A Power PC chipgyártók jóindulata tartja életben az Apple-t?

A Power PC chipgyártók jóindulata tartja életben az Apple-t?

2001. március 30. 05:40, Péntek
[Register] Egyes hírek szerint a Mac számítógépek gyártója, az Apple Computer csak a kulcsfontosságú komponensek, mint a Power PC chipek gyártóinak jóindulatára számíthat a jövőben, amennyiben életben akar maradni.

A Macity Mac számítógépekkel foglalkozó weboldal munkatársainak sikerült egy exkluzív interjút készíteni Diego Piacentinivel, az Apple volt európai vezetőjével.
Mindenekelőtt előre kell bocsájtani, hogy egy olyan vezető véleménye, akit nemrégiben felmentettek pozíciójából, nem biztos, hogy a teljes igazságot takarja. Az igazsághoz azonban az is hozzátartozik, hogy egy ex-vezető nyugodtabban beszélhet korábbi cégéről, mint egy olyan vezető, aki jelenleg is az adott társaságnál dolgozik.

Piacentini, aki egy évvel ezelőtt hagyta ott az Apple-t, most az Amazon.com USA-n kívüli működési részlegét vezeti. Piacentini szerint az Apple a Motorola és az IBM uralma alatt áll, mivel egy olyan processzort használ, (Power PC) ami alapvetően nem egy asztali gépekbe tervezett eszköz, s hogy mindezt megteheti, az csak a két cég jóindulatának köszönhető. Egyetlen jelentős Power PC partnerként nehéz akkora bevételre szert tenni, ami fedezheti a szükséges CPU fejlesztések óriási költségeit.

"A két beszállítóra támaszkodás mindig azt jelenti, hogy a kedvedért elnéznek a veszteségeik fölött" - mondta Piacentini az olasz Mac-rajongók egyik legnagyobb weboldalának. "A hatékonyság csak a széleskörű felhasználás által érhető el."
Ami még rosszabb az Apple számára az az, hogy mindkét CPU-beszállítóját meg kell tartania a jelenlegi kedvezőtlen körülmények között, mivel előfordulhat, hogy az egyik valamilyen okból képtelen lesz kiszolgálni a cég igényeit. "A Motorola jelenleg mélyponton van, és bár az IBM-nél kissé jobb a helyzet, kizárólag az IBM-re (vagy akár a Motorolára) támaszkodni lehetetlen lenne" - mondta az ex-vezető, majd hozzátette, hogy "Biztos vagyok benne, hogy ez egy szörnyű szituáció, amely álmatlan éjszakákat okoz Steve Jobsnak."

1999-ben bizonyára lehettek álmatlan éjszakái az Apple vezérigazgató Steve Jobsnak, amikor a Motorola problémákba ütközött 7400-as CPU-soroztának 500 MHz órajel fölé gyorsításával, és az x86-ipar közben már az 1 GHz felé kacsintgatott. Bár az órajel korántsem az egyetlen meghatározó tényező egy processzor teljesítményében, mégis sokan ez alapján ítélnek, ezért szükség lett volna egy, az x86-osokhoz hasonló órajel-kaliberű Power PC chipre.

Piacentini szerint ennek ellenére nem a Power PC platform elhagyása a megoldás. "Mindannyian tudjuk, hogy amikor mások 1 GHz körül járnak, nem túl előnyös 500 MHz-ekkel kínlódni, de ettől még nem szükségszerű bizonytalan változtatásokba bonyolódni."

Az Apple úgy tűnik, átvészelte a nehéz időszakot annak ellenére, hogy egy nem kifejezetten asztali gépekbe tervezett processzorra épített. Az azonban megkérdőjelezhető, hogy építhető-e egy nagyobb üzlet a meglévő rendszerrel olyan elemekre koncentrálva, mind a design, vagy akár a MacOS-X szoftver.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások