Athlon 64 & 64-FX: lépéselőnyben az AMD?

Athlon 64 & 64-FX: lépéselőnyben az AMD?

2003. szeptember 29. 11:54, Hétfő
A szoftverek oldaláról közelítve az Athlon 64 chipeket, az AMD az x86 mag fölé épített egy 64 bites architektúrát. Mindez azt jelenti, hogy továbbra is használható a teljes, MMX, SSE2, és 3DNow!+ bővítéseket is tartalmazó 32 bites x86 utasításkészlet, beleértve természetesen az összes általános célú regisztert, valamint az x87 lebegőpontos regisztereket is. Mivel az AMD szerint ezen utóbbi x87 alapú lebegőpontos számítások már idejétmúltak, a 64 bites üzemmódban mindenképp az SSE2-t kell használniuk a fejlesztőknek. Az SSE2 128 bites regisztereiből azonban kétszer annyi áll rendelkezésre, mint az Intel megoldásaiban.

Klikk ide! Klikk ide!
FMV DESKPOWER Athlon 64-gyel

64 bites üzemmódban az összes általános célú regiszter 64 bitessé válik. Precízebben fogalmazva 32 bites módban a regiszterek felső négy bájtja kihasználatlanul marad csakúgy, mint a Hammer processzorok összes extra regisztere. 64 bites üzemmódban kétszer annyi regiszter áll rendelkezésre, mint 32 bites módban.

A jelenlegi Hammer változatok 48 bites virtuális, valamint 40 bites hardver szintű címzést támogatnak, amely 137 GB RAM alkalmazását teszi lehetővé a számítógépekben. Fennáll azonban a lehetősége a teljes 64 bitre való kibővítésnek, amennyiben a jövőben erre szükség lesz. Viszonyításképp az Itanium 50 bites hardver-, illetőleg 64 bites virtuális memóriacímzést használ.

Az Athlon 64 chipek megjelenésének napján a szoftveróriás Microsoft is kiadta a Windows XP for 64-Bit Extended Machines operációs rendszer bétaváltozatát. A végleges verzió megjelenése jelenleg 2004 első felére várható. A legtöbb felhasználó számára addig maradnak a jelenlegi, 32 bites Windows változatok. Mivel azonban a Hammer chipek natív 32 bites x86 támogatást nyújtanak, a teljesítménnyel ez esetben sem lehet majd probléma.

Klikk ide! Klikk ide!
Screenshot a 64 bites Windows XP bétaváltozatáról

A 64 bites Windows XP változat természetesen alkalmas lesz a jelenlegi 32 bites alkalmazások futtatására, bár az új operációs rendszer teljesítménye ezen a területen várhatóan némileg elmarad majd a 32 bites változattól. A 64 bites XP verzióhoz ráadásul az összes illesztőprogramot le kell cserélni.

64 bites Microsoft Windows már biztosan lesz a Hammer chipekhez, az viszont továbbra is kérdéses, hogy a többi szoftverfejlesztő támogatni fogja-e az AMD64 platformot, mivel az AMD új processzoraiban rejlő képességek igazából csak 64 bites operációs rendszer alatt, 64 bites szoftverrel használhatók ki.

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk ide! Klikk ide!
A Microsoft elképzelése a 64 bitre váltásról és a Windows XP termékfelosztása

Ami a jövőt illeti, az AMD a jövő év első felében várhatóan kiadja az Athlon 64 FX 639 kivezetésű változatát, amely hagyományos DDR400-SDRAM memóriákkal is használható lesz, viszont a módosított tokozás miatt új alaplapot fog igényelni. Szintén a jövő évre várhatóak az Athlon 64 alacsony, és ultralacsony fogyasztású notebook változatai, a többmagos Athlon 64 és Opteron chipek kiadására pedig előreláthatólag a 65 nm-es csíkszélesség bevezetésével egyidőben kerülhet sor.

A napokban megjelent Athlon 64 Model 3200+ és FX-51 chipek nagykereskedelmi ára 417, illetőleg 733 dollár.


<< Előző oldal  1 2 3 4 [5] 


Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások