Fókuszban a Jupiter holdja

Fókuszban a Jupiter holdja

2000. március 8. 18:17, Szerda


Az Európa jégkérge óceánokat rejt

(BBC) Ez a fotó a Jupiter holdjának, az Európának a Jupiterrel szembenéző oldaláról valaha látott legnagyobb felbontású kép. A Galileo űrszonda 12 képet készített a jégkéregről, ezeken egy kilométernél kisebb részletek is láthatóak.

Az árapály feltörheti a jeget

Az űrkutatók szerint a jégkéreg alatt folyékony óceán húzódik meg, ami sokak szerint az idegen létformák kiváló élőhelye lehet. A kép közepén látható, a pólusok felé menő egyenes vonalakat az árapály hatás alakította ki, ez formálta át a hold jeges felszínét.
Számos ilyen barázda 1500 kilométernél is hosszabb. Az egyenlítő menti, a nyugati és a keleti oldalon lévő sötétebb régió valószínűleg hatalmas méretű, kaotikus, összetördelt jégmező. A nyugati részen lévő fehér folt fiatal becsapódási krátert takaró hófolt lehet.



Az Io a Naprendszer legnagyobb vulkanikus tevékenységet kifejtő világa

A Jupiter vulkanikus holdjáról készült nagyfelbontású képeket szintén a Galileo misszió tudósai jelentették meg. Ezek jól szemléltetik a különféle felszíni anyagok és az Io mélyén fekvő geológiai szerkezetek közötti párhuzamot.

Kénes anyagok
ömlenek a felszínre

A Monan Patera vulkán körül elterülő vörös anyag kénvegyület lehet. A képen látható széles világos kör valószínűleg az Amirani által kibocsájtott kén-dioxid.
A hegyek által vetett árnyékokból következtetni lehet azok magasságára: 4 - 8 km magasak.
Egy másik Io kép a Zal Patera területet mutatja. A vulkanikus kráter csúcsát a fekete áradat mutatja, megegyezik a fennsík kezdetével. Az ezen a képen lévő vörös anyag a hegy alapját követi, ami azt jelentheti, hogy ezek a kénes gázok a hegy formálódásával kapcsolatba hozható rések mentén szöknek meg.

Kapcsolódó link:
Galileo misszió

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások