Atomválság a Koreai-félszigeten

Atomválság a Koreai-félszigeten

2006. október 9. 16:12, Hétfő
Politikai, esetleg katonai krízissel fenyeget az észak-koreai atomkísérlet, amely miatt drágul az olaj, gyengülnek a tőzsdeindexek, esik a jen. A piacok Washington reakcióját várják.

Az iráni nukleáris ambíciókkal kapcsolatos krízis konszolidációja után újabb atomválság fenyeget, az észak-koreai hírügynökség ugyanis bejelentette, hogy Phenjan sikeres földalatti atomkísérletet hajtott végre. A lépés ellen erélyesen tiltakozott Dél-Korea, Japán és Kína is, Szöul pedig riadókészültségbe helyezte haderejét. Az Egyesült Államok hivatalosan eddig még nem reagált a phenjani bejelentésre. A japán miniszterelnök jelenleg Szöulban tárgyal.

A hétfőn végrehajtott észak-koreai kísérleti atomrobbantás miatt rendkívüli ülést tart az ENSZ Biztonsági Tanácsa közép-európai idő szerint a délutáni órákban - jelentette be Benjamin Chang, az amerikai ENSZ-misszió helyettes szóvivője. A KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség jelentése - amely szerint a kísérlet nyomán nem szivárgott ki sugárzó anyag - "történelmi eseményként" tálalta a sikeres tesztet, amely, mint írta, "örömmel tölti el" az észak-koreai hadsereget és a népet. A kommunista vezetésű ország most először hajtott végre ilyen kísérletet, mégpedig három nappal azt követően, hogy az ENSZ óva intette ettől.

A tesztre azon a napon kerítettek sort, amikor a BT várhatóan szavaz arról, hogy Kofi Annan főtitkárt Ban Ki Mun dél-koreai külügyminiszter váltsa fel a világszervezet élén. Washingtonban most azt vizsgálják, hogy Észak-Korea egy, vagy pedig több robbantást hajtott-e végre, mert amennyiben többet, akkor az azt jelentené, hogy Phenjan komolyabb nukleáris arzenállal is rendelkezhet. Szakértők rámutatnak, hogy az eseményeknek csak akkor lehet komolyabb gazdasági hatása, ha politikai, esetleg katonai válság robban ki a Koreai-félszigeten, az észak-koreai gazdaság ugyanis szinte hermetikusan el van zárva a világgazdaságtól.

Az észak-koreai nukleáris kísérletek, illetve az OPEC kitermelés-csökkentő terveinek hatására 60 dollár fölé emelkedett az olaj jegyzése. Az amerikai könnyűolaj árfolyama a pénteki kismértékű csökkenését követően hétfőn reggel egy százalékkal 60,5 dollárra emelkedett. A dél-koreai Kospi 3,6 százalékot zuhant, a hongkongi Hang Seng pedig több mint 1 százalékos mínuszba csúszott. (A térség legnagyobb értékpapírpiaca, a tokiói tőzsde nemzeti ünnep miatt zárva volt ma.) A jen hét hónapja nem látott mélységbe esett, a dél-koreai wont pedig 1 százalékkal gyengébb szinten jegyzik az amerikai fizetőeszközzel szemben, mint egy nappal ezelőtt. A befektetők attól tartanak, hogy a politikai válság miatt eladási hullám kezdődhet a tőzsdéken, de nem segített az sem, hogy a pénteken megjelent amerikai makroadatok támaszt adtak a dollárnak.

Az atomkísérlet Észak-Koreara gyakorolt hatása nagyban attól függ, miként reagál Kína, amely Phenjan első számú élelmiszer,-fűtő- és üzemanyagellátója, szövetségese. Phenjani szakértők elképzelhetőnek tartják, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa, vagy az Egyesült Államok és Japán kezdeményez új szankciókat, ez esetben Észak-Korea még erőteljesebben szigetelődhet el. A japán kormány sajtójelentések szerint egyoldalú kereskedelmi és pénzügyi megszigorításokból álló szankciók életbe léptetését fontolgatja azon túl, hogy korábban már befagyasztotta az észak-koreai rakéta- és fegyverfejlesztési programokkal kapcsolatba hozható pénzalapok átutalásait.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások