Holnap mutatja be ikermagos processzorát az AMD

Holnap mutatja be ikermagos processzorát az AMD

2005. február 23. 23:03, Szerda
A processzorgyártó főhadiszállásán várhatóan pár órán belül lerántják a leplet az asztali számítógépekbe szánt ikermagos processzorról, de a vállalat még mindig nem bocsátkozott részletekbe.

A chip - amely a Toledo kódnevet kapta - két Athlon 64 processzormagot ötvöz egyazon szilíciumlapkán, így egyszerre két műveletet hajthat végre, jelentős mértékben növelve az elérhető teljesítményt. Theresa DeOnis, az AMD termékmenedzsere elmondta, hogy az első ilyen processzorok az idei év második felében jelennek meg, és a felhasználók többsége várhatóan a Windows XP operációs rendszert futtatja majd az új chipeken. Ígérete szerint az ikermagos chipek teljesítményben maguk mögött hagyják majd a jelenleg kapható egymagos processzorokat.

"A piacon jelenleg meglehetésen kevés a többprocesszoros üzemmódot támogató alkalmazások száma, ennek ellenére azonban kijelenhetjük, hogy a Toledo jól teljesít majd a multitaszkos feladatokban" - jelentette ki DeOnis. Hozzátette, hogy az ikermagos processzorok nem igényelnek új tokozást, így kényelmesen együttműködnek a legújabb konfigurációkkal. A processzorok várható órajeléről és egyéb technikai részletekről azonban nem árult el bővebb információt.

Mindkét processzorgyártó idén tervezi piacra dobni ikermagos processzorait. Az Intel ígérete szerint saját ikermagos megoldása - kódnevén Smithfield - a második negyedévben, tehát még a Toledo előtt megjelenik. Az év közepén az AMD inkább szervervonalon igyekszik beerősíteni, mégpedig az Opteron ikermagos változatával, ezzel szemben a két magot magában foglaló Intel Xeon csak a következő évre várható - igaz a vezető processzorgyártó az ikermagos Itanium piacra dobásával igyekszik majd lépést tartani riválisával.

Érdekességként említik, hogy az Intel asztali ikermagos processzorai már megjelenésük idején támogatni fogják a HyperThreading technológiát, míg az AMD egyelőre kivár a többszálas üzemmód integrálásával. DeOnis ezt azzal magyarázta, hogy a játékok nagy többsége nem támogatja a technológiát, így nem várhatunk jelentős teljesítménynövekedést egy ilyen megoldástól. Elmondása szerint a Toledo elméletben akár noteszgépekben is használható, bár 110 wattos fogyasztása nem igazán megfelelő a hordozható számítógépek terén.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások