2011. szeptember 10. 05:27, Szombat
Kiadó: Square Enix
Fejlesztő: Eidos Montreal
Honlap
Rendszerkövetelmények:
Minimum: 2 GHz-es kétmagos processzor, 1 GB RAM, Nvidia GeForce 8000-es sorozat vagy ATI Radeon HD 2000-es sorozat, 8,5 GB HDD
Ajánlott: AMD Phenom II X4 vagy Intel Core 2 Quad processzor, 2 GB RAM, AMD Radeon HD 5850, 8,5 GB HDD
Hasonló játékok: Deus Ex, Deus Ex: Invisible War
Kategória: FPS/RPG
Az ezredforduló környéke a videojátékok történelmét tekintve egy igencsak izgalmas időszak volt. Bár a technológia rohamos fejlődése már jóval korábban megindult, a kilencvenes évek végén és a kétezres évek elején megjelent néhány olyan alkotás a piacon, amelyekhez foghatót mind a mai napig nem voltak képesek kivitelezni a fejlesztők. Az efféle különleges programokhoz sorolható az egészen pontosan 2000-ben megjelent
Deus Ex is, amely nem csak izgalmas sci-fi/cyberpunk tematikája miatt égette bele magát emlékezetünkbe, hanem azért is, mert az Ion Storm olyan elemekkel ötvözte az alapjaiban FPS címkével illethető játékot, mint például a szintfejlődés, a szerteágazó történet, illetve egyéb RPG-momentumok.
Akárcsak a legtöbb akkoriban megjelent sikercím, úgy a Deus Ex sem tudta megismételni sikereit, ugyan Invisible War alcímmel 2003-ban megélt egy folytatást, de az - elsősorban lebutított játékmenete miatt - közelébe sem ért a már akkor legendássá vált elődnek. Ezt követően sem az illetékesek, sem a rajongók nem szerették volna, ha egyhamar trilógiává bővül a sorozat, a fejlesztőcsapat időközben meg is szűnt, legközelebb pedig 2007-ben hallhattunk egy esetleges Deus Ex 3-ról. Ennek jogai az akkori Eidos hanyatlása miatt a Square Enix kezébe kerültek, akik 2009-ben be is jelentették, hogy valóban készül a harmadik felvonás. Már ekkor tátott szájjal nyugtáztuk, hogy nem történeti folytatás, hanem egy, a korábban megismert cselekmény előzményeit feldolgozó epizód készülődik a háttérben, méghozzá Deus Ex: Human Revolution címmel.
A játék egyenesen a 2027-es esztendőbe repít el minket - viszonyításképpen a klasszikus első rész 2052-ben játszódik -, amikor a biotechnika és a gépiesített művégtagok olyan hétköznapivá válnak, mint manapság a mobiltelefon. A makulátlanul működő implantátumokra természetesen csakhamar felfigyel a hadsereg is, akik az új technológiában látják a jövőt, így tucatjára építik be a katonákba a különböző extra képességekkel rendelkező testrészeket, amelyekkel kapcsolatban hamar kiderül, hogy nem csak előnyük, hátrányuk is van.
A legkomolyabb többek között az, hogy viselőit egy idő után olyan fájdalom kezdi el gyötörni, amelynek enyhítése csak egy méregdrága gyógyszer segítségével történhet. Az orvostudomány új fejezeteként is emlegetett technológia így kis híján kudarcot vall - pláne miután kiderül, hogy a gyógyszertől függővé válnak a páciensek -, mígnem David Sarif, vagyis a Sarif Industries vállalat vezére meg nem találja a tökéletes megoldást, amelynek köszönhetően az implantátumokat az emberi test teljes egészében befogadja, és nem kell hozzá fájdalomcsillapítókon élniük a viselőknek.
Történetünk főhőse Adam Jensen, aki kedvesével együtt a Sarif Industries kötelékében dolgozik, előbbi biztonsági főnökként, utóbbi pedig kutatóként. A cselekmény éppen az új technológia bejelentésének előestéjén veszi kezdetét, amikor Adam szokásos, mindennapi teendőjét végzi a cégen belül, ám ekkor megtörténik a katasztrófa, ez épületet támadás éri, ezzel pedig az egész vállalat a tűz martalékává válik. A legfájdalmasabb pont Adam számára mégis az, hogy a szerencsétlenségben elveszíti barátnőjét, illetve ő maga is halálosan megsebesül.
David Sarif új technológiájának - és pénzének - köszönhetően azonban hősünk elkerüli végzetét, félig robottá alakulva ugyan, de emlékeivel együtt életben marad. Sarif természetesen nem pusztán jó szándékból és kedvességből segített Adamnak, a cég vezére ugyanis szeretné, ha a számtalan extra képességre szert tett szuperkatona válaszokat találna a történtekre, avagy hogy kik és miért követték el a bűncselekményt. Mivel hősünk feltett szándéka volt, hogy bosszút áll kedvesén, ezért céljai megegyeztek a David által felvetett problémákkal, így nem is habozott sokáig a nyomozás megkezdésével.
Mikor első ízben megkapjuk az irányítást a játék felett, szinte már akkor bebizonyosodik előttünk, hogy mindaz, amit annak idején szerettünk a Deus Ex név alatt, az most is jelen van. Első körben például az elragadó hangulat, az egyedi koncepció, de kiemelhetnénk a játék menetét is, amely ezúttal is elsősorban FPS. A kiválóan működő, mondjuk úgy divatos fedezékrendszer használata közben azonban TPS, de az illetékesek mindehhez egy óriási adag szerepjátékos elemet is hozzáadtak, nem beszélve a leginkább a Splinter Cell-sorozatra hajazó lopakodós részekről, amelyek szintén mesteri kivitelezést kaptak. A Human Revolution betöltésével tehát egy igazi stílus-kavalkádba csöppenhetünk, de az ősidőkből megmaradt fanatikusok feltehetően ezt is várták a sorozat legújabb tagjától.