Összefoglaló a 2001. év történéseiről

Összefoglaló a 2001. év történéseiről

2001. december 30. 05:05, Vasárnap
Grafikuskártyák, megjelenítő eszközök

A 2001-es esztendő a grafikuskártyák szempontjából sem volt unalmas, azonban úgy vélem, hogy gyökeres változást hozó újdonságokkal ebben az évben nem találkoztunk, gondolok itt például arra, hogy 2001-ben sem jelent meg a sokak által várva várt, több megabyte integrált memóriával rendelkező BitBoys-féle csúcsgrafikuschip, mellyel kapcsolatban azonban mindenképpen pozitív információ, hogy decemberben állítólag már elkezdték a próbagyártását. Ha már egy, az idén meg nem valósult termékkel kezdtem a grafikuskártya-piac áttekintését, akkor ugyancsak itt kell említést tegyek a 2D képminőség terén etalonnak számító grafikuskártyák gyártásával foglalkozó Matroxról, melynek high-end kategóriás G800-as grafikuschipje állítólagosan nem állt messze a piaci debütálástól, azonban végül mégsem jelent meg. A Matroxtól idén csak egy nagyon vérszegény 3D teljesítménnyel rendelkező grafikus megoldást kaptunk, mégpedig a G550 "személyében", melyre azt hiszem nem is érdemes több szót pazarolni, és az egyébként általam felettéb innovatívnak tartott Kyro II grafikuschippel sem kell sokat foglalkoznunk, ugyanis ezen sokak által várva várt újdonság sajnos egy kicsit elkésett.

Nvidia

Ebben a piaci szegmensben 2001-ben az Nvidia és az ATI Technologies tovább folytatta diadalmenetét, igaz az év első részében sokkal inkább úgy nézett ki, hogy az Nvidiának újfent sikerült elhúznia kanadai konkurenciájától, azonban az év második felében az ATI is nagyon komolyan megvillantotta oroszlánkörmeit. Az eladási mutatókat tekintve a képzeletbeli "2001-es év grafikuskártyája" címet mindenképpen az Nvidia GeForce2 MX termékcsaládnak kell odaítélnünk, hiszen az Nvidia ezen low-end kategóriás kártyája olyan kiváló ár/teljesítmény arányt nyújtott az elmúlt évben, hogy a legtöbb felhasználó mellette tette le a voksát. A korábbi Nvidia sikertermékek, úgy mint a TNT, TNT2 és a GeForce szépen lassan kikoptak a piacról, a GeForce2 MX termékcsaládba pedig új tagok érkeztek, melyek közül azonban leginkább a GeForce2 MX400 volt említésre méltó. A GeForce2 GTS és GeForce2 Pro ára az év második felében teljesen elérhető szintre süllyedt, a GeForce2 Ultra azonban még a GeForce3 megjelenését követően sem tudott széles körben elterjedni, igaz, az Ultra gyártásával hamar fel is hagyott az Nvidia.


Az idei tavasz legnagyobb durranása a már említett GeForce3 volt, mely meghozta a várt teljesítménynövekedést, valamint az új technológiáknak sem volt híján, aztán pár hónap múltán már olyan újabb GeForce3-ak jelentek meg a boltok polcain, mint például a GeForce3 Ti200, vagy a GeForce3 Ti500. Az Nvidia ezzel párhuzamosan a GeForce2 termékcsaládba is megpróbált újabb életet lehelni a GeForce2 Ti révén, azonban úgy vélem, hogy az összes új Titanium kártya közül a GeForce3 Ti200 volt a leginkább figyelemre méltó, ugyanis esetében nem egy, a korábbi MX-es megoldásokhoz hasonló, úgymond "kiherélt" megoldásról van szó. A GeForce3 Ti200 gyárilag ugyan alacsonyabb frekvenciákon ketyeg, mint az aktuális nagyágyú Ti500, azonban a Ti200-ból egy kis tuning révén pillanatok alatt Ti500 varázsolható, miközben ára sokkal kedvezőbb a Ti500-nál, persze manapság sokak számára még a Ti200 sem igazán elérhető. Egy kicsit a jövőbe tekintve kijelenthetjük, hogy az Nvidia hamarosan előáll egy a Ti200-nál is olcsóbb GeForce3 chippel, valamint tavasszal esedékes a GeForce3 utód debütálása, is melyről azonban egyelőre szinte semmilyen konkrét információ nem látott még napvilágot. Az év utolsó napjaiban egyébként több információ is napvilágot látott a közeljövőben debütáló 128 MB-os grafikuskártyákról, valamint mindenképpen említésre méltó, hogy egyesek már a 64 bites színmélységet támogató újgenerációs grafikus megoldásokról regélnek, vagyis úgy vélem, hogy e téren 2002-ben sem fogunk unatkozni.

ATI

Az ATI elsőgenerációs RADEON-alapú monitorkártyái a szélesebb rétegek számára igazán csak 2001-ben váltak elérhetővé, vagyis idén már relatíve jó áron vásárolhattunk 32, vagy akár 64 MB memóriával szerelt ATI kártyákat, azonban az ATI 2001-es újdonságai a GeForce3-hoz hasonlóan egyelőre még megfizethetetlenül drágák. Gondolok itt elsősorban az ATI RADEON 8500-ra, melyet nagyon sokan 2001 teljesítménybajnokának tekintenek, de az ATI legújabb üdvöskéjének a felvonultatott új technológiák terén sem kell szégyenkeznie. A szűkebb pénztárcájú felhasználóknak az ATI a RADEON 8500LE, illetve talán sokkal inkább a különböző 7000-es sorozatú grafikus megoldásait ajánlja, melyek közé az előző generációs RADEON termékek ráncfelvarrt változatai tartoznak, és amelyeknek legnagyobb hátrányuk, hogy igazából még az eggyel ezelőtti, azaz a 7-es DirectX-hez készültek. A jövőt tekintve az ATI 2002-es csúcsterméke mindenképpen a RADEON3, más néven az R300 lesz, melyről azonban a GeForce3 utódjához hasonlóan egyelőre még nem túl sokat lehet tudni, mindenesetre reménykedjünk benne, hogy a két konkurens cég újdonságai 2002-ben is kemény harcot folytatnak majd a vásárlók kegyeiért.


A megjelenítő eszközök, vagyis a monitorok piacán komoly átszerveződés volt tapasztalható az elmúlt évben, ugyanis a lapos, kis helyigényű LCD monitorok ára végre jelentős mértékben csökkent, és a 15 colos modellek ára már a csúcskategóriás 17 colos katódsugárcsöves (CRT) monitorok árával van nagyjából egy szinten. A 14 colos CRT monitorok lényegében kihalófélben vannak, hiszen manapság már egyre többen vásárolnak 15, 17, illetve 19 colos képátlójú monitorokat, melyek a nagyobb képméret mellett kiváló képfrissítési frekvenciával, valamint minden eddiginél jobb képgeometriával hódítanak, persze itt most nem azokra a legolcsóbb 17, illetve 19 colos monitorokra kell gondolnunk, melyek egyes nagyáruházakban kaphatóak.


 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10  Következő oldal >>


Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások