Megkezdődött a Hayabusa kapszulájának felnyitása

Megkezdődött a Hayabusa kapszulájának felnyitása

2010. június 26. 15:59, Szombat
Tokióban felnyitják a Hayabusa aszteroida-mintavételező küldetésből visszatért kapszulát, elindítva egy több hónapon át tartó kiértékelő munkát, ami megállapítja mivel tért vissza a 200 millió dolláros expedíció.

A japán űrügynökség, a JAXA sajtóközleménye szerint körülbelül egy hetet vesz igénybe a 40 centiméter széles kapszulában elhelyezkedő tárolóegység teljes felnyitása. A kapszula június 13-án landolt Ausztráliában. A japán tudósok a NASA képviselői közreműködésével végzik el a procedúrát a JAXA egy ultratiszta felügyeleti létesítményében, a tokiói Sagamihara Campusban.


A JAXA előzetes vizsgálatai szerint - amit röntgensugárral végeztek el - a tárolóban nincsenek 1 milliméternél nagyobb szemcsék. A kapszula június 18-án érkezett meg a JAXA kutató létesítményébe, ahol a tisztítási folyamatot követően felnyitották a külső burkolatot. A tudósok a felnyitáskor kis mennyiségű, ismeretlen eredetű gáz szivárgását észlelték. A kutatók remélik, a gáz a küldetés által vizsgált Itokawa aszteroidáról származik. Jelenleg ennek az elemzése zajlik, hogy megállapítsák összetételét és eredetét.

A Hayabusa hétéves küldetése során kétszer landolt 2005 végén az Itokawa felszínén, mintagyűjtő rendszere azonban nem a tervek szerint aktiválódott. A hiba következtében a Hayabusa nem tudott nagyobb kőzetdarabokat begyűjteni az aszteroidáról, a JAXA vezetői szerint azonban sikerült kisebb porszemcséket beszippantania a mintavételező kamrába. Amint a kapszulát felnyitották, a tudósok kiemelik a tárolót és a benne elhelyezkedő mintavételező egységet átviszik egy szomszédos terembe, ahol egy speciális berendezésbe helyezik, hogy minimalizálják a minták szennyeződésének veszélyét.


A minták kinyerése akár hat hónapot is igénybe vehet. Az anyag nagy része mikroszkopikus szemcsékből állhat, melyek átfogó elemzést igényelnek, hogy megállapítást nyerjen, vajon az aszteroidáról származnak, vagy valahonnan máshonnan. A tudósok a mikroszkóp mellett spektrométeres vizsgálatokat is elvégeznek majd a mintákon, hogy megállapítsák méretüket, kémiai összetételüket és eredetüket.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások