Proxy szerverrel biztosít névtelen böngészést az Ixquick

Proxy szerverrel biztosít névtelen böngészést az Ixquick

2010. január 29. 12:40, Péntek
A nemzetközi cég fejlesztői bemutatták keresőjük új szolgáltatását. Állításuk szerint a világon az ő keresőjük védi leginkább a felhasználók magánéletét és tartja tiszteletben szokásait.

Az Ixquick és a Startpage.com üzemeltetői sajtóközleményükben hangsúlyozzák, hogy a programnak köszönhetően a böngészés valóban privát dologgá vált és az internetezőknek nem kell attól tartaniuk, hogy a szoftver bármilyen adatot kiad róluk akár egyetlen oldalnak is. Az új proxy szerver-szolgáltatás teljesen ingyenes és használata rendkívül egyszerű. A program közvetlenül az Ixquick találataira támaszkodik és minden link megnyitása előtt az illető eldöntheti, hogy miként akarja felkeresni az adott oldalt: proxy szerver mögül vagy anélkül. Előbbi opciót választva a hivatkozás egy új ablakban nyílik meg és az Ixquick megakadályozza az adatok továbbadását vagy a felhasználói szokások feltérképezését.

Az egyes portálok üzemeltetői általában megtudhatják, hogy ki kereste fel az oldalukat, az illető honnan érkezett és melyik honlapra távozott. Tudják az IP-címét, hogy korábban mely portálokat kereste fel, milyen operációs rendszert és böngészőt használ, valamint számtalan egyéb technikai információt is. Ezeket - egyebek mellett - a hirdetési bevételek optimalizálására használják. Az Ixquick az egyetlen kereső jelenleg, amely semmilyen adatot sem tárol a felhasználók szokásairól, de nem őrzi meg az IP-címeket sem. Az új szolgáltatásnak köszönhetően pedig az internetezők most már teljesen névtelenül szörfölhetnek a világhálón.


A cég videójában Dr. Katherine Albrecht adatvédelmi szakértő mutatja be részletesen az új szolgáltatást

A hivatalos bejelentést nem véletlenül idézték január 28-ra, ekkor van ugyanis az idei adatvédelmi nap. "Az emberek - különösen egyes üzemeltetők adatgyűjtési mániájáról szóló legújabb cikkek megjelenése óta - nagyon érzékenyek az adatvédelemre. Mi ennek az egyre nagyobb felhasználói csoportnak akarunk egy hasznos eszközt biztosítani, hogy így védhessék meg a magánéletüket. Az új proxy szerver megoldás volt a következő logikus lépés, hiszen a legtöbb ember a keresőkön keresztül fedez fel új webes szolgáltatásokat. Azok, akik a mi keresőnket használják, a találatokat védetten kapják meg és a mai naptól azután is biztonságban tudhatják a magánéletüket, hogy elhagyják a kereső oldalát" - jelentette ki Robert Beens, az Ixquick vezérigazgatója.

"A netes keresések biztonsági kockázatára tavaly hívtam fel a figyelmet" - mondta Katherine Albrecht, a Startpage szóvivője. Hozzátette, hogy a Google a keresőjéhez tavaly olyan alkalmazást telepített, amellyel a begépelt kifejezések alapján el lehet dönteni, hogy a gép előtt ülő influenzás-e vagy sem, és az így szerzett információkat az Egyesült Államok járványügyi intézetével (CDC) is megosztották. Eric Schmidt, a Google vezérigazgatója tavaly decemberben, a CNBC amerikai hírcsatorna műsorában nagy felzúdulást keltve kijelentette, hogy azok a felhasználók, akiknek titkolnivalójuk van, "először is talán ne tegyék azt, amit el akarnak titkolni".

"A valóság az, hogy a keresőmotorok, beleértve a Google böngészőjét is, bizonyos ideig megőrzik a felhasználóktól származó adatokat. Az Egyesült Államokban mindannyian a Patriot törvény hatálya alá tartozunk, azaz a terrorizmus elleni harc jegyében az összegyűjtött adatokat kérésre a hatóságok rendelkezésére kell bocsátanunk" - magyarázta. Ennek ellenére azonban a Google volt az egyedüli ismertebb szolgáltató, amely 2006-ban a felhasználók személyes adatainak védelme érdekében, illetve üzleti titkokra hivatkozva tagadta meg az adatszolgáltatást az amerikai igazságügyi minisztérium felé. A rivális Microsoft és Yahoo eleget tett a kormány kérésének. A Startpage viszont nem tárol semmilyen adatot, ezért adatszolgáltatásra sem kötelezhető.

Az Ixquicket 1998-ban alapították New Yorkban és a keresés során az SSL titkosítást alkalmazza. Az amerikai piacon a program neve Startpage.com. A metakeresőként működő oldal a felhasználó kérését több más keresőnek, illetve adatbázisnak küldi tovább, és a visszakapott válaszokat összegzi. Ezzel lehetővé válik, hogy a felhasználó a keresőkérdést egy alkalommal vigye be, miközben egyszerre több keresőből kap visszajelzést. A vállalat elsőként kapta meg tavaly nyáron az EuroPrise európai uniós informatikai adatvédelmi védjegyet. A cég fejlesztői január végén jelezték, hogy már dolgoznak egy proxyalapú megoldáson, de azt aligha gondolhatta bárki is, hogy ilyen hamar be is mutatják.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások