2009. június 3. 08:04, Szerda
A nagy hírügynökségek megunták, hogy a világhálón publikálók egy része az ő híreiket veszi át. Elsőként az Agence France Presse (AFP) lépett.
Az AFP-nek elege lett abból, hogy a honlapok és a blogok számának drasztikus növekedésével párhuzamosan nő az ellopott hírek száma is. A kísértés óriási, hiszen elég csak megkeresni egy anyagot, majd a jól ismert copy paste módszerrel máris átvihető bármilyen oldalra. A jelenség gyakorlatilag a világ minden hírügynökségét érinti. Eddig a szöveglopók csak elvétve buktak le, az AFP azonban új módszerrel próbálkozik.
Az AFP egy különleges szoftvert hívott segítségül, az úgynevezett Textguardot. A program képes minden portált átkutatni az AFP-tartalmak után. Az első eredmények megdöbbentőek voltak: a Textguard ezer honlapon összesen több mint 10 000 találatot jelzett. Az érintett honlapok között voltak blogok, de olyan kisebb tartalomszolgáltatók is, akik reklámokkal keresik a pénzüket és gyakran töltenek fel az oldalaikra hírügynökségi anyagokat.
Az AFP a találatok alapján több száz figyelmeztető levelet és számlát küldött ki, a kártérítés mértéke egyes esetekben elérheti a több tízezer eurót is. "Meg akarjuk változtatni az emberek gondolkodásmódját. Sokan ugyanis azt gondolják, hogy minden, ami az interneten szabadon elérhető, az egyben ingyen használható tartalom" -
jelentette ki Andreas Krieger, az AFP németországi ügyvezető igazgatója.
Hasonló megoldást alkalmaz a Deutschen Presse-Agentur (dpa) is, amely szisztematikusan keresi a szerzői jogsértéseket a világhálón. "Az a benyomásunk, hogy nő az ilyen esetek száma" - mondta Michael Segbers, a dpa egyik ügyvezetője. Éppen emiatt a dpa tavaly ősz óta az úgynevezett Attributort alkalmazza, amely képes a meghatározott oldalakat átvizsgálni dpa-tartalmak után. A hírügynökség éppen a múlt hét pénteken küldte el feljelentését egy nagybani szöveglopónak.