Összefoglaló a 2001. év történéseiről

Összefoglaló a 2001. év történéseiről

2001. december 30. 05:05, Vasárnap
Alaplapok, memóriák

Az elmúlt év folyamán az alaplapok piacán is komoly változások mentek végbe, hiszen míg egy évvel ezelőtt a DDR SDRAM, illetve RDRAM memóriák fogadására alkalmas alaplapok igazi ritkaságoknak számítottak, addig manapság az új alaplapok nagyobb része már ilyen memóriák fogadására van felkészítve. DDR fronton mindenképpen az AMD platform viszi el a pálmát, hiszen a Pentium 4-es frontvonalon nagyon sokáig csak Rambus, illetve később SDRAM memóriatámogatással rendelkező alaplapok voltak kaphatóak. Arról azonban nem szabad megfeledkeznünk, hogy a DDR memóriák esetében a tanulópénzt is az AMD fronton kellett megfizetnünk, hiszen ki ne emlékezne azokra az elsőgenerációs DDR-es alaplapokra, melyek kritikán aluli teljesítményükről és stabilitásukról voltak híresek, illetve talán sokkal inkább hírhedtek. Szerencsére elmondható, hogy a manapság forgalomban lévő, második-harmadik generációs DDR-es alaplapi chipkészletek már minden szempontból kiváló választásnak bizonyulnak, hiszen egyrészt javult a stabilitásuk, másrészt pedig az átdolgozott memóriakontrollerek és az újabb DDR szabványok támogatása révén teljesítményük is megfelelő szintre emelkedett, persze azt azért továbbra is el lehet felejteni, hogy az SDR SDRAM-ról a DDR SDRAM-ra történő váltás dupla teljesítményt hoz magával. DDR fronton egyébként többek között olyan ígéretes fejlesztések vannak kilátásban, mint például a DDR II, vagy a QBM, mely technológiákkal a memóriasávszélesség jóval nagyobb lesz a jelenleg átlagosnak számító 2-4 GB/s-os értékeknél, persze az már más kérdés, hogy a gyakorlatban mekkora hasznát vesszük majd ezen újgenerációs DDR memóriáknak, vagyis, hogy az elméleti teljesítménynövekedés valós teljesítménynövekedéssel jár-e?


Mindenképp említést kell tennünk a memóriaárak 2001-es mélyzuhanásáról, mely már lényegében az év elején megkezdődött, és kisebb-nagyobb kihagyásokkal egészen az év végéig folytatódott. Az év vége felé először némileg emelkedtek a memóriaárak, majd újfent kis mértékben csökkentek, az előrejelzések pedig azt mutatják, hogy 2002 januárjában komoly árnövekedés várható e téren, mely jelenséget azonban egy minden eddiginél komolyabb árzuhanás követ majd, vagyis ember legyen a talpán, aki képes megmondani, hogy például a jövő héten mennyit kóstál majd például egy 256 MB-os DDR SDRAM memóriamodul.

A Pentium 4-es platformon sokáig az i850-es chipset és a Rambus DRAM memóriák uralkodtak, melyek teljesítményével nem, árával viszont annál több probléma akadt. Az Intel a Pentium 4 népszerűsítése érdekében később piacra dobta a normál SDRAM memóriákat támogató i845-ös chipsetet, mely olcsó volt ugyan, teljesítménye azonban kritikán alulinak bizonyult. A második i845-ös chipset, az i845D a napjainkban debütáló új alaplapokon lát napvilágot, mely alaplapok immár DDR memóriatámogatással rendelkeznek. Itt mindenképpen említést kell tennünk a VIA Technologiesről, mely a világon elsőként kínált DDR támogatással rendelkező Pentium 4-es alaplapi chipkészletet, melyből azonban meg is lett a maga baja, az Intel ugyanis azon nyomban beperelte a VIA-t, mondván, hogy annak P4X266-os chipsete sérti az Intel bizonyos szabadalmi jogait. Azóta már sok víz lefolyt a Dunán, a P4X266 pedig nem igazán váltotta be a hozzá fűzött reményeket, manapság pedig már javított verziója, a P4X266A száll harcba a konkurens chipsetekkel. Egy picit visszatérve a Rambus memóriákra, állítólagosan nagyon komoly erőkkel folynak a minden eddiginél gyorsabb RDRAM memóriamodulok (pl.: PC1200) fejlesztési munkálatai, azonban sokak szerint a jövő mégsem a Rambus memóriáké, idővel persze minden kiderül majd.


A nagyobb tajvani chipsetgyártó cégek közül mindenképpen a 2001-es esztendő egyik legnagyobb pozitív meglepetésének számít a Silicon Integrated Systems (SiS), mely mind az AMD, mind az Intel platformon kiváló teljesítményű és stabilitású, diszkrét és integrált chipsetekkel rukkolt elő az elmúlt esztendőben. A VIA Technologiesról fentebb már ejtettem pár szót, itt most csak annyit jegyeznék meg, hogy mindenképpen említésre méltó, hogy a VIA 2001-ben nagy fába vágta a fejszéjét, ugyanis a P4X266 népszerűsítése érdekében saját alaplapok gyártásába kezdett. Az AMD nemrégiben felhagyott az egyprocesszoros chipkészletek gyártásával, mindenesetre a jelenleg forgalomban levő AMD-760 chipsetes alaplapok mindenképpen jó vételnek bizonyulnak, valamint úgy vélem nem tévedek, ha azt mondom, hogy az ALi az év elején nagyot bukott DDR-es AMD chipsetével, melyet később aztán átdolgozott, de igazából 2001 nem nevezhető az ALi évének, talán majd 2002-ben minden sokkal jobban sikerül az ALi-nak.


 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10  Következő oldal >>


Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások