Nem, amúgy sem csináltam olyat, ahol random időben random műsor van. A számítógépen akkor és azt nézek, amikor akarok. A TV a jelenlegi átlagos formájában egy tökéletesen elavult tartalomfogyasztási forma.
OFF
Szó se róla, a mozi is efelé tendál nálam erősen..
ON
Ad1: azért a B-29-et a publikum csak ismeri, mint nehézbombázót, ehhez képest vadászbombázónak fordítani, háát... és ez nem háborús/akciófilmben fordult elő.
Ezek szerint gyakorlatilag felirattal lenne értelme megnézni eme dokus gyöngyszemeket, hogy ne hülyeségeket halljak.
Ha a neten található anyagokat olyan fordítja akinek az adott téma a kedvence, hobbija akkor akár még pontos is lehet. A kereskedelmi csatornák anyagaiban viszont közel 100% hogy van félre fordítás, mivel anyagilag kitermelhetetlen, hogy a sok szerteágazó témát külön-külön szakosodott profikra bízzák.
Megszorítások? Kb. 15 éve nincs rendes szakfordítás és lektor az esetek túlnyomó részében. Egy kutyaközönséges mezei fordító fordítja ezeket, de néha az az érzésem, hogy középiskolás diákok, mert néha még az alapvető jelentéstartalmat is félrefordítják.
Feltételezem, a neten fellelhető szinkronos doku filmek is ennyire megbízhatóak fordítás szempontjából. Egyébként hány százalékra tehető az így félrefordított műsorok aránya?
Szakmai lektorálás gondolom elmaradt, mert a lehető legkisebb költségen próbálják megoldani a fordítást. Képi anyaggal is szoktak játszani, amikor jön a Panther harckocsi balról, aztán pár perc múlva ugyanaz tükrözve jobbról.
"Controversy"
"Doubts"
"Poor publicity"
"Climbing costs"
Media describes it as a "lemon"
US Govt "may cancel it"
GAO "blasted" it
"Overweight"
"Faulty undercarriage"
"Drag problems"
"Reduced" engine thrust & range
Acceleration "below specs"
"Should have never come along at all"
"US Navy would have rather invested in more F-14s"
"Forced" into the US Navy (i.e. buy it, or else...)
Its ability to match Warsaw Pact threats is questionable
Deja vu. Az F-35-tel bármiféle hasonlóság felfedezése pusztán a véletlen műve...
10+ éve nem nézek TV-t, de már akkor is iszonyatos volt a helyzet. A 90-es években csak néha volt gáz, amikor a rádiózásban a "roger"-t névként fordították le.
Ezek szerint zuhanásról vagy zuhanó-bombázóról életében nem hallott a szinkrontolmács. A tengó pedig képes süllyedni- amikor épp találatot kap
De komolyan, ezek nem szokták nézni/ellenőrizni, mit fordítanak le?
Hát a Doqu csatornán a legérdekesebb filmeket is képesek tönkretenni a katasztrofális félrefordításokkal. A "landing" az legtöbbször leszállás náluk, pedig néha partraszállás kellene legyen, a "dive-bomber" az hol merülő, hol süllyedő-bombázó, a tengeralattjáró az náluk majdnem mindig süllyed a merül helyett stb., és sokszor percenként jönnek egyik a másik után az ilyen az ilyen KO-k. Az a legrosszabb, hogy témáról és a képről legtöbbször tudom mi volt az eredeti angol szöveg amit többségében értelmetlenné téve félrefordítottak.
Viasat History-n találkoztam az alábbiakkal: német egység megteremtése, 1866, Königgratz.
1- a település Csehszlovákiában volt-vicces, tekintve, hogy állam ilyen néven nem létezett akkor
2- a csata jellegzetessége, hogy itt vetettek be elsőként gépkarabélyt :)
A másik, amivel Doq csatin találkoztam egy atombombáról szóló műsorban- 2x is- az a B-29 vadászbombázónak történő fordítása.
A Discovery-n és a NatGeon is láttam már félrefordításokat. Legszebb volt amikor szinkronos volt a műsor de közben volt magyar nyelvű felirat is, repülési magasságra a feliratban 30000 láb volt, a szinkronban meg 30000 métert mondott.
Ez még a fejlesztések kategóriájába esik. Évek óta dolgoznak rajta, de azért nem teljesen elveszett dolog ez. Csak itt nem arra kell gondolni, hogy Iron Man szintű páncélok lesznek, hanem inkább aféle tömeg-áthidalók, amelyeknél a súlyt az exoszkeleton részben átveszi az emberi testtől.
Hát nem tudom, hogy fognak fedezék mögött kúszni abban a járógépben mondjuk? Aligha véletlen, hogy az amcsik sem rendszeresítettek semmilyen exoskeletont eddig, bár évtizedek óta hájpolják az ötletet.
Közben a Nexter a hírek szerint egy Leclerc prototípusba épített egy kísérleti 140mm-es löveget, hogy teszteljék beépítve is. Eddig legalább 200 lövést hajtottak végre vele. A cél a francia-német Main Ground Combat System (MGCS) program ("Leopard 3") számára szolgáló fegyver kifejlesztése.
Csak egy apróság: ugye a Rheinmetall egy 130mm-es löveget fejleszt e célból... Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.01.24. 15:01:08
A BAe-nak nem sok választása volt igazából. A Nexter (a francia harcjármű és löveggyártó) és a KMW (a német harcjárműgyártó) ugyebár egyesült 2015-ben, így a Rheinmetall és BAe is kényszerpályán mozgott. A KMW és Nexter ugyanis egy cégben bírt immár szinte mindennel, ami egy harckocsihoz kell - ez a korábbi KMW-Rheinmetall páros évtizedekig jól működő kapcsolatában (a Rheinmetall a fegyvereket, a KMW a harcjárműtestet fejlesztette) már korábban megjelent repedések végigszakadását jelentheti.
A BAe a 2000-es évek elején kvázi félig-meddig kényszerből vásárolta fel a csődbe ment vagy nehéz sorsú brit hadiipari cégeket, a BAe-nak relatíve jól ment, míg a szárazföldi fegyvereket és hajókat gyártó cégeknek nem. Így került a Royal Ordenance és az Alvis Vickers is a tulajdonába. Az előbbi ugye mint említettem kvázi csődbe ment, utóbbi pedig nehéz anyagi helyzetében igent mondott arra, hogy a General Dynamics felvásárolja 309 millió fontért. A BAe ekkor már résztulajdonos volt az Alvis Vickersben, és hogy nehogy hazai pályán konkurense legyen inkább maga vásárolta meg az Alvis Vickers többségi részét.
Csakhogy utána se tudtak csodát művelni a szárazföldi harcjárműgyártó részleggel (a hajógyártó szekció ha nem is vidáman, de elvolt a QE2 osztály megrendelése miatt), a nemzetközi piacokon kevés babér termet nekik, az Alvis Vickers által megnyert M777 vontatott löveg volt az egyetlen igazán említésre méltó siker. A 2005-ben felvásárolt United Defense sem segített ezen sokat, gyakorlatilag befürödtek a Zumwalt osztály AGS-ével, ezen kívül pedig a Mark 45 hajóágyú és Bofors (amely ekkor már a UD része volt) által az 57mm-es Mark 110 hajóágyú valamint az aprólék hozott valamekkora bevételt.
A Rheinmetall maga relatíve stabil volt (nagyjából egyedül 2x akkora a bevétele, mint a KMW+Nexter cégnek), csakhogy eredetileg abban bíztak, hogy a KMW-t sikerül a saját szárnyaik alá venni, de ennek a KMW ellenállt. A két cég kapcsolata közötti repedések valamikor a 2000-es évek vége kezdtek el jelentkezni, a Rheinmetall saját harcjármű-fejlesztésbe kezdett a Boxer páncélozott szállító jármű és PUMA lövészpáncélos fejlesztésének problémáit látván (mindkettőnél együtt dolgozott a KMW és a Rheinmetall), ennek eredménye lett az MBT Evolution fejlesztési csomag, amely az AMAP kiegészítő páncélzattal a Leo2A4 fejlesztéseket célozta meg, konkurenciát jelentve a KMW saját Leopard 2 fejlesztési csomagjainak. A Rheinmetall következő támadási felülete a lövészpáncélosok lettek, noha a PUMA fejlesztésében és gyártásában a Rheinmetall is érdekelt volt, mégis kifejlesztettek egy konkurenst a Lynx lövészpáncélos képében.
Ez után jött a KMW+Nexter összeolvadás, ami hoppon maradt esetett jelentett a Rheinmetall és talán a BAe számára is.
Ezek után némi csönd, és a BAe eladja az elmúlt lassan 2 évtized alatt összeharácsolt BAE Systems Land & Armaments többségét a Rheinmetall számára, és csak kisebbségi tulajdonos lesz eme ágban.
A BAe és a Nexter páros nem volt reménytelen egyébként jövőkép terén, hiszen a két cég már együtt dolgozik például a 40mm-es CT löveg terén, ezt a közös CT International leányvállalat végzi, amiben a két cég 50/50 százalékos részvényes. Feltehetően a KMW-Nexter egyesülés lökte a BAe-t is inkább a Rheinmetall felé, mert egymaga nem bírta volna a versenyt a két másik nagy konkurenssel (GDLS és KMW+Nexter)...
A vége az, ami most kibontakozni látszik a nyugati oldalon. Lesz egy Francia-Német (KMW+Nexter) és egy Angol-Német (Rheintell BAe Land Systems) szárazföldi harcjárműgyártó multi, a harmadik nagy szereplő pedig az amerikai General Dynamics Land System.
Az elkövetkezendő évek nagy kérdése lesz az, hogy fogják a szereplők áramvonalasítani a portfólióukat (pl. a Rheinmetall a lövészpáncélosok esetében a PUMA és a Lynx mellé most megnyerte a CV90-et), illetve hogy fogják a jövőben a tendereken indítani a porfólióukban szereplő harcjárműveket (pl. a Rheinmetall ezzel az új tornyos Chally2 változattal akár indulhatna harckocsibeszerzési tendereken is a Leo2 ellenében, kicsit morbid lenne, de nem teljesen irreális...). Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.01.24. 06:12:48
Az intelligens magán ezredeik.
Jól képzett katonák, jól képzett tiszthelyettesek idióta kizárólag a születés v. vásárlás útján lett tisztek vezetése alatt. Ajánlott olvasmány a Shape sorozat.
Ebben csak az a gyönyörű, hogy más katonai programokhoz képest (Eurofighter, Queen Elizabeth-class, F-35B, stb.) relatíve kis költségekről van szó. Tehát össze-vissza rágják a drága programokat, de megszavazzák, majd filléreskednek olyan tételeknél, amelyek fontos képességeket takarnak.
Nyilván ez az erős kéz és az átlátható döntéshozatal hiányára vezethető vissza, de ezzel együtt is homlokracsapós...
Nem rájuk gondoltam, ők tehetetlenek. Ekkora ökörség az már kb. honvédelmi/védelmi vagy vezérkari stb. miniszter szint. Mert senki ne mondja, hogy senki nem tudta odafent, hogy 15+ éve nincs lőszergyártásuk a szárazföldi no.1. harcjárműhöz. Ha igen, akkor áramot vezessenek ezek az emberek, de szervezetet meg haderőt.
Értem a szitut. Szerintem is hülyeség. Gondolom te sem feltételezed, hogy - ennél a példánál - az összes harckcsizó/logisztikus/döntéshozó hozzá nem értő. Az ekkora szervezetek csinálnak ilyen faramuci dolgokat. A multik pont ilyenek.
Akkor mondom a hasonlatot. Ez olyan, mintha a jenkik 15 éve nem gyártanának légiharc-rakétát és most esne le nekik, hogy van egy rakás vadászgépük lejáró vagy lejárt élettartamú fegyverekkel.
Ez színtiszta hülyeség. Aki ilyen szinten cigánykodik a pénzzel, az ne tartson fenn haderőt, mert így értelmetlen. És nem 10-szoros a különbség, sőt, még csak nem is nagyságrendi.
Én ezt nem hülyeségnek nevezném - még ha az is. Szerintem régen is ez volt, mondjuk a HH alatt, csak 100x ennyi pénz volt rá. A MNH is tele van vicces történetekkel, pedig akkor még internet sem volt, hogy könnyebben terjedjen. Egyszerűen egy nagy szervezetben sokan csak a seggüket védik, széthúznak. Ha nincs egy erős vezető, akkor ilyen imbolygó a szekér útja.
