Technológiai titkokra vadászik Kína

Technológiai titkokra vadászik Kína

2007. október 24. 14:08, Szerda
Ismét fellángolt a Németország és Kína közötti ellentét, miután egy német vezető Kínát folytatólagosan elkövetett ipari kémkedéssel vádolta meg. Napi szinten támadják a német hivatalokat.

Hans Elmar Remberg, a Német Alkotmányvédelmi Hivatal alelnöke kijelentette: biztos abban, hogy az általában egy-két naponta érkező támadások hátterében Kína áll. Remberg kiemelte: a hackerek célja a német cégek és hivatalok katonai és ipari titkainak megszerzése. "Naponta, vagy kétnaponta rendszeresen megfigyelünk és érzékelünk ilyen támadásokat, és ezeknek az intenzitásából, a felépítéséből és a sávszélességéből arra következtetünk, hogy kizárólag állami érdeket szolgálhatnak. Kína világszerte intenzív politikai, katonai és gazdasági információgyűjtést folytat, hogy minél előbb áthidalja, kijavítsa a meglévő technológiai hiányosságait" - közölte a politikus.

A kínai külügyminisztérium hivatalosan is visszautasította az újabb vádakat. "Értetlenül állunk a helyzet előtt és visszautasítjuk ezeket az alaptalan vádakat. Követeljük, hogy Németország mielőbb tisztázza a kérdésben a hivatalos álláspontját" - nyilatkozta a kínai külügyminisztérium szóvivője.

Mint ismeretes, a két ország viszonya azután romlott meg, hogy a Der Spiegel című német hetilap augusztus végén azt állította: kínai kémprogramokkal fertőzött a német kormány számos számítógépe. A jól értesültnek számító újság cikke szerint egy közelmúltbeli ellenőrzés derített fényt a kínai számítógépes kémprogramok jelenlétére a kormányzati informatikai rendszerekben. A vizsgálat szerint a kancellári hivatal, a külügyminisztérium, a kutatási minisztérium és a gazdasági minisztérium számítógépeit figyelik titokban telepített kínai kémprogramok.

A Német Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal egyik korábbi bizalmas jelentéséből pedig kiderült, hogy Németország kedvelt célpontja a kínai gazdasági kémkedésnek. A hivatal egy szakértője azt is leszögezte, hogy a támadások szinte mindennaposak és elsősorban Lanzhouból, Kantonból és Pekingből indulnak. A kérdéssel kínai látogatása kapcsán Angela Merkel német kancellár is kénytelen volt foglalkozni.

Szeptemberben amerikai hivatalnokok arról tájékoztatták a Financial Timest, hogy kínai katonai hackerek júniusban sikeresen feltörték az amerikai védelmi minisztérium számítógépes rendszerét, majd számítógépes kalózok támadták meg a francia kormányzati rendszereket. Francis Delon francia nemzetvédelmi főtitkár (SGDN) szerint a nyomok egyértelműen Kínába vezetnek. A kínai védelmi minisztérium visszautasította a brit lap állításait, majd Yang Yi ellentengernagy, a Kínai Védelmi Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézetének igazgatója hivatalosan is tagadta, hogy speciálisan az internetes támadásokra és kémkedésre kiképzett egységei lennének. Az ország később már áldozatnak állított be magát a kémkedési ügyekben.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások