Warezkarácsony - megjelent DC-n és kazettán

Warezkarácsony - megjelent DC-n és kazettán

2006. december 28. 01:46, Csütörtök
Források

Sok esztendővel ezelőtt a módi a mobil kerettel való utazgatás, a lemezek irkálása volt, pár éve pedig a Napster, majd a DC ütötte fel a fejét. A végső megoldás a peer2peer világában a BitTorrent lett, ami egy valóban utolérhetetlen, lefülelhetetlen és kigyomlálhatatlan módszer fájlok megosztására. Gondoljunk csak a legnagyobb külföldi tracker bezáratására és napokon belüli főnixkénti újjáéledésére egy másik szerveren. A kiadók is megérezték ennek a vonulatnak a szelét, ezért ügyvédek uszítása helyett sorban lepaktáltak a nagyfőnökkel.

Magyarországon a fizetős FTP szerverek dívtak nagyon sokáig (pl. Seneca, Kenyér), illetve a népszerű DC Hubok, de az Insane, Elixir, Matrix stb. elhullása után sokan vándoroltak torrent oldalakra. Ezek szinte kivétel nélkül meghívóval működnek és sok közülük már nem fogad újabb tagokat. Kis-közepes, ezres-tízezres közösségekről van szó, ahol a bolti megjelenés előtt már ott figyel minden játékprogram, a sorozatfüggők a magyarországi premier előtt már az ötödik évadot tolják, a filmrajongók pedig válogathatnak az egy vagy két CD-s divx változat, a DVD, illetve a HD felbontású verzió között, természetesen eredeti nyelven vagy szinkronnal. Ez az igazi online videotéka.

Ha a kiadók és forgalmazók tökében lenne egy kis vér, akkor már régen legálisan kínálnák elfogadható áron ezeket a tartalmakat, de amíg a T-Online letöltős oldala 600 forintért adja a Neoton Varázs remek összeállítását (gyakorlatilag ezzel be is lőtte, hogy kiket céloz meg szolgáltatásával), addig ne várjuk, hogy a suhancok nem úgy szocializálódnak, hogy a torrentezés a normális. Amíg kínálat oldalon nem veszik figyelembe, hogy kik használják igazán az internetet, milyen tartalmat keresnek és mennyi az a maximum, amit hajlandóak fizetni, addig felesleges jogi patáliákat csapni meg veszekedni. Majd ha érdemi alternatíva lesz felszolgálva, akkor számon is lehet kérni az online undergroundot.


Év vége lévén érdemes kicsit visszatekinteni, hogy mit töltögettünk idén legszívesebben kedvenc p2p hálózatainkból. A mérés közepesen reprezentatív, kémeink az egyik népszerű torrent oldal statisztikái alapján szummáztak, ahol sokezer tag szerzi be napi betevő gigabytejait. Eszerint az idei év legnépszerűbb játéka egyértelműen a Need for Speed: Carbon lett a maga 11 ezer letöltésével, míg a dobogó alsóbb lépcsőin a Heroes V, Fifa 2007, Elder Scrolls: Oblivion és a Half Life 2: Episode One áll 3-5 ezer letöltéssel. Magyar nyelvű DVD-k közül A karib tenger kalózai 2, az új Harry Potter rész és az éppen az illegális letöltésekről elhíresült Üvegtigris 2 végzett előkelő helyen, míg a zenei palettán Ruzsa Magdi, a Tankcsapda és a Belga ünnepelhet.

Vicces dolog, hogy összeadva a 3-4 legnépszerűbb torrent oldal letöltési statisztikáit az új MAHASZ értékek alapján külön torrent aranylemezt is érdemelnének ezek az albumok. A Kálomista-képlet szerint (egy letöltés 3225 Ft) pedig a Karib tenger kalózai 2 forgalmazóinak csak a tesztelt torrent oldal 33 millió 870 ezer forint kárt okozott. Sajnálatos. Ahogyan az is, hogy nincs Magyarországon elterjedt micropayment, ahogyan az is, hogy az edukáció helyett a hőzöngés és a fenyegetés dívik, és ahogyan az is, hogy annyi szemét lepi el a fogyasztót, hogy valóban nem érdemes sok mindent megvenni.

Talán a korral vagy a jó fizetéssel jár, de szerencsére a fórumokon is egyre többen adnak hangot annak, hogy megtisztelik a készítőket egy vásárlással bármilyen formában. Felesleges demagógnak lenni a témával kapcsolatban, igenis szembe kell nézni azzal, hogy az emberek többnyire így szerzik be a multimédiát, de lehet tenni érte valamit. Az iTunes a Napster romjai közül kinövő virág: magyar médiamágnások, tessenek megismételni!

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások