Digitális fényképezőgép-útmutató

Digitális fényképezőgép-útmutató

2004. szeptember 27. 23:58, Hétfő

Kereső

A kereső a fényképezőgép azon része, amelynek segítségével a megfelelő képkivágást beállíthatjuk. A digitális fényképezőgépek többségén a hátsó LCD kijelző is használható keresőként, egyes gépeken csak ez használható, mivel nincs rajtuk külön kereső. A keresők gyakori fajtái:

Optikai: más néven átnézeti kereső. Di­gi­tá­lis gé­pe­ken a leg­egy­sze­rűbb ke­re­ső­for­ma. Lé­nye­gé­ben a vá­zon vá­gott nyí­lá­son te­kin­tünk ke­resz­tül és nagy­já­ból azt a ké­pet lát­juk, ami azu­tán a fo­tónk­ra ke­rül. Nagy ré­szük­ben a zoomolás ha­tá­sát is nyomon kö­vet­het­jük. Elő­nye, hogy va­lós fel­bon­tá­sú op­ti­kai ké­pet ka­punk, hát­rá­nya, hogy na­gyon pon­tat­lan, így nem tel­je­sen azt a ké­pet lát­juk, ami a fo­tón­kon lesz. Pontatlan­sá­ga annál na­gyobb, mi­nél kö­ze­leb­bi tár­gyat pró­bá­lunk ve­le fo­tóz­ni. Ügyel­jünk arra, hogy sok fény­ké­pe­ző­gép ada­tai közt a "va­lós fel­bon­tá­sú opti­kai" ke­re­ső meg­ha­tá­ro­zást ta­lál­juk. Ez úgy­szin­tén egy­sze­rű át­né­ze­ti ke­re­sőt je­lent.
Elektronikus kereső (EVF): a ke­re­ső­be te­kint­ve egy ap­ró LCD ké­pét lát­juk, ami az obj­ek­tív ál­tal lá­tott ké­pet ad­ja vissza. Elő­nye, hogy ál­ta­lá­ban na­gyon pon­tos és infor­má­ció­gaz­dag ké­pet ka­punk, nemcsak a kép­ki­vá­gás­ról, de a zá­ri­dő-, re­kesz- és egyéb ada­tok­ról is, va­la­mint nyo­mon kö­vet­het­jük beál­lí­tá­sa­ink vál­to­zá­sát a ké­pen. Hátrá­nya, hogy sok eset­ben las­sú a kép­fris­sí­té­se, és elek­tro­ni­kus mi­vol­ta mi­att fel­bon­tá­sa és szín­vissza­adá­sa kor­lá­to­zott.
Tükörreflexes (SLR): az ilyen gépek keresője az objektív által látott valós képet vetíti egy optikai rendszer (tükör, prizma) segítségével a keresőbe. Az így látott kép kiváló felbontású, valós kép. A legdrágább digitális gépeket szereték fel ilyen keresővel. Ezeket hívjuk röviden DSLR gépnek (Digital Single Lens Reflex). Hátránya, hogy ezek közül is csak a legdrágább modellekben lévő ad 100 százalékig pontos képet.

LCD

A legolcsóbb digitális fényképezőgépek kivételével minden modell rendelkezik színes, hátsó LCD kijelzővel. A gép beállítása esetén ezen böngészhetjük a menűt, ellenőrizhetjük rajta a megfelelő képkivágást, mielőtt megnyomjuk az exponáló gombot. Fontos információkat olvashatunk le róla a gép beállításait és működését tekintve, és ezen nézhetjük vissza legelőször frissen készült fotóinkat. Méretüket az átmérőjükkel szokták megadni, ami átlagosan 1,5-1,8 col méretű. De előfordulnak nagyobb, 2-2,5 colos LCD-k is. Egy átlagos méretű LCD felbontása kb. 110-130 000 képpont, tekintsük ezt mérvadónak!

Rendkívül sokat segíthet, ha az LCD kihajtható és forgatható, hiszen képét magunk felé fordulva kényelmetlen fotósszituációkban is láthatjuk. Például biztos imába foglaljuk a forgatható keresőnket, ha egy pocsolyában üldögélő kis békát szeretnénk lencsevégre kapni és nincs nagy kedvünk a vízbe hasalni, hogy a keresőbe pillantva ellenőrizzük a képet. Az LCD-k nagy hátránya, hogy sok esetben nehezen láthatak napsütéses időben.

Leggyakoribb külső csatlakozási lehetőségek

USB, FireWire, soros port: képadataink számítógépre vagy nyomtatóra töltését szolgálják, illetve néhány esetben a gép számítógéphez csatlakoztatását és onnan történő vezérlését. Néhány esetben olcsóbb gépeket webkameraként is üzemeltethetünk számítógépre csatlakoztatva.
Nagyjainkban leggyakoribb az USB port, általában USB v1.1 kapcsolattal, de már terjedőben van az USB v2.0 csatlakozás is. FireWire illesztőt csak ritkán alkalmaznak, és leginkább a nagyon drága gépekben, természetesen a nagyobb adatmennyiség gyorsabb mozgatására. A soros port évekkel ezelőtt volt divat, ma már nem használatos, csak egyes nagyon drága épekben.

Távvezérlő, külső vakucsatlakozó: fentebb már részletesebben volt róluk szó.

Video-out: szinte bármely kompakt gépen megtalálható a videó kimenet, kivéve a nagyon egyszerű modelleket. Segítségével TV-re vagy videómagnóra köthetjük gépünket és a tárolt képeinket a TV képernyőjén nézhetjük vissza, vagy beállításainkat itt ellenőrizhetjük. A videómagnót felvételre állítva esetleg mozgóképfelvételre is lehetőségünk van az adott helyiségben, vagy tárolt képeinket vehetjük szalagra.

Akkumulátor

Új gépünkhöz szinte mindig csomagol a gyár egy garnitúra alkáli elemet. Ez természetesen csak arra elég, hogy kipróbáljuk a gépet, viszonylag hamar lemerül. Gépeink általában ceruzaelemet használnak, melyet hazánkban egyszerűen ceruzaelemként hívunk. Érdemes lemerült elemeinket ugyanilyen méretű, tölthető akkumulátorral pótolni. Ebből legtöbbször a Ni-Cd vagy Ni-MH akku van használatban, és egyszerre 2 vagy 4 akkumulátort helyezhetünk a gépbe. A 2 akkumulátoros gépek ennyivel is könnyebbek, viszont hamarabb kell bennük cserélni az áramforrást. Nagyon ajánlott a gép vásárlásakor két garnitúra akkumulátort és egy megbízható töltőt is beszerzni.

Egyes gépek speciális, gyári akkumulátorról üzemelnek, ezek legtöbbször lítium-ion cellák. Egy ilyen akkumulátor általában a hozzá való töltővel jár a géphez. Előnyük, hogy rendkívül kényelmes a használatuk, gyorsan és akár félig lemerülve is leltölthetők. Hátrányuk, hogy a gyári pótakkumulátor nagyon drága. Minden ilyen géphez létezik már utángyártott akkumulátor is, lényegesen kedvezőbb áron. Válasszuk azt!

Méret és tömeg

Egyértelmű tulajdonságok, válasszuk a számunkra legmegfelelőbb tömegű és méretű fényképezőgépet. A nehezebb gépek biztosabban kézben tarthatók, a bemozdulás - és ezzel a kép életlenségének veszélye - kisebb. Természetesen a súlyosabb darabok hosszabb távon kényelmetlenné válhatnak, a pihekönnyű, kis gépeket pedig akár az ingzsebünkben is szállíthatjuk.

Összefoglalás

A legfontosabb, hogy határozott elképzelésünk legyen azzal kapcsolatosan, hol és mire kívánjuk használni a gépet, milyen tulajdonságokra van szükségünk. Mivel a digitális fényképezőgépek terén a fejlődés óriási, és az árak évről évre szinte megfeleződnek, ne fizessünk olyan funkcióért, amit nem tudunk kihasználni!


<< Előző oldal  1 2 3 4 5 6 [7] 


Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások