Intel: jönnek a 128 magos processzorok!

Intel: jönnek a 128 magos processzorok!

2005. november 23. 23:31, Szerda
SG.hu: A termékcsoportok vonalán jelenleg két érdekes kérdés merül fel az Intellel kapcsolatban. Várható-e a Pentium-M processzorok megjelenése az asztali gépekben? Nem mindenki akar otthon erőművet, sokak átlag felhasználás mellett, nagyobb teljesítmény helyett inkább kisebb villanyszámlát látnának szívesen.

Gacsal József: Az architechtúrájuk fog megjelenni. Erre céloztam az előbb, a fejlesztői fórumon szépen lerajzolták hogyan fog ez kinézni. Ha a Pentium III-tól vizsgáljuk, akkor azt látjuk, hogy azonos pályán mozogtak egészen mostanáig, ha az eltelt idő és az elért teljesítményt nézzük. Nyilván egymás felett helyezkednek el ezek a vonalak, de már nem lehet ezt tovább vinni. A Centrino/Pentium M vonalból kibontakozó változatoknál sikerült nagy teljesítmény mellé alacsony áramfelvételt rendelni. A legújabb Sanoma notebook modellünket komoly játékokkal demóztuk.

Az otthoni és szerver felhasználókra is igaz ez, hogy nem ár/teljesítmény viszonyokról beszélünk, hanem ár/teljesítmény/négyzetméter vagy ár/teljesítmény/Watt viszonyokról. A jövő év elején meg fog jelenni a Sossaman kódnevű processzor család, ami reményeink szerint ebben a tekintetben is meg fogja előzni a konkurenciát. Ezt az Intel felismerte - persze lehet hogy lassan mozog a cég, de szép nagy, minden oka megvan rá, hogy ne kapkodjon ide-oda.

SG.hu: Szintén az Intel fő erősségei közé tartozik az integrált grafikus chipek tömeges szállítása. Lesznek-e olyan integrált megoldások, amik nagyobb teljesítményt nyújtanak és nem csak irodai felhasználást tesznek lehetővé?

Gacsal József: Ami a jövőben újdonságot fog jelenteni, hogy a többmagú rendszereknél mondhatom a magok egy részénél, hogy ő most legyen felelős a grafikus feldolgozásért. Innentől kezdve ez egész más szituáció lesz. Lesznek erőforrások, erőforrások csoportja, amikhez feladatokat rendelünk. Egyelőre viszont a termékpalettánkon találhatók integrált grafikus megoldásokkal és nélkülük szállított lapok egyaránt, a felhasználók el tudják dönteni, hogy mire van szükségük. Igaz a beépítetteket mi is irodai felhasználásra ajánljuk, amivel ott egyszerűbb az élet.

SG.hu: Szabványok szintjén mire számíthat a világ? Sok változás várható, de évente le kell majd cserélnünk az alaplapokat és csatolókat vagy viszonylag lassabb ütemben változnak ezek?

Gacsal József: Ezt nehéz megmondani, hogy ilyen szempontból mit jelent. Nincs kizárva az sem, hogy komoly szabványosítási folyamatok indulnak be. Ez attól függ, hogy az újdonságok milyen környezetet kívánnak meg maguk körül. Ezeket nyilván tovább kell fejleszteni. Az Intel nagyon elkötelezett a szabványok mellett, a cégnek külön részlege van, ami a szabványokkal foglalkozik. Nekik az Intel többi részét is rá kell bírni, hogy olyan fejlesztésekkel jöjjenek ki, amik alkalmazkodnak ezekhez. A szabványok egyébként az Intel létét jelentik, hiszen ha nem tudunk szabványos eszközöket nagy tömegben gyártani, akkor nem tudunk semmit csinálni, ez a cég lényege, mert ez a legerősebb tulajdonsága az Intelnek. Nagy tömegben tud olcsón előállítani termékeket.


SG.hu: Az Intel szeret minden processzor család mellé egy új foglalatot is kitalálni.

Gacsal József: Ez egy platform szemlélet. Inkább úgy van, hogy a processzorok mellé megjelenik egy új chip készlet, ami kiegészíti a tudását és ennek nyomán lehet önálló termékeket is használni. Persze ezt nem kötelező mindenkinek követni. Vannak olyan gyártók, akik például csak AMD-t támogatnak. Próbálunk egyszerűsíteni a dolgokon, de a váltásoknak leggyakrabban műszaki okai vannak. A mérnökök dolgoznak, nem lehet úgy fejleszteni, hogy valamire azt mondjuk állandó és úgy kell hagyni. Az új foglalatokon például már nem is tűk vannak, hanem érintkezők.

SG.hu: Végül beszéljünk kicsit a múlt heti bejelentéssel kapcsolatban az Intel kutatási és felsőoktatási meglátásáról. Ki lehet egészíteni valamivel az ott elmondottakat?

Gacsal József: Célunk az, hogy több és jobb mérnök kerüljön ki az iskolákból. A jobbat nem úgy értem, hogy a képzés rossz, bár lehetne néhol frissebb a tanagyag és lehetne közelebb ahhoz, ahol egy-egy iparág tart, hanem inkább az összetételen kell változtatni, amiből összeáll a tudásuk. Jól látszik az is, hogy rengeteg humán diploma kerül kiadásra, aztán ezekkel viszonylag nehéz elhelyezkedni, nehéz megtalálni azokat a munkahelyeket, ahol ezek valóban hasznosíthatók. A trendekből úgy tűnik, hogy sokkal nagyobb szükség lesz műszaki diplomákra, főként számítástechnikai és telekommunikációs ismeretekkel. Mi pedig mozgósítjuk a meglévő eszközeinket, hogy ez így legyen.

SG.hu: Többször elhangzott mostanság, hogy létre fog jönni Kelet-Európában egy Informatikai Központ, Inforrmatikai Biztonsági Központ. A politika azt állítja, hogy ez mindenképp Budapest, Magyarország lesz. Az Intel mint óriásmulti hogyan látja, milyen esélyünk van Prágával Varsóval szemben?

Gacsal József: Nem hiszem, hogy bármilyen szempontból nagyon aggódnunk kellene. Inkább azon kell aggódni, hogy van-e elég merszünk és tud-e elég összefogás lenni. Nem hiszem, hogy Prágában vagy Varsóban nagyobb felkészültség lenne. Elég sokat járunk kelünk a régióban és úgy látjuk, hogy csak annyi hiányzik, hogy elhatározás szülessen. Megfontoltabban, de merészen kell előre menni. Odafigyeléssel sok mindent meg lehet csinálni vagy megnézzük, hogy mások együtt csinálják és kiéneklik a sajtot a szánkból. Azzal kell foglalkozni, hogy meg akarjuk e csinálni vagy sem? Mások nem ezen a gondolatmeneten mennek végig, nem sopánkodnak és egy rosszabb helyzetből egy sokkal jobbat is kihozhatnak.


<< Előző oldal  1 2 [3] 


Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások