2009. szeptember 9. 15:31, Szerda
A Mozilla frissített útiterve már pontosabb dátumokkal és határidőkkel szolgál a böngésző új verzióinak megjelenését illetően, ezt pedig a várható újdonságok listája egészíti ki - érdemes végigfutni ezeken.
A
hivatalos útiterv esetében fontosnak tartják megjegyezni, hogy az egyelőre tervezett, sok esetben csak kívánatosnak tartott időpontokat és technológiai listát tartalmaz, ezeken még sokat csiszolhatnak, változtathatnak, ahogy átlépünk a következő évbe. Mindazonáltal nem árt szemügyre vennünk az elképzeléseket, hiszen így magunk előtt láthatjuk az alapítvány jövőképét.
A menetrendben három fontos állomást sorolnak fel, ezek sorrendben a Firefox 3.6, 3.7 és 4.0 verziószámmal ellátott változatai lesznek. A Firefox 3.6 még idén érkezhet (amennyiben időre elkészül és nem csúszik olyan sokat, mint közvetlen elődje), a másik két fejlesztés viszont csak jövőre jelenhet meg. Fontos, hogy a következő verzió egyben a Fennec 1.0 alteregóval is megjelenik, vagyis ez erősítheti meg a böngésző jelenlétét a Windows CE platformon, miközben növeli a szoftver sebességét és javítja annak meglévő hibát, hiányosságait. Ezt egyszerűbb kezelőfelületi sémák, a Javascript motor további gyorsítása, valamint az indítás optimalizálása egészíti majd ki, szintén a nagyobb sebesség jegyében.
A Firefox 3.7 2010 első felében érkezik meg, esetében fontos újítás lesz, hogy a kiegészítők, beépülő szoftverek is külön szálon futnak majd, tehát egy esetleges összeomlás nem viszi magával az egész böngészőt. A könyvjelzők interneten keresztül történő szinkronizálása a
Chrome mintájára itt is elérhető lesz, a Javascript motor esetében, valamint az oldalak betöltődésénél pedig további sebességbeli javításokat terveznek. A Firefox 4.0 jövő év végén bukkan majd fel, itt pedig már minden egyes fül külön szálon fut majd (szintén a Chrome mintájára), a kiegészítők új alrendszert kapnak, megújul a kezelőfelület, a sebességen pedig további csiszolást, optimalizálást terveznek.
Az új verzió tervezett kezelőfelületi módosításaiba már korábban
betekinthettünk, ám az még nem világos, hogy ezekből pontosan mi is kerül majd be a böngészőbe.