahogy senkinek sem fûlik a foga, hogy olyasmibe fektessen be, ami esetleg nem térül meg, és mások aratják le a babért.
Egyesült Arab Emírségekben kéne építeni ilyen nagy költségvetésû kutatási eszközöket, legaláb telik mibõl fedezni az építkezést, néha már nevetséges hogy szinte szándékosan hátráltatják a fejlõdést, ezt általánosíthatjuk is.
Már régen lehetne fúziós erõmûvek sokasága a Földön, illetve azon kívûl is! :-)
Adótok 1%-ával támogassátok az értelmet és a tudást. ( a maradék 99%-al kezdhettek mást is felõlem ;)