Since within the Army they have different corps and regiments to which some are conferred the monarchs approval by the use of the word Royal.
There is only one RN, one RAF, one RM, but there are many different regiments and corps which make up the british army.
The Royal Navy are the senior service as they were the first to receive Royal recognition as an armed service of the Crown. The Royal Air Force were formed by Royal Charter in 1918.
The British Army is historically a collection of militias raised at the behest of the Monarch. Some regiments enjoy Royal patronage, others such as the Int Corps don't.
When the Monarch wished to raise an army he would do so by endowing a stipend to a local nobleman to raise a regiment. The nobleman would be the Colonel of the Regiment (hence that tradition of the senior officer commanding the regiment or division, or member of the Royal Family being the "Colonel" of the Regiment) and would determine its uniform, and promote its NCOs and select its officers from the sons of other notable families within the region. On raising a Regiment an oath of allegience would be sworn and a toast drunk. The army are considered "loyal" not "Royal" in that sense.
As we maintain the regimental system it is fitting that we are not the Royal Army, rather the British Army loyal to the Crown. Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2019.01.23. 13:21:38
Élettartam hosszabbítás lett 2020-ig a Block IC Harpoon-okhoz, amik ugye nem mai darabok. :P
De hogy 2020 után mi lesz, azt pontosan még nem tisztázták. A jelenlegi forgatókönyv szerint a helikopterről indított rakéták jönnek majd helyette, a valódi pótlás pedig a 2020-as évek végére, 2030-as évek elejére várható.
Nagyjából ez a helyzet. Érdekes egyébként, hogy amíg a RAF azért többé-kevésbé tartja magát, a Royal Navy (pl. kiöregedett és nem pótolt Harpoon-ok esete) vagy a Royal Army (lásd itt Chally2 esete) meg ilyen Benny Hill show...
Röviden és tömören jól megszopatták magukat, amolyan jó angolos módra.
A piacgazdaság törvényei alapján nem maradt talpon a cég és az egybeszállítós support miatt az egyetlen szárazföldi nehézfegyverzet beszállítója helyett nem maradt senki. Tehát lehet, hogy minimális anyagi támogatás elmaradása miatt lényegében veszélybe sodorták a fegyvernemet és basztak 15+ évig (!) orvosolni a problémát.
Különutas megoldást választanak, csak az utat basztak karbantartani.Nem tudom, hogy örülni vagy sírni kellene annak, hogy láthatólag a hülyeség nemzetközi... Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.01.23. 11:28:37
Yepp. Ez volt a probléma a 2010-es évek elején, mert az L27 (Charm 3) APFSDS-DU lőszer szavatossági ideje 15 év, ami 2015-ben járt le (1999-től gyártották 2001-ig). Akkor merült fel először komolyabban a Rheinmetall féle simacsövű 120mm-es löveg beépítése, csak éppen az egybeszerelt lőszert nem tudták elhelyezni a toronyban és a testben lévő, osztott lőszerhez kialakított tárolókban, a teljes toronycserét pedig drágának tartották. A lenti javaslat ha jól értem akkor egy teljesen új tornyot takar.
Az L28 és L28A1 a Charm 3 export változata wolframkarbid maggal DU helyett, ezt kapta Omán, bár egyes esetben a brit hadseregnél is felsorolják. De ezt is a 2000-es években gyárthatták. Azóta nem tudok arról, hogy a britek az L30-hoz új pct. lőszert fejlesztettek volna.
Kénytelenek. A huzagolt cső megtartása csak a HEP gránát miatt nem bizonyult világbajnok ötletnek. A saját hk. löveg és APFSDS fejlesztéséért felelős cég (Royal Ordnance) pedig 2001-ben csődbe ment, a maradékát a BAe vásárolta meg, viszont a harckocsiágyú-fejlesztő és gyártó ágazat fel lett számolva...
Ezért kellett a BAe-nak is a Rheinmetall-hoz fordulni (a másik opció a francia Nexter lehetett volna).
Nem értem az "is" kifejezést. Csak az, abból, ami ott van. Sőt, mondják más kétfokozatú rakétát ma orosz oldalon, ami kétfokozatú ezt és a Tunguszkát leszámítva...