4,5 milliárd dollárnyi bitcoint loptak, évtizedre börtönbe kerülnek

4,5 milliárd dollárnyi bitcoint loptak, évtizedre börtönbe kerülnek

2023. augusztus 4. 12:53, Péntek
Egy házaspár 2016-ban 119 000 Bitcoint lopott, és utána rappernek és IT-vállalkozónak adták ki magukat, hogy így mossák tisztára a pénzt.

Egy kiberbűnöző házaspár bűnösnek vallotta magát abban, hogy megpróbált tisztára mosni 4,5 milliárd dollár értékű bitcoint, amelyet egy 2016-os hackelés során lopott el. Heather Morgant és Ilya Lichtensteint tavaly tartóztatták le New Yorkban, miután a rendőrség kinyomozta, hogy gazdagság egy kriptolopásnak köszönhető. A rendőrség elől menekülve Morgan rappernek és technológiai vállalkozónak álcázta magát. A vádalku részeként Lichtenstein elismerte, hogy ő állt a hackelés mögött. A pár mindkét tagja bűnösnek vallotta magát pénzmosás vádjában, Morgan azonban bűnösnek vallotta magát egy további vádpontban, az Egyesült Államok megtévesztésére irányuló összeesküvésben.

Az orosz állampolgárságú Lichtenstein megalapította a MixRank marketingcéget és az Endpass decentralizált személyazonossági platformot, valamint tulajdonosa volt a Demandpath nevű egyszemélyes befektetési vállalkozásnak. Morgan a SalesFolk marketingcég vezérigazgatója volt, és Razzlekhan néven rappelésével rövid időre afféle internetes hírességgé vált. Több tucatnyi káromkodással teli zenés videót és rapszámot adott ki, amelyeket New York környéki helyszíneken forgattak. Dalszövegeiben "rosszarcú pénzcsinálónak" és "a Wall Street krokodiljának" nevezte magát.


A Forbesban megjelent cikkekben Morgan azt is állította magáról, hogy sikeres technológiai üzletasszony, "közgazdásznak, IT-vállalkozónak, szoftverbefektetőnek és rappernek" nevezte magát. De miközben a rapper és tech személyiséget mutatták a külvilág felé, ő és a számítógépes programozó férje megpróbálták tisztára mosni a Bitfinex kriptocégtől ellopott vagyont. A házaspár most hosszú börtönbüntetésre számíthat: Lichtenstein maximum 20 év, Morgan pedig 10 év börtönbüntetést kaphat.

Az amerikai ügyészek szerint Lichtenstein azonosítatlan eszközökkel szerzett hozzáférést a Bitfinex hálózatához, és több mint 2000 csalárd tranzakciót kezdeményezett, amelyek során 119 754 bitcoint küldött a Bitfinexről egy általa ellenőrzött kriptopénz tárcába. Ezt követően az igazságügyi minisztérium szerint a hozzáférési hitelesítő adatok és naplófájlok törlésével megpróbálta eltüntetni a nyomait. A 2022 februárjában történt letartóztatásuk idején a 119 000 Bitcoint tartalmazó kriptotárca mintegy 4,5 milliárd dollárt ért - ezzel az amerikai igazságügyi minisztérium történelmének legnagyobb egyszeri pénzügyi lefoglalása volt. A hackelés idején a bitcoinok körülbelül 71 millió dollárt értek, míg a csúcsponton, 2021-ben, 65 000 dolláron a készlet 7,8 milliárd dollárt ért volna.


Heather Morgan tech-vállalkozóként osztotta az észt a Forbes magazinban

A bírósági dokumentumok részletesen bemutatják, hogy a házaspár hogyan váltotta át a Bitfinex bitcoinjainak millióit hagyományos pénzre, kifinomult technikákat alkalmazva próbáltak a radar alatt maradni. Ilya Lichtenstein aprólékos feljegyzéseket vezetett arról, hogyan mosta tisztára a pár a lopott bitcoint. A feljegyzések szerint a házaspár apró összegekre osztotta fel a vagyont, és hamis személyazonossággal több ezer különböző kriptotárcára utalták azt át. Az ellopott pénzt más bűnözői kriptopénzekkel keverték össze az Alphabay nevű darknet piactéren. Aranyat vásároltak (amit utána Morgan elásott) és fedőcégeket hoztak létre, hogy a bitcoin-vagyonukat törvényesnek tüntessék fel. A sikeres rendőrségi művelet során a bitcoin nyilvános blokklánc főkönyvében szereplő tranzakciókat elemezték. A házaspár egyik fő hibája az volt, hogy a lopott pénzzel a Walmart szupermarketben beváltható utalványokat vett, és azokkal vásároltak.

"A rendőrség képes volt a Walmart ajándékkártyákat a Bitfinex hackeléséből származó bevétel egy részével összekapcsolni, ami aztán megnyitotta az utat a további lépések előtt" - mondta Jonathan Levin, a nyomozásban részt vevő Chainalysis kriptopénznyomozó cég alapítója. "Az ajándékkártyák vásárlása és a különböző tőzsdék és különböző kriptopénzek közötti mozgás valójában soha nem hozta létre ezt a fajta törést a származásban, amit a pár szándékozott" - mondta. Amikor a rendőrség rajtaütött a pár manhattani lakásán, kivájt könyveket találtak, amelyeket mobiltelefonok elrejtésére hoztak létre. Emellett több tucat eldobható mobiltelefont, több USB-sticket és 40 000 dollár készpénzt találtak.


A nyilvános blokkláncot figyelve találták meg a tolvajokat

Nem sokkal a házaspár letartóztatása előtt a szövetségiek "a Lichtenstein felhőalapú tárolószámlájára mentett fájl dekódolásával hozzájutottak az 1CGA4-es pénztárcához, amelyet egy házkutatási parancs alapján szereztek meg". A fájl 2000 virtuális valuta címének listáját tartalmazta, a hozzájuk tartozó privát kulcsokkal együtt. A blokkláncelemzés megerősítette, hogy szinte mindegyik cím közvetlenül kapcsolódik a hackeléshez. A nyomozókat segítő információk egy része "olyan magánszervezetektől származik, amelyeket az amerikai kormány megbízhatónak tart", és ezek egy része anyagilag motivált lehet, konkrétan a Bitfinex által felajánlott "az ellopott pénzeszközök visszaszolgáltatásával kapcsolatos jelentős jutalom" miatt.

A rendőrségnek sikerült visszaszereznie majdnem a teljes összeget. A bírósági dokumentumokban az ügyészek azt állítják, hogy olyan kommunikációs feljegyzéseket fedeztek fel, amelyek arra utalnak, hogy Morgan és Lichtenstein azt tervezték, hogy Oroszországba - a férfi szülőhazájába - menekülnek az Egyesült Államokból. Ha sikerrel jártak volna, valószínűleg milliárdos életmódot folytattak volna, és az USA nem tartóztathatta volna le őket. Amikor a hack megtörtént, a Bitfinex ügyfelei elvesztették a kriptotőzsdén tartott vagyonuk 36%-át. 2019-re a hongkongi székhelyű cég megtérítette az áldozatok kárát, így most a cég és néhány ügyfél, akik részvényekre cserélték a veszteségüket, a visszaszerzett bitcoinok visszaszolgáltatása után váratlanul nagy összegre számíthat.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások