Médiaforradalom zajlik az interneten?

Médiaforradalom zajlik az interneten?

2008. augusztus 25. 20:18, Hétfő
Clay Shirky New York-i professzor szerint nem minden a világhálón publikáló felhasználó válik azonnal egy több milliós közönséget kiszolgáló műsorszolgáltatóvá.

A szakember úgy vélte, hogy ennél sokkal fontosabb, hogy a hasonlóan gondolkodó emberek egymásra találjanak. Shirky példaként Fehéroroszországot említette, ahol az ott élők érdekes megoldásokkal harcolnak Alekszandr Lukasenko államfő diktatúrája ellen. A fehérorosz elnök vaskézzel irányítja az országot. Az ellenzékieket rendszeresen zaklatják, letartóztatják, a kormányellenes tüntetések és bármilyen célú tömegrendezvények a 2006 márciusi demonstrációk óta hivatalosan tilosak. Akkor több ezren tiltakoztak a minszki Október téren a választási csalások ellen.

A helyi polgárok azonban ravaszak. Ugyanis 2006 októberében több tucatnyian jelentek meg váratlanul a téren, hogy közösen egyenek jégkrémet és fagylaltot. Nem voltak felszólalások, sem plakátok vagy hangos szólamok, csak néhány fagylaltot és jégkrémet fogyasztó fiatal. Lukasenko kormánya mégis annyira megrettent, hogy a csendesen demonstrálókat fekete ruhás biztonsági emberek vezették el a térről Az akciót a résztvevők SMS-ben és blogokban szervezték, utóbbiakban utólag számos fotót jelentettek meg. "Semmi sem bizonyítja jobban, hogy egy országban diktatúra van, mint az, hogy ha rendőrök fagylaltozó állampolgárokat tartóztatnak le. Ez a példa is jól mutatta, hogy az online médiák miként használhatók politikai demonstrációkra és tiltakozó akciókra" - mondta Clay Shirky.

A professzornak egyébként nemrég jelent meg a Here Comes Everybody - The Power Of Organizing Without Organizations című könyve, amelyben azt állítja: a világhálón nem jön létre tömegmédia. Ennek oka az, hogy a legtöbb blogger nem millióknak ír, hanem csak néhány ismerősének, barátjának. Ennek ellenére Shirky szerint napjainkban mégis egyfajta médiaforradalom zajlik az online világban. A világhálón ugyanis az elmúlt években egyenrangú partnere lett a nyomtatott sajtónak és a rádióknak.

"Egy internetet használó, azzal együtt élő társadalom teljesen más, mint egy világháló nélküli közösség. A hangsúly azonban nem a régi médiák újrafelfedezése, hanem a hasonlóan gondolkodók online koordinálásának lehetősége. Egy szabad társadalomban az új kommunikációs formákat általában elsősorban a szórakozásra használják. A jövőben azonban ez változhat, egyre nagyobb szerepet kaphatnak az online szervezett akciók" - nyilatkozta a szakember.

Clay Shirky egyébként az online, csoportos interakción és együttműködésen alapuló szoftverfejlesztés egyik legrégebbi szószólója, aki már 2001-ben állást foglalt a fájlcserélés kérdésében is.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások