Athlon 64 & 64-FX: lépéselőnyben az AMD?

Athlon 64 & 64-FX: lépéselőnyben az AMD?

2003. szeptember 29. 11:54, Hétfő
Az AMD vezetői és fejlesztői bíztak abban, hogy a 32 bites x86 architektúra meglévő hiányosságai ellenére alkalmas arra, hogy egy új, 64 bites platform alapjául szolgáljon. Az AMD64 platform által követett elv azonban egyfajta biztosíték is a chipgyártó számára, mivel társaságnak az új x86-64 utasításkészlet alkalmazásához nem kellett elszakadnia a 32 bites x86 környezettől, így az AMD64 bukása esetén a társaságnak marad egy biztos támpontja. Példaként szolgálhat a 3DNow! utasítéskészlet-bővítés, amely ugyan nem aratott sikert, de annak ellenére hogy a programok többségében nem optimalizáltak rá, a cég veszteni sem vesztett rajta semmit.

Az AMD tehát úgy fogott egy új, innovatív platform megalkotásába, hogy eközben biztosította az esetleges "visszavonulás" lehetőségét is. A társaság első ízben vállalta föl, hogy radikálisan eltér az Intel által megjelölt iránytól, és új utakat keres. Ez a folyamat valójában azonban már akkor elkezdődött, amikor a processzorgyáró az Athlon chipek kiadásával áttért az Alpha EV6 alapokra építkező rendszerbuszra, illetve a Slot-A foglalatra.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Uniwill-Arima, Shuttle és Biostar gépek, mind 64 bites Athlonnal szerelve

A Hammer processzormagra épülő AMD64 processzorok, vagyis az Opteron, és a napokban kiadott Athlon 64 és 64 FX chipek úgy nyújtják a felhasználók számára a 64 bites rendszerek előnyeit, hogy maximálisan követik az x86 alapú PC-k óriási sikerében jelentős szerepet játszó szemléletet, amely a fokozatos fejlesztés lehetőségét, és a visszafelé való kompatibilitás biztosítását takarja.

Az új Athlon 64 processzorok, illetve a már korábban kiadott Opteron munkaállomás/szerver chipek nagymértékű hasonlóságot mutatnak a korábbi Athlon processzorokkal, és valójában azokra is épülnek. Az AMD a Hammer (Opteron, Athlon 64) processzorok kifejlesztésekor tulajdonképpen az Athlon chipeket vértezte fel 64 bites funkciókkal és jobb elágazás előrejelzéssel, valamint többek között integrálta a DRAM memóriavezérlőt, amely korábban a chipkészletek Northbridge moduljában kapott helyet, és lecserélte a K7-es Athlonokban alkalmazott rendszerbuszt. A korábbi párhuzamos rendszerbuszt a soros kommunikációra épülő HyperTransport váltotta fel, amely óriási teljesítménytartalékokkal rendelkezik, és rendkívül rugalmas. A munkaállomásokba és szerverekbe szánt Opteron chipek három HyperTransport csatornát tartalmaznak, az Athlon 64 modellek pedig egyet.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

A DRAM memóriavezérlő processzorba való integrálásával az AMD drasztikusan csökkenteni tudta a memóriaelérés késleltetését, amely jótékony hatással van a teljesítményre. Ezzel egyidőben azonban az új DRAM memória technológiák alkalmazásának lehetősége a processzortól vált függővé, amely sokkalta rugalmatlanabb megoldás, mintha egy-egy új chipkészlettel biztosítani lehetne az új memóriaszabványok használatát.


 1 2 [3] 4 5  Következő oldal >>


Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások