Intel: jönnek a 128 magos processzorok!

Intel: jönnek a 128 magos processzorok!

2005. november 23. 23:31, Szerda
SG.hu: Látszik, hogy az Intelnél számos koncepció van előtérben, hogy fordulhatott elő mégis az, hogy nagyon mellényúltak egy fontos processzor-fejlesztéssel? Az új Xeon teljesítményben alulmarad, áramfelvételben pedig lekörözi az azonos órajelű AMD CPU-t.

Gacsal József: Az Intelnél az a szép, hogy sokféle fejlesztés fut egy időben. Kétmagú rendszerek esetében most egy időben 16 fejlesztés folyik, és természetesen nem sikerül mindig minden. Másrészt előfordul sajnos, hogy valami generálisan rossz irányba megy, ha olyan döntés születik, ami minden platformra kihat. Látni kell, hogy voltak olyan döntések, amik bizonyítottan rossz irányba vitték a dolgokat. Úgy tűnik, hogy itt most lesz egy olyan architektúra amit le kell zárni, mert elértünk a teljesítményének határához. Olyanokat kell fejleszteni, amiben még bőven van tartalék. A legjobb példa a Centrino technológia, illetve azok, amiket az Intel a fejlesztői fórumokon jelentett be. Ezek lesznek az új termékek jövőre. Nyilvánvalóan elérkeztünk egy ponthoz, amikor váltani kell.

SG.hu: Mekkora piacvesztéssel számolnak akár a vállalati szektorban, ahol számos óriáscég jelentette be hogy AMD-re vált, illetve akár otthoni felhasználók szintjén is? Egy nem reprezentatív felmérés a közelmúltban azt mutatta, hogy a hazai otthoni felhasználók több, mint 55%-a AMD terméket használ.

Gacsal József: Mi nem számolgatunk piacvesztést, és amilyen adatokat mi látunk, abból nem szűrődik ki, hogy ez történne. Ugyan a retail szektorban, nagyáruházakban erőteljesen megjelentek a nem Intel alapú gépek (nem csak AMD), de itt nagy tömegben értékesíthető, nyomott áras gépekről van szó, amiknek a darabszámát lehet nézni, de az összes szektort tekintve nem látszanak ilyen különbségek.


SG.hu: Ennek sokak szerint az az oka, hogy az Intel úgy köt szerződést számítógép gyártókkal, hogy valamilyen módon kizárja a konkurens AMD-t.

Gacsal József: Ilyen szerződésről természetesen nem tudok, hanem ezzel a konkurencia megvádolta az Intelt. Most bizonyítsa be, de érdemes utánanézni ezeknek a pereskedésnek. Amikor hallottam arról, hogy az AMD megint beperelte az Intelt, akkor egy kis kutatást végeztem a Google segítségével, ami nem egy bonyolult eszköz. Elég érdekes dolgok derültek ki ennek a sztorinak az előzményeiről, érdemes utána nézni.

SG.hu: Van valamilyen sarkalatos pontja, amit érdemes az olvasóknak itt elárulni?

Gacsal József: Milyen időközönként mik hangzottak el és mi történt régebben, milyen időközönként perli be az AMD az Intelt. Konkrét eset, mikor a Federal Trade Commission kötelezte az Intelt még a 286-os idején a szabványainak átadására. Az FTC kötelezte az Intelt arra, hogy a konkurenciát építse fel, át kellett adni a terveket, műszaki rajzokat, tehát még a konkurenciát is nekünk kellett építeni.

SG.hu: Volt ellenkező példa is, amikor az Intel vett át az AMD-től technológiát.

Gacsal József: De mi vettük, fizettünk érte, tehát nem adományba kaptuk. (nevet) Érdemes ennek is utánanézni. Jól látszik, az Intel a fejlesztésnél szívesebben beszélget arról, hogy valamilyen technológia jó vagy nem jó, mint hogy ki kinek mit mondott. Ezek egyébként is mind olyan dolgok, amik tilosak. Az Intel dolgozói nem hozhatnak ilyen döntéseket, még ennek a gondolata is teljesen ellentétes attól, amit a cég megkövetel. Ez szerencsére a magyar képviselet napi gyakorlatában is így van.

Alapvető stratégiánk az, hogy a termékeink elég jók ahhoz, hogy kivívjanak maguknak egy pozíciót, tehát nekünk nem az a célunk, hogy a maradék kevés konkurencia piacát legális vagy illegális eszközökkel rábírjuk arra, hogy minket válasszanak. Gazdaságilag sem éri meg ezeket a piacokat erőltetni, mert már nagyon sokba kerülne ennek a rétegnek a megnyerése. Ezek régi marketing törvények, nem az Intel találmányai. Mi azzal foglalkozunk, hogy a termékpalettánkat bővítsük, új felhasználási területeket találjunk.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások