A kínai hatóságoknak nem tetszik az internet szabadsága

A kínai hatóságoknak nem tetszik az internet szabadsága

2013. augusztus 27. 10:14, Kedd
Két állami vezetőkről leleplező információkat közlő újságírót is letartóztattak, a hatóságok szerint "pletykákat írtak", illetve "terjesztettek". Visszaszorítanák az online terjedő információkat.

A pekingi rendőrség letartóztatta Charles Xue, 60 éves milliárdost. Az Associated Press tudósítása szerint azzal vádolták meg, hogy meglátogatott egy éjszakai pillangót. A Sina Weibo oldalain azt közölte a rendőrség, hogy egy akció keretében a prostituáltak szomszédaitól beérkező jelzéseket vizsgálták ki. Xue az Amerikai Egyesült Államokban tanult, majd Kínában vált milliárdossá. Azonban nem az üzleti tevékenységével szerzett hírnevet magának, hanem a Sina Weibo honlapjain megjelentetett információkkal. A közösségi platformon több mint 12 millió követője van és olyan témákkal foglalkozik rendszeresen, mint a környezetszennyezés, az élelmiszerbiztonság és a gyermekszegénység. Különösen azután lett népszerű, hogy részletesen tudósított a rákos betegsége elleni harcáról.

Shang Baojun ügyvéd a letartóztatást úgy értékelte, hogy ez egy rossz hír mindazok számára, akik hisznek a szabad véleménynyilvánításban. Bajoun hozzátette: az akció szándékosan látványos volt és az eseményről beszámolt a televízió is, holott ezekről az esetekről általában nem szoktak tudósítani. Az ügy világossá tette, hogy gyakorlatilag egy razziáról volt szó és a hatóságok üzenetet akartak küldeni. Ez utóbbit támasztja alá, hogy vasárnap Liu Hu újságírót is őrizetbe vették zavarkeltés miatt. Liu a Guangzhou New Express munkatársa és azzal vádolják, hogy pletykákat talált ki, majd terjesztett. A letartóztatásakor két számítógépet, valamint különböző bankkártyákat is lefoglaltak. A riporter korábban korrupciós vádakat fogalmazott meg számos hivatalnokkal szemben és egy magas rangú vezetőt gondatlansággal vádolt meg.


Charles Xue blogger bejegyzéseit rengetegen olvassák, a képen az e hónapban megtartott China Internet Conference 2013 megnyitóján szerepel

Liu Hua ügyvédje a Global Times című angol nyelvű napilapnak azt mondta, Liu július végén tette közzé, hogy Ma Cseng-csi, az állami ipari és kereskedelmi hivatal helyettes vezetője nagymértékben megkárosította az állami vagyont, amikor még Csungkingban szolgált. Liu mikroblogja nem sokkal később elérhetetlenné vált. Csou Lu-paót Szucsou városban fogták el, s a gyanú szerint 2011 óta több mint egymillió jüant (36,3 millió forint) gyűjtött be magánszemélyektől és vállalatoktól, valamint egy templomtól is azért, hogy leleplező cikkeinek közreadását ne folytassa.

Mindeközben a közbiztonsági minisztérium bejelentette egy másik internetes "oknyomozó", Csou Lu-pao előállítását, mert állítólag rendszeresen negatív riportokat közölt kiszemelt személyekről, majd megzsarolta őket. Sanghajban ezzel egy időben őrizetbe vettek egy üzletembert, mert kitalált vádakkal rossz hírét keltette konkurenseinek az interneten. A kelet-kínai városban a hatóságok több mint 380 hasonló esetben jártak el. A fővárosban a minap lebukott egy csoport, amely módszeresen terjesztett online rémhíreket. A hatóságok szerint az internetes alvilághoz tartoznak, négyen már a fogdában vannak.

A China Daily rámutatott, hogy az intézkedések részét képezik egy országos kampánynak, amelynek célja az internetes információk terjesztésének visszaszorítása. A Global Times felhozza, hogy sokan aggódnak, az utóbbi idők rendőrségi akciói megfélemlíthetik a bloggereket, eltántoríthatják őket további aktivitásuktól a közösségi médiában. A Zsenmin Zsipao kínai központi pártlap hétfői számában jelentős terjedelmet szentelt az online leleplezéseknek, s a nagy követői táborral rendelkező, neves, népszerű közvélemény-formáló bloggereket, kommentátorokat felelősségük komolyan vételére bíztatta, a "nemzeti érdek" szolgálatára hívta.

A Hszinhua állami hírügynökség szintén hétfőre időzített kommentárjában ugyancsak a meghatározó, híressé vált bloggerek, az "online celebek" felelősségét firtatta, s emlékeztetett arra, hogy körülbelül 200 embernek van több mint tízmilliós követői tábora, s további háromezernek több mint egymilliós. Százezer feletti létszámban 19 ezer blogoló bejegyzéseit figyelik országszerte. Az általuk közzé tett valótlan információk váratlan negatív hatást válthatnak ki a közvéleményben, félrevezetőek és veszélyeztethetik a társadalmi rendet.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások