Büntetőpontok a fájlcserélőknek és a sokat letöltőknek?

Büntetőpontok a fájlcserélőknek és a sokat letöltőknek?

2008. október 10. 05:48, Péntek
Érdekes, nagy visszhangot kiváltó ötlettel állt elő Dieter Gorny, a VIVA egykori alapítója, ügyvezető igazgatója és az MTV Europe volt alelnöke.

A szakember azt javasolta, hogy az autósokhoz hasonlóan a felhasználóknál is vezessék be a büntetőpont-rendszert. Vagyis, aki sok illegális másolatot tölt le vagy fel, az kapjon büntetőpontokat és amikor elérte a határt, akkor tiltsák le az internethozzáférését. Gorny jelenleg a Német Zeneipari Szövetség elnökségének elnöke és úgy vélte: illegális, ha valaki fizetés nélkül tölt le zeneszámokat vagy akár teljes zenei albumokat a világhálóról.

"Egy büntetőpont-rendszert nagyon jól lehetne alkalmazni. Amennyiben valaki illegális letöltést végzett, pontokat kap és egy adott pontszám elérése után az internetszolgáltatók csökkenthetnék a sávszélességét vagy akár 3 hónapig teljesen blokkolhatnák az internethozzáférését. A javaslatomat elsősorban elrettentésnek szánom, hiszen pontosan tudom, hogy az autósok között is vannak olyanok, akik a büntetések ellenére ittasan ülnek a volán mögé. A politikusoknak, a gazdasági döntéshozóknak, az internetszolgáltatóknak és a zeneipar képviselőinek végre tárgyalóasztalhoz kell ülniük ebben a kérdésben. A szigorítások mellett azonban szükség van új terjesztési módokra is. Ezek lehetnek bónuszprogramokat kínáló átalánydíjas csomagok éppúgy, mint az innovatív online zenei televíziók" - jelentette ki a Die Weltnek adott exkluzív interjújában Dieter Gorny.

"Úgy gondolom, hogy a fejlődés ellenére a CD még tíz év múlva is létezni fog. Azonban ezen a területen szintén szükség van új stratégiák kigondolására. A luxuskiadásokért több pénzt lehetne kérni, az olcsóbb változatokból viszont hiányoznának az extrák" - tette hozzá Frank Briegmann, a Universal Music elnöke. Gorny ötletéről először a Die Zeit-nek beszélt még szeptember végén és már akkor nagy vihart kavart. "Sürgősen korszerű szerzői jogra van szükségünk. Amelyik társadalom ugyanis úgy viszonyul a kultúrához, mint a mai, az egyaránt veszíteni fog mind gazdasági, mind tartalmi értelemben. Az embereknek be kell látniuk, hogy az illegális másolatoknak egyszerűen lopásnak minősülnek" - nyilatkozta a Popkomm zenei kiállítás életre hívója akkor.

A fájlcserélők internethozzáférésének korlátozása először tavaly novemberben merült fel Franciaországban, majd később Ausztráliában is. Idén júliusban Luc Chatel, a francia kormány gazdasági és fogyasztóvédelmi kérdésekért felelős államtitkára jelezte: konkrét lépéseket terveznek a fájlcserélés európai szintű visszaszorításáért és ebben a harcban globális szintű eredményeket akarnak elérni.

Az Európai Parlament ugyanakkor már elutasított egy, az internetelérések blokkolására vonatkozó előterjesztést és az elképzelést legutóbb a német kormány sem támogatta.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások