Rakétameghajtású műkar

Rakétameghajtású műkar

2007. augusztus 22. 12:07, Szerda
Irakból vagy Afganisztánból sok olyan amerikai katona tér haza, akik elveszítették a karjukat. Az ő életüket könnyítheti meg egy új műkar.


Michael Goldfarb
A Pentagon 2009-ig a Revolutionizing Prosthetics nevű program keretében több olyan projektet is támogat, amelyek célja megfelelő minőségű és jól használható protézisek kifejlesztése. Ezeknek a művégtagoknak teljesen élethűeknek és a mindennapi életben egyszerűen és könnyen használhatóknak kell lenniük. Ezenkívül fontos szempont, hogy a műkart kapott katona akár vissza is térhessen a harcmezőre.

A projektek egyikében a Vanderbilt Egyetemen 30 millió dollárért egy különleges műkart alkottak meg, amit sikeresen teszteltek. A protézis - amelyről egy videót is megjelentettek - minden korábbi társánál nagyobb teljesítményű és lehetővé teszi akár 10 kilogramm súly felemelését is. Ez 3-4-szer nagyobb az eddig kifejlesztett műkarok teherbíró képességénél. Ráadásul a művégtag a 10 kilós súlyt ötször gyorsabban emeli fel, mint az elődei. A titok nyitja, hogy - míg más protézisek elemekkel működnek, addig a Vanderbilt Egyetem kutatói egy rakétahajtóművet építettek be a karba.

"Ennek oka az volt, hogy a hagyományos művégtagokat nem használják annyit és nincs is annyi funkciójuk, hogy a működtetésük az elemeknél nagyobb teljesítményű megoldást igényelt volna. Azonban minél több funkciója van egy protézisnek, annál többet szeretné a viselője használni és annál több energiát is fogyaszt. Ehhez azonban nagyobb méretű és teljesítményű elemek kellenének, ami viszont már a működést nehezítené meg" - jelentette ki Michael Goldfarb, a projekt vezetője.


Goldfarb a DARPA számára készített egy exoskeletont (külső vázat), amikor eszébe jutott, hogy a műkar működtetésére miért ne használhatna egy rakétahajtóművet? Az ötletet tett követte. A szakember elmondta, hogy az eszköz akkora csupán, mint egy toll és van benne egy katalizátor, amely hidrogénperoxid elégetésével gőzt állít elő. Ennek hatására olyan szelepeket lehet kinyitni és bezárni, amelyek összeköttetésben állnak a művégtag egyes részeivel és így valósul meg a műkar mozgatása. Egyetlen kis méretű, a felkarban elhelyezett hidrogénperoxidos tartály 18 órás működést tesz lehetővé.

Az új protézis kétségkívül figyelemre méltó. Korábban a Touch Bionics nevű skót vállalat egyik szakembere megalkotta a világ első külön mozgatható ujjakkal büszkélkedő műkezét, amely az eddigi legjobb megoldásnak számít a kezüket elvesztők számára. Az első betegek amerikai klinikákon már meg is kapták az új kezüket, a páciensek többsége az iraki háború amerikai veteránja.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások