2006-os visszatekintés - hardverek

2006-os visszatekintés - hardverek

2006. december 26. 13:16, Kedd
Az idei év meglehetősen vegyes képet mutat hardvertéren: számos fontos fejlemény történt, ám az igazi változások csak jövőre várhatók. Nem szűkölködtünk azonban a bejelentésekben, új fejlesztések bukkantak fel, ízelítőt kaptunk a 2007-re tervezett újdonságokból, miközben sokak által ismert nagy nevek intettek végső búcsút. Végre elkészültek a következő generációs konzolok, és míg egyesek a jelenlegi megoldások hibáival küszködtek, mások előremutató technológiákon dolgoztak és dolgoznak.

Kezdjük a sort az asztali számítógépek területén bekövetkezett változásokkal, hiszen nagy valószínűséggel ezek érintik a szélesebb közönség legnagyobb részét. Itt egyértelműen az ikermagos processzorok vitték a prímet, hiszen bár az első fejlesztések már 2005-ben megjelentek, az elterjedés komolyabb fázisa idén játszódott le. A csúcskategóriából szép lassan leszivárogtak a két processzormagot magukba foglaló példányok, tovább növelve a teljesítményt, valamint lejjebb szorítva a hagyományos felépítésű elődök árait. Az AMD esetében mindez átfogó foglalatcserével járt együtt, aminek eredményeként végre támogatni kezdték a DDR2 memóriát.


AMD Athlon X2 5200 - az Intel ellen ez is kevés

Az Intel eleinte a már kiöregedő Pentium és Celeron családdal folytatta a versenyt, de már gőzerővel dolgozott a következő generáción, amely kiérdemelte az új nevet. A Conroe kódnéven, majd Core 2 Duo hivatalos megnevezéssel érkező sorozat olyan jól sikerült, hogy több év után ez minősült az első valóban komoly válasznak az AMD felől érkező kihívásra, amely éppen a K8-architektúra által erősödött fel. A nagyobbik processzorgyártó azonban igencsak előreszaladt és már a négymagos utódokon, valamint a gyors technológiai váltáson törte a fejét, miközben riválisa picit lemaradni látszott.

Az órajelek nem sokat változtak, nagyjából 2-2,5 GHz között stagnáltak. A hangsúly - amint azt sejteni lehetett - a magok számára és a csíkszélességre helyeződött át. Itt megint az Intel ragadta magához a vezetést, mégpedig a 65 nanométer gyorsított bevezetésével, nagyarányú beruházásokkal, valamint az új technológiák - DDR3, PCI Express 2.0 - korai, jövő évre tervezett - támogatásával. Az év második felében bemutatták az első négymagos processzort, a 45 nanométeres chipet, miközben az AMD is lerántotta a leplet négymagos Opteronjáról. Elbúcsúzott viszont a Pentium és Celeron család, amely jövőre végképp eltűnik a kínálatból.

A konzolok piaca az év első felében az Xbox 360 lassú térhódításától, valamint a nagy vetélytárs állandó késlekedésétől volt hangos. A Microsoft üdvöskéje eleinte minden ellenállás nélkül nyomult előre, a Sony legfeljebb szavakkal tudott visszavágni, mígnem novemberben végre elrajtolt a PlayStation 3, illetve a Nintendo Wii. A Microsofttal és a Sonyval ellentétben ez utóbbi nem a teljesítményre és a minden eddiginél jobb grafikára helyezte a hangsúly, hanem az él­mény­re, amit az újszerű vezérlőre alapoztak. Eddig bejött az elgondolás, hiszen míg a PS3 esetében jelentős hiány tapasztalható, az olcsó Wii - amelyen ráadásul a Nintendo már most szépen keres, tekintve a 160 dolláros előállítási költséget - szinte mindenhol kielégíti a vásárlói igényeket.

Előtérbe került viszont a kiegészítők, valamint az online szolgáltatások fejlesztése, amelyet mindegyik fél igyekszik a maga javára fordítani. Redmondban az Xbox Live megújításán dolgoznak, a Sony saját megoldását fejleszti, az eddigi tartalmak mellett pedig megjelentek a mozifilmek, előzetesek, illetve a zenei anyagok, miközben a kommunikációt is igyekeznek megkönnyíteni a játékosok számára. Itt több terület találkozhat, és nagyobb hangsúlyt kaphat a konzolok kiegészítése, legyen szó akár új optikai meghajtókról, vagy egyéb kiegészítőkről.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások