Rohamlép­tek­kel terjed a madár­influ­en­za

Rohamlép­tek­kel terjed a madár­influ­en­za

2005. október 19. 02:12, Szerda
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felhívásában figyelmeztet, hogy egyre nagyobb a madárinfluenza halálos H5N1 törzse felbukkanásának valószínűsége az Európai Unió országaiban is.

A szervezet kiemeli, hogy egy Görögországhoz tartozó szigeten már megjelent a H5 törzs, bár valószínűleg ott még nem a H5N1 válfajáról van szó. Ugyanakkor közeli és nem túl távoli szomszédainknál - Romániában és Törökországban - már kimutatták az emberre is veszélyes törzset, ami 2005 második felében kezdte meg intenzív terjedését Kína irányából, Mongólián, Oroszországon és Kazahsztánon keresztül. A WHO svájci járványügyi központjának igazgatója, Michael Ryan szerint nem kérdéses, hogy további járványok fognak utat törni Európa belseje felé.

Az EU illetékes, az angliai Weybridge-ben található laboratóriumának tesztjei szombaton megerősítették, hogy Romániában H5N1 vírussal fertőződött madarak is találhatók, majd vasárnap már a török mintákról is ugyanezt a jelentést adták. A törzs hasonlatosságokat mutat az 1918-as influenza vírussal, ami közel 50 millió ember életét oltotta ki, és pillanatnyilag minden más jelenlegi vírustörzsnél nagyobb eséllyel pályázik egy világméretű járvány kirobbantására.

Ugyanakkor Ryan hangsúlyozza, hogy nem szabad párhuzamot vonni egy madárinfluenza és egy világméretű emberi influenza között, hiszen igen kicsi az esélye hogy egy ember elkapja a madárinfluenzát. A romániai és török esetek azonban jól mutatják a vírus előrenyomulását, és a terjedéssel nő az emberről-emberre terjedés kockázata is, tehát mindenképpen fel kell készülni a védekezésre.

Immár általános vélemény, hogy a vírust a költöző madarak hordozzák és terjesztik, bár Ázsiában nagy szerepe volt a házi baromfiállomány kereskedelmének is, Törökország és Románia esete azonban egyértelművé tette a dolgokat. Romániában a Duna-deltában, míg Törökországban a Kus-tóhoz közeli Balikesír körzetben öltött járványos méreteket a H5N1 - mindkét területen jelentős a költöző madarak előfordulása. Ennek fényében a kontinensek közötti távolság sem jelent biztonságot, a WHO jelenleg már az észak-afrikai miniszterekkel tárgyal a madárinfluenza kockázatairól.

Az EU külügyminisztereinek keddi csúcstalálkozóján a madárinfluenza fenyegetettség és az oltóanyagok kérdése is napirendre került. A megbeszélésről kiadott nyilatkozat szerint az, hogy a madárinfluenza már az unión belül, Görögországban is jelen van, nem növeli egy emberi járvány kitörésének valószínűségét. Markos Kyprianu, az EU egészségügyi biztosa óvta az embereket az influenza elleni szerek nyakló és főleg orvosi tanács nélküli szedésétől. A miniszterek hangsúlyozták, hogy a nemzetközi veszély ellen nemzetközi összefogással kell fellépni.

Gyurcsány Ferenc a Magyar Rádiónak adott kedd reggeli interjújában elmondta, a vakcinán nem fog spórolni Magyarország. A miniszterelnök szerint Magyarország a világon elsőként gyártókapacitással rendelkezik a madárinfluenza elleni oltóanyag tekintetében. "Amibe nekünk ez kerülni fog, annál többet fog Magyarország azon keresni, hogy az elsők között rendelkezik az oltóanyaggal" - emelte ki Gyurcsány.

A humán influenza kapcsán egyébként nincs változás, az elmúlt évekhez hasonlóan az országos tisztifőorvos idén a 40. héttől kezdődően rendelte el az influenzaszerű tünetekkel jelentkező betegek figyelőszolgálatát. Idén október 24-étől lehet a patikákban a humán influenza elleni oltóanyagot kapni, ezek receptre 50 százalékos támogatással vásárolhatóak meg. Ezzel egy időben 1,3 millió ingyenes oltóanyag jut el a háziorvosokhoz, amelyeket az úgynevezett kockázati csoportokba tartozók - idősek, krónikus betegek - igényelhetnek. Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke a Napi Onlinenak elmondta, egyelőre a patikusok sem számoltak be pánikról, csak nagyobb érdeklődésről. Az azonban valószínű, hogy 2004-hez képest idén elfogy minden ingyenes vakcina és a fizetős is kelendőbb lesz - ebből tavaly 200 ezret adtak el.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások