Szoftverrel jósolják meg a bűncselekményeket Santa Cruzban

Szoftverrel jósolják meg a bűncselekményeket Santa Cruzban

2013. május 16. 17:50, Csütörtök
Santa Cruzban szoftver számolja ki, hogy hol történhetnek betörések és rablások. A módszer ugyan furcsának tűnhet, de a helyi rendőrkapitány-helyettes szerint kifizetődő.

Az amerikai városban közel két éve a vezetők mellett egy algoritmus készíti fel az aznapi szolgálatra a rendőröket. Az alkalmazott programba minden fontos adatot betáplálnak, majd az kiszámolja, hogy mely órákban melyik városrészekben követhetik el a legnagyobb valószínűséggel a különböző bűncselekményeket, például a betöréseket vagy a rablásokat. A gyilkosságokkal kapcsolatos információkat ugyanakkor kizárták a rendszerből. Santa Cruzban úgynevezett veszélyterületek vannak, ezeket 15 darab egyenként 150 x 150 méteres négyzetekre osztják fel, majd hozzárendelik a járőrökhöz. A koncepció az adatelemzéseken alapul és a neve Predictive Policing, azaz jóslásos rendfenntartás. Az eljárást két professzor dolgozta ki, George Mohler számítástechnikai szakember és Jeffrey Brantingham bűnözési helyzetekre specializálódott antropológus. A megalkotott szoftver hasonlóan működik, mint a földrengéseket és az utórengéseket előrejelző rendszerek.


Steve Clark, Santa Cruz rendőrkapitány-helyettese 2011-ben véletlenül hallott az ötletről és együttműködést ajánlott a két kutatónak. A város ellátta őket a korábbi nyolc év bűnözési statisztikáival és számos más adattal, amelyek szerepet játszhattak a bűncselekmények elkövetésében. Ilyen adat volt, hogy milyen volt az adott napon és órában az időjárás, továbbá az is, hogy a helyszín közelében voltak-e parkok és buszvonalak. "Eleinte nagyon sokan szkeptikusan fogadták a dolgot, köztük voltam én is. Azonban a számok magukért beszélnek, a megoldás működik. Az előrejelzett zónák területén az esetek 66 százalékában történt gyanús eset. Én már 10 százalékkal is elégedett lettem volna" - jegyezte meg Steve Clark.

Az első évben a betörések 11, az autólopások 8 százalékkal csökkentek, míg a letartóztatások száma 56 százalékkal nőtt. A kezdetekhez képest sok dolog megváltozott, a rendőrkapitányság fő termében már egy hatalmas monitor foglalja el a fél falfelületet, itt látható a 15 veszélyes terület. Minden rendőrt okostelefonnal és táblagéppel szereltek fel, így akár járőrözés közben is hozzáférhetnek a legfrissebb adatokhoz és előrejelzésekhez. A cél az, hogy a rendőrök minél több időt töltsenek a veszélyes területeken. A legfontosabbak nem a letartóztatások, hanem a bűncselekmények megakadályozása és az elrettentés.


Az eredményeknek gyorsan híre terjedt. Clark hetente átlagosan két telefonhívást kap más városok rendőrkapitányaitól. Mohler és Brantingham időközben céget alapítottak, s PredPol néven értékesítik a szolgáltatást. A program tavaly készült el, és csak az Amerikai Egyesült Államokban eddig több mint egy tucat város rendőrkapitánysága vezette be a módszert, köztük van Los Angeles, Boston és Chicago. Clark nemrég Nagy-Britanniában volt és a kenti rendőrséget segítette a rendszer bevezetésében. Egyébként az IBM is hasonló szoftvert fejleszt Memphis és Charleston rendőrségével közösen.

2011 októberében kiderült, hogy az amerikai belbiztonsági minisztérium a Future Attribute Screening Technology (FAST) projekten dolgozik, amely az etnikai hovatartozás, nem, kor és egyéb jellemzők alapján próbálja kiszűrni a lehetséges bűnelkövetőket. Maryland és Pennsylvania szövetségi államokban is egy szoftver segítségével akarják jelentős mértékben lecsökkenteni a gyilkosságok számát, s Washingtonban is ezt a megoldást alkalmaznák, igaz, más célból: így akarják előrejelezni, hogy melyik rab követhet el a jövőben gyilkosságot. A programot jelenleg két városban (Baltimore és Philadelphia) tesztelik.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások