2008. május 13. 18:47, Kedd
Nicolas Sarközy ambíciózus terveiből egyre kevesebb valósul meg. Jó példa erre a tavaly beharangozott letöltők elleni internetblokád, amelyből úgy tűnik, egy darabig semmi sem lesz.
A Three Strikes Out nevű eljáráscsomagot a Denis Olivennes, az FNAC francia kereskedelmi áruházlánc ügyvezető igazgatója vezette munkacsoport dolgozta ki. Azóta már fél év telt el, de az új rendszer kiépítése azóta is egy helyben topog. A legnagyobb problémát az jelenti, hogy még el sem készült az internetblokád bevezetéséhez szükséges törvényjavaslat, így a francia parlament nem is tudott miről szavazni. Nem véletlen, hogy Herve Rony, a SNEP francia zenei szövetség elnöke nemrég már nyíltan
bírálta tehetetlensége miatt a francia kormányt és sürgette, hogy a jogszabály kidolgozását gyorsítsák fel és a törvényt fogadják el még a nyári parlamenti szünet előtt. A lobbista közölte: minden más elfogadhatatlan.
A terv megvalósulását azonban az Electronic Frontier Foundation (EFF) civil szervezet munkatársai
szerint számos probléma hátráltatja. A legnagyobb akadályt az jelenti, hogy a korábban kidolgozott törvénytervezetet alkotmányjogászok vizsgálják, akik egyáltalán nem kapkodnak. Szintén komoly gondot jelent, hogy Sarkozy és a francia kormány népszerűsége mélyponton van és így kétséges, hogy bevállalnák egy újabb, további népszerűségvesztést okozó jogszabály elfogadtatását.
Vagyis mindez azt jelenti, hogy a HADOPI (La Haute Autorite pour la diffusion des oevres et la protection des droits sur Internet) létrehozására egyelőre várni kell. E szervezet és a jogi háttér nélkül pedig komoly nehézségekbe ütközne a sokat letöltők internethozzáférésének blokkolása. Ráadásul a törvénytervezet legújabb változata nemrég a Squaring the Netnek köszönhetően
nyilvánossá vált és az ASIC internetes gazdasági szervezet - melynek tagja többek között a Google, a Yahoo és az AOL - a múlt héten
tiltakozott az elképzelések ellen, mivel véleményük szerint az intézkedések igazságtalanok, jogtalanok és aránytalanok lennének.
Mint ismeretes, Franciaországban tavaly született döntés a kalózellenes testület
létrehozásáról. A szervezetnek lehetősége lenne az első figyelmeztetéseket követően az internetről is kitiltani a renitens felhasználókat.
Nagy-Britanniában,
Ausztráliában és nemrég
Németországban szintén felmerült ennek a lehetősége. Az Európai Parlament ugyanakkor
elutasította azt az előterjesztését, amely szerint a kontinensen engedélyezték volna a szerzői jogsértők internethozzáférésének blokkolását